Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Arhitectura - Subiecte si pregatire

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Felix_Sima

Felix_Sima

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.03.2017
Salutare.

Ma gandesc sa incerc sa intru la UAUIM la arhitectura , dar nu prea stiu cu ce se mananca. Din ce spun ei pe site , examenu' de admitere este o proba de desen. Dar daca ar fi asa, ar intra oricine cu putin talent .
De aceea, sperand ca trebuie sa fie cineva care stie , va intreb pe voi urmatoarle lucruri:
- In ce consta , mai exact , proba?  Trebuie sa desenezi din imaginatie sau sa reproduci un obiect care ti se pune in fata?
- Am vreo sansa sa reusesc sa intru fara meditatii? Nu prea sunt meditatori la arhitectura in orasul meu
- Cum as putea sa ma pregatesc ? Pe ce tip de desen sa ma concentrez?  Anumite tutoriale de pe internet folositoare? ( Stiu ca e si sfantu google p'aici , da' vreau sa evit toata porcareala SEO facuta de fetite si baietei care-l deseneaza pe spiderman )
- Alte sugestii?

#2
tony_ghitzu

tony_ghitzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 22.07.2008
Raspunsuri pentru câteva posibile întrebări legate de facultatea de arhitectură, găsești în topicul dedicat. Chiar eu am scris unul dintre ultimele posturi:

https://forum.softpe...a/page__st__288


Referitor la admitere, nivelul la care se desenează este destul de ridicat. De mulți ani, cu variații de la an la an desigur,  admiterea constă în desen tehnic, geometrie descriptivă (rezolvarea grafică a unor intersecții de volume etc.) și ceva desen liber/artistic. Toate aceste probe se vor regăsi în subiecte care se vor rezolva pe aceeași planșă de concurs, format 50/70 cm. Prin planșa cerută se testează atât calitatea desenului cât și o oarecare cultură de specialitate, abilitatea de a exprima o idee prin desen liber (schițe), un oarecare simț înspre zona artelor vizuale...

Cam trebuie pregătire. Atât eu cât și majoritatea cunoscuților am făcut pregătire în București în ultimul an, chiar dacă eram din provincie. Acum, de când cu gratuitatea trenului, cred că e o economie mare față de anul trecut, oricum. Cu toate astea cunosc și câțiva foști colegi care au intrat fără pregătire, dar cu emoții datorită nivelului relativ modest la care se găseau.

Depinde și de stilul tău, dacă ești genul de persoană auto-didact și ultra-motivat, există șanse să înveți și de unul singur, dar nu va fi ușor. Dacă ești genul care trebuie să fie strâns cu ușa mai mult sau mai puțin, e complicat. E foarte dificil sa înveți singur, fără îndrumarea unui profesor și fără să primești măcar un minim de observații pe desene, de la cineva cu ochiul format. Totuși, statistic vorbind, concurența pe locuri a scăzut mult față de acum câțiva ani, iar șansele de intrare sunt fără îndoială mai ridicate - fapt care s-a văzut și în scăderea, în medie, a nivelului desenelor realizate la concursul de admitere.

Există pe site-ul facultății o galerie cu cele mai bune planșe de la admitere. E neactualizat din 2008-2009 din câte îmi amintesc, dar modul cum se ridică problema a rămas similar.

Edited by tony_ghitzu, 01 March 2017 - 01:36.


#3
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Pe vremea mea, anii '80, facultatile organizau duminica niste ore de pregatire pt viitori candidati...Accesul era liber..
Verifica ..

#4
Felix_Sima

Felix_Sima

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.03.2017
Multumesc pentru raspunsuri , apreciez . Cat despre topicul dedicat facultatii de arhitectura , imi pare rau , nu l-am vazut,  dar am sa trec si pe acolo :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate