Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Alzheimer - bunica mea

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
M-ati speriat de tot cu ce ati scris aici. Imi pare rau ca ati trecut si voi prin asa ceva. Si totusi nu e batranetea de vina, este un mit. Sunt batrani care raman lucizi si la peste 90 de ani, vezi cazul unor mari actori

Edited by gerbil, 01 March 2017 - 10:59.


#20
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,106
  • Înscris: 05.06.2002
un batran trebuie sa aiba o minte clara. in momentul in care incepe sa uite, sa fie confuz, sa povesteasca obsesiv intamplari din tinerete, sa spuna bancuri nelalocul lor insemna ca sufera de o forma de dementa.

#21
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
Da clar

#22
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,181
  • Înscris: 13.01.2011
A, să nu uit, bolnavii care încă sint in putere, să fie supravegheați să nu sară pe geam, de la înălțime mare, mai au idei dinastea.

#23
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,106
  • Înscris: 05.06.2002
nu prea ai de unde sa sti ce le mai da prin cap si ce obsesii dezvolta. te orientezi pe masura ce apar. totusi, ei sunt frustrati de anumite restrictii de bun simt pe care familia e nevoita sa le impuna si de asta este extrem de recomandat sa dormiti cu usa de la dormitor inchisa (nu trebuie sa va blindati, doar sa nu poata sa va surprinda cand dormiti, ci fara sa faca zgomot si sa va trezeasca in prealabil). si iarasi e bine sa le limitati accesul la obiecte ascutite. un batran la 70-80 de ani nu se misca prea rapid si in general te poti feri de el, dar cel mai bine e sa nu ajungeti in asemenea situatii.

#24
light1

light1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 07.10.2016

View Postgerbil, on 01 martie 2017 - 10:57, said:

M-ati speriat de tot cu ce ati scris aici. Imi pare rau ca ati trecut si voi prin asa ceva. Si totusi nu e batranetea de vina, este un mit. Sunt batrani care raman lucizi si la peste 90 de ani, vezi cazul unor mari actori
Batranetea este un factor, fiindca trecerea timpului afecteaza rezistenta organismului. Iar unele boli se agraveaza in timp, de exemplu cele psihice. Intuiesc ca in familia voastra se asteapta ca unele lucruri sa treaca de la sine, ceea ce nu se intampla intotdeauna in realitate. De exemplu, reactia ta a fost de retragere in fata manifestarilor bunicii si nu de implicare a.i. sa discuti cu ea, sa lamuriti unele lucruri si sa o linistesti cumva.
Parerea mea este ca sufera de ceva probleme psihice: ori depresie paranoida, ori depresie obsesiv compulsiva si ar trebui diagnosticata corect, daca vreti sa faceti ceva. In orice caz, faptul ca este ingrijita de cei pe care ea nu-i sufera/se teme/ii uraste nu face decat sa agraveze situatia in care este, prin tensiunea psihica permanenta in care sta. Bineinteles, ca voi cei din afara ignorati acest lucru, gandind ca nu are dreptate...dar asta este realitatea "ei".
Partea proasta este ca unii parinti, nu ii sufera pe copiii cu care stau (ii ingrijesc) si ii idealizeaza pe cei aflati la distanta, care de multe ori le pasa foarte putin de binele lor. Si cel mai probabil matusa si unchiul tau sunt foarte frustrati de starea de lucruri, in consecinta este foarte posibil sa nu se poarte 100% ok cu ea, asa cum trebuie sa te porti cu un om bolnav, ignorand emotional prostiile pe care le debiteaza.

#25
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,181
  • Înscris: 13.01.2011
Unele aiureli trebuiesc ignorate, asa cum nu te pui să faci ce zice un copil.
Comparația nu este forțată :)

#26
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,181
  • Înscris: 13.01.2011
A, mai am o amintire.
Se trezește sotia intr-o dimineata, pămînt pe jos la batrina în camera, un ghiveci gol, o plantă aruncata pe jos, scoasă din pămînt din rădăcină.

Cu sprincenele ridicate, foarte senină, ii spune sotiei că noaptea a fost o luptă mare în camera, a fost atacată și s-a bătut toată noaptea cu planta :)
Tot repeta asta.

#27
vivana

vivana

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 02.02.2018

View Postgerbil, on 01 martie 2017 - 10:57, said:

M-ati speriat de tot cu ce ati scris aici. Imi pare rau ca ati trecut si voi prin asa ceva. Si totusi nu e batranetea de vina, este un mit. Sunt batrani care raman lucizi si la peste 90 de ani, vezi cazul unor mari actori
asa e, la mine in satul natal e un inginer care  a facut 84 ani, se mentine foarte bine, nu zici ca are mai mult de 60 ani, ,mai e unul tot asa batran care a fost muncitor (nu a fost casatorit niciodata, dupa ce s-a pensionat s-a retras singur sub o padure unde avea o casa din lemn prin crapaturile careia se vedea afara,multi ani a locuit acolo, de 1 an  s-a mutat la casa parinteasca unde ramasese un frate de a lui, dar de 2 ori pe saptamana  cobora de acolo,la piata si la magazin,socializa) si multi care au ajuns la varsta de peste 80 ani ,o batrana a murit inainte cu 3 luni de a face 100 ani, toti lucizi, conteaza foarte mult stilul de viata,nu conteaza ce ai fost in  viata,ci modul cum ai trecut prin viata.Soacra mea dupa 2 accidente vasculare,nu a incercat sa-si schimbe stilul (regim nu,medicamente cu intrerupere....ea trebuie sa tina animale sa mearga in piata sa vanda desi avea pensie cu ce sa traiasca....)

#28
vivana

vivana

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 02.02.2018

View Postcrisstonne, on 01 aprilie 2017 - 22:00, said:

A, mai am o amintire.
Se trezește sotia intr-o dimineata, pămînt pe jos la batrina în camera, un ghiveci gol, o plantă aruncata pe jos, scoasă din pămînt din rădăcină.

Cu sprincenele ridicate, foarte senină, ii spune sotiei că noaptea a fost o luptă mare în camera, a fost atacată și s-a bătut toată noaptea cu planta Posted Image
Tot repeta asta.
a noastra intr-o noapte a tras de perdeaua de la geam pana a rupt-o, nu a stiut sa o dea la o parte,pe cand ne-am trezit din camera de alaturi,era deja geamul deschis,nu stiu cum de nu a sarit ca diferenta pana la pamant era de 60 cm,ori atunci a reusit sa-l deschida ,ori nu a stiut cum sa sara,fiind caloriferul sub geam.A trebuit sa i-a sotul manerul de la geam,sa nu-l mai poata deschide,acum o tinem numai in living,tinem usa  deschisa la dormitor noaptea si mai bine zis nu dormim ,odata cauta in baie dupa mancare,odata aprinde becul in bucatarie si isi cauta mancare, desi mananca seara si ziua bine,zice ca ea nu a mancat nimic, ca noi suntem satui ca am mancat.Mereu merge la usa si trage de ea ca merge acasa,la miezul noptii....plus vorbitul non stop,halucinatiile vizuale- ma intreb cum poate da din gura fara oprire, e boala ,dar e prea de tot.Cat am citit pe net, am vazut studii facute pe bolnavi, am citit despre  aceasta boala, fiecare bolnav se manifesta intr-un anumit fel,dar a noastra zic eu, exagerat cu toate.Expunand aceste manifestari,poate v-a ajuta ,sa fie folosite de catre cercetatori in medicina(daca i-as pune un microfon sa o inregistrez doar intr-o zi la ce vorbeste,cum se agita,te cutremuri),ca sigur cineva intra pe toate siturile de acest fel, si asa cum tot zic din ce am citit, in curand  v-a exista un tratament ,macar sa fie adusi acesti bolnavi in stadiul de a te putea intelege cu ei.Stiu noi nu o sa apucam la acel tratament cu bolnavii nostri.

#29
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,181
  • Înscris: 13.01.2011
A da, cu mincarea asa facea, ca noi am mincat, ca o neglijam, desi minca bine tot timpul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate