Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 

Coroana pe dinte vital

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
Initial, problema era la primul premolar. I s-a pus pivot si dentistul a zis ca ar fi mai bine sa imbrace dintr-o bucata si al 2-lea premolar ca sa fie sigur ca va rezista in timp primul premolar.

Lunea trecuta a pilit al 2-lea premolar cu anestezie, mi-a zis ca daca in zilele urmatoare ma doare rau sa vin sa scoata nervul, desi ideal ar fi sa nu. M-a durut cand a trecut anestezia, am luat algocalmin si pe urma n-a mai durut, decat la mancare/apa/periuta/pasta, si mai ales la rece.

Vineri, a testat scheletul la coroana, m-a durut gingia in timp ce muscam. Dar noaptea a inceput sa ma doara dintele, dupa vreo 2 ore am luat algocalmin. Sambata noaptea iar a inceput sa doara, iar algocalmin, duminica noaptea inca 1 algocalmin. Azi m-am trezit cu durere, nu prea mare, dar mai tarziu a trecut. Acum iar il simt deranjat, prevad ca mai tarziu iar iau algocalmin.

Ar trebui sa scot nervul sa fiu sigur ca nu-mi va face probleme si dupa ce pun coroana pe amandoi premolarii?

Si inca o intrebare, pivotul arata a aluminiu(probabil compozit?), ce parere aveti de acest material?

Edited by 41ex, 27 February 2017 - 19:58.


#2
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Pivotul ala e un stift din metal turnat .Lucrarea din ce este?Metalo-ceramica,metalo-acrilica..?

#3
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,682
  • Înscris: 21.08.2008
Eu din prima fac anestezie si scot nervul, premolarii sunt destul de pretentiosi (micuti dar camera nervului mare).
Nu stiu cat de mult a slefuit, nu poate sa-ti spuna nimeni daca va fi bine sau nu.

#4
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 01.12.2005
pivoti nu sunt si din fibra sticla? Am un pivot in gura integral metal pe care nu am mai pus coroana (comoditate) - probabil va trebui sa scor cu totul maseaua peste ceva vreme. SI mai am niste lucrari recente la care s-a scos nerv+lucrat pe canal cu microscop si s-au pus direct pivoti de fibra + coroane cerec.

#5
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
coroana va fi metalo-ceramica la primul premolar si doar metalica(neacoperita) pt al 2-lea. vroia sa fie amandoi metalici initial ca sa reziste mai bine in timp, adica sa nu ramana muscatura inalta doar pe el in timp ce ceilalti dinti se mai erodeaza, plus deasupra lui musca pe jumatate pe premolar cu portelan.

acest stift din metal ce probleme poate aduce in comparatie cu alternativele?

#6
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Potoleste-te cu agocalmin-ul ala, ia ibuprofen.
Eu nu am inteles ce ce ti-a selfuit al doilea premolar daca zici ca era vital, avea probleme?

Edited by gumball3000, 27 February 2017 - 20:42.


#7
Ionel1974

Ionel1974

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 26.08.2015
Aluminiu provoaca Alzheimer si cancer.

Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#8
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,682
  • Înscris: 21.08.2008

 gumball3000, on 27 februarie 2017 - 20:41, said:

Eu nu am inteles ce ce ti-a selfuit al doilea premolar daca zici ca era vital, avea probleme?
dentistul a zis ca ar fi mai bine sa imbrace dintr-o bucata si al 2-lea premolar ca sa fie sigur ca va rezista in timp primul premolar.

#9
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Dupa durerile descrise, ar trebui devitalizat. Dintii vitali se protejeaza cu coroane provizorii dupa slefuit, se slefuiesc cu racire obligatoriu, freze noi foarte active si in asa fel incat sa decida dentistul ca a mai ramas minim 1 mm dentina pana la camera pulpara pe toate partile.

#10
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
teoretic pivotul asta sta in dinte, poate ajunge in sange ceva din compozitia lui?

exista riscul sa ma doara premolarul slefuit la cald/rece? ma gandesc ca si coroana aia metalica se incalzeste/raceste repede si transmite la dinte care probabil tot sensibil va ramane. pe urma risc sa arunce coroana ca sa scoata nervul?

iau algocalmin fiindca stiu ca doar el isi face efectul la durerile de dinti, de-a lungul timpului am incercat mai multe.

Edited by 41ex, 27 February 2017 - 21:42.


#11
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,235
  • Înscris: 05.06.2002
pt pivoti nu se foloseste aluminiu! se folosesc aliaje biocompatibile.

spune-i de dureri medicului tau.

da, exista riscul ca dupa cimentarea definitiva sa trebuiasca sa gaureasca lucrarea ca sa devitalizeze.

Edited by Fane, 27 February 2017 - 21:58.


#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

 Ionel1974, on 27 februarie 2017 - 20:44, said:

Aluminiu provoaca Alzheimer si cancer.

Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

In cazul de fata,in decurs de 1500 de ani.Pana atunci este oale si ulcele demult.

#13
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
i-am spus dentistului si tot nu e convins, desi am luat 7-8 pastile deja. maine ia decizia daca scoate nervul, desi eu o sa insist sa-l scoata. culmea acum parca nu doare, desi ultima pastila(nurofen forte-se pare ca reactioneaza si la asta probabil nefiind asa afectat nervul) am luat-o la 11 azi-dimineata.

ma intreba daca doare la rece, ca daca nu ar inseamna ca e ceva cu nervul si trebuie scos. :/ pai daca nu mai reactioneaza dupa ce pune coroana?

#14
Elena1994

Elena1994

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.08.2019
Bunã ziua!
Am 26 ani si am urmatoarea problema : din luna iunie am inceput sa mi fac toata dantura, aveam probleme grave(muscatura gresita,carii adanci pe dintii frontali+masele,culoare f galbena, dintii f subtiri etc).
Am optat pentru fatete dentare/coroane dentare pt.ca mi doream din suflet sa pot zambi si sa am o dantura curata/sanatoasa.
Toata procedura a fost ok, in perioada cat am stat cu lucrarea provizorie am avut mici dureri, nimic care sa ma faca sa iau vreo pastila. Dupa cimentarea definitiva(am 2 saptamani cu partea de sus si o saptamana cu def.partea de jos) am dureri in partea de sus culmea la un pivot pe care l am de vreo 6-7 ani(care mi a fost imbracat acum), iar in partea de jos o durere care radiaza pe la vreo 3 masele.
Durerile au fost suportabile la inceput, acum sunt ceva mai accentuate si iau cate un Ketorol cam la 12h. Nici muscatura nu o simt inca corecta, programare am abia la sfatsitul lunii pentru ca atunci se intoarce din concediu. Domnul doctor mi a facut vreo 3 rafiografii si pe toate arata totul in regula. Ma tot gandesc care ar fi cauza!? Cineva care poate a trecut printr o situatie asemanatoare dupa o etapa de slefuire pt fatete/coroane?!
Va multumesc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate