Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Biciclist lovit

- - - - -
  • Please log in to reply
121 replies to this topic

#19
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View PostLauCalin, on 27 februarie 2017 - 14:46, said:

Ba este relevant. Pentru ca:

View PostLauCalin, on 27 februarie 2017 - 14:41, said:

Biciclistul avea casca?
Ba omule , stii legea sau iti dai cu stangu-n dreptu ?? De cand nu mai e obligatoriu casca la biciclisti , stii ?? Daca nu stii , abtine-te ca numa tampenii postezi si nu ajuti pe nimeni

Edited by cobi1, 27 February 2017 - 14:49.


#20
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View PostLauCalin, on 27 februarie 2017 - 14:41, said:

Biciclistul avea casca?
Casca nu este obligatorie,sau ma insel? In acelasi timp, daca biciclistul a facut stanga inseamna ca era intr-o intersectie.Daca intersectia nu e dirijata prietena ta e vinovata 100% fiindca acolo nu sunt permise depasirile.

#21
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,477
  • Înscris: 19.04.2009
Chiar, biciclistul voia sa faca stanga din dreapta masinii?

#22
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,246
  • Înscris: 01.12.2001

View Postaris86, on 27 februarie 2017 - 14:28, said:

Legea de la 1 februarie prevede o distanta laterala de minim 1,5 m fata de biciclist. E musai sa mereti la politie, eventual o sa se aleaga cu amenda si posibil permis suspendat.
Pune un link catre "legea de la 1 februarie"
Nu am auzit ca s-ar fi schimbat.

#23
florin_buda

florin_buda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 30.03.2005

View PostLex404, on 27 februarie 2017 - 14:50, said:

Chiar, biciclistul voia sa faca stanga din dreapta masinii?

Da - el vroia sa vireze la stanga si prietena mea tocmai trecea pe langa el.  Povestesc din ce-mi povestea prietena mea.

#24
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
@dorin_2k:

http://legeaz.net/mo...ment-cod-rutier
A intrat in vigoare prin ianuarie. Cateva modificari minore, printre care si recomandarea pastrarii distantei de minimum 1.5 metri.

@florin_buda: imi mentin parerea ca biciclistul a fost neatent. A vrut sa vireze stanga din dreapta masinii si a nimerit in oglinda. Eu l-as invita la Politie, ca sa nu existe nici o problema mai tarziu. Nu e neacordare de prioritate, ambii circuland in aceeasi directie.

Edited by danvlas, 27 February 2017 - 14:57.


#25
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005

View Postadisz, on 27 februarie 2017 - 14:44, said:


Mai exista in Romania trotuar unde poti circula cu masina?
Da.
Cu acces auto prevazut din strada, locuri de parcare amenajate imediat langa bordura (uneori si pe partea cealalta daca latimea trotuarului permite), benzi pentru biciclete si vreo 2+m pentru pietoni.
Reamintesc, toate astea pe (acelasi) trotuar.

#26
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,477
  • Înscris: 19.04.2009
:facepalm: ma enerveaza biciclistii care merg pe sosea in regim gaina turbata.

Daca el era in drapta masinii atunci e vinovat.
Singura vina pe care ar putea s-o aiba prietena ta e ca i-a permis sa stea in stanga masinii. Cand am facut scoala m-a batut instructorul la cap sa merg cat mai in dreapta ca sa nu permit biciclistilor/ motociclistilor/ etc sa depaseasca prin dreapta.

#27
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
neaparat mers la politie. Nu e nevoie sa se mearga impreuna cu biciclistul, ajuta daca aveti datele lui de contact.
Asa se evita eventualele incercari de santaj, care pot apare atunci cand ti-e lumea mai draga.
Se va expune si rigorilor legii, dar ea are RCA si e asigurata impotriva celor de mai sus.

#28
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016
Eterna scuza "Nu te-am vazut". Deschideti-va ochii fratilor. Ce masina conduce prietena ta? Cumva o cutiuta de nici 2 metrii lungime? De persoanele care conduc asemena mastodonti imi e si mie frica. Anu trecut in septembrie o duduie cu un corsa mi-a pupat roata spate la motor cand stateam la semafor.
Suspendarea permisului+ amenda
Aia merita.

Edited by calinkgb, 27 February 2017 - 19:02.
Nu o da in misoginism!


#29
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016

View Postflorin_buda, on 27 februarie 2017 - 14:18, said:

lume, a lovit prietena mea un biciclist cu masina. I-a dat cu oglinda peste cot, exact cand tipul se pregatea sa o ia la stanga. El zice ca a facut semn cu mana inainte sa faca manevra, prietena mea zice ca n-a vazut nici un semn. Nu avea vesta reflectorizanta.

S-au oprit, au facut schimb de numere de telefon si au plecat mai fiecare mai departe. El zicea ca merge sa bage bicicleta intr-un service sa vada ce daune are acolo, l-am sunat eu si i-am zis sa mearga si la spital sa nu fie surprize, sau daca vrea il ducem noi. Pare foarte de treaba. A vorbit frumos. E posibil sa avem mai multi prieteni comuni.

Urmeaza sa ne intalnim peste cateva ore. Ce consecinte poate avea toata situatia asta? Ce poate cere? La ce sa ne asteptam?

(Imi dau seama ca odata ce ai lovit un om, e lata, da' nici nu vreau sa platim mai mult decat meritam.)

Voi cam vreti sa il ardeti pe biciclist.

Nu avea vesta...
Nu a vazut daca a semnalizat...
Altu daca nu avea casca...
Altu ca nu cunoaste regulile de circulatie...
Altu ca poate vrea sa ceara daune...


Daca nu avea camera. Sau daca nu vrea sa o arate pentru ca se autoincrimineaza, e cuvantul lui impotriva cuvantului ei.
Trebuia sa pastreze distanta laterala.


Descrierea povestii oricum pute. Dar nu o sa iti indic unde, pentru ca e clar ca ai intentii rele.

Edited by Digynykraf, 27 February 2017 - 15:01.


#30
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005

View PostClaudiu998, on 27 februarie 2017 - 14:56, said:

Eterna scuza "Nu te-am vazut". Deschideti-va ochii fratilor. Ce masina conduce prietena ta? Cumva o cutiuta de nici 2 metrii lungime? De persoanele care conduc asemena mastodonti imi e si mie frica. Anu trecut in septembrie o duduie cu un corsa mi-a pupat roata spate la motor cand stateam la semafor. "Nu m-a vazut" , dar daca ii sarea un penis pe parbriz il vedea. Femeia n-are ce cauta la volan.
Suspendarea permisului+ amenda
Aia merita.
Fratii nu-s femei.
Daca dadea peste tine un Smart care era condus un barbat erai fericit/mandru? Si ii plateai si daunele?

Ce-s aia metrii?

Edited by sfantu.dracu, 27 February 2017 - 15:01.


#31
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,246
  • Înscris: 01.12.2001

View Postdanvlas, on 27 februarie 2017 - 14:53, said:

A intrat in vigoare prin ianuarie. Cateva modificari minore, printre care si recomandarea pastrarii distantei de minimum 1.5 metri.
E doar recomandare, nu obligatie.

#32
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,665
  • Înscris: 10.10.2011

View Postdanvlas, on 27 februarie 2017 - 14:53, said:

@dorin_2k:

http://legeaz.net/mo...ment-cod-rutier
A intrat in vigoare prin ianuarie. Cateva modificari minore, printre care si recomandarea pastrarii distantei de minimum 1.5 metri.

@florin_buda: imi mentin parerea ca biciclistul a fost neatent. A vrut sa vireze stanga din dreapta masinii si a nimerit in oglinda. Eu l-as invita la Politie, ca sa nu existe nici o problema mai tarziu. Nu e neacordare de prioritate, ambii circuland in aceeasi directie.
sau prietena initiatorului e sofer de weekend si nu stie aprecia distantele si nici sa mentina masina pe o traiectorie constanta. adica merge ca pisatul boului si l-a agatat pe om

#33
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016

View Postsfantu.dracu, on 27 februarie 2017 - 15:00, said:

Fratii nu-s femei.
Daca dadea peste tine un Smart care era condus un barbat erai fericit/mandru? Si ii plateai si daunele?

Ce-s aia metrii?

De "frati" am spus in general.
Ma faci sa rad...Dar defaptPosted Image Posted Image  Cum amar sa ii platesc eu daunele? Eu am oua in loc de ochi sau ala are ca nu m-a vazut.
Metrii...pai in ce se masoara lungimea masinii in hectare?

Edited by Claudiu998, 27 February 2017 - 15:05.


#34
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,685
  • Înscris: 23.04.2007

View PostLex404, on 27 februarie 2017 - 14:25, said:

Acuma sa nu fie vreun canondale ca v-ati facut de bani...
Pai n-are RCA ?

View PostLex404, on 27 februarie 2017 - 14:55, said:

Cand am facut scoala m-a batut instructorul la cap sa merg cat mai in dreapta ca sa nu permit biciclistilor/ motociclistilor/ etc sa depaseasca prin dreapta.
Mie la conducere de noapte "interurbana" mi-a spus sa merg cit mai aproape de axu' drumului ca sa scad cit mai mult riscu' de a lovi biciclisti sau pietoni "nesemnalizati'.

#35
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008

View Postcobi1, on 27 februarie 2017 - 14:48, said:

Ba omule , stii legea sau iti dai cu stangu-n dreptu ?? De cand nu mai e obligatoriu casca la biciclisti , stii ?? Daca nu stii , abtine-te ca numa tampenii postezi si nu ajuti pe nimeni

Bai... omule (?) Keep calm, ca poate faci riduri.

http://www.freerider...ntru-biciclisti

Deci politistul are dreptul sa il intrebe pe biciclist daca purta casca. Multumit? Da, nu este obligatoriu sa porti casca. Dar poate fi un argument sa se lege de tine.

Edited by LauCalin, 27 February 2017 - 15:13.


#36
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,800
  • Înscris: 26.02.2010
In calitate de sofer/biciclist (ocazional) incerc sa ma feresc in trafic atat de masini cat si de biciclisti/motociclisti.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate