Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Nokia 3

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
865 replies to this topic

#37
DoruTDK

DoruTDK

    Member with all members in function

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,607
  • Înscris: 30.06.2013
Astept sa apara si un Nokia cu dotari din gama high-range (camera, procesor, ram, ecran, sunet, constructie, finisaje si baterie)
cu un pret de lansare in jurul a 350-400 de euro pentru varianta de top si atunci pot sa spun ca au revenit cu adevarat back in business .
Sper sa faca acest lucru si sa nu dureze prea mult ca pe timpul lui microsoft ca lumea iar ii va uita .
Doar cu telefoane din gama joasa si medie nu te impui pe piata , te sufoca chinezii .
O strategie cu aceste modele , cum sunt Nokia 3 si 5 , ar fi includerea lor cat mai repede in oferta marilor operatori de telefonie
la preturi (gen 1 euro la abonamentul x sau prelungire ) subventionate la maxim de catre acestia .

#38
tachete

tachete

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 04.01.2008
Un device de dimensiunile lui Lumia 720,cu 3 ram si 32 rom(macar)...pot sa pastreze camera veche,era fff ok...Daca si cu parca...Si ma intorc la barca...☺

#39
Hitmaker

Hitmaker

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,876
  • Înscris: 05.10.2014

View PostDoruTDK, on 28 februarie 2017 - 15:34, said:

Astept sa apara si un Nokia cu dotari din gama high-range (camera, procesor, ram, ecran, sunet, constructie, finisaje si baterie)
cu un pret de lansare in jurul a 350-400 de euro pentru varianta de top si atunci pot sa spun ca au revenit cu adevarat back in business .
Sper sa faca acest lucru si sa nu dureze prea mult ca pe timpul lui microsoft ca lumea iar ii va uita .
Doar cu telefoane din gama joasa si medie nu te impui pe piata , te sufoca chinezii .
O strategie cu aceste modele , cum sunt Nokia 3 si 5 , ar fi includerea lor cat mai repede in oferta marilor operatori de telefonie
la preturi (gen 1 euro la abonamentul x sau prelungire ) subventionate la maxim de catre acestia .

Asta e doar inceputul. Probabil vor sa castige increderea utilizatorilor cu aceste modele. Cu siguranta vor urma si chestii mult mai scumpe. Probabil prin toamna. Eu sunt sigur ca si Nokia 3,5 si 6 o sa se vanda foarte bine. Si abia asta e testul. Vor fi utilizatorii multumiti? Probabil de asta Nokia o ia incet momentan pentru ca vor sa se asigure ca totul va fi in regula. In videoclipul de prezentare sustineau ca telefoanele lor trec prin 600 de teste inainte sa ajunga pe piata. Sa vedem ce si cum.

Edited by Hitmaker, 28 February 2017 - 16:15.


#40
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Daca va costa mai mult de 150 de euro, cred ca va fi un esec. Telefonul asta il vad ca o alternativa la niste telefoane care nu au o imagine tocmai buna pentru unii, gen Allview, Huawei, Xiaomi, Lenovo. Inca mai sunt destui care stiu ca Nokia facea telefoane solide. Si tot aia mai zic ca cele mai bune in acest moment sunt Samsung si Iphone. Ei, pentru cei care gandesc asa si nu isi permit ceva cool de la aceste branduri, cred ca este aces Nokia. Sau mai bine spus, VW (adica samsung) face cele mai bune masini. Dar daca nu ai bani suficienti, merge si Opel sau Ford (adica Nokia).

#41
DoruTDK

DoruTDK

    Member with all members in function

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,607
  • Înscris: 30.06.2013
Cu tot respectul dar nu pune Huawei , Xiaomi si Lenovo langa Alview .
Astea trei joaca in alta liga , "olviu" s-ar simti flatat de alaturarea asta .

#42
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,023
  • Înscris: 29.06.2011
Mda, ca nu am avut bani de Samsung mi-am luat Lumia 650, la fel si cu masinile, din lipsa banilor pentru pretiosul VW mi-am luat un amarat de Peugeot Posted Image

#43
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
O sa fie o alternativa pt. cei care cumparau telefoane ieftine cu eticheta gen: Samsung seria J, Philips, Allview...

#44
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008

View PostLauCalin, on 28 februarie 2017 - 17:44, said:

Daca va costa mai mult de 150 de euro, cred ca va fi un esec. Telefonul asta il vad ca o alternativa la niste telefoane care nu au o imagine tocmai buna pentru unii, gen Allview, Huawei, Xiaomi, Lenovo. Inca mai sunt destui care stiu ca Nokia facea telefoane solide. Si tot aia mai zic ca cele mai bune in acest moment sunt Samsung si Iphone. Ei, pentru cei care gandesc asa si nu isi permit ceva cool de la aceste branduri, cred ca este aces Nokia. Sau mai bine spus, VW (adica samsung) face cele mai bune masini. Dar daca nu ai bani suficienti, merge si Opel sau Ford (adica Nokia).

Ai facut o varza. Nokia e in cel mai rau caz un fel de Volvo cu exceptia ca Nokiile actuale vor fi facute in India.

#45
Hitmaker

Hitmaker

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,876
  • Înscris: 05.10.2014

View Postdevlin2427, on 28 februarie 2017 - 19:53, said:


Ai facut o varza. Nokia e in cel mai rau caz un fel de Volvo cu exceptia ca Nokiile actuale vor fi facute in India.

La fabricile la care se faceau si ultimele Nokii.

#46
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Daca te referi la dumbphone-uri iti dai seama ca n-au nicio treaba cu productia de smartphone-uri. Eu am retinerile mele fata de capacitatea indienilor de a scoate pe piata produse fara probleme sub presiune.

#47
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008

View PostDoruTDK, on 28 februarie 2017 - 18:03, said:

Cu tot respectul dar nu pune Huawei , Xiaomi si Lenovo langa Alview .
Astea trei joaca in alta liga , "olviu" s-ar simti flatat de alaturarea asta .

Repet: m-am referit din postura unui om obisnuit, care nu sta toata ziua pe forumuri sau sa analizeze telefoane si care nu e pasionat de acest domeniu. Se bazeaza pe mituri, la fel ca la masini. Asemenea oameni reprezinta "grosul" vanzarilor.

#48
DoruTDK

DoruTDK

    Member with all members in function

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,607
  • Înscris: 30.06.2013
Daca se bazau pe mituri ramaneau cu Nokia si acum ,
din fericire oamenii au acces instant la informatie , nu mai zic de publicitatea agresiva din media .

#49
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Cred ca vorbim de publicitate agresiva din partea Nokia tocmai prin relansarea lui 3310. A starnit multa valva chestia astia, i-a facut pe multi nostalgici sa zambeasca si sa analizeze telefonul ala. Apoi inevitabil au vazut ca Nokia in prezent inseamna mult mai mult.

#50
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,023
  • Înscris: 29.06.2011
Am facut o comparative intre acest Nokia 3 si actualul meu telefon, un Lumia 650 si a iesit cam asa, pe hartie :

- avantaje Nokia 3:
1.3Ghz 64bits Quad-Core vs 1.3Ghz 32bits Quad-Core
2GB LPDDR3 vs 1GB LPDDR3
256GB vs 200GB
Flash Dual LED vs Flash LED
HDR ambele camere vs HDR doar camera principala
f/2.0 (aperture) vs f/2.2 (aperture)
8 mp vs 5 mp -  camera secundara
Full HD (1920 x 1080 píxeles) vs HD (1280 x 720 píxeles) - video
2000000 apps (Google Play Store) vs 700000 apps (Windows Store)
2650 mAh vs 2000 mAh
are giroscop
- in schim L650 are putine avantaje fata de Nokia 3, cum ar fi : ecran mai bun, AMOLED fata de TFT LCD IPS la Nokia, baterie detasabila si compatibil DLNA
In concluzie, pare destul de bun acest Nokia 3,la 140E cat se anunta ca pret de lansare, ar fi fost un windows phone excelent, pacat ca nu-l produc si cu windows, ar fi fost cu siguranta urmatorul meu telefon.
Cica prin Mai ajunge in Europa, oficial.

#51
Hitmaker

Hitmaker

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,876
  • Înscris: 05.10.2014
Recomand minim Nokia 5. Mai ales daca vrei durabilitate.

#52
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,023
  • Înscris: 29.06.2011
De ce nu Nokia 6 ?

#53
Hitmaker

Hitmaker

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,876
  • Înscris: 05.10.2014
Acel minim fix asta insemna. Ca in mod normal 6 ar fi alegerea fericita.

#54
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,023
  • Înscris: 29.06.2011
De ce ? De ce nu un Nokia 8 ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate