Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Sony Xperia XZs si Xperia XZ Premium - discutii generale

- - - - -
  • Please log in to reply
270 replies to this topic

#1
enku11

enku11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,966
  • Înscris: 04.05.2011
Sony dezvăluie la MCW noile modele de smartphone-uri, respectiv SONY XPERIA XZs și SONY XPERIA XZ PREMIUM. Dacă XZs este o versiune îmbunătățită a modelului de anul trecut, Sony Xperia Xz,  Xperia XZ Premium vine cu cateva specificații interesante.
   Xperia XZs aduce acelasi procesor dar cu 4 Gb RAM. Camera este de 19MP cu EIS, cu slow motion 720@960 fps.Mai jos avem specificatiile publicate pe http://www.gsmarena.com/.
  
   Xperia XZ Premium are implementat SD Qualcomm 835, ecran 4K la rezoluție de 3840x2160 pixeli cu o densitate de pană la 801 ppi. și se întoarce sticla pe partea din spate renunțându-se la ALKALEIDO. Dacă ecranul 4K de pe Xperia Z5 Premium nu a avut priză la consumator  pe motiv că era prea devreme in 2015 să vedem cum se va descurca acum când cerințele sunt altele. Deasemenea, specificațiile apar publicate pe http://www.gsmarena.com/.
Dacă XZs va apărea in cursul lunii aprilie, la un preț de aproximativ 650€, Sony Xperia XZ Premium va apărea probabil in vara acestui an cel mai târziu. Asta din cauza producției procesorului la care au întâietate cei de la Samsung.Nu au apărut informații despre prețul de lansare

Attached Files


Edited by enku11, 27 February 2017 - 15:43.


#2
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,447
  • Înscris: 26.02.2012
XZ premium pare ok, dar marginile alea oribile de sus si jos il trag rau in jos, de atatia ani nu au invatat si ei sa faca margini mai mici...ca la pret au pretentii destul de mari.

#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,905
  • Înscris: 01.01.2010
Asa cum ne-au obisnuit, daca la camere sunt cei mai tari Androizi, dpdv al specificatiilor, telefonul lor de top vine tot cu un an mai tarziu.

#4
enku11

enku11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,966
  • Înscris: 04.05.2011

View Postalin62, on 27 februarie 2017 - 15:56, said:

XZ premium pare ok, dar marginile alea oribile de sus si jos il trag rau in jos, de atatia ani nu au invatat si ei sa faca margini mai mici...ca la pret au pretentii destul de mari.
Acele margini dau un aspect inconfudabil al modelelor Sony. Nu trebuie sa te uiti de doua ori la telefon ca sa-ti dai seama ca este un model Sony. Da, sunt cam mari dar stim ca in spatele lor sunt dispuse diferite componente.

#5
precupromulus

precupromulus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 09.02.2017
Bună, eu am Sony Xperia z5 premium dar ecranul in marea majoritate a timpului este full hd, sper ca Sony Xperia XZ Premium sa funcționeze în 4k,dar să nu uităm bateria care e mai slabă dar probabil procesorul snapdragon 835 plus android 7.1 plus stamina rezolva problema. Sa nu uităm că în mai apare android 8.

#6
enku11

enku11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,966
  • Înscris: 04.05.2011

View PostYOUR_GOD, on 27 februarie 2017 - 17:56, said:

Asa cum ne-au obisnuit, daca la camere sunt cei mai tari Androizi, dpdv al specificatiilor, telefonul lor de top vine tot cu un an mai tarziu.
Camerele sunt bune pe modelele de top  ale marcii dar sa nu uitam ca si concurenta vine cu solutii si inovatii care pot bate orice model de top. Seria F de la Oppo vine ,de exemplu cu solutia tip periscop pentru camera despre care se vorbea acum ceva vreme. Huawei cu Leica face o treaba foarte buna si recentul G6 care este si frumos pe deasupra (sper sa nu aiba soarta lui G5). Despre specificatii pot spune ca au trecut la 4GB RAM si au specificatii in trend cu concurenta. Are LTE cat 16, deci este pregatit pentru 5G.  Sunt curios ce pret va avea . Cred ca va trece de 900€.

View Postprecupromulus, on 27 februarie 2017 - 18:54, said:

Bună, eu am Sony Xperia z5 premium dar ecranul in marea majoritate a timpului este full hd, sper ca Sony Xperia XZ Premium sa funcționeze în 4k,dar să nu uităm bateria care e mai slabă dar probabil procesorul snapdragon 835 plus android 7.1 plus stamina rezolva problema. Sa nu uităm că în mai apare android 8.
Cred ca asa va fi si la XZ P cu rezolutia si asta este o solutie pentru a nu omori bateria foarte repede. Despre Android 8 nu stiu sa apara pana in vara.

Edited by enku11, 27 February 2017 - 19:00.


#7
adin67

adin67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.05.2008
Ma tenteaza xperia xz.premium (mai ptr toamna catre black freedayPosted Image ) dar astept sa vad ce flagship va scoate si Nokia (se pregateste un nokia 8) ptr ca deocamdata nu si-a aratat potentialul.

#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,905
  • Înscris: 01.01.2010

View Postenku11, on 27 februarie 2017 - 19:01, said:

Camerele sunt bune pe modelele de top  ale marcii dar sa nu uitam ca si concurenta vine cu solutii si inovatii care pot bate orice model de top. Seria F de la Oppo vine ,de exemplu cu solutia tip periscop pentru camera despre care se vorbea acum ceva vreme. Huawei cu Leica face o treaba foarte buna si recentul G6 care este si frumos pe deasupra (sper sa nu aiba soarta lui G5). Despre specificatii pot spune ca au trecut la 4GB RAM si au specificatii in trend cu concurenta. Are LTE cat 16, deci este pregatit pentru 5G.  Sunt curios ce pret va avea . Cred ca va trece de 900€.
Nu te contrazic. Spun doar ca ce am avut pe Sony Z1 acum cativa ani, inca nu exista pe telefoane de top si anume, poza perfectala click. in mod nocturn.

#9
enku11

enku11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,966
  • Înscris: 04.05.2011

View PostYOUR_GOD, on 27 februarie 2017 - 21:37, said:

Nu te contrazic. Spun doar ca ce am avut pe Sony Z1 acum cativa ani, inca nu exista pe telefoane de top si anume, poza perfectala click. in mod nocturn.
Asa este. Singurele care se apropie cat de cat sunt S7, XZ si P9. Sa vedem cat s-a progresat in privinta asta cu noile modele lansate la Barcelona.

#10
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,447
  • Înscris: 26.02.2012

View Postenku11, on 27 februarie 2017 - 18:47, said:

Da, sunt cam mari dar stim ca in spatele lor sunt dispuse diferite componente.
Aa? Si tu inca mai crezi in povesti cu zana maseluta? Hai sa zicem ca acum 3 4 ani poate unii mai credeau, dar acum cand lg si samsung scot telefoane cu margini extrem de mici tu inca mai crezi in povestioara aia cu componentele? Astia ce au facut au scos componentele din telefoane? Tu ai vazut xiaomi mi mix? Ala inseamna ca e doar o carcasa goala si un ecran...

#11
enku11

enku11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,966
  • Înscris: 04.05.2011

View Postalin62, on 27 februarie 2017 - 22:22, said:


Aa? Si tu inca mai crezi in povesti cu zana maseluta? Hai sa zicem ca acum 3 4 ani poate unii mai credeau, dar acum cand lg si samsung scot telefoane cu margini extrem de mici tu inca mai crezi in povestioara aia cu componentele? Astia ce au facut au scos componentele din telefoane? Tu ai vazut xiaomi mi mix? Ala inseamna ca e doar o carcasa goala si un ecran...
Nu susțin acele margini. Da știu care este trendul cu aspectul ratio dar Sony nu cred sa renunțe la ele.

#12
precupromulus

precupromulus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 09.02.2017
Eu zic să așteptăm urmatorul flagship Sony, sper să treacă la display Oled. 😜

#13
adrian81

adrian81

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,105
  • Înscris: 13.04.2006

View Postenku11, on 27 februarie 2017 - 18:47, said:

Acele margini dau un aspect inconfudabil al modelelor Sony. Nu trebuie sa te uiti de doua ori la telefon ca sa-ti dai seama ca este un model Sony. Da, sunt cam mari dar stim ca in spatele lor sunt dispuse diferite componente.
Eu prefer să am un ecran cât mai mare fără să crească dimensiunea telefonului pe cât posibil. Acele margini rămase groase de atât timp la modele Sony îl fac inconfundabil în sensul rău. Au rămas rău în urma concurentei.

#14
Tomaz2015

Tomaz2015

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,862
  • Înscris: 03.01.2015
Cred ca la aceleași dimensiuni cu XZ premium Samsung poate monta un ecran de 6,2 vs 5,5 Sony :)

#15
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,905
  • Înscris: 01.01.2010
Marginile aceala sunt boala Sony. desi urla lume ape net ca-s urate i degeaba, ei o tin pe a lor. De aceea nu mai reusesc sa iasa din declinul in care s-au aruncat pe partea de telefoane mobile. Uitati-va la ele, au spus ca odata cu X, vor aduce un design nou. Toate seamana cu Z, toate. Ani de zile in care au impachetat cadoul in aceeasi hartie.

#16
NaturalBornGamer

NaturalBornGamer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 25.02.2009
S-au cam terminat ideile de design pt telefoane.Sunt atâția producători căci indiferent cu ce ai ieși pe piața sigur ceva o sa semene cu ceva de la alți :)
Fanii Sony nu îs deranjați de bezelurile alea mari. Și mie îmi place Sony,dar văzând ce pot alții,gen G6 și S8 sa nu zic de Mi Mix,par mari totuși dungile alea...

#17
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,447
  • Înscris: 26.02.2012
Design ul ca design ul, ca e patratos na poate asa vor ei sa arate tel lor, dar totusi pot pune margini mai mici pentru ca tehnologia le permite.
Nu mi se par neaparat urate ca design, asta e "amprenta" sony, dar marginile sunt oribile.

#18
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,905
  • Înscris: 01.01.2010
Exact. Forma telefonului este ok, barbateasca. Marginile imense sunt problema. Si poate ca am trecut peste acum cativa ani, dar vorba colegului, nu in 2017 cand chinezii mai au putin si fac telefoane cu ecran pe fata, in proportie de 100%.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate