Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Contribuie la biserica ortodoxa doar cei care și-au declarat apartenența religioasã ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
71 replies to this topic

#1
roarke

roarke

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 98
  • Înscris: 09.12.2010
http://avereabisericii.ro/trei-intrebari-adica-aproape-toate-despre-banii-bisericii/


Eu stiam ca din bugetul total al statului se duc bani la biserica ortodoxa, indiferent daca avem religie sau nu. Deci de ce in linkul de mai sus se vorbeste ca nu se iau bani decat de la cei care si-au declarat apartenența religioasã ?

#2
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
se iau bani de la buget , deci de la toti

#3
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
Eu niciodata nu am fost intrebat daca imi declar fidelitatea religiei incat sa plateasca statul pentru mine. Biserica apartine de stat, dar se controleaza singura cum ar veni. Banii vin de la stat logic.

#4
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

 roarke, on 28 februarie 2017 - 12:49, said:

http://avereabisericii.ro/trei-intrebari-adica-aproape-toate-despre-banii-bisericii/


Eu stiam ca din bugetul total al statului se duc bani la biserica ortodoxa, indiferent daca avem religie sau nu. Deci de ce in linkul de mai sus se vorbeste ca nu se iau bani decat de la cei care si-au declarat apartenența religioasă ?
Pentru ca unii pun botul.

#5
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Tot timpul am fost de parere ca atata timp cat statul ma considera major si responsabil de actiunile mele de la varsta de 18 ani,mi s-ar pare corect ca si Biserica,de orice fel ar fi ea,sa ma considere la fel.Nu sa oblige parintii sa dea doape in apa rece la nici un an,si sa te puna in fata faptului implinit.Bani de la buget se aloca si de la catolici,musulmani,etc.Ca ce chestie?

#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Nu, biserica ia de la toti si credinciosi si necredinciosi si atei si de alte religii.. Daor bani sa aiba.

#7
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
;)

Attached Files



#8
Alexandru2212

Alexandru2212

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 30.09.2015

 baliosss, on 28 februarie 2017 - 13:25, said:

Posted Image
Ai grija ce doresti pentru tine sau altul!Posted Image

#9
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Wtf? Pai ce doresc eu? :lol:
Daniel doreste. Malai!

#10
Alexandru2212

Alexandru2212

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 30.09.2015

 baliosss, on 28 februarie 2017 - 13:37, said:

Wtf? Pai ce doresc eu? Posted Image
Daniel doreste. Malai!
Ai pus tu vorbele alea...la mistou pe loc ...repaus!Posted Image

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Oricum, conform recensamatului, 86,5 % dintre romani sunt ortodocsi.
Numai 0.2 % sunt atei.Posted Image

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Cati din aia 86.5% chiar sunt practicanti? Doar cocheteaza.

#13
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 03.02.2006

 daniMMM, on 28 februarie 2017 - 13:21, said:

Tot timpul am fost de parere ca atata timp cat statul ma considera major si responsabil de actiunile mele de la varsta de 18 ani,mi s-ar pare corect ca si Biserica,de orice fel ar fi ea,sa ma considere la fel.Nu sa oblige parintii sa dea doape in apa rece la nici un an,si sa te puna in fata faptului implinit.Bani de la buget se aloca si de la catolici,musulmani,etc.Ca ce chestie?

Ca o chestie de traditie milenara. Inainte, biserica era statul, apoi s-a separat, statul a devenit laic, dar biserica a ramas "agatata" de stat. Chiar si in Constitutie scrie ceva de religia ortodoxa ca fiind religia poporului. Si la depuneri de juramant se foloseste Biblia.

Desi, evident, religia trebuie sa fie o chestie privata, personala, fara absolut nicio legatura cu statul si institutiile sale. Traditiile mor greu, in sute/mii de ani.

Si apropo de recensamant, intrebarea despre apartenenta religioasa nu e bine formulata, pentru ca trebuie sa te consideri ca apartinand unei religii, nu ca ai fost inclus automat la nastere intr-o religie.

#14
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

 ever_forever, on 28 februarie 2017 - 13:52, said:

Si apropo de recensamant, intrebarea despre apartenenta religioasa nu e bine formulata, pentru ca trebuie sa te consideri ca apartinand unei religii, nu ca ai fost inclus automat la nastere intr-o religie.
Cine te opreste sa optezi pentru alta si sa o declari la recensamant?

#15
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 ever_forever, on 28 februarie 2017 - 13:52, said:


Ca o chestie de traditie milenara. Inainte, biserica era statul, apoi s-a separat, statul a devenit laic, dar biserica a ramas "agatata" de stat. Chiar si in Constitutie scrie ceva de religia ortodoxa ca fiind religia poporului. Si la depuneri de juramant se foloseste Biblia.

Desi, evident, religia trebuie sa fie o chestie privata, personala, fara absolut nicio legatura cu statul si institutiile sale. Traditiile mor greu, in sute/mii de ani.

Si apropo de recensamant, intrebarea despre apartenenta religioasa nu e bine formulata, pentru ca trebuie sa te consideri ca apartinand unei religii, nu ca ai fost inclus automat la nastere intr-o religie.
Nu contest faptul ca cineva,sus,ne pazeste.Poate fi,poate nu.Contest intermediarii care se folosesc de asta pentru a-si face averi.Eu,ca om simplu,sa zicem ca imi fac "treaba",si sunt mai credincios decat capii,dar,daca intr-adevar Dumnezeu exista,capii au cam pizdit-o.Si ,daca ajung in iad,nu cer decat sa fiu sef de cazan la popi sau la parlamentari

#16
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007

 pasilla, on 28 februarie 2017 - 13:48, said:

Oricum, conform recensamatului, 86,5 % dintre romani sunt ortodocsi.
Numai 0.2 % sunt atei.Posted Image
PE MINE LA recensamant babuta de a venit nici nu m-a intrebat de religie. probabil a raportat din oficiu 100% ortodocsi.

#17
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Asa e cand trebuie loz

#18
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,191
  • Înscris: 26.01.2007

 baliosss, on 28 februarie 2017 - 13:10, said:

Pentru ca unii pun botul.
Mai ales aia 0,2% :)

 roarke, on 28 februarie 2017 - 12:49, said:

Eu stiam ca din bugetul total al statului se duc bani la biserica ortodoxa, indiferent daca avem religie sau nu.
Stiai gresit.
Pentru ca ai pus botul la prapastiile debitate de cei 0,2%.

In realitate treaba sta cam asa:

1. In Romania oamenii s-au declarat 85% ortodocsi. Restul, catolici, penticostali, musulmani, mozaici, etc. Si s-au mai declarat si 0,2% fara religie sau atei.

2. Din bugetul statului un mic procent merge la culte.

3. Acel procent este directionat in functie de numarul de enoriasi declarat.


Astfel ca banii din buget care merg la culte, 85% pot fi incasati de BOR.
Celelalte confesiuni si religii primesc procentul cuvenit.
Ateii si cei fara religie pot primi 0,2%. Ei primesc mult mai mult sa organizeze parade gay si alte blestematii dar p'astea trecem cu vederea : )

ABSOLUT CORECT SI ECHITABIL.

Faptul ca 90% dintre ateii vocali pe forum s-au declarat, tremurand, ortodocsi cand a venit babuta cu recensamantul, NU e responsabilitatea teistilor Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate