Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 

Cum aflu la ce medic de familie sunt inscris?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
fusionneur

fusionneur

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 04.03.2014
Salutare,


Am nevoie sa aflu la ce medic de familie sunt inscris momentan.

Am inteles dupa anumite forumuri ca as putea sa aflu pe adresa: http://vsa.cnam.gov....ToMFHttpClient/ , dar imi cere codul IDNP (cum il aflu ?). Alta optiune ar fi la CNAS, dar nu raspund la telefon.


Multumesc

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
pai nu stii pe ce lume traiesti ? Posted Image

#3
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Pai ala e site din Republica Moldova .

IDNP din Moldova e cum e CNP-ul in Romania !

CNAS -> http://www.cnas.ro/p...e-asigurat.html

Edited by tidicristi, 28 February 2017 - 14:29.


#4
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View Postfusionneur, on 28 februarie 2017 - 14:19, said:

Salutare,


Am nevoie sa aflu la ce medic de familie sunt inscris momentan.

Am inteles dupa anumite forumuri ca as putea sa aflu pe adresa: http://vsa.cnam.gov....ToMFHttpClient/ , dar imi cere codul IDNP (cum il aflu ?). Alta optiune ar fi la CNAS, dar nu raspund la telefon.


Multumesc

ai fost vreodata inscris pe lista unui medic de familie ? daca nu, inseamna ca nu esti inscris la nici-un medic de familie. situatie in care ar trebui sa cauti un astfel de medic dispus sa te inscrie pe lista lui de pacienti.

#5
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
Chiar îmi trebuie și mie să aflu.
Este o soluție? Posted Image

#6
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
E mai simplu sa iti alegi un medic de familie care ti se pare interesant si sa te inscrii la el. Mai departe se ocupa el de formalitati.

#7
arbuneaionut

arbuneaionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 17.11.2016

View PostTruculMagic, on 28 februarie 2017 - 14:24, said:

pai nu stii pe ce lume traiesti ? Posted Image

View Posttidicristi, on 28 februarie 2017 - 14:26, said:

Pai ala e site din Republica Moldova .

IDNP din Moldova e cum e CNP-ul in Romania !

CNAS -> http://www.cnas.ro/p...e-asigurat.html
Ar trebui mutat in Poiana lu' Iocan Posted Image

#8
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008

View PostKyKyKyKy, on 28 februarie 2017 - 14:42, said:

Chiar îmi trebuie și mie să aflu.
Este o soluție? Posted Image

Te duci la CNAS. Sau te inscrii acum la ce medic vrei tu....

#9
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postfusionneur, on 28 februarie 2017 - 14:19, said:

Am nevoie sa aflu la ce medic de familie sunt inscris momentan.
Afli de la casa de sănătate de care aparții dar nu știu dacă dau informații prin telefon, nu prea cred.

#10
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Posttidicristi, on 28 februarie 2017 - 14:26, said:

Afli doar daca esti asigurat si persoana respectiva, evident, nu este asigurata.

Ce trebuie să facă asiguratul?

Edited by poadol, 28 February 2017 - 15:00.


#11
alexsama

alexsama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 12.01.2011

View PostUser107, on 28 februarie 2017 - 14:44, said:

E mai simplu sa iti alegi un medic de familie care ti se pare interesant si sa te inscrii la el. Mai departe se ocupa el de formalitati.
Acum cativa ani daca vroiai sa te muti la altcineva, si erai deja inscris la altcineva, trebuie tu sa te ocupi de asta, cel putin asa a fost in cazul meu. Poate in timp s-au mai schimbat lucrurile.

Edited by alexsama, 28 February 2017 - 15:00.


#12
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014
Pai daca tu nu stii, inseamna ca nu esti inscris la niciunul. Mergi la un medic de familie (de preferinta la cel mai apropiat) si incepi sa te inscrii... Spun incepi, pentru ca e cale luuuuunga...Posted Image

#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Pai daca nu stii la care esti inscris inseamna ca nu esti inscris.

#14
ovidiufgs

ovidiufgs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 17.04.2007
Eu m-am mutat acum vreo 5 ani.
A trebuit sa iau o adeverinta de la fostul medic de familie , dar am inteles ca nu e obligatorie.

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Hmm.. oare initiatorul e din MD ?

#16
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008

View Postnonameshadow, on 28 februarie 2017 - 14:46, said:


Te duci la CNAS. Sau te inscrii acum la ce medic vrei tu....


View PostqawHaq1, on 28 februarie 2017 - 15:11, said:

Pai daca tu nu stii, inseamna ca nu esti inscris la niciunul. Mergi la un medic de familie (de preferinta la cel mai apropiat) si incepi sa te inscrii... Spun incepi, pentru ca e cale luuuuunga...Posted Image


Sunt înscris la medic, dar cabinetul era împărțit de către doi medici. Între timp, medicul la care am fost, a ieșit la pensie și s-au tot perindat medici la cabinet de am și uitat cum îi cheamă. Acum s-a mutat cabinetul, dar nu știu la ce medic mai sunt. :lol:

Treaba e că nu mai sunt nici asigurat, după ce firma la care am lucrat mi-a „blocat” actele la ANAF și acum nu îmi pot reface asigurarea.

#17
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
in acest caz te duci la cabinetul fostului medic si intrebi asistenta de acolo, in principiu ar trebui sa stie ce s-a intamplat cu pacientii medicului pensionat, respectiv ce medici i-au preluat.
dar iti va fi de folos cel mult ca informatie. din moment ce nu mai esti asigurat, nu poti beneficia nici de servicii medicale din partea medicului de familie. pentru ca in baza de date apari neasigurat, ai macar card de sanatate ?
daca ai nevoie de servicii medicale in aceasta perioada, du-te la o clinica sau un cabinet privat si rezolvi problema, daca nu suporta amanare.

Edited by corinadaniela, 28 February 2017 - 15:47.


#18
fusionneur

fusionneur

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 04.03.2014

View PostKyKyKyKy, on 28 februarie 2017 - 15:14, said:

Sunt ĂŽnscris la medic, dar cabinetul era ĂŽmpărțit de către doi medici. Între timp, medicul la care am fost, a ieșit la pensie și s-au tot perindat medici la cabinet de am și uitat cum ĂŽi cheamă. Acum s-a mutat cabinetul, dar nu știu la ce medic mai sunt. Posted Image

Treaba e că nu mai sunt nici asigurat, după ce firma la care am lucrat mi-a ‾blocat” actele la ANAF și acum nu ĂŽmi pot reface asigurarea.



Ma aflu cam in aceeasi situatie. Am avut un medic de familie in provincie, si in timpul facultatii am vrut sa mi-l schimb in Bucuresti. Ideea e ca tipa era foarte batrana, sanse minime sa mai traiasca dupa 7 ani Posted Image (sau cel mai probabil a iesit la pensie). Bineinteles ca in timpul asta, am si uitat cum se numea si mai mult de atata policlinica Apaca si-a mutat sediul la Gorjului. Oricum nu sunt sigur nici daca tipa a dus pana la final procesul de schimbare al medicului de familie.

Pentru

View Posttidicristi, on 28 februarie 2017 - 14:26, said:

Pai ala e site din Republica Moldova .

IDNP din Moldova e cum e CNP-ul in Romania !

CNAS -> http://www.cnas.ro/p...e-asigurat.html


Am verificat intr-adevar pe cnas, dar imi spune doar ca sunt asigurat, nu si la ce medic de familie sunt inscris. Cat despre idnp, am gasit pe un forum despre asta, nu stiam ca e din Moldova. Anyway, mersi pentru informatie.


View Postcorinadaniela, on 28 februarie 2017 - 15:42, said:

in acest caz te duci la cabinetul fostului medic si intrebi asistenta de acolo, in principiu ar trebui sa stie ce s-a intamplat cu pacientii medicului pensionat, respectiv ce medici i-au preluat.
dar iti va fi de folos cel mult ca informatie. din moment ce nu mai esti asigurat, nu poti beneficia nici de servicii medicale din partea medicului de familie. pentru ca in baza de date apari neasigurat, ai macar card de sanatate ?
daca ai nevoie de servicii medicale in aceasta perioada, du-te la o clinica sau un cabinet privat si rezolvi problema, daca nu suporta amanare.

Sunt asigurat, am si un card de sanatate (a fost trimis in provincie), dar n-am avut nevoie de el pana acum.

Scopul final este eliberarea unei adeverinte de la medicul de familie pentru o noua angajare.


Si totusi, intr-o tara europeana in care internetul e de top, asa greu e sa aflu ce medic de familie am sau daca mai am vreunul, fara sa stau la cozi interminabile? Mi se pare incredibil...

Edited by fusionneur, 28 February 2017 - 16:33.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate