Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

[Rezolvat] Ce placa de baza sa-mi cumpar

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
bitu222

bitu222

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 16.10.2015
Salutare!
As dori va rog foarte mult sa-mi dati cateva sfaturi utile in achizitionarea unei placi de baza care sa fie compatibila 100% linux (Debian 64 bit KDE).
Deocamdata nu am nici o alta componenta insa vreau sa incep cu placa de baza.
Dispun de un buget de 400 ron (atat voi aloca doar pentru placa de baza).
Nu sunt pasionat de jocuri sau prelucrari grafice.
Ma intereseaza stabilitatea mai mult decat orice!De asta am ales Debian!!!
Eu ma gandeam la Gigabyte sau Asus (din cate am citit se inteleg f bine cu linux-ul),sa fie ceva cu socket pentru procesor Intel i3,i5,Pentium,Celeron (prefer Intel si nu Amd) si cu placa video integrata (deocamdata,poate pe parcurs o sa cumpar si o placa dedicata).
Multumesc!

#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Placa de baza vrei sa coste maxim 400 Lei ? sau vrei sa fie pana in 400 Lei ?
Ca e o diferenta; poti cumpara o placa de baza si cu 200 Lei compatibila cu Linux.


p.s.:
toate sunt compatibile cu Linux !
dar nu iti recomand Asus ca cica sunt "mofturoase" cu anumite branduri Ram.

#3
bitu222

bitu222

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 16.10.2015
Salut!
Sa coste sa zicem intre 300 si 400 ron nu conteaza,dar sa fie ok.Nu am pretentii,sa nu depaseasca 400 lei.
Multumesc!

#4
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,388
  • Înscris: 08.02.2011
Nu se incepe doar cu placa de baza, asta se cumpara cel mai bine odata cu procesorul si memoria RAM, din motiv ca toate trebuie sa fie compatibile intre ele.

Merge foarte bine o placa de baza de 200 de lei, sa te uiti ce placa de retea si placa de sunet contine, sa vezi daca exista suport pentru Linux (de obicei exista)

#5
bitu222

bitu222

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 16.10.2015
Inseamna ca ar trebui sa reformulez...asa este, ai dreptate "modoran" ... trebuie sa am grija si la procesor si ram!
Poate binevoiti si imi sugerati si ce tip de procesor si ram am nevoie,daca nu va cer cam mult!La partea de hardware nu ma prea pricep.Nici la software nu excelez (sunt incepator in ale Linux-ului dar imi place sa invat)
Asadar buget disponibil pt placa de baza+procesor+ram=750 ron
Multumesc anticipat!!!

Edited by bitu222, 27 February 2017 - 20:02.


#6
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 09.01.2004
Ca sa fiu sincer, cei mai multi pun Linux pe PC-urile care nu prea mai "duc" Windows-urile curente.
Eu nu stiu foarte multi oameni care si-ar pune DOAR Linux pe o configuratie nou-nouta, cu componente 2016-2017!
Personal cunosc doar unul care face asta, dar idiotul o face pt. ca nu-i in stare sa-si educe/invete plozii ca nu au voie sa instaleze jocuri pe laptop-ul lui de serviciu...
Sper ca altii au alta motivatie.

Din cele de mai sus poti sa retii ca merge f. bine Linux pe aproape orice configuratie din ultimii 6-8 ani...
Eu am Debian Jessie LXDE pe un laptop Toshiba A8 (Core2Duo) vechi de 10 ani si merge mai bine/fluent decat Win XP!!!
Dar si OMV 3, bazat tot pe Jessie, pe H110 cu G4400 si iar merge excelent.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
OT: Placile de baza Intel sunt cele mai okay pentru Linux sigur exista support pentru componentele de pe ea in kernel. Despre Asus, pare okay, rulez Linux zi de zi pe 2 jucarii Asus, desktop si latop, decente nu chiar de acum 10 ani. Fugi de placile de "gaming" care mai au componente nesuportate de kernel si pentru care nu stii sigur daca gasesti ceva chiar daca cauti. Gigabyte e okay de asemenea. Mai degraba as merge pe Gigabyte acum decat pe Asus, depinde si ce vrei de la placa aia de baza. La Intel depinde si daca gasesti ceva placa de baza si la ce pret. Nu mai sunt asa usor de gasit in magazinele de la noi ca cererea e mare de Asus, MSI, Gigabyte, ASRock, si ce mai e.

PS: Pentru ultima generatie de CPU-uri de la Intel as recomanda Fedora, nu Debian, in nici un caz balaria de bubuntu.

PSS: Unii isi pun Linux pe masini puternice din placere, placerea de a lucra cu / sub Linux.

#8
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postbitu222, on 27 februarie 2017 - 20:00, said:

buget disponibil pt placa de baza+procesor+ram=750 ron
Era bine daca spuneai si un magazin preferat de tine !

In fine, sa cautam ceva ieftin si compatibil cu Linux:
[ https://i.imgur.com/j3xeWsy.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://i.imgur.com/4KMxzZD.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.imgur.com/gRqwnwJ.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.imgur.com/Q1e9UQa.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://i.imgur.com/sI7XVzn.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 09.01.2004

View PostMembruAnonim, on 27 februarie 2017 - 21:33, said:

...
PSS: Unii isi pun Linux pe masini puternice din placere, placerea de a lucra cu / sub Linux.

Asa e-n viata, unii de nevoie, altii de placere... :D

Dar cred ca am uitat sa precizez, m-am referit strict la PC-urile "pt. acasa", alea pe care ne jucam si instalam tot felul de prostii...
Prin masini puternice eu inteleg servere, si ma jur ca ultimul Windows instalat de mine pe un server a fost un NT 4.0 - prin '97-'98... :(

#10
bitu222

bitu222

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 16.10.2015

View PostSerpent, on 27 februarie 2017 - 21:05, said:

Ca sa fiu sincer, cei mai multi pun Linux pe PC-urile care nu prea mai "duc" Windows-urile curente.
Eu nu stiu foarte multi oameni care si-ar pune DOAR Linux pe o configuratie nou-nouta, cu componente 2016-2017!
Personal cunosc doar unul care face asta, dar idiotul o face pt. ca nu-i in stare sa-si educe/invete plozii ca nu au voie sa instaleze jocuri pe laptop-ul lui de serviciu...
Sper ca altii au alta motivatie.

Din cele de mai sus poti sa retii ca merge f. bine Linux pe aproape orice configuratie din ultimii 6-8 ani...
Eu am Debian Jessie LXDE pe un laptop Toshiba A8 (Core2Duo) vechi de 10 ani si merge mai bine/fluent decat Win XP!!!
Dar si OMV 3, bazat tot pe Jessie, pe H110 cu G4400 si iar merge excelent.

Si eu rulez Debian Jessie Xfce 32 bit si sunt foarte multumit!Am un desktop Pentium 4 2.8 Ghz , 1,5 GB ram si o placa video Gigabyte de 512 MB.
Ce mai scartaie este youtube-ul la rezolutii mai mari...
In rest este ok!

View PostMembruAnonim, on 27 februarie 2017 - 21:33, said:

OT: Placile de baza Intel sunt cele mai okay pentru Linux sigur exista support pentru componentele de pe ea in kernel. Despre Asus, pare okay, rulez Linux zi de zi pe 2 jucarii Asus, desktop si latop, decente nu chiar de acum 10 ani. Fugi de placile de "gaming" care mai au componente nesuportate de kernel si pentru care nu stii sigur daca gasesti ceva chiar daca cauti. Gigabyte e okay de asemenea. Mai degraba as merge pe Gigabyte acum decat pe Asus, depinde si ce vrei de la placa aia de baza. La Intel depinde si daca gasesti ceva placa de baza si la ce pret. Nu mai sunt asa usor de gasit in magazinele de la noi ca cererea e mare de Asus, MSI, Gigabyte, ASRock, si ce mai e.

PS: Pentru ultima generatie de CPU-uri de la Intel as recomanda Fedora, nu debian, in nici un caz balaria de bubuntu.

PSS: Unii isi pun Linux pe masini puternice din placere, placerea de a lucra cu / sub Linux.

Salut!
Nu vreau gaming,nu ma pasioneaza...ma intereseaza vizionare youtube in hd si alte chestii office.
Nu imi trebuie o racheta.
Multumesc pentru raspuns!

View Postsuper8, on 27 februarie 2017 - 21:44, said:

Era bine daca spuneai si un magazin preferat de tine !

In fine, sa cautam ceva ieftin si compatibil cu Linux:
[ https://i.imgur.com/j3xeWsy.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://i.imgur.com/4KMxzZD.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.imgur.com/gRqwnwJ.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.imgur.com/Q1e9UQa.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://i.imgur.com/sI7XVzn.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Multumesc foarte foarte mult!
Un raspuns de nota 10!
Sa traiesti "super8"!

Edited by bitu222, 27 February 2017 - 22:45.


#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostSerpent, on 27 februarie 2017 - 22:26, said:

Off-topic:  Eu ma refeream tot la jucaria de acasa cand am zis masini puternice, adica un i5 un i7 cu 8 - 16 GiB RAM cu o placa nVidia GTX din seria 700 sau mai nou. Adica ceva de genul asta e o masina puternica fata de un P4 sau un Celeron din 2004 cu 256 - 1024 MiB RAM si o placa video antica pe AGP. Am coleg care are o jucarie (notebook) tot Asus, parca, cu ceva Skylake si 8 GiB sau 16 GiB RAM si are Fedora cu XFCE sau KDE pe ea, dar am si cunostiinta care pe post de desktop acasa are 2 Xeon-uri cu 64 GiB RAM, placa de baza supermicro si un GTX900 ceva ca placa video si care ruleaza Arch tot cu XFCE.

Nu vorbim de servere in productie ca acolo nu te joci cu Fedora, menta sau altceva. Acolo vorbim de RHEL, CentOS, FreeBSD, OpenBSD, Gentoo, SLES, Debian.

#12
bitu222

bitu222

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 16.10.2015

View PostMembruAnonim, on 27 februarie 2017 - 22:58, said:

Off-topic:  Eu ma refeream tot la jucaria de acasa cand am zis masini puternice, adica un i5 un i7 cu 8 - 16 GiB RAM cu o placa nVidia GTX din seria 700 sau mai nou. Adica ceva de genul asta e o masina puternica fata de un P4 sau un Celeron din 2004 cu 256 - 1024 MiB RAM si o placa video antica pe AGP. Am coleg care are o jucarie (notebook) tot Asus, parca, cu ceva Skylake si 8 GiB sau 16 GiB RAM si are Fedora cu XFCE sau KDE pe ea, dar am si cunostiinta care pe post de desktop acasa are 2 Xeon-uri cu 64 GiB RAM, placa de baza supermicro si un GTX900 ceva ca placa video si care ruleaza Arch tot cu XFCE.

Nu vorbim de servere in productie ca acolo nu te joci cu Fedora, menta sau altceva. Acolo vorbim de RHEL, CentOS, FreeBSD, OpenBSD, Gentoo, SLES, Debian.

Salut!
Da,am prins drag de Debian asta si nu mai vreau sa aud de Windows,antivirusi si alte prostii!
Folosesc linux de aprox. 1-2 ani si am ajuns la concluzia ca Linux-ul imi ofera tot ce am nevoie!
Multumesc pentru raspuns!

Edited by bitu222, 27 February 2017 - 23:06.


#13
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Mai mareste bugetul cu 50 Lei si cumpara Gigabyte in locul lui ASRock.
Asta daca nu te "irita" cum arata Biosul la Gigabyte fata de cel din ASRock  :)

#14
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 07.07.2008
Deci eu am alt sfat sa cauti sa nu ai nevoie de update de BIOS la placile de baza, dintre B 150M si H 110M multe vin cu suport pentru procesoaree de generatia a 6-a.
Intrebare in caz de nevoie ai unde sa faci update la BIOS?
Daca da, mergi pe AsRock fara probleme ca sunt suficient de bune mai ales cele entry level, daca nu  ai unde face update de BIOS ia prima placa care ti se pare potrivita pentru nevoile tale si stie acel procesor ales.

#15
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
In comanda specifica si el ca doreste o placa de baza cu BIOS comaptibil cu procesorul.
Eventual sa faca ei [magazinul] update-ul la BIOS in garantie inainte sa i-o trimita prin curier.

#16
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View PostSerpent, on 27 februarie 2017 - 22:26, said:

Dar cred ca am uitat sa precizez, m-am referit strict la PC-urile "pt. acasa", alea pe care ne jucam si instalam tot felul de prostii...
Prin masini puternice eu inteleg servere, si ma jur ca ultimul Windows instalat de mine pe un server a fost un NT 4.0 - prin '97-'98... Posted Image
Nu-nțeleg de ce-ar trebui să folosești în paralel 2 OS-uri... De cel puțin 5-6 ani folosesc acasă doar Arch Linux, pe laptopuri (contemporane, ultimul e cumpărat anul trecut: i3 la 2,0 Ghz+ 8 GB RAM/ Kde) și desktop (ăsta da, e antic: Intel dual core la 1,6 Ghz și 2 GB RAM/ Xfce4).
Și cu asta poate terminăm partea off topic a discuției!

#17
bitu222

bitu222

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 16.10.2015
Multumesc tuturor pentru raspunsuri!
Ati fost foarte amabili si am mai invatat si eu ceva.
O zi buna tuturor!!!

Cum marchez ca [Rezolvat] acest subiect?

Edited by bitu222, 28 February 2017 - 09:15.


#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Vezi ca placile mai noi au BIOS UEFI si unele sunt setate din fabrica ptr Windows 8 sau 10 ptr instalare in mod EFI si cu Secure Boot enabled - asta nu e suportata de linux.
Trebuiesc facute setari corecte in BIOS ptr instalare - Secure Boot Disabled - si BIOS in Legacy Mode.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate