Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Huawei P10 Lite

* * * - - 9 votes
  • Please log in to reply
5506 replies to this topic

#1
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,197
  • Înscris: 07.02.2017
In luna martie, va aparea si versiunea Huawei P10 Lite, dual sim, prevazut cu sistemul de operare Android 7.0., avand ecranul de 5,2 inchi, rezolutia ecranului LCD IPS de 1080 x 1920 pixels (~424 ppi pixel densitate)un procesor HiSilicon Kirin 655 CPU Octa core(4x2.1 Ghz Cortex-A53& 4x1.7 GHz Cortex-A53)GPU Mali-T830 MP2, memoria de 4 GB RAM, spatil de stocare de 32 Gb, posibilitatea de a folosi un card de memorie cu capacitatea maxina de stocare de 256Gb, camera video principala de 12Mp si cea secundara de 8 Mp iar acumulatorul de 3100 mAh.
http://www.gsmarena....0_lite-8598.php

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
La prima vedere camera foto mi se pare slabă. Sau, mă rog, nimic senzaţional.

#3
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
Tot ce este Lite este slab la camera si multitasking (P8lite, P9lite).

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004
Pai camera cred ca e tot aia. La P8Lite am tot 12 Mp.

Ma enerveaza ca nu fac si ei unel mai mici, la 4,7-4,8 inch diagonala. Acu le-au marit-o si la Lite-uri. Inclusiv la P8Lite versiune 2017.
La ce maini mici au chinezii ma mir ca le pot "butona".

#5
StevenZA

StevenZA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 12.03.2015
Huawei P10 Lite Spec: http://www.gizok.com...i-p10-lite.html

#6
arbuneaionut

arbuneaionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 17.11.2016
Dpdv al meu Huawei este mult mai bun decat Samsung cu toate ca INCA n-au produse pentru gama de top...raportat la performante/pret bate Samsungul la orice ora...... Cand era Nokia pe val Samsung era la "coada catelului" si asa deodata a ajuns brandul plm... La fel si Iphone... un morman de bani pe niste telefoane la care risti sa-ti pocneasca bateria la ureche sau prin casa daca uiti telefonul la incarcat

#7
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007

View Postarbuneaionut, on 28 februarie 2017 - 13:34, said:

Dpdv al meu Huawei este mult mai bun decat Samsung cu toate ca INCA n-au produse pentru gama de top...raportat la performante/pret bate Samsungul la orice ora...... Cand era Nokia pe val Samsung era la "coada catelului" si asa deodata a ajuns brandul plm... La fel si Iphone... un morman de bani pe niste telefoane la care risti sa-ti pocneasca bateria la ureche sau prin casa daca uiti telefonul la incarcat
Pai si cum a ajuns de la coada catelului la varf daca nu este bun?
Eu cred ca este o declaratie superficiala si fara argumente.

Edited by mandrku, 28 February 2017 - 13:36.


#8
_NeXUS-

_NeXUS-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 05.02.2017
P8 Lite a fost reusit.
P9 Lite are o camera slaba si baterie la fel de slaba, este olx plin de ele, asa am scapat si eu de el.

#9
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,197
  • Înscris: 07.02.2017

View PostStevenZA, on 28 februarie 2017 - 12:49, said:

Cam scump la 400 USD.

View Post_NeXUS-, on 28 februarie 2017 - 13:39, said:

P9 Lite are o camera slaba si baterie la fel de slaba, este olx plin de ele, asa am scapat si eu de el.
Depinde ce asteptari ai de la telefon.Calitativ primim atat cat platim.Clar P9 Lite este inferior lui P9 care insa costa dublu.Sunt destui posesori de P9 Lite care sunt multumiti de acest telefon.

Edited by max_01, 28 February 2017 - 13:48.


#10
arbuneaionut

arbuneaionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 17.11.2016

View Postmandrku, on 28 februarie 2017 - 13:36, said:

Pai si cum a ajuns de la coada catelului la varf daca nu este bun?
Eu cred ca este o declaratie superficiala si fara argumente.
Ce argument mai vrei sa dai bani pe un produs ca Samsung sau Iphone si sa-ti iasa fum din el?Posted Image

#11
special

special

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,668
  • Înscris: 03.03.2007
Au ajuns sus pentru ca au stiut sa profite  cand au avut ocazia....cand a aparut android nu erau ca acum o gramada de firme.....cand au lansat ei S1 pe vremea aia nu era decat iphone si cateva tel  tot cu android dar mult mai slabe/urate dpdv vizual/hardware

Edited by special, 28 February 2017 - 14:07.


#12
arbuneaionut

arbuneaionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 17.11.2016

View Postspecial, on 28 februarie 2017 - 14:06, said:

Au ajuns sus pentru ca au stiut sa profite  cand au avut ocazia....cand a aparut android nu erau ca acum o gramada de firme.....cand au lansat ei S1 pe vremea aia nu era decat iphone si cateva tel  tot cu android dar mult mai slabe/urate dpdv vizual/hardware
...vin din spate firme puternice care o sa-i detroneze...au design frumos...raport calitate/pret mult mai bun decat celor de la Samsung sau Iphone si la ce concurenta este...inca 2-3 fumuri din baterii sau din ele si o sa-i astepte falimentul. Nu stiu daca mai tineti minte...da' in urma cu cativa ani...Nokia pana sa fie preluata de Microsoft a scos cateva modele cu probleme pe partea de alimentare de scoteau fum din ele sau se supraicingeau..nu mai stiu exact modelele..si... la cativa ani au disparut.

Edited by arbuneaionut, 28 February 2017 - 14:16.


#13
dennis_2005

dennis_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,322
  • Înscris: 17.09.2008

View Postarbuneaionut, on 28 februarie 2017 - 14:15, said:

...vin din spate firme puternice care o sa-i detroneze...au design frumos...raport calitate/pret mult mai bun decat celor de la Samsung sau Iphone si la ce concurenta este...inca 2-3 fumuri din baterii sau din ele si o sa-i astepte falimentul. Nu stiu daca mai tineti minte...da' in urma cu cativa ani...Nokia pana sa fie preluata de Microsoft a scos cateva modele cu probleme pe partea de alimentare de scoteau fum din ele sau se supraicingeau..nu mai stiu exact modelele..si... la cativa ani au disparut.
Totul tine de modul cum cei de la Samsung sunt de seriosi si iau in considerare concurenta de pe piata.Daca Samsung va investi foarte mult in noi tehnologii si iesi pe piata cu produse de calitate, apreciate de consumatori, oferindu-le acestora ce isi doresc, va fi ok.Daca Samsung se va culca pe laurii de pana acum, are sanse foarte mari sa aiba soarta celor de la Nokia.Eu zic ca Samsung va face ce trebuie insa va avea concurenti foarte seriosi in firmele chinezesti, mai ales in Huawei care cu fiecare an iese pe piata cu produse tot mai de calitate la un pret corect.

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004
Problema Samsung-ului e Samsung.
Interfata si modificarile aduse de ei la Android in ultimii ani il fac sa se miste ca mortul pe specificatii de top.
Mai nou s-ar putea sa renunte chiar la Android ptr Tizen.

Nokia din ce am inteles pe noile modele va veni cu Android stoc. Nemodificat.

Huawei are un android extrem de putin modificat, la fel si Sony - sunt telefoane foarte bune. Blocaje inexistente, cursivitate la interfata.
Acro S-ul la care am renuntat cu 2 luni in urma ptr un P8Lite nu sia primit reset sau factory default in toata viata lui - vreo 3 ani de folosire zilnica.

#15
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,026
  • Înscris: 16.07.2008

View Postarbuneaionut, on 28 februarie 2017 - 13:34, said:

Dpdv al meu Huawei este mult mai bun decat Samsung cu toate ca INCA n-au produse pentru gama de top...raportat la performante/pret bate Samsungul la orice ora...... Cand era Nokia pe val Samsung era la "coada catelului" si asa deodata a ajuns brandul plm... La fel si Iphone... un morman de bani pe niste telefoane la care risti sa-ti pocneasca bateria la ureche sau prin casa daca uiti telefonul la incarcat
Nu stiu de unde ai scos toate informatiile din postul tau, dar ce "mai top" decat asta cauti:
http://www.gsmarena...._9_pro-8396.php
Sau daca tot vorbeai de aruncat bani aiurea: http://www.gsmarena....design-8415.php
@Eiffel, Huawei are una dintre cele mai modificate/customizate interfete de pe piata. Am luat un Huawei Nova pentru cineva si telefonul este foarte reusit, dar interfata este la fel de "modificata" ca si la Meizu (am si stiu). Dintre "chinezarii" Oneplus este singurul care este cu adevarat aproape stoc.

#16
arbuneaionut

arbuneaionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 17.11.2016

View Postmkdan2004, on 28 februarie 2017 - 16:10, said:

Nu stiu de unde ai scos toate informatiile din postul tau, dar ce "mai top" decat asta cauti:
http://www.gsmarena...._9_pro-8396.php
Sau daca tot vorbeai de aruncat bani aiurea: http://www.gsmarena....design-8415.php
...si totusi... n-a iesit fum din ele Posted Image ... majoritatea coomurilor de acolo sunt ale prostilor care au vrut smartphone si nu stiu sa umble cu el....sau pur si simplu sa jignasca brandul fara sa detina vreodata un astfel de telefon. Am un prieten care lucreaza la Vodafone si mi-a spus ca multe din telefoanele care intra in service vin fara nici un defect...nu stiu aia sa le setezem sa foloseasca softuri de optimizare a resurselor si se misca greu...asa ca.... trage concluziile. Huawei pentru mine este mai bun decat un Samsung ...este mai placut la design si-mi ofera intr-o anumita suma de bani mai mult decat imi ofera Samsungul. N-as lua Samsung NICIODATA

Edited by arbuneaionut, 28 February 2017 - 16:54.


#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004

View Postmkdan2004, on 28 februarie 2017 - 16:10, said:

@Eiffel, Huawei are una dintre cele mai modificate/customizate interfete de pe piata.

Mie nu mi s-a parut prea modificata. Dar chiar daca este, au reusit sa o faca foarte fluenta si sa consume foarte putine resurse.

#18
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,026
  • Înscris: 16.07.2008

View Postarbuneaionut, on 28 februarie 2017 - 16:53, said:

...si totusi... n-a iesit fum din ele Posted Image ... majoritatea coomurilor de acolo sunt ale prostilor care au vrut smartphone si nu stiu sa umble cu el....sau pur si simplu sa jignasca brandul fara sa detina vreodata un astfel de telefon. Am un prieten care lucreaza la Vodafone si mi-a spus ca multe din telefoanele care intra in service vin fara nici un defect...nu stiu aia sa le setezem sa foloseasca softuri de optimizare a resurselor si se misca greu...asa ca.... trage concluziile. Huawei pentru mine este mai bun decat un Samsung ...este mai placut la design si-mi ofera intr-o anumita suma de bani mai mult decat imi ofera Samsungul. N-as lua Samsung NICIODATA
Ok, am inteles urasti Samsung (desi nu e asta subiectul topicului). Nu am Samsung si nici mare fan nu sunt asa ca nu insist sa le compar. Am vrut sa iti arat ca si Huawei au deviceuri de top, iar raportul pret/calitate/performanta este bun dar nu la toate devicurile. Spre exemplu, acelasi Huawei Mate 9 Pro (care mie imi place foarte mult) este peste 4000 de lei nu e tocmai un "bargain". Iar P9 si P9 Plus la lansare erau in jur de 700 EUR adica nu departe de S7 si S7 Edge, vom vedea P10 cu ce preturi vine dar si S8.
Eiffel, interfata este intradevar reusita daca nu cauti Vanilla Android, si este destul de bine optimizata.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate