Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Noul Hyundai Tucson

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Matt30

Matt30

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.02.2017
Buna. As vrea sa cumpar aceasta masina, dar inainte as dori o recenzie sau macar o parere despre masina. Ar fi de mare ajutor
Va multumesc

#2
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
intra pe forumul de specialitate

#3
Matt30

Matt30

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.02.2017
Mersi. Eu am intrat aici pentru ca masina e un 4X4

View Postalexpet, on 27 februarie 2017 - 20:04, said:

intra pe forumul de specialitate


#4
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu existã decât în matematicã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostMatt30, on 27 februarie 2017 - 20:11, said:

Mersi. Eu am intrat aici pentru ca masina e un 4X4

Bun argument :)))))))))

#5
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
Daca iti da o opinie total favorabila desi ca si tine a cumparat-o fara sa o compare cu alte masini?

Ai nevoie de niste teste comparative cu alte masini din aceeasi gama de pret si categorie.

Ai facut drive-test cu Tucson si cu alte modele de la alti producatori? Ce motive ai sa vrei neaparat Tucson?

#6
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 04.11.2016
http://www.turatii.r...dct-4wd-luxury/

#7
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

View PostMatt30, on 27 februarie 2017 - 20:11, said:

Mersi. Eu am intrat aici pentru ca masina e un 4X4
a....e clar!

#8
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
Tucson e foarte bun in varianta de baza. Sora mea a cumparat una la recomandarea mea.
La 20 mii euro e peste concurenta dpvd calitativ. Usile se inchid frumos, bancheta rabatabila e solita, totul da senzatia de construit bine.
Dotarile sunt foarte bune pt. varianta de baza, adica are volan imbracat in piele cu comenzi pe volan, bluetooth, senzori de parcare, climatizare automata, start-stop.
Varianta 4x4 costa cu aprox. 5 mii de euro mai mult si in lipsa diferentialelor blocabile nu ajuta prea mult asa ca nu merita.

Edited by Kroghy, 27 February 2017 - 20:52.


#9
Matt30

Matt30

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.02.2017
Multumesc pentru parere!

View PostKroghy, on 27 februarie 2017 - 20:29, said:

Tucson e foarte bun in varianta de baza. Sora mea a cumparat una la recomandarea mea.
La 20 mii euro e peste concurenta dpvd calitativ. Usile se inchid frumos, bancheta rabatabila e solita, totul da senzatia de construit bine.
Dotarile sunt foarte bune pt. varianta de baza, adica are volan ce piele cu comenzi pe volan, bluetooth, senzori de parcare, climatizare automata, start-stop.
Varianta 4x4 costa cu aprox. 5 mii de euro mai mult si in lipsa diferentialelor blocabile nu ajuta prea mult asa ca nu merita.


#10
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View PostMatt30, on 27 februarie 2017 - 19:51, said:

Buna. As vrea sa cumpar aceasta masina, dar inainte as dori o recenzie sau macar o parere despre masina. Ar fi de mare ajutor
Va multumesc
Nu te sfatuiesc sa cumperi Tucson 4x4;  scump si betivan ( daca intelegi ce inseamna ) . In rest e frumusel si cam atat .

#11
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
Am uitat sa spun consumul scos de cumnatul meu:
- 7 8 de la Braila la Iasi, incarcat cu 5 persoane si bagaje si condusa in regim alert ca sa se tina de mine, iar eu am scos la acel drum cu A4 2.0 diesel 6.5
- 5.8 la mers calm Iasi-Pascani si retur, adica drum de 75km dus-intors, 150km total; la acelasi stil de condus A4 2.0TDI al meu scoate 5.2
Concluzia e ca consumul este excelent pt. un suv cu motor pe benzina, doar putin mai mare fata de masina mea diesel cu cutie automata.
Eu prefer masinile diesel pt. ca sunt mai placut de condus dar Tucson cu motorul de 1.6 are un consum de invidiat.

Edited by Kroghy, 27 February 2017 - 21:07.


#12
Matt30

Matt30

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.02.2017
Ce vrei sa spui prin betivan? Mi se pare ca are un consum cam ca la orice SUV

View Postcobi1, on 27 februarie 2017 - 20:53, said:

Nu te sfatuiesc sa cumperi Tucson 4x4;  scump si betivan ( daca intelegi ce inseamna ) . In rest e frumusel si cam atat .


#13
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
Rade ciob de oala sparta. Nu-l baga in seama. E singurul argument ramas al clublui de japoneze pe cale de disparitie si e un argument care nu mai este valabil de mai bine de 10 ani.
In urma cu 20 de ani coreenii cumparau sau copiau motoare japoneze care la randul lor copiau motoare europene sau americane. In istoria recenta coreenii au invatat sa proiecteze motoare cel putin la fel de performante ca japonezii.
Vezi ce se intampla in zona de telefoane inteligente unde Samsung bate Sony. Asa e si la masini.

Edited by Kroghy, 27 February 2017 - 21:54.


#14
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View PostKroghy, on 27 februarie 2017 - 20:29, said:

Varianta 4x4 costa cu aprox. 5 mii de euro mai mult si in lipsa diferentialelor blocabile nu ajuta prea mult asa ca nu merita.
Parerea mea e ca ati lua SUV fara transmisie 4x4 e doar o fitza sau poate din nevoia de a incaleca borduri. Altfel cumperi un break suprainaltat cu costuri de mentenanta mai mari.
Normal ca nu are diferentiale blocante, e doar un SUV, dar pentru medii mai alunecoase transmisia 4x4 e priceless.
Nu e masina de trial, evident, dar ESP-ul reuseste sa suplineasca partial lipsa autoblocantelor fata - spate.

O parere personala: masina extrem de reusita, foarte frumoasa, si cu mult spatiu interior. As zice sa arunci o privire si la varul Sportage, poate iti place mai tare design-ul.

Edited by danX, 28 February 2017 - 06:28.


#15
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,193
  • Înscris: 13.07.2005
Am studiat mult Tucsonul anul trecut prin septembrie cand cautam un (nou) SUV care sa inlocuiasca Civicul. Pe mine m-ar fi interesat versiunea Premium, 4x4 cu motorizarea 1.6 T-GDI + DCT7.
Ce mi-a placut:
- spatioasa
- frumusica
- bine - chiar foarte bine - dotata
- livrare din stoc;
Ce nu mi-a placut:
- se vinde bine, deci atitudine comerciala prea putin flexibila;
- nu-mi "spunea" nimic. Adica nu mi-a transmis nici o emotie ...

In aceeasi gama de pret, am mai vazut asa:
- Mazda CX-5
Frumoasa foc, DAR:
- motoare diesel mari ( 2.2)
- surprinzator de putin spatiu pentru locurile din spate
- termene mari de livrare - 3-6 luni pentru ce nu erste pe stoc si/sau precomandat. Si in stoc au doar versiunile de echipare de top, diesel + cutie automata si pretul iesea binisor din bugetul alocat;

- Kia Sportage:
Ce mi-a placut:
- frumusica si asta, dar intr-un mod diferit fata de Tucson. Iti place sau nu, nu exista variante intermediare !
- bine dotata si asta ( mai ales in versiunea GT Line);
- posibilitati de configurare spre deosebire de Tucson;
- Preturi ceva mai mici decat la Hyundai;
- Garantie de 7 ani;
Ce nu mi-a placut:
- interiorul nu "m-a dat pe spate". Repet - iti place sau nu !
- termene mari de livrare pentru modelele / echiparile ce nu sunt pe stoc;

In final, am mers pe un Subaru XV.
Este mai ceva mai mic decat Tucson/Sportage - dar are garda la sol mai mare !
Avand in vedere utilizarea, spatiul interior si portbagajul nu au fost un criteriu semnificativ.
Sistemul de tractiune integrala este muuult peste ce ofera majoritatea SUV-urilor din segment.
Motorizarea diesel este deja rafinata si bug-free dupa 8 ani de la intrarea in productie.
Pretul obtinut a fost, in final semnificativ mai mic decat la Tucson /Sportage. Si overall ( fiind vorba si de un buy-back) am platit cu 4000 Euro mai putin !
Dar, ce a contat cel mai mult, a fost sentimantul de "acasa" pe care l-am avut din primul moment in care am urcat in masina asta.
Si, bonus, era pe stoc exact versiunea de echipare si culoarea pe care le doream !

Dar, dupa cum se vede, la mine a fost un important grad de subiectivism in alegerea masinii.
Acum, fiecare dintre noi isi cunoaste cel mai bine necesitatile, preferintele si bugetul !

Overall, Tucosn este o masina buna, bine dotata si aratoasa. Si are - in functie de nivelul de echipare - un pret bun.
Recomand totusi sa arunci un ochi si la KIA Sportage. Poate-ti place !
Coreenii au evoluat incredibil de mult in ultimii 10 ani in domeniul auto si, indiferent ca mergi pe Tucson sau Sportage, nu faci o alegere rea !
PS: Uite-te pe turatii.ro .
Robert Adam a facut teste atat cu Tucson cat si cu Sportage. Si sunt foarte amanuntit prezentate.
La Sportage cel putin, gasesti acolo teste cu (aproape) toate variantele de echipare, motorizare si transmisie !

Succes !

#16
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007

View Postmarr, on 28 februarie 2017 - 09:37, said:

- Kia Sportage:
Ce nu mi-a placut:
- interiorul nu "m-a dat pe spate". Repet - iti place sau nu !
- termene mari de livrare pentru modelele / echiparile ce nu sunt pe stoc;

Succes !

Daca vorbesti de GT line ma mir: spatiu as zice 90% ca intr-un sedan de clasa medie, scaunele spate se inclina, tunel median spate redus, loc pe inaltime, vizibilitate mult imbunatatita (s-a lucrat mult la stalpi); piele perforata si imbinari de mare calitate.

Daca te uiti la Hyundai, mergi neaparat si vezi Sportage - recomand test cu 1.6T GDI (benzina 177), cutie manuala, 4x4, GT Line.

Edited by overseas, 28 February 2017 - 10:43.


#17
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,193
  • Înscris: 13.07.2005

View Postoverseas, on 28 februarie 2017 - 10:37, said:

Daca vorbesti de GT line ma mir: spatiu as zice 90% ca intr-un sedan de clasa medie, scaunele spate se inclina, tunel median spate redus, loc pe inaltime, vizibilitate mult imbunatatita (s-a lucrat mult la stalpi); ....

Nu ma refeream la spatiul interior ci la .... aspectul general. Nu este vorba despre calitatea materialelor sau a imbinarilor ci de layout-ul bordului. Pur si simplu este o chestie de gusturi !

Si da, si eu recomand initiatorului sa arunce un ochi la la Kia Sportage.

Edited by marr, 28 February 2017 - 12:55.


#18
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
vad ca la 1,6 nu au optiune de cutie automata

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate