Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Cărți pe care orice om ar trebui să le citească

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
General Chemistry de Linus Pauling - este un manual de chimie plin de istorie și aplicații practice, absolut de excepție. Chiar dacă n-aveți nimic în comun cu chimia, această carte va fi foarte, foarte edificatoare, chit că inițial se vroia a fi un manual tehnic
Times of Gustav Adolf de Zacharias Topelius - o carte superbă care arăta minunatele realități geopolitice din zona Europei (nordice și baltice în principal) înainte ca Rusia să existe ca stat important
The origins of Political Order de Francis Fukuyama - fabuloasă carte de istorie/sociologie/politologie care explică modul în care relațiile inter-umane au ajuns la cele mai înalte nivele

Absolut toate ar trebui citite de orice om, pur și simplu pentru plăcerea de a cunoaște.

#20
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Nietzsche(cine l-a citit,eu nu-doar am auzit de el)credeți că ar putea fi și el în acea listă?

#21
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
https://rodiagnusdei...ress.com/carti/

Da, se pare ca primul link a avut valabilitate scurtata de google .

https://www.google.r.... lewis carti&*

Edited by pacopaco1967, 28 February 2017 - 15:40.


#22
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,266
  • Înscris: 06.07.2007

 vyctoras1985, on 28 februarie 2017 - 11:12, said:

nu sustine nimeni ca TU esti gorila!!!!
Am zis eu ceva de genul acesta?
Sau poate asa ai simtit tu nevoia de jigniri fine...

#23
anygel

anygel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 01.02.2017
Amintiri din copilarie, de Ion Creanga.

#24
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
@initiator: si eu cred ca pct. 1 e o ironie fina. Plus ca deGrasse stie ca multi se vor opri acolo (ghinionul lor!)

As adauga la lista ceva distopii, gen 1984, Ferma animalelor (ambele de G. Orwell), Omul invizibil de HG Wells, Minunata lume noua de Aldous Huxley, Imparatul mustelor de William Golding. Ca sa stim unde ne poate duce natura umana si eventual, ce trebuie sa facem ca sa nun ajungem acolo.

#25
scootch98

scootch98

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 18.11.2014
Religia e un subiect controversat..deja ne-am obisnuit cu asta.
Eu il ignor de mult..mai ales pe forum...unde in 75% din subiectele religioase/anti-religioase sunt "lupte" atei vs crestini.

Topicul e despre oameni inteligenti. Un om inteligent isi sustine punctul de vedere , dar nu prea inteleg in ce scop pe un forum unde parerile oricum sunt impartite si e o harababura totala..

Nu mai zic ca mare procent din "atei" nu au citit biblia si nu au o baza religioasa temeinica ca sa-si sustina argumentele(am zis..mare procent, asta nu inseamna ca toti sunt la fel).
Idem si cu crestinii , nu toti sunt teologi.

Per total consider ca un om inteligent e impartial vizavi de subiectele religioase si e capabil sa faca diferenta intre lumea fizica vazuta si lumea spirituala nevazuta , sau cel putin sa respecte credintele celorlalti.

Si acum on topic:
-Puterea prezentului-Eckart Tolle

-Barbatii sunt de pe marte femeile de pe venus
-Marte si venus in dormitor- Dr John Gray
Am invatat multe despre relatie si cum s-o intretin din cartile astea...pana mi-am dat seama ca n-am nevoie de o relatie  :D

Si orice fel de ghid care ajuta la hobby-uri(asta tine de la persoana la persoana)..un om inteligent e informat in domeniul in care activeaza.
Ex: Ghidul motociclistului

P.S. SPER sa fie ultimul meu post legat de religie in care-mi spun parerea..inainte sa fiu criticat sau "corectat" de crestini/atei..intreb..
In ce scop?

Edited by scootch98, 01 March 2017 - 02:37.


#26
72788

72788

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 23.06.2014
1. Cararea Imparatiei - Ieromonah Arsenie Boca
2. Jurnalul Fericirii - monah Nicolae Steindhardt
3. Intoarcerea la Hristos. Document pentru o lume noua - Ioan Ianolide
4. Copilaria, In Lume si Universitatile Mele - Maxim Gorki

Acestea sunt cartile care m-au impresionat cel mai mult. Ar mai fi multe care mi-au placut, dar acestea le-as recomanda drept obligatorii.
Prima este un indrumar duhovnicesc scris de unul dintre cei mai mari duhovnici romani. Stilul narativ este captivant, mesajul e clar si puternic. Tot ce s-a scris acolo parintele Arsenie a trait si pus in practica.
A doua carte este scrisa de un evreu ce a trecut la ortodoxie. Un patriot, iubitor de Romania si de romani. Nicolae Steindhardt este unul dintre cei mai importanti oameni de cultura ai sec. XX. Un om de o inteligenta sclipitoare. Un om care a gasit bucuria si viata in inchisoare, un om de un optimism molipsitor.
A treia carte este scrisa de un detinut politic caruia comunistii i-au luat totul. Absolul totul, mai putin credinta. Tot din aceasta carte putem afla amanunte importante din viata sfantului inchisorilor Valeriu Gafencu. E absolut remarcabil cum oamenii acestia s-au ridicat la inaltimi ametitoare ale potentialului uman intr-un regim penitenciar de exterminare.
A patra carte desi este scrisa de un ateu, mi se pare ca aduce suficiente dovezi pentru lucrearea lui Dumnezeu in viata fiecaruia dintre noi. Este un fel de dulce contradicie: ceea ce a vrut sa scrie autorul vs. ceea ce a ajuns sa scrie. Gorki este un narator desavarsit iar povestirile sunt foarte emotionante.

#27
euxirius

euxirius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 15.08.2007
1. Cosmos - Carl Sagan
2. Un palid punct albastru - Carl Sagan
3. Lumea și demonii ei. Stiința ca lumină în întuneric - Carl Sagan
4. Epoca ratiunii - Thomas Paine (recent tradusa si in limba romana)
5. Dincolo de bine si de rau - Friedrich Nietzsche
6. Tratat de istorie a religiilor - Mircea Eliade
7. Istoria credintelor si ideilor religioase - Mircea Eliade (4 volume: vol. 1- De la epoca de piatra la misterele din Eleusis; vol. 2- De la Gautama Buddha pana la triumful crestinismului; vol. 3- De la Mahomed la epoca Reformelor; vol. 4- De la epoca marilor descopereriri geografice pana in prezent).

      Ordinea este aleatorie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate