Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Povesti de succes in eliberarea de dependenta de alcool?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
Psiholog_Marius_Iftimie

Psiholog_Marius_Iftimie

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 10.02.2017
Ma bucura interesul tau pentru eliberarea de dependenta. Cred ca un factor important in acest proces ar fi eliberarea de anturajul care incurajeaza aceasta dependenta si care este un factor destul de important in dobandirea / mentinerea obiceiului de a consuma alcool intr-un mod compulsiv. Este foarte greu sa ramai singurul care nu bea din toata gasca si poate ar fi de preferat sa inlocuiesti acei prieteni. Nici asta nu este usor, dar cred ca merita incercat.

In lupta cu dependenta, un rol important il are vointa, lucrurile pe care ti le propui si modul cum te raportezi la situatii problematice - acelea in care simti nevoia / esti constrans sa consumi alcool. Cred ca merita ca orice persoana dependenta de alcool sa se adreseze unui psihoterapeut pentru organizarea eforturilor sale de a se reinventa si de a construi un stil de viata nou, fara alcool. De asemenea, de multe ori dependenta de alcool are in background o depresie care, fireste ca trebuie tratata.

#20
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Un pas in directia buna l-ai facut deja, constientizand ca ai o problema.
Renuntarea la alcool o poti face in multe feluri - ori reducand treptat cantitatea si frecventa, ori brusc - insa vei avea o perioada de sevraj.
Partea mai grea e la aspectul psihic, acolo e buba mare.

Eu nu beau, nu mi-a placut niciodata alcoolul - sub nici o forma a lui. Probabil am ramas marcat de moartea tatalui meu, alcoolic, care la 55 ani arata de 70 si avea toate organele interne distruse(inima, ficat, rinichi , paranoia...). Se credea perfect sanatos, iar cand l-a lovit - in cateva luni s-a dus. Nici un medic n-a mai putut face ceva pentru el.

#21
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Si eu am pe cineva apropiat, foarte apropiat care si-a descoperit o vointa de fier si a renuntat la consumul de alcool.
Nu bea ocazional, bea des si bine!Ah  si... e femeie. Acum e alt om si de bautura sa nu auda.

Se poate, crede-ma.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate