Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Contribuie la biserica ortodoxa doar cei care și-au declarat apartenența religioasă ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
71 replies to this topic

#55
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,212
  • Înscris: 26.01.2007

View Postbaliosss, on 28 februarie 2017 - 16:14, said:

PS: Am cautat si am gasit  "bugetul alocat cultelor". Dar nu am gasit pe nicaieri "bugetul alocat ateilor". Ne dai tu un link?
Nu, oricat v-ati milogi, NU voi face munca de cautare in locul vostru Posted Image

Pentru ca va stiu eu cine-mi sunteti.
Imi veti cere mai apoi sa va organizez putin pentru ca nu aveti niciunu' mai destupat la cap care sa va stranga intr-o organizatie puternica.
Apoi imi veti cere sa va fac eu Proiecte care sa beneficieze de subventii de la Buget.

Pentru ca voi nu mai puteti de lene.

View Postbaliosss, on 28 februarie 2017 - 16:40, said:

Bani din BUGET. Buget inseamna banii tuturor, atat ai ortodoxilor cat si ai ateilor.
Prietene, unde-s banii vostri, ai ateilor?
Sunteti vreo 40.000 de atei in Romania. Aveti vreo organizatie serioasa, aveti vreun Proiect pentru care sa solicitati bani de la Buget?

Tu apartii vreunei organizatii?
Vorbeste cu maharii vostri si intreaba-i: "Domle, unde sunt cei 0,2% din buget care trebuiau sa ne revina noua?

Eu habar n-am la ce-i folositi voi.
Sau, daca nu ati cerut bani de la buget pentru ca pur si simplu sunteti prea lenesi pentru a realiza un proiect, spune tu, cine e de vina?

Voiai sa vina un reprezentant guvernamental si sa-i dea lu' Remus Cernea un milion de RON si sa-i zica: "da-le bah si tu la toti ateii tai niste bani de tigari si de droguri!"?

#56
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

View PostSfantul Jakob, on 28 februarie 2017 - 16:48, said:

Nu, oricat v-ati milogi, NU voi face munca de cautare in locul vostru Posted Image
Asta e explicatia pentru lipsa de argumente? :D

View PostSfantul Jakob, on 28 februarie 2017 - 16:48, said:

Prietene, unde-s banii vostri, ai ateilor?
Buget inseamna banii tuturor. Te bate logica. :)

#57
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,212
  • Înscris: 26.01.2007

View PostAlexEn, on 28 februarie 2017 - 16:45, said:

O dovada in sine e faptul ca nu m-a intrebat nimeni daca sunt atee au ba cand m-am angajat, drept urmare angajatorul nu stie sa vireze impozitul meu in cosul ala pentru atei, drept urmare banii din impozitul meu ajung inclusiv la biserica.
Nu asa merge treaba.
Nu te intreaba nimeni ce religie ai, pentru a vira banii tai intr-un cos special.

Toti banii din impozite merg la buget. De acolo o suma este virata catre culte.
Un cuantum de 0,2% din aceasta suma apartine ateilor.

Organizatiile ateiste au dreptul sa acceseze aceasta suma.
Pentru salarii, pentru proiectele lor, etc.

Eu habar n-am DACA ateii au folosit aceasta suma si CE au facut cu ea.
Stiu insa ca Penticostalii au primit 1,5% din suma respectiva. Pentru salarizarea clerului, pentru constructii sau renovari de cladiri, etc.
Ortodocsii au primit 85%. Este normal si corect. Atatia sunt ei in tara asta.

View Postbaliosss, on 28 februarie 2017 - 16:51, said:

Buget inseamna banii tuturor. Te bate logica. Posted Image
Distributia bugetului inseamna distributie in functie de procent. Te bate logica?

85% au ortodocsii
1,5% au penticostalii
0,2% au ateii

Iar ceilalti au restul de procente.

View Postbaliosss, on 28 februarie 2017 - 16:51, said:

Asta e explicatia pentru lipsa de argumente? Posted Image
Daca ti-e chiar atat de lene, sau daca chiar nu te descurci, iti voi da saitul.
Ca io sunt plin de mila bah, nu ca ateii Posted Image

Dar nu acum ca trebuie sa zbor la treaba. Si asa am stat cam mult cu voi.

Edited by Sfantul Jakob, 28 February 2017 - 16:59.


#58
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,428
  • Înscris: 20.02.2008
Sfinte Jacob, lasa vrajeala. Bani de la buget primesc toate bisericile si cultele recunoscute oficial (18 bucati). Automat. NU exista cult ateu.
Vezi in link. Si nu mai deturna adevarul. Vad ca astora bisericosi va e tot mai greu sa spalati ipocrizia bisericilor voastre... ca tot ma contrasem cu alt adept - ortodox de data asta- pe alt topic.

http://www.culte.gov.ro/biserici-culte

Edit: am modificat sintagma: nu minti cu nu deturna adevarul... cica pe forumul asta nu ai voie spui cuiva ca minte, chiar daca ii demonstrezi.

Edited by ioppo, 28 February 2017 - 17:57.


#59
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Faina discutie. tipic religiei.  

Vine si spune o chestie pe care o declara adevarata doar prin faptul ca a spus-o, si daca ceri dovada ca e asa, atunci iti spune sa aduci tu dovada ca nu e asa. Ar fi de ras daca nu ar fi de plans.

#60
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,212
  • Înscris: 26.01.2007

View Poste_miron, on 28 februarie 2017 - 19:35, said:

Faina discutie. tipic religiei.  
Vine si spune o chestie pe care o declara adevarata doar prin faptul ca a spus-o, si daca ceri dovada ca e asa, atunci iti spune sa aduci tu dovada ca nu e asa.
Mai toti religiosii ateisti procedeaza in felul asta, nu trebuie sa te mire...

#61
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Nu ma mira asta, ma mira ca nu ti-ai dat seama ca despre tine vorbeam, si ma mira si ca folosesti ''religios ateist'' .
Este ilogic sa atribui unui ateu o religie, oricare ar fi ea. El nu crede nici in cel cu cruce nici in cel cu coarne. Ma distreaza teribil cand unui ateu i se spune ca este satanist.

dar cum religia si logica nu fac casa buna, nu e de mirare

Edited by e_miron, 28 February 2017 - 20:22.


#62
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,212
  • Înscris: 26.01.2007

View Postioppo, on 28 februarie 2017 - 17:55, said:

NU exista cult ateu.
Si cine-i vinovat, colegu' pentru chestia asta? Ortodocsii?
Eu am cercetat in urma cu ceva luni situatia banilor de la buget. Ortodocsii primisera un procentaj foarte apropiat de realitate: undeva in jur de 85%.
M-am uitat la penticostali si ei primisera undeva in jur de 1,5%.

La recensamant s-a stabilit procentul fiecarei religii, a fiecarei confesiuni si procentul ateilor

Daca penticostalii nu primesc partea care le revine lor, NU sunt de vina ortodocsii.
Daca musulmanii nu primesc partea care le revine lor, NU sunt de vina ortodocsii.
Daca ateii nu primesc partea care le revine lor, NU sunt de vina ortodocsii.

Asadar e in sarcina ateilor, si a NIMANUI altcineva, sa se organizeze, sa aiba proiecte si sa solicite fondurile care le revin de la buget.
Daca nu sunt in stare sa o faca sau le este lene, NU e problema nimanui, ci doar a lor.

Banii ateului trebuie sa fie distribuit pentru proiectele organizatiilor ateiste.
Daca lor nu le pasa, nu au dreptul sa zbiere ca "de ce banul lor merge la Biserica?".
Pentru ca de fapt nici nu merge la Biserica ci la Moschee, dar asta e alta discutie.

Niciun banut provenit de la atei NU ajunge la Biserica.
Decat daca ateii sunt prea lenesi sa-l revendice si ramane ana de an la buget.
Insa Biserica NU a avut niciodata, nu are acum si nu va avea vreodata nevoie de banii ateilor.

Iar drept corolar:

Ateii pot sa faca bors cu banii lor, noua nu ne trebe  Posted Image


View Poste_miron, on 28 februarie 2017 - 20:21, said:

Nu ma mira asta, ma mira ca nu ti-ai dat seama ca despre tine vorbeam
Pe mine nu ma mira ca pe tine te mira crezand ca nu m-am dat seama Posted Image
Dar de fapt vorbeai despre tine si despre coreligionarii tai. Asa s-a stabilit.

View Poste_miron, on 28 februarie 2017 - 20:21, said:

Este ilogic sa atribui unui ateu o religie, oricare ar fi ea.
Ar fi ilogic sa atribui religia ateista altcuiva decat ateului.
Si as mai avea si o intrebare: in bisericile ateiste cine participa? Menonitii, cumva?

Edited by Sfantul Jakob, 28 February 2017 - 20:51.


#63
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Tu chiar esti batut in cap sau te faci. Dar te faci bine. Ateismul NU e o religie. Nu are nici o treaba cu religia. dar cum oile domnului nu cred ca este posibil ca cineva sa nu fie incatusat, pun repede niste catuse imaginare, poate poate.

Nu trebuie sa-mi raspunzi, eu cu oile nu am ce discuta. dezabonare subiect.

#64
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,212
  • Înscris: 26.01.2007

View Poste_miron, on 28 februarie 2017 - 20:53, said:

Tu chiar esti batut in cap sau te faci. Dar te faci bine. Ateismul NU e o religie. Nu are nici o treaba cu religia. dar cum oile domnului nu cred ca este posibil ca cineva sa nu fie incatusat, pun repede niste catuse imaginare, poate poate.

Nu trebuie sa-mi raspunzi, eu cu oile nu am ce discuta. dezabonare subiect.
Tipic religie ateiste.
Nu raspunde la intrebare pentru ca-i prea grea pentru el.

Insa pune in practica a cincea din cele 10 Porunci Ateiste: " - Scuipa si fugi!"  :)

#65
777r777

777r777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 02.02.2005
" sfinte Jakob " dumneata consideri că această atitudine îți face ție sau religiei pe care o reprezinți vreo favoare ? Tu și cei asemeni ție in comportament, nu faceți decât să dați " apa la moară " celor care desconsideră credința. Aroganța și accesele de superioritate nu sunt pe placul niciunui DUMNEZEU. Un comportament apropiat de preceptele religiei tale ar fi cel mai adecvat.
Semnează un " ateu " cu frica lui DUMNEZEU.

#66
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Post777r777, on 28 februarie 2017 - 21:55, said:

Semnează un " ateu " cu frica lui DUMNEZEU.
nu zau...Posted Image
si te-ai abtinut din 2005 pana acuma, ca sa-i scrii Sfantului ...

#67
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005
Dragilor, când este vorba de bani şi biserică automat ţi se bagă pe gât următoarele: crede şi nu cerceta.
Din această cauză nu dau, nu donez. Statul are grijă de biserică, este o putere politică prea bună de care trebuie avută mare grijă.

#68
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Poste_miron, on 28 februarie 2017 - 20:53, said:

Ateismul NU e o religie.
desigur ca este. :)

#69
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,212
  • Înscris: 26.01.2007

View Post777r777, on 28 februarie 2017 - 21:55, said:

Tu și cei asemeni ție in comportament, nu faceți decât să dați " apa la moară " celor care desconsideră credința.
Cine stie sa observe si sa respecte umorul, franchetea, ironia, dimpotriva are motive serioase sa opreasca moara sau sa macine ce trebe.

View Post777r777, on 28 februarie 2017 - 21:55, said:

Aroganța și accesele de superioritate nu sunt pe placul niciunui DUMNEZEU.
Un comportament apropiat de preceptele religiei tale ar fi cel mai adecvat.
Da, insa colegialitatea si "accesele de egalitate" fata de orice om sunt pe placul lui Dumnezeu si al oamenilor.
Iar preceptele religiei mele nu-mi spun ca eu sunt o maimuta sau un vierme  Posted Image
Ci un fiu de imparat. Creat de Dumnezeu. Si egal cu toti semenii mei.

#70
catalin29

catalin29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 15.07.2005
sper ca nu o sa fiu cenzurat:ww.activenews.ro/stiri-social/Ce-face-Biserica-Ortodoxa-cu-banii-Cheltuielile-sociale-ale-BOR-net-mai-mari-decat-ale-multinationalelor-cu-venituri-de-ordinul-sutelor-de-milioane-de-euro.-Datele-financiare-123756
http://fluierul.ro/m...9-sunt-ortodoxe poate reusesc sa lamuresc macar unele din probleme....

Edited by catalin29, 28 February 2017 - 22:35.


#71
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,212
  • Înscris: 26.01.2007
editat repede Posted Image

View Postcatalin29, on 28 februarie 2017 - 22:34, said:

sper ca nu o sa fiu cenzurat:ww.activenews.ro/stiri-social/Ce-face-Biserica-Ortodoxa-cu-banii-Cheltuielile-sociale-ale-BOR-net-mai-mari-decat-ale-multinationalelor-cu-venituri-de-ordinul-sutelor-de-milioane-de-euro.-Datele-financiare-123756
Corect, prietene.
Dar cine e cu ochii pe mertanu' lu' Daniel (din 2003) nu poa' sa-nteleaga.

Edited by Sfantul Jakob, 28 February 2017 - 22:46.


#72
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015

View PostAlexEn, on 28 februarie 2017 - 16:45, said:


Nu mai bine aduci tu un document care sa dovedeasca ca nu e asa cum zice logica elementara si ca e asa cum spui tu?
O dovada in sine e faptul ca nu m-a intrebat nimeni daca sunt atee au ba cand m-am angajat, drept urmare angajatorul nu stie sa vireze impozitul meu in cosul ala pentru atei, drept urmare banii din impozitul meu ajung inclusiv la biserica.

Care banii tai?? banii cand au ajuns la buget nu mai sunt ai tai sunt ai statului,nici mie nu-mi place tenisul dar din "banii mei" ca sa zic asa se construiesc terenuri de tenis,se finanteaza alte culte,se finanteaza proiecte cu care nu sunt de acord etc.
Si acum sa fim seriosi la cati atei sunt in Romania daca ma supar le platesc eu contributia pentru BOR,sunteti cea mai nesemnificativa minoritate,atat de putini incat stim si cum va cheama

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate