Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Cum poți găsi proprietari dispuși să închirieze cu contract la ANAF?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostjustCost, on 28 februarie 2017 - 19:43, said:

Atâta timp cât nu încalc vreuna dintre clauze, da. Mă aștept să nu zbor.

Si care este legatura cu tilul topicului: "Cum poți găsi proprietari dispuși să închirieze cu contract la ANAF" ?

#20
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View PostJurasikMan, on 28 februarie 2017 - 20:14, said:

Puneti problema gresit . O ganditi numai d.p.d.v. al taxelor . Eu nu  as nchira cu contract niciodata . Prefer sa imi asum riscul de a fi numit evazionist ...insa nu plata taxelor ma sperie . Va asigur ca orice proprietar a gandit o suma , a adaugat taxele ...si a reiesit costul total al chriei . Nu va imaginati ca dintr-o suma "mica " se scad si alte taxe catre stat . Problema consta in legislatia care te leaga la propriu de chiriasi , chair daca acesta sunt rau platnici .  Contractul , sau inregstrarea tranzactiei il introduc pe cel care inchiriaza sub incidenta legilor care fac ca cel care sta in chire sa fie mai proprietar decat proprietarul . Am fost in situatia in care autoritatile mi-au spus ca nu-l pot da pe unul afara din casa mea ...decat daca ii  gasesc eu locatie . Nu pot spune aici cum am rezolvat situatia ca ma trezesc cu mascatii la usa dar in veci nu mai fac contract de inchirere.  Asta este ...daca vrea sa aiba acoperisul meu deasupra capului , trebuie sa respecte regulile mele ..nu pe ale statului , ca nu statul ii ofera acoperis. Daca i-l oferea , nu mai ajungea la usa mea .  Asta este struto-camila democratica , in care hotul care aluneca pe gresie in casa pe care a spart-o , da propretarul in judecata ca a lasat ud pe jos si castiga .
IN momentul de fata chiriasul are beneficiile cele mai mari, dai peste unul rupt in fund, ii faci contract pe 1 an, plateste o luna si una ramane garantia, apoi trebuie sa-l dai te judeci cu el ca sa-l poti evacua, pana se incheie procesul mai sta vreo 2 ani acolo, recupereaza de unde nu-i.

#21
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

View Postalex1vasile, on 28 februarie 2017 - 20:36, said:

Iar tu trebuie sa te supui legilor statului in care traiesti,
sau sa te dai in adoptie altui stat Posted Image

Intre altele, exista legi care obliga persoanele care incaseaza venituri sa ... plateasca impozite.

Dar cu mentalitatea asta, normal ca nu o sa ajungem nicaieri.

Pot fi legi bune si legi proaste. Acceptarea oricarei magarii este o problema de mentalitate. Personal nu voi avea niciodata mentalitatea asta . O sa ocolesc cat voi putea  aberatiile pe care turma proasta le considera legi doar pentru ca sunt date de un Dragnea , un Tariceanu , un Becali . Sorry ....niciodata nu am facut parte din turma . Si am sa stau in statul in care vreau . In prezent , statul acela este Romania . In Romania  exista oameni prosti , exista si oameni fara caracter care intra in politica si ajung sa dea legi , sau oameni slabi care se supun acestor legi datorita modului in care au fost crescuti . Au fost crescuti sa stea cu capul in jos . Eu nu raspund decat in fata propriei mele moralitati  . Nu am Dumnezeu , nu am sef si nu am conducatori. Nu recunosc ca fiind  legitim nici un gunoi dintre cei care fac legile in Romana . Nu sunt alesii mei . Sunt doar niste imbecili, falsi , ridicoli .  Legile lor aberante ( nu toate , evident ...dar multe dintre ele ) sunt facute nu pentru dreptate ci pentru acoperirea hotiilor pe care ei le fac. Nu recunosc aceste legi . Caut sa nu le incalc pentru a nu fi pus in situatia sa ma lupt cu statul , acesta fiind reprezentat de niste excroci fara scrupule . Dar daca pot sa le ocolesc , le ocolesc .

Si inca o chestie destul de importanta. Vezi tu , statul asta totalitar , care vrea parte din castigul meu ...nu-mi da posbilitatea reala de a-mi scadea cheltuielile facute in demersul de a obtine profit . Pe el nu-l intereseaza ca eu am cheltuieli ( ca si persoana fizica ) . El vrea parte doar din castigul curat . Adica , in realitate , cu proprietatea mea data la inchirat si cu contract si cu taxe platte la stat , chiriasul ramane fara servici si nu-mi mai plateste nimic . Eu , ca si proprietar , trebuie sa il accept pana isi gaseste ala servci ...daca vrea . In timpul acesta , daca nu platesc utiltatile  , furnizori mi le taie . Deci , am un chirias , pe care il subventionez din bani mei . Super statul asta ....
Daca cumpar masini si le vand mai departe statul vrea impozit pe diferenta . Dar eu investesc in ele , le repar , le promovez , le duc in targuri , consum resurse , carburant  , timp . Statul vrea impozit pe diferenta ...si atat . Nu-l intereseaza  cheltuielile mele . O sa  dau statului ce i-a dat si Bill Monicai . O relatie nepotrivita va primi statul de la mine . Sper ca inspectoarele de la ANAF sa nu fie niste babe scarboase . Sa primeasca cu zambetul pe buze ce le dau eu din suflet . Posted Image

Si legat de ceea ce vi se spune ca inseamna democratie . Va mint ! Democratie nu inseamna ca o gasca de interlopi, organizati in vederea savarsirii de infractiuni , pot face ce doresc in intervalul dintre alegeri. Nu ! Asta spun prostilor  care ies si protesteaza pasnic . Statul ii incearca pe fraieri . Maine se va da alta ordonanta . Si gloata va iesi pasnic . Si o vor retrage . Si poimaine vor da alta ordonanta ...si gloata se va satura sa mai iasa. Si va lua ....ce i-a dat Bill Monicai ...si ce dau eu inspectoarelor de la ANAF ( nu pot numi substanta ca iau avertisment ) . Asa va mint ei ca arata democratia. Cu multe taxe , cu taxe inventate ca sa subventionati hotia clientelei politice . Democratia reala este aia in care , daca unul da legi proaste , multimea il atarna in streang . Si daca o gasca de excroci nu poate sa dovedeasca proveninenta viloaielor si masnilor de lux, a terenurilor , a tablourilor  ...si a excursiilor  facute pe banii prostilor , atunci prostimea  le pune piele pe bat , ii linseaza , le iau averile  . Asa arata democratia . Nu rahatul asta in care ies miloane de oameni in strada si Tariceanu si Dragnea apar la TV si ii ridiculizeaza . Asta este altceva .

Edited by JurasikMan, 28 February 2017 - 23:08.


#22
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017
Jurasik Presedinte!

#23
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016
Posted Image
Nimeni nu vrea sa faca parte din turma,
de asta suntem coada cozilor de topor din Europa si din lume Posted Image
Romanul e prea smecher, si prea destept pentru a se supune legilor statului sau. Romanul solicita sa aiba drepturi, dar nu isi asuma obligatii.
Orice moneda are doua fete domnule.

Orice lege care ti se pare perfectibila - e datoria ta de cetatean sa scrii catre Ministerul respectiv modul/formularea pe care o consideri mai utila. Ministerul este obligat prin lege sa iti raspunda in maximum 30 de zile lucratoare, tot in scris: daca iau in considerare propunerea ta - cum, cand in ce fel. Daca NU iau in considerare propunerea ta - de ce. Iti pot cere si lamuriri, etc. Daca ii lasi permanent pe "altii" sa iti faca legile, normal ca NU vei fi multumit de ele.
PE de alta parte, asumarea raspunderii unui paragraf/doua intr-o lege... e o chestie "un pic" mai complicata decat a ponegri statul in care traiesti, de bine de rau...

Iar daca insisti sa fii altfel - perfect de acord. Fii altfel. Separa-te de turma, dar complet, nu doar partial, acolo unde iti convine tie.

Edited by alex1vasile, 01 March 2017 - 11:06.


#24
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017

View Postalex1vasile, on 01 martie 2017 - 11:02, said:

Posted Image
Nimeni nu vrea sa faca parte din turma,
de asta suntem coada cozilor de topor din Europa si din lume Posted Image
Romanul e prea smecher, si prea destept pentru a se supune legilor statului sau. Romanul solicita sa aiba drepturi, dar nu isi asuma obligatii.
Orice moneda are doua fete domnule.

Orice lege care ti se pare perfectibila - e datoria ta de cetatean sa scrii catre Ministerul respectiv modul/formularea pe care o consideri mai utila. Ministerul este obligat prin lege sa iti raspunda in maximum 30 de zile lucratoare, tot in scris: daca iau in considerare propunerea ta - cum, cand in ce fel. Daca NU iau in considerare propunerea ta - de ce. Iti pot cere si lamuriri, etc. Daca ii lasi permanent pe "altii" sa iti faca legile, normal ca NU vei fi multumit de ele.
PE de alta parte, asumarea raspunderii unui paragraf/doua intr-o lege... e o chestie "un pic" mai complicata decat a ponegri statul in care traiesti, de bine de rau...

Iar daca insisti sa fii altfel - perfect de acord. Fii altfel. Separa-te de turma, dar complet, nu doar partial, acolo unde iti convine tie.

Nu - nu asta este motivul pentru care suntem ultimii din Europa, din anumite puncte de vedere. In plus, felul in care descrii interactiunile cu autoritatile statului (nici mai mult, nici mai putin decat ministere) ma face sa banuiesc ca doar teoretizezi dar nu ai facut-o niciodata.

#25
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016

View PostFronT, on 01 martie 2017 - 11:37, said:

Nu - nu asta este motivul pentru care suntem ultimii din Europa, din anumite puncte de vedere. In plus, felul in care descrii interactiunile cu autoritatile statului (nici mai mult, nici mai putin decat ministere) ma face sa banuiesc ca doar teoretizezi dar nu ai facut-o niciodata.
E o tara libera - poti sa crezi ce vrei.

#26
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017
Evident si nu doar ca o cred dar, spre deosebire de altii, eu am si testat in practica povestile astea. Si nu, nu functioneaza: nu poti influenta procesul legislativ "de la distanta" prin corespondenta, oricat de bine informat si intentionat ai fi. Mai grav este ca nu poti rezolva/ influenta nici macar treburi mai simple precum cele care tin de administratie locala.

#27
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016
Ai primit raspuns in scris argumentat la cererea ta  scrisa ?

#28
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017

View Postalex1vasile, on 01 martie 2017 - 12:08, said:

Ai primit raspuns in scris argumentat la cererea ta  scrisa ?

Argumentat e un termen cam vag. Da - am primit raspunsuri scrise - evident toate cererile le-am facut in scris - in care diverse institutii isi declinau autoritatea una catre alta, am primit raspunsuri formale care nu rezolvau practic problema, am primit raspunsuri evazive si multe altele. Dar hai sa nu vorbim la modul general - iau doar un exemplu: in zona in care locuiesc, este plin de cabluri atarnate de stalpi - plin, plin, gen asia de sud est. Unele sunt lasate, altele de-a dreptul rupte dar oricum toate dau un aspect ingrozitor zonei. Am scris parimariei de sector. Primaria de sector m-a directionat catre politia locala, politia locala a contactat operatorii de cablu. operatorii de cablu au venit, au confirmat ca nu sunt cablurile lor. Politia s-a spalat pe maini. Am revenit cu cerere, fiindca nimic nu se rezolvase: politia locala a trimis din nou firmele de cablu sa verifice pe teren. Din nou aia au confirmat ca nu sunt ale lor. Am scris la electrica, pe aceeasi tema - nici un raspuns.

Asta e doar un caz, descris foarte pe scurt: mai am cel putin 5-6 povesti similar, implicand si alte autoritati locale - in nici unul dintre cazuri nu s-a remediat problema, desi raspunsuri scrise am tot primit (ii obliga legea sa iti raspunda, nu ii oblige insa si CE sa iti raspunda - ei iti scriu acolo ceva, orice si se scad din registratura ca au raspuns in termenul ala legal. La ministere, iti dai seama ca birocratia si intersele sunt mult mai mari asa ca sansele sa se schimbe ceva prin interventii de genul asta sunt foart mici.

Desi e trista, asta e realitatea. Ca pot exista si exceptii, perfect de acord - dar exact asta sunt EXCEPTII.

#29
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016
Eu ma refer la propuneri de modificare a unui text de lege.

#30
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017
am inteles ce spui. la modul serios, daca nu se poate rezolva o chestier super banala, tu chiar crezi ca se pot modifica legi, prin corespondenta?

#31
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016
Pai chestiile banale nu se rezolva din cauza legislatiei.
Daca proprietarii de retele aeriene ar fi obligati prin lege sa le pozeze subteran (de exemplu - nu obligatoriu asa) intr-un interval de timp clar definit (gen 6 luni) de la primirea unei sesizari scrise, si daca legea respectiva ar include niste sanctiuni foarte clare si serioase daca nu se respecta, lucrurile s-ar misca cu mult mai bine.

#32
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017

View Postalex1vasile, on 01 martie 2017 - 12:35, said:

Pai chestiile banale nu se rezolva din cauza legislatiei.
Daca proprietarii de retele aeriene ar fi obligati prin lege sa le pozeze subteran (de exemplu - nu obligatoriu asa) intr-un interval de timp clar definit (gen 6 luni) de la primirea unei sesizari scrise, si daca legea respectiva ar include niste sanctiuni foarte clare si serioase daca nu se respecta, lucrurile s-ar misca cu mult mai bine.

Exista legislatie in acest domeniu (Legea 154/2012). Pe stalpii aia au voie sa fie puse doar cablurile firmelor care au contract cu Electrica. In Bucuresti sunt 2-3 firme de cable care au contracte de genul asta. In rest toata cablaria e ilegala. Deci lege exista. Ma rog, ne intindem la offtopic. Daca tu crezi ca poti influenta procesul legislative, iti urez succes Posted Image

Edited by FronT, 01 March 2017 - 12:41.


#33
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016

View PostFronT, on 01 martie 2017 - 12:39, said:

Exista legislatie in acest domeniu (Legea 154/2012). Pe stalpii aia au voie sa fie puse doar cablurile firmelor care au contract cu Electrica. In Bucuresti sunt 2-3 firme de cable care au contracte de genul asta. In rest toata cablaria e ilegala. Deci lege exista. Ma rog, ne intindem la offtopic. Daca tu crezi ca poti influenta procesul legislative, iti urez succes Posted Image
Este deja realizat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate