Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Energie regenerabila fotovoltaica - program START-UP

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Salutare,


As dori sa ma inscriu in programul de START-UP pentru a investi in parc/panouri fotovoltaice pentru energie regenerabila si furnizarea ei in reteaua nationala.

Pentru moment m-am interesat doar de costuri de panouri, suport de panou, invertoare si etc dar nu scrie pe nicaieri cu cat ar putea cumpara reteaua nationala 1 kw . Am trimis un mail la anre.ro dar nici un raspuns concret pana acum.
Daca a mai facut cineva aceasta investitie si merita va rog daca se poate cateva sfaturi.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

#2
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
in romania nu este aprobat inca feed-in-tariff.
feed-in-tariff se numeste ceea ce vrei tu: un tarif fix la care reteaua de distributie sa fie obligata sa cumpere energia de la producatorii foarte mici (puteri sub 100 kW). in tarile cu apa calda, Italia, Germania, exista.
la noi nu exista pentru ca lobbyul operatorilor de distributie si al marilor producatori este mai puternic decat interesul micilor producatori casnici. (pentru operatorii de distributie mii de instalatii mici fotovoltaice inseamna o gramada de bataie de cap administrativa. iar marii producatori este lesne de inteles ca nu vor nici macar o concurenta mica si teoretica... este intotdeauna in dezavantajul lor. iar din partea statului nu poti sa te astepti niciodata sa fie de partea micilor producatori. pentru ca lor șpaga mare le vine de la marile companii, nu de la micii producatori care ar putea da si ei 1000 de euro șpagă.)


prin urmare, singura ta optiune este sa inchei contracte bilaterale cu clienti.

pretul instalatiei la cheie variaza intre 1,2 si 1,7 euro/kWp instalat.

deci daca iti instalezi 1MWp te costsa numai instalatia 1,4 milioane de euro. (am zis un pret mediu de 1,4 euro/kWp)

apoi trebuie sa cauti clineti care sa cumpere energia de la tine. (de obicei clientii pot fi fabricute cu puteri instalate de cateva sute de kW, sau alte institutii - un spital, o televiziune, etc.)

ai nevoie de licenta de producator de energie de la ANRE. si apoi ai nevoie de acord cu distribuitorul de energie din zona (Enel, E-On, Electrica) ta sa iti accepte energia in retea. (la nivelul de 1 MW o sa injectezi energia in reteau de distributie, pe medie tensiune.)
astea inseamna atat logistica tehnica, cat si avocățească. este un proces care poate dura mult timp.


rata de amortizare este penibil de mica. probabil ca pana la 15-17 ani.  daca mai incluzi si costurile operationale ale companiei, creste probabil la 18-19 de ani.
durata de viata ar fi de 25 de ani (cam asa se calculeaza o investitie de tipul asta). deci faci si tu profit in cel mai bun caz in ultimii 5-6 ani.
este ca si cum ai avea banii la banca cu un randament bunicel (fata de ce ofera bancile in romania), dar i-ai tine blocati 25 de ani.
eu, daca as avea 1,4 milioane de euro m-as apuca de o afacere cu o rata de amortizare de maxim 5 ani.

teoretic ar trebui sa castigi bani suplimentari din certificatele verzi (subventie oferita de guvern), ceea ce ti-ar reduce amortizarea cam la 7 ani. practic o sa iti fie mai greu spre imposibil, pentru ca incepand cu 2015 numarul certificatelor verzi a fost limitat de guvern, deci in prezent este mai mic decat necesarul pentru a acoperi piata. (adica s-au construit mai multe parcuri fotovoltaice decat este dispus guvernul sa acorde subventii. cine a incheiat contracte de vanzare a energiei pana in 2015 este norocos. cine nu a ramas cu buza umflata.)

Edited by Pollux, 28 February 2017 - 10:59.


#3
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005
vezi si cat costa sa te conectezi la reteaua nationala...

#4
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Da, corect ce ati zic pana acum..dezamagire totala.
Daca nu furi in tara asta nu te pui pe picioare :))

#5
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postsorin86, on 28 februarie 2017 - 11:00, said:

Da, corect ce ati zic pana acum..dezamagire totala.
Daca nu furi in tara asta nu te pui pe picioare Posted Image)

nu sunt eu om de afaceri, insa cred ca daca ai niste bani trebuie sa te orientezi spre domenii care iti permit deschiderea rapida catre export.
mai pe romaneste, o firma in IT, de out-sourcing.
sa depinzi cat mai putin de capcaunii din administratia romaneasca si de pietele subdezvoltate din Romania.

#6
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Ma reprofilez la un bar still englezesc in Chiajna Militari Residence.. Nu am vazut niciun asemenea bar in tot cartierul si sa tina pana dimineata. :)). Asta ar fi o idee buna?

#7
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postsorin86, on 28 februarie 2017 - 11:15, said:

Ma reprofilez la un bar still englezesc in Chiajna Militari Residence.. Nu am vazut niciun asemenea bar in tot cartierul si sa tina pana dimineata. Posted Image). Asta ar fi o idee buna?

nu ma pricep...

despre fotovoltaice am scris pentru ca am avut anul trecut un proiect maricel de consultanta la lucru care implica si o componenta energetica. deci am avut ocazia sa ma informez un pic despre piata asta a energiei regenerabile.

ce am scris eu acolo nu trebuie sa iei ca 100% adevar. ci ca un outline al pietei din informatiile pe care le am. poti sa mai intrebi firme prin piata. eu asa am aflat informatii. cereri de oferta la firme care construiesc instalatii fotovoltaice.


poti sa incerci sa ceri mai multe informatii si la Asociatia Romana a Electricienilor. www.arel.ro
sunt acolo niste domni care sunt destul de atenti la piata asta a instalatiilor fotovoltaice.

Edited by Pollux, 28 February 2017 - 11:29.


#8
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Sa inteleg ca nu ai apucat sa investesti si acum nu culegi nimic ?

#9
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postsorin86, on 28 februarie 2017 - 11:31, said:

Sa inteleg ca nu ai apucat sa investesti si acum nu culegi nimic ?

nu, eu nu investesc. eu sunt angajat.
sunt inginer proiectant de instalatii electrice.
inteleg bine partea tehnica a instalatiilor fotovoltaice. partea de business a trebuit sa o inteleg pentru un proiect. (care inca nu s-a materializat... mai dureaza.)

Edited by Pollux, 28 February 2017 - 11:36.


#10
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
Tot ce vezi tu , campii fotovoltaice(sau parcuri fotovoltaice) nu sunt facute cu bani de la pusculita sau din salariu.
Sunt facute pe fonduri europene de oameni bine conectati si cu punti de legatura unde se aproba usor contracte.
Asta este durerea noastra ce-a mare a romanilor. Nu toti avem acces la informatii in mod egal. Iar daca ar fi sa ai acces la informatii sistemele sunt facute ca un singur hop minor sa te oblige sa renunti.
Nu iti zic sa nu incerci dar vei ajunge la acelasi rezultat dupa ce ti-ai cheltuit banii proprii.

Ai pile la primarie? Incheie un parteneriat pentru iluminatul stradal pe LED si cu arc fotovoltaic. Ce captezi ziua , eliberezi noaptea.
Daca nu ai pile stai linistit, se face licitatie si castiga altii inaintea ta... lejer.

#11
dan_2000

dan_2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 31.03.2015
Eu am panuri fotovoltaice pentru 60 Kw si invertoarele dar nu am reusit sa ma conectez ca producator de energie ca persoana fizica din cauza birocratiei...
mi sa raspuns ca daca am peste 100Kw pot livra in retea ca producator doar persoana juridica si cu propiu traf pe medie tensiune 20Kv dar coasta foarte mult conectarea la medie tensiune si nu e renrabil numai peste 1Mw.

Edited by dan_2000, 28 February 2017 - 13:38.


#12
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007

View Postdan_2000, on 28 februarie 2017 - 13:36, said:

Eu am panuri fotovoltaice pentru 60 Kw si invertoarele dar nu am reusit sa ma conectez ca producator de energie ca persoana fizica din cauza birocratiei...
mi sa raspuns ca daca am peste 100Kw pot livra in retea ca producator doar persoana juridica si cu propiu traf pe medie tensiune 20Kv dar coasta foarte mult conectarea la medie tensiune si nu merita numai peste 1Mw.
Si acum la ce folosesti cei 60Kw?

#13
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 13.02.2006
@sorin86, cauta pe net sa vezi cate parcuri fotovoltaice sunt de vanzare(insolventa, faliment, etc)
Spaniolii de la Ibedrola isi muta eolienele de la noi, la bulgari.
Oare de ce?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate