Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Nokia 3

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
865 replies to this topic

#19
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008

View Postgerbil, on 27 februarie 2017 - 22:41, said:


Stii cum e din 10 procarii trebuie sa fie si una cea mai buna dintre toate. Sistemele de operare pentru telefoane sunt proaste si pline de buguri indiferent despre care vorbim. Astept un telefon cu Symbian altfel nu mai cumpar in viata mea nimic, dau banii pe gunoaie

Asta e o exagerare gratuita si complet offtopic.

Nokia 3 e o alternativa la cele mai ieftine telefoane de la producatorii chinezi consacrati. Faptul ca vine cu toate benzile de frecventa si probabil o garantie mai concreta sunt atuuri fata de marcile chinezesti.

#20
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008

View Postnotrust, on 27 februarie 2017 - 21:55, said:

Eu am telefoane cu Android, mi se pare un sistem limitat, si idiot.
De acord foarte tare
Iti recomand Symbian.
O sa-ti placa very muci

#21
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,701
  • Înscris: 25.11.2014

View Postnotrust, on 27 februarie 2017 - 21:55, said:

Eu am telefoane cu Android, mi se pare un sistem limitat, si idiot.

Invata sa-l folosesti :lol:.

#22
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,012
  • Înscris: 29.06.2011
Sa-l vedem, sa-l pipaim, sa vedem cum se misca si apoi sa tragem concluzii "radicale".
Nu multa lume se pricepe la opturi si alte minunatii ci mai mult conteaza aspectul, un ecran cat mai mare(5 este destul de mare, pentru mine prea mare), sa nu aiba lag si sa aiba o camera acceptabila, sa nu-ti fie rusine sa arati o poza. A, si am uitat ce era cel mai important, sa aiba Android, nu conteaza ca nu stim sa bagam un nr. in agenda , trebuie sa aiba Android ca este nr. 1.

#23
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Si telefoanele Nokia/MS cu WP erau facute tot in China, asa ca despre ce vorbim?

Pentru un low-mid range designul mi se pare chiar OK, chiar daca nu e foarte original. De ex. arata mai bine decat MS 640, care e tot din plastic si are muchiile alea drepte :P Daca va avea un SO stabiol si camera buna, cred ca se va vinde bine.

Putin off: si mie imi pare rau de decaderea WP. Dar asta e doar vina MS pentru ca au incetat sa mai investeasca in suport pentur acewt OS. Acum folosesc un Nokia 625 pe care il am de aproape 3 ani si mi-e si groaza sa-l schimb cu un Android. Dar va trebui s-o fac si pe asta, pentru ca aplicatiile pe WP 8.1 nu primesc updateuri decat foarte rar, si telefonul nu e compatibil cu WP 10.

#24
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Nokiile astea-s facute in India. Nu vreau sa jignesc pe nimeni dar prefer ceva made in China fata de ceva made in India la orice ora din zi sau noapte. Eu zic ca fiabilitatea si durabilitatea asociate cu Nokia vor fi puse la incercare.

Temerile vis-a-vis trecerea de la WP la Android sunt total nejustificate. Am acasa un Moto G1, telefon din 01.2014, care ruleaza ultima versiune de Nougat, cu 1GB de ram, fara probleme.

#25
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,234
  • Înscris: 07.02.2017

View PostA10, on 27 februarie 2017 - 22:21, said:


Sigur nu la noi.. In RO nu cred ca o sa fie sub 800 lei, ca asa i la noi, adaos comercial + tva + adaos comercial la tva = super oferta
La 800 de lei iti cumperi un Huawei P9 Lite, model 2016.

#26
Hitmaker

Hitmaker

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,876
  • Înscris: 05.10.2014

View Postnotrust, on 27 februarie 2017 - 21:55, said:

Eu am telefoane cu Android, mi se pare un sistem limitat, si idiot.

Zi tu un sistem de operare mai bun.

View Post159, on 27 februarie 2017 - 21:56, said:

Pe telefoanele cu Android produse de chinezii de la Foxconn au pus sigla Nokia. Noile terminale sunt facute de HDM Global, nu de fosta Nokia.

In primul rand inainte de a face afirmatii gratuite ar trebui sa afli ca acea companie se numeste HMD Global nu HDM. In al doilea rand, HMD Global e o companie finlandeza ce are in componenta angajati de la fosta Nokia.

View PostDoruTDK, on 27 februarie 2017 - 22:07, said:

Pana si olviu are telefoane mai competitive decat noua nochia (hdm global) Posted Image  .

Jura-te! Cum puteti exagera in halul asta, nu stiu... E HMD GLOBAL, nu hdm si e formata din angajati Nokia. Adica cei care au stat in spatele succesului Nokia din trecut.

View Postbullterrorist, on 27 februarie 2017 - 22:11, said:

Si allview are specificatii si suport mai bune.

Allview suport mai bun ca Nokia? La allview suportul e inexistent.

Edited by Hitmaker, 28 February 2017 - 12:32.


#27
DoruTDK

DoruTDK

    Member with all members in function

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,607
  • Înscris: 30.06.2013
Nokia a poposit pe o piata supraglomerata de dizpozitive Android midrange si lowrange .
Cu ce ti se pare ca a venit inedit , te-a surprins cu ceva ce altii nu au ? Numele nu tine de cald .
HDM global sau local nu ma impresioneaza , Nokia da , m-a surprins placut pe vremuri .
Altii sunt demult aici cu telefoane mai bune la dotari si pret , chiar si Allview are cativa ani de experienta pe aceasta piata .
Ca sa fie clar , nu sunt angajat la (de) Allview , nu am telefon de la ei si nici nu o sa am vreodata .

#28
Hitmaker

Hitmaker

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,876
  • Înscris: 05.10.2014
Pai asta explicam ca HMD (despre care se vede ca nu stii mare lucru din moment ce ii spui HDM) e formata din angajati de la fosta Nokia. Ce poate fi "mai Nokia" de atat? Spiritul unei companii sta in oamenii care au lucrat pentru ea. Inovatiile tot de oameni au fost facute.

Ideea ca HMD nu are nicio legatura cu fosta Nokia e total eronata. Din contra, HMD e singura legatura organica ce mai exista intre Nokia din trecut si cea de azi.


Cu ce au venit inedit? Cu promisiunea ca telefoanele lor vor primi mereu update-uri la OS si mai ales cu angajamentul ca durabilitatea telefoanelor va fi ca in trecut. Sigur, acestea sunt doar vorbe momentan, vom vedea daca se vor concretiza dar daca vor fi adevarate? Mie mi se pare ca cei de la Noki si-au facut bine temele si ca au un viitor. Vom vedea in timp daca va fi asa sau nu.

Edited by Hitmaker, 28 February 2017 - 13:09.


#29
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008

View PostDoruTDK, on 28 februarie 2017 - 12:42, said:

Nokia a poposit pe o piata supraglomerata de dizpozitive Android midrange si lowrange .
Cu ce ti se pare ca a venit inedit , te-a surprins cu ceva ce altii nu au ? Numele nu tine de cald .
HDM global sau local nu ma impresioneaza , Nokia da , m-a surprins placut pe vremuri .
Altii sunt demult aici cu telefoane mai bune la dotari si pret , chiar si Allview are cativa ani de experienta pe aceasta piata .
Ca sa fie clar , nu sunt angajat la (de) Allview , nu am telefon de la ei si nici nu o sa am vreodata .

Din moment ce au mutat productia in India iar telefoanele sunt cam scumpe pentru ce ofera, HMD vrea sa fac un profit rapid destul de consistent.

#30
DoruTDK

DoruTDK

    Member with all members in function

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,607
  • Înscris: 30.06.2013

View PostHitmaker, on 28 februarie 2017 - 13:04, said:

Pai asta explicam ca HMD (despre care se vede ca nu stii mare lucru din moment ce ii spui HDM) ...

Cu ce au venit inedit? Cu promisiunea ca telefoanele lor ...
Sigur, acestea sunt doar vorbe momentan, vom vedea daca se vor concretiza dar daca ...

O mentiune , nu am spus hdm , ci hdm global , uita-te in postari .

Deci au venit cu promisiuni , nimic concret , parca sunt politicienii nostri angajati la departamentul de marketing al lui hdm global .

#31
Hitmaker

Hitmaker

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,876
  • Înscris: 05.10.2014
@devlin Ei promit ca vor fi durabile, si ca vor avea update-uri. Daca prima din astea 2 nu va fi adevarata, adio Nokia forever. Eu sper sa fie cum zic ei. Si ceva imi spune ca si-au luat masurile de precautie necesare.

View PostDoruTDK, on 28 februarie 2017 - 14:03, said:

O mentiune , nu am spus hdm , ci hdm global , uita-te in postari .

Deci au venit cu promisiuni , nimic concret , parca sunt politicienii nostri angajati la departamentul de marketing al lui hdm global .

Domnule draga, e HMD nu hdm. Repet, HMD. E a treia postare. E M inainte de D, nu invers.

Pai cu ce sa vina din moment ce telefoanele nu sunt pe piata? Dupa ce vor ajunge telefoanele la utilizatori, vom vedea ce si cum.

Dar atat te rog: sa nu mai acreditezi ideea ca actuala Nokia nu are nicio legatura cu fosta Nokia. E total eronat. Si daca nu ma crezi iti pot da nume ale celor care lucreaza acum la HMD si iti pot spune unde au lucrat in trecut.

Edited by Hitmaker, 28 February 2017 - 14:21.


#32
Alexutu2201

Alexutu2201

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 14.01.2017

View PostHitmaker, on 28 februarie 2017 - 14:08, said:

@devlin Ei promit ca vor fi durabile, si ca vor avea update-uri. Daca prima din astea 2 nu va fi adevarata, adio Nokia forever. Eu sper sa fie cum zic ei. Si ceva imi spune ca si-au luat masurile de precautie necesare.



Domnule draga, e HMD nu hdm. Repet, HMD. E a treia postare. E M inainte de D, nu invers.

Pai cu ce sa vina din moment ce telefoanele nu sunt pe piata? Dupa ce vor ajunge telefoanele la utilizatori, vom vedea ce si cum.

Dar atat te rog: sa nu mai acreditezi ideea ca actuala Nokia nu are nicio legatura cu fosta Nokia. E total eronat. Si daca nu ma crezi iti pot da nume ale celor care lucreaza acum la HMD si iti pot spune unde au lucrat in trecut.

Eu mor :)))))

#33
DoruTDK

DoruTDK

    Member with all members in function

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,607
  • Înscris: 30.06.2013
Corect , e hmd nu hdm , credeam ca te referi ca as fi omis din denumire cuvantul global ,
partea cu inversarea celor doua litere nu o observasem , scuze pentru aceasta greseala neintentionata de vreo urma de ironie .
Asta dovedeste intradevar cata importanta a produs acest nume in constiinta mea ...

Partea cu telefoanele care nu sunt pe piata nu ma convinge , din moment ce au fost anuntate si prezentate in mod oficial cu toate dotarile hardware si software ,
deci alte surprize si speculatii ulterioare pe seama acestora sunt excluse .
Sunt ceva legaturi , dar este cu totul alt proiect dezvoltat pe alta platforma .

#34
Hitmaker

Hitmaker

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,876
  • Înscris: 05.10.2014
O surpriza placuta ar fi sa fie la fel de rezistente asa cum ne-a obisnuit Nokia. O alta ar fi sa aiba update-uri si camerele sa fie performante.

Sunt ceva legaturi spuneti? Chiar vreti sa luam pe rand fiecare membru din comitetul director al HMD sa vedeti cati au lucrat la Nokia si ce responsabilitati au avut in trecut?

Stiti dumneavoastra ca firma-mama Nokia are reprezentat cu drept de vetto in comitetul director al HMD si ca a setat anumite standarde de calitate? Stiti ca cererile lui sunt obligatorii pentru HMD?

Stiti unde e noul sediu HMD? Va spun eu: in Espoo, langa Helsinki, Finlanda, chiar in fata sediului firmei mama Nokia.

Ba mai mult ca tot se vorbea de locul unde se fabrica noile Nokia, ar trebui sa stiti ca ele sunt produse de Foxconn, mai exact de o subsidiara Foxconn numita FIH Mobile, care, ghici ce, a cumparat fabricile Microsoft Mobile (da, da alea unde se faceau vechile Nokia) si le folosesc pentru a fabrica noile telefoane Nokia.


Nu e deloc complicat, trebuie doar sa vreti sa va informati. Doar pentru ca scrie HMD nu inseamna ca nu are nicio legatura cu Nokia. Fabricile sunt aceleasi, locul in care sunt proiectate telefoanele e tot Finlanda ca si in trecut, oamenii care le proiecteaza au lucrat la Nokia si in trecut si mai mult, firma-mama are reprezentant in comitetul director care are un cuvant greu de spus si stabileste standardul de calitate. Nu va cramponati de denumirea HMD Global, la fel de simplu se putea numi Gica Contra Global. Pentru a fi pe placul unora de pe forum, de exemplu. Nu ma refer la dumneavoastra pentru ca am observat ca sunteti bine intentionat insa altii hateresc Nokia fara ca macar sa fi butonat unul din telefoanele noi.

Edited by Hitmaker, 28 February 2017 - 14:40.


#35
DoruTDK

DoruTDK

    Member with all members in function

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,607
  • Înscris: 30.06.2013
Nu am postat aici sa iau la misto lansarile de telefoane Nokia ,
am vrut sa spun ca e o aparitie ce produce ceva emotie doar din pricina numelui
si mai putin a produselor lansate care nu sunt ceva ... oau , nici macar unul din produse din gama de top .
Daca vii la mwc aduci si ceva cu care sa produci putina valva , acolo media si publicul nu asteapta gadgeturi care nu aduc nimic nou sau inovativ .
Nu am nicio frustrare daca noile telefoane Nokia or sa devina un etalon pe piata de smartphone-uri ,
toti vrem ca alegerea unui telefon sa fie cat mai dificila prin prisma performantelor si a pretului , concurenta e binevenita .

#36
Hitmaker

Hitmaker

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,876
  • Înscris: 05.10.2014

View PostDoruTDK, on 28 februarie 2017 - 14:49, said:

Nu am postat aici sa iau la misto lansarile de telefoane Nokia ,
am vrut sa spun ca e o aparitie ce produce ceva emotie doar din pricina numelui
si mai putin a produselor lansate care nu sunt ceva ... oau , nici macar unul din produse din gama de top .
Daca vii la mwc aduci si ceva cu care sa produci putina valva , acolo media si publicul nu asteapta gadgeturi care nu aduc nimic nou sau inovativ .
Nu am nicio frustrare daca noile telefoane Nokia or sa devina un etalon pe piata de smartphone-uri ,
toti vrem ca alegerea unui telefon sa fie cat mai dificila prin prisma performantelor si a pretului , concurenta e binevenita .

Cum spuneam, vom vedea. Si asa cum am precizat s-a observat ca atitudinea domniei tale nu e rau-voitoare. Insa am simtit nevoia sa elimin confuzia cum ca actuala Nokia nu are nicio legatura cu fosta Nokia.

Edited by Hitmaker, 28 February 2017 - 15:01.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate