Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

ruptura de clavicula, o a doua opinie

  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
vaidab

vaidab

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.12.2007
Buna ziua,
Mi-am rupt clavicula pe partea stanga in 01.02.17. Am purtat un bandaj in 8 pentru 3 saptamani si pe urma unul la mana doar (arm sling) pentru 5 zile (in care mi s-a dezumflat bratul stang pentru ca am putut sa-l misc de la cot in jos).
Dupa ultima radiografie de azi, doctorul mi-a spus sa mai stau 14 zile in bandajul la mana si sa fac doar ridicari mici de umar, cat sa nu stea blocat.
As dori o a doua opinie la radiografie, e un regres la ultima poza fata de penultima?

http://imgur.com/a/Y3T9U

#2
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Si care e penultima?Ca acolo arata de parca ti-ai facut selfie in fata trenului
A doua opinie ar trebui sa o ceri in fata altui medic ortoped.Daca iti spune careva de aici ca e mai rau ,vei crede?
Aaa ,trebuia dat in jos,scuze.
In 3.02 acromionul pare mai apropiat de bucata rupta.Nu stiu de ce peste patru zile este mai departata,iar fractura pare mai evidenta,oasele nemaifacand contact?Ai facut ceva miscari bruste?Cum ai facut fractura?Difera pozitia la radiografii?

Edited by daniMMM, 28 February 2017 - 13:15.


#3
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
3 din 3 medici au spus "operatie" si sistem de fixare care se scoate dupa 3-4 luni pt accident in aceeasi zona dar poate nu e cazul la tine ...
Sanatate multa.

***in ce oras si la ce spital ? Ai avut mai multe pareri de la medici diferiti ?

Attached Files


Edited by superm, 28 February 2017 - 13:13.


#4
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Daca nu i-au pus titan(de ce oare?)nici nu am mai intrebat.In cazul in care evolueaza in rau ,fuga la Szeged

#5
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
@vaidab
Esti sigur ca nu te folosesc pe rol de material didactic?

#6
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
e cam nasoala, ma indoiesc ca se va forma usor calus sau va fi strâmb. la o luna trebuia deja sa poti face chestii usoare cu bratul iar la 2 luni deja ridicam mobila
mai bine faci o vizita la unguri si vezi daca trebuie operatie

#7
meshgheru_andu

meshgheru_andu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 09.05.2009
Eu am avut operatie si tija scoasa dupa cateva luni ca doctorii au uitat sa specifice "infimul" fapt sa vin dupa 30 de zile la scos de tija.

#8
arbuneaionut

arbuneaionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 17.11.2016

View Postvaidab, on 28 februarie 2017 - 12:53, said:

Buna ziua,
Mi-am rupt clavicula pe partea stanga in 01.02.17. Am purtat un bandaj in 8 pentru 3 saptamani si pe urma unul la mana doar (arm sling) pentru 5 zile (in care mi s-a dezumflat bratul stang pentru ca am putut sa-l misc de la cot in jos).
Dupa ultima radiografie de azi, doctorul mi-a spus sa mai stau 14 zile in bandajul la mana si sa fac doar ridicari mici de umar, cat sa nu stea blocat.
As dori o a doua opinie la radiografie, e un regres la ultima poza fata de penultima?

http://imgur.com/a/Y3T9U
Ori n-ai asigurare medicala...sau asteapta spaga...de te tin cu bandaje?... Am avut beleaua asta si mi-au facuit operatie nici vorba de bandaje cum au procedat cu tine

Edited by arbuneaionut, 28 February 2017 - 16:33.


#9
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007

View Postvaidab, on 28 februarie 2017 - 12:53, said:

As dori o a doua opinie la radiografie, e un regres la ultima poza fata de penultima?
Da, angulatia e mai mare si nu s-a format calus.
In vest, fracturile localizate pe diafiza medie, daca nu sunt bine pozitionate, se opereaza.

#10
free3ady89

free3ady89

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.03.2008
Salut ! Las si eu acest comment pentru a veni in ajutorul celor care cauta raspunsuri dupa ce afla ca au o ruptura de clavicula. Eu am cazut cu motorul la enduro , nu a fost o cazatura urata insa am cazut pe o coborare in umar si a fost deajuns pentru a rupe clavicula (app. se aude cand se rupe) umar umflat si edem (vanataie) puternic (care a disparut dupa 6 saptamani) ,durea suportabil si totusi puteam misca si ridica mana,schimbam vitezele , dupa 2 zile abia am fost la spital , radiografie , diagnostic ruptura de clavicula,Mi-a fost pus un bandaj Desault de tifon si am fost la control dupa 4 zile pentru a se lua o decizie daca ma opereaza sau se lasa se vindece de la sine . Deplasarea era destul de mare, cand am fost la control mi-a fost reasezata usor clavicula , o noua radiografie si a inceput sa se reduca deplasarea. Am facut radiografii din 6 in 6 zile , pentru a vedea cum evolueaza , dupa 2 saptamani am cumparat un bandaz desault cu arici ( orteze.ro , undeva pe langa floreasca in jur de 300 ron) In cazul meu a evoluat bine, dupa 5 sapt. am renuntat la orteza, nu am facut recuperare, dupa 9 saptamani m-am urcat iar pe motor, acum au trecut aproape 4 luni , totul e ok, dimineata daca dorm pe mana respectiva mai am un oarecare discomfort , in rest ok. nu se vede unde e sudat osul, la atingere, se simte o mica ridicatura(asta pentru ca stiu  eu unde sa pun mana, nu este vizibila).
Ideea e ca se poate si fara operatie , eu eram sceptic cand am vazut prima radiografie, si tot cautam un raspuns sa stiu daca merg la alt medic sa mai cer o parere sau sa ma duc la privat sa ma operez de buna voie. Am atasat si poze cu radiografiile. 1-2-3 gen dupa fiecare saptamana, se vede cum s-a redus distanta insa nu s-au aliniat perfect. Se poate si asa , se sudeaza fara probleme. La mine a fost rupta in partea dinspre umar, oricum nu este usor, dormi numai pe spate , legi o curea sa te dai jos din pat sa nu o fortezi. Mare , mare atentie...   umarul este o articulatie foarte mobila si nu se poate baga in ghips. Daca aveti grija sa nu miscati umarul, se sudeaza fara probleme.

Attached Files

  • Attached File  1.JPG   300.95K   2 downloads
  • Attached File  2.JPG   234.81K   1 downloads
  • Attached File  3.JPG   182.98K   3 downloads


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate