Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Povesti de succes in eliberarea de dependenta de alcool?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Sorof

Sorof

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 03.09.2015
Stiti ceva tratamente eficiente pentru eliberarea de dependenta de alcool? Prescrise de psihiatri, sau nu, chiar si naturiste, dar sa aiba o baza stiintifica si cat de cat logica.
Nu de genul ca am auzit eu de la vecina lu' vara din capu' satului ca i-a dat lu' Vasilica muguri de iarba cucului, culesi la primul patrar al lunii, din partea de miazanoapte a padurii si de atunci nu a mai pus Vasilica strop de pufoaica in gura si a inceput sa-i aduca si flori lu' Maricica.
Multumesc

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Sa fumezi e dependenta ca o faci de placere, dar sa bei ce placere ai cand se invarte totul cu tine, iti e rau, destrami familia, iti bati femeia, provoci accidente, omori, te arde de numa cand bei alcool... care ar fi unul din avantajele care l-ar face pe cineva dependent ? Posted Image  E o prostie, nu dependenta.

#3
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Acu' esti machit sau citesti maine?
Cu alcoolul e mult mai greu decat cu tutunul

Edited by daniMMM, 27 February 2017 - 20:32.


#4
Ionel1974

Ionel1974

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 26.08.2015
Depinde de vointa. TE CREZI BARBAT CU COJONES? Ai sigur vointa.

Pana acum am baut bere, si nu m-am lasat pentru ca o beau moderat.

#5
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 25.02.2017
si eu sunt intr o problema oarecum asemanatoare (cu cineva din familie).. dar lasand problema mea deoparte, am avut un coleg la munca in varsta de 38 de ani. de 15 ani de cand il stiu consuma alcool. in ultimul timp consuma dimineata cand se trezea direct genocid din ala de vodka la sticlute mici, era in ultimul hal, nu se putea lasa deloc, el consuma alcool ca era singur, nu avea o prietena ceva si isi gasise refugiul in bautura.  in ultimul an petrecut impreuna la munca, o luase rau pe aratura, zicea ca lucreaza la sri, ca vin elicopterele si il ia cand este in pericol..etc, apoi a fost dat afara de la serviciu. s a angajat ca  ''bobyguard'' asa zicea, la o gradinita.. a cunoscut acolo o educatoare sau ce o fi aia..vreau sa spun ca femeia aia a reusit imposibilul, este un alt om acum, nu mai consuma deloc alcool, s a casatorit omul.. nici acum nu mi vine sa cred..daca vrei iti dau adresa lui de fb in privat, sa vezi pozele de cand era singur (si pozele erau bete) si pozele de acum.. sa faci diferenta

Edited by EneStelian, 27 February 2017 - 20:52.


#6
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Ca sa scapi de dependenta de alcool trebuie sa-ti gasesti ceva care sa-ti tina mintea concentrata, altfel doar la el te vei gandi.
Sport, munca, fomei.

#7
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,553
  • Înscris: 06.03.2016
V O I N T A

Daca vroiai sa te lasi nici nu mai intrebari pe forum de lacuri babesti si toate prostiile.
Vointa e singurul medicament "logic" impotriva viciilor.

Edited by red46, 27 February 2017 - 20:45.


#8
Ionel1974

Ionel1974

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 26.08.2015

 EneStelian, on 27 februarie 2017 - 20:38, said:

si eu sunt intr o problema oarecum asemanatoare.. dar lasand problema mea deoparte, am avut un coleg la munca in varsta de 38 de ani. de 15 ani de cand il stiu consuma alcool. in ultimul timp consuma dimineata cand se trezea direct genocid din ala de vodka la sticlute mici, era in ultimul hal, nu se putea lasa deloc, el consuma alcool ca era singur, nu avea o prietena ceva si isi gasise refugiul in bautura.  in ultimul an petrecut impreuna la munca, o luase rau pe aratura, zicea ca lucreaza la sri, ca vin elicopterele si il ia cand este in pericol..etc, apoi a fost dat afara de la serviciu. s a angajat ca  ''bobyguard'' asa zicea, la o gradinita.. a cunoscut acolo o educatoare sau ce o fi aia..vreau sa spun ca femeia aia a reusit imposibilul, este un alt om acum, nu mai consuma deloc alcool, s a casatorit omul.. nici acum nu mi vine sa cred..daca vrei iti dau adresa lui de fb in privat, sa vezi pozele de cand era singur (si pozele erau bete) si pozele de acum.. sa faci diferenta
E ciudat cum de n-a murit de ciroza sau cancer la stomac!! Vodca aia trebuie sa-l dea gata, iar mintea lui arata Schizofrenie!!

#9
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 25.02.2017

 Ionel1974, on 27 februarie 2017 - 20:51, said:

E ciudat cum de n-a murit de ciroza sau cancer la stomac!! Vodca aia trebuie sa-l dea gata, iar mintea lui arata Schizofrenie!!
tatal lui a murit de ciroza in urma cu 5 ani. tot din cauza bauturii, mama lui este bolnava grav, cred ca tot ceva asemanator de ciroza.lui.... vad ca i a dat Dumnezeu o a doua sansa.

#10
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,218
  • Înscris: 24.05.2006

 Sorof, on 27 februarie 2017 - 20:21, said:

Stiti ceva tratamente eficiente pentru eliberarea de dependenta de alcool?

Nu stiu tratamente, si sincer nu cred ca exista. Ma stiu pe mine :D. nu am fost dependent, dar mai trageam cate o bauta la 2-3 saptamani. Beam un litru de whisky, dupa care ma urcam in masina si plecam acasa. Adica, conduceam pana acasa. Am avut intotdeauna bani suficient sa imi permit sa beau de calitate, si n-am baut la munca, etc. Dar, au fost excese, incepand din liceu, facultate si inca vreo 2-3 ani dupa aia.
Nevasta-mea era insarcinata in luna a 7-a cand m-am imbatat ultima oara. imi aduc aminte doar fragmente, unul dintre ele fiind eu la volan, cu sticla de jack, conducand cu 140, noaptea. Dupa aia o bataie cu un taximetrist, inca o bataie cu niste ospatari, si dupa aia scandal cu vecinii :D. Si dupa aia i s-a facut rau nevestei, am dus-o la urgenta, etc.
Si de a doua zi n-am mai pus bautura in gura. Niciodata. Si asta a fost acum 10 ani.

#11
magaenea

magaenea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 08.09.2009

 TruculMagic, on 27 februarie 2017 - 20:31, said:

Sa fumezi e dependenta ca o faci de placere, dar sa bei ce placere ai cand se invarte totul cu tine, iti e rau, destrami familia, iti bati femeia, provoci accidente, omori, te arde de numa cand bei alcool... care ar fi unul din avantajele care l-ar face pe cineva dependent ? Posted Image  E o prostie, nu dependenta.


La mine e cu totul altfel,beau de placere(nu imi place sa ma imbat pentru ca imi este rau si vomit) dar atunci cand beau ceva sunt bine dispus,rad si ma simt bine,nu fac scandal sau alte chestii urate...
Asadar nu e obligatoriu sa te lasi daca te simti ok...

 EneStelian, on 27 februarie 2017 - 20:38, said:

a cunoscut acolo o educatoare

Pai de aia e educatoare...la educat.

#12
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

 gumball3000, on 27 februarie 2017 - 20:38, said:

Ca sa scapi de dependenta de alcool trebuie sa-ti gasesti ceva care sa-ti tina mintea concentrata, altfel doar la el te vei gandi.
Sport, munca, fomei.
si pacanele :lol:

#13
Sorof

Sorof

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 03.09.2015

 red46, on 27 februarie 2017 - 20:45, said:

V O I N T A

Daca vroiai sa te lasi nici nu mai intrebari pe forum de lacuri babesti si toate prostiile.
Vointa e singurul medicament "logic" impotriva viciilor.
Ce simplu era! De unde se ia vointa asta? Na, poate exista medicamente pentru vointa atunci. Stie cineva tratamente pentru vointa?

 wiseguy76, on 27 februarie 2017 - 21:09, said:

Nu stiu tratamente, si sincer nu cred ca exista. Ma stiu pe mine Posted Image. nu am fost dependent, dar mai trageam cate o bauta la 2-3 saptamani. Beam un litru de whisky, dupa care ma urcam in masina si plecam acasa. Adica, conduceam pana acasa. Am avut intotdeauna bani suficient sa imi permit sa beau de calitate, si n-am baut la munca, etc. Dar, au fost excese, incepand din liceu, facultate si inca vreo 2-3 ani dupa aia.
Nevasta-mea era insarcinata in luna a 7-a cand m-am imbatat ultima oara. imi aduc aminte doar fragmente, unul dintre ele fiind eu la volan, cu sticla de jack, conducand cu 140, noaptea. Dupa aia o bataie cu un taximetrist, inca o bataie cu niste ospatari, si dupa aia scandal cu vecinii Posted Image. Si dupa aia i s-a facut rau nevestei, am dus-o la urgenta, etc.
Si de a doua zi n-am mai pus bautura in gura. Niciodata. Si asta a fost acum 10 ani.
Da, se pare ca asta e leacul. Sa-l lasi pe respectivul dependent sau bautor sau alcoolic, sa ajunga la o situatie maxima de criza, sa-i treaca glontul pe langa ureche si sa se reseteze. Dar sunt unii care ating nivelul cel mai de jos al degradarii umane, trec limita si continua sa bea. Pana, eventual, mor.

Edited by Sorof, 28 February 2017 - 00:11.


#14
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

 Sorof, on 27 februarie 2017 - 20:21, said:

Stiti ceva tratamente eficiente pentru eliberarea de dependenta de alcool? Prescrise de psihiatri, sau nu, chiar si naturiste, dar sa aiba o baza stiintifica si cat de cat logica.

Nu exista asa ceva, numa remedii temporare. Deobicei majoritatea recidiveaza dupa orice tratament, inca chiar mai rau decat inainte. Stii cum se zice: te abtii, te abtii si pe urma dai buzna. Nu exista medicamente/tratamente care sa te faca sa uiti definitiv ca ai fost sticlar si ti-a placut asta.
Unii reusesc sa se lase de baut singuri si fara ajutor din partea altora cand ajung la o cotitura si incep sa gandeasca ca tot ce au se duce pe apa sambetii din cauza alcoolului, sa is foarte putini.
Majoritatea care ajung la tratament is impinsi de la spate de apartinatori si cu toate ca ei is in aparenta de acord, te aproba ca nu-i bine ce fac, is receptivi la tot ce li se spune, da in mintea lor exista un singur punct de referinta pe care nu-l zic nimanui: cand trec X saptamani sau luni, cand ii o sarbatoare/zi de nastere/nunta/etc sau alt eveniment la care mai pot "gusta" un pic fara sa comenteze nimeni, dupa care urmeaza potopul. Deobicei persoanele astea stiu exact de cata vreme se abtin, chiar cu detalii destul de precise, exact ca un robot si o sa-ti zica din cand in cand de exemplu: "azi am 3 saptamni si 2 zile de cand nu am mai baut nimic".

 magaenea, on 27 februarie 2017 - 21:24, said:

La mine e cu totul altfel,beau de placere(nu imi place sa ma imbat pentru ca imi este rau si vomit) dar atunci cand beau ceva sunt bine dispus,rad si ma simt bine,nu fac scandal sau alte chestii urate...
Asadar nu e obligatoriu sa te lasi daca te simti ok...
Da n-ai zis ca exista si altii care nu beau "cu masura", se imbata, vomeaza peste tot, dorm prin santuri, isi bat toata familia si fac scandal peste tot, etc. Stii ce parere au astia despre propria lor perosana? Identica cu ce ai scris mai sus da isi gasesc si ei alte limite care le prezinta si la care ei nu ajung. Interesant ii ca unii dupa ani de zile ajung sa prezinte exact ce fac ei cand is cu capu plin ca lucru rau, da sa nege vehement ca ei ar fi facut asa ceva vreodata. Alcoolul iti "completeaza" lipsurile si te face sa te vezi perfect cand ai baut si daca vine si la pachet cu un pic de critica/autocritica ajungi sa focalizezi atentia asupra altora in speranta ca tu o sa fii scapat din vedere. Practic, devii perfect dupa prima inghititura si exista tot timpul cineva care face mai rau ca tine!

Edited by gabyxm, 28 February 2017 - 00:38.


#15
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,566
  • Înscris: 10.01.2012
Un program de suplimentare și dietă cu niacina și eventual magneziul ca elemente centrale. Oricum, trebuie documentare înainte ca cineva să ia Niacinã

În plus, este fundamental să fie înțeles cum receptorii de opioizi au fost modificați constant de-a lungul anilor prin consumul de alcool.
Atunci trebuie speculate mai multe aspecte pentru a reversibiliza treaba asta.
Testat personal!

Edited by NelsonMandela, 28 February 2017 - 07:41.


#16
Sorof

Sorof

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 03.09.2015

 NelsonMandela, on 28 februarie 2017 - 07:34, said:

Un program de suplimentare și dietă cu niacina și eventual magneziul ca elemente centrale. Oricum, trebuie documentare înainte ca cineva să ia NiacinĂŁ

În plus, este fundamental să fie înțeles cum receptorii de opioizi au fost modificați constant de-a lungul anilor prin consumul de alcool.
Atunci trebuie speculate mai multe aspecte pentru a reversibiliza treaba asta.
Testat personal!
Niacina sau e buna si niacinamida? Acea forma a vit B3 care nu da calduri, transpiratii si roseata. De dezechilibrul glutaminergic ce zici? In adictii se pierde conexiunea intre lobul frontal-centrul ratiunii si hippocampus-centrul obiceiurilor, datorita distrugerii echilibrului glutaminergic. Lobul frontal analizeaza informatia referitoare la abuzul de alcool si ajunge la concluzia ca este nociv dar concluzia nu mai ajunge la hippocampus ca sa impiedice practicarea obiceiului nociv.

#17
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,566
  • Înscris: 10.01.2012
Nu am încercat niacinamida, însa pentru cine stie cat și cum să ia niacina fast release, puseurile cu roseata și mâncărimi sunt o senzație foarte placuta. Transpiratia ar putea fi un semn ca glicemia nu foarte bine controlata, iar niacina a pus capac.

În rest, chiar nu știu ce să zic. Mai citesc pe subiectul asta și revin.

Edited by NelsonMandela, 28 February 2017 - 13:25.


#18
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

 TruculMagic, on 27 februarie 2017 - 20:31, said:

Sa fumezi e dependenta ca o faci de placere, dar sa bei ce placere ai cand se invarte totul cu tine, iti e rau, destrami familia, iti bati femeia, provoci accidente, omori, te arde de numa cand bei alcool... care ar fi unul din avantajele care l-ar face pe cineva dependent ? Posted Image  E o prostie, nu dependenta.

Prost ai ales comparatiile,zau asa.
Pai daca fumez iarba sau toate dracoveniile de ciuperci, nu se invarte totul cu mine?Nu-mi destram famila?Nu omor,nu provoc accidente?
Si zici ca fumatul este placere?Serios?

 Sorof, on 27 februarie 2017 - 20:21, said:

Stiti ceva tratamente eficiente pentru eliberarea de dependenta de alcool? Prescrise de psihiatri, sau nu, chiar si naturiste, dar sa aiba o baza stiintifica si cat de cat logica.
Nu de genul ca am auzit eu de la vecina lu' vara din capu' satului ca i-a dat lu' Vasilica muguri de iarba cucului, culesi la primul patrar al lunii, din partea de miazanoapte a padurii si de atunci nu a mai pus Vasilica strop de pufoaica in gura si a inceput sa-i aduca si flori lu' Maricica.
Multumesc

In primul rand cel in cauza vrea sa se lase,sau totul este doar asa,un moft?
Ai doua variante:
-varianta medicala
si
-varianta personala
La prima trebuie supravegheat pacientul cu consult,diagnosticare si tratament adecvat.
A doua varianta inseamna vointa,vointa,vointa.Atat.
Evident ca a doua varianta este cea mai ieftina si cu sorti de izbanda maximi.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate