Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Olympus OM-D E-M10 Mark II kit cu 14-42mm vs. Sony Alpha A6000 kit PZ 16-50mm f/3.5-5.6 OSS

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
johnny72

johnny72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 21.11.2006
Buna ziua,

Va rog sa ma sfatuiti urgent, pentru ca sunt presat de timp, ce sa aleg intre cele doua:
http://www.f64.ro/ol...e-ez-negru.html
http://www.f64.ro/so...-fi-si-nfc.html

Mentionez ca in prezent sunt posesorul Sony alpha A6000, insa ma bate gandul sa il returnez, insa, o pot face doar azi sau maine. As dori sa stiu daca merita sa fac schimbul si sa trec la Olympus.
Ce nu imi place la Sony? Faptul ca din puntul meu de vedere, ca incepator, acesta camera desi are dotari impresionante nu prea te lasa sa iei tu decizii.Sunt la inceput cu fotografia si nu stapanesc modul manual de lucru cu camera, nu am toate cunostiintele tehnice si practice necesare.Asa ca aleg modurile automat sau semiautomat iar in aceste moduri focalizarea de exemplu e decisa de procesorul camerei, de soft, si o face asa cum stie el, fara ca tu sa mai poti interveni in vreun fel.Degeaba are 179 de puncte de focalizare, daca nu le foloseste aproape niciodata, decat atunci cand decide procesorul.Mi se pare ca e pacat de dotari cu limitarile impuse.De asemenea mi se pare ca pozele facute cu obiectivul de kit sunt foarte slabe, de ex. chiar daca focalizeaza pe subiectul pe care il doresti, acesta apare in fotografii lipsit de detalii putin blurat, daca acestea sunt examinate la marimea reala de 100%. Precizez ca ma refer la fisiere jpeg. De altfel nu mi s-a parut vreo mare diferenta intre jpeg si raw din punctul de vedere al detaliilor, la examinarea fotografiilor la marimea lor reala.
Rog posesorii de Olympus, in special, daca pot sa imi spuna daca modul de operare al camerei Olympus OM-D E-M10 Mark II e mai permisiv in setari.Ati alege Olympus in detrimentul Sony ? Asadar, greu de spus,pentru mine cel putin, voi ce ati alege ?Este Olympus tot atat de restrictiv, in dorinta de a ajuta ?Cum este calitatea fotografiilor cu obiectivul de kit,comparativ cu Sony?

#2
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,934
  • Înscris: 08.06.2005
https://forum.softpe...s-e-m1-mark-ii/

#3
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Sunt sigur ca exista posibilitatea de a alege modul de focalizare. S-ar putea sa fie cam abscons prin meniuri si/sau manual.
Aparatul in sine are mai bun potential de calitate pentru Sony. Pentru a descatusa acel potentail iti trebuie doua lucruri: un obiectiv decent (16-50 mm nu prea e decent) si sa stii sa-l operezi.
Daca in urmatoarele doua zile nu te prinzi cum sa-l operezi e un motiv de returnare.
Olympus are un senzor mai mic si un obiectiv de kit decent insa nu asa de larg.

#4
badboy69on

badboy69on

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 05.01.2008
Strict intre cele doua, Sony. Pentru restul problemelor, citeste niste carti de fotografie. Doar asa, general vorbind, daca il dai pe automat, e normal sa faca el totul automat.
Incearca modurile semi-automate (Aperture Pr., Shutter Pr.) si stabileste tu unde pui focusul (citeste manualul aparatului).
Diferenta dintre RAW si Jpeg nu o vezi cu ochiul liber, o vezi in alta parte. Te las pe tine sa afli unde, dupa ce citesti niste carti de fotografie.
Blurate iti apar pozele foarte posibil din cauza timpului de expunere calculat de aparat. Inca o data, intra in modurile semi-automate. Sau direct in manual.
Fotografia se invata in timp. Iti trebuie doar dedicare.
Lumina buna!

#5
Florin_d_1300

Florin_d_1300

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 06.04.2007
Attached File  DSC02336.JPG   52.57K   133 downloads
Poza mea preferatã facuta de mine cu Sony A6000 cu obiectivul stock. N-o fi cine stie ce, dar mie mi se pare mult mai faina din punct de vedere al calitatii imaginii fata de un point and shoot.

#6
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,934
  • Înscris: 08.06.2005
Nu ai nevoie de camera foto dedicata pentru o poza de genul asta (care nu e deloc grozava). Cu ceva cunostinte foto si cu un telefon care sa-ti permita controale manuale scoti poze mai bune decat cea de sus. :)

PS. Daca forumul a facut-o praf imi cer scuze anticipat.

#7
Florin_d_1300

Florin_d_1300

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 06.04.2007
Attached File  Screenshot_2017-02-28-01-17-31.png   85.12K   65 downloads
Asta e exif-ul pozei. La mine pe calculator, ea are 7mb. Pe forum e o versiune de 53kb. Cred ca ceva pierderi de calitate sunt. Ce anume poate fi imbunatatit din punct de vedere al calitatii imaginii?

#8
johnny72

johnny72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 21.11.2006
Multumesc pentru raspunsuri.Nu vorbeam nicaieri de un point and shoot asa ca nu are rost comparatia.Vorbeam de 2 mirrorless-uri entry level spre mid range.Deci Sony cu senzor APS-C vs. Olympus cu senzor four thirds adica suprafata la jumatate fata de senzorul Sony.Compenseaza Olympus calitatea fotografiilor cu obiectivul stock mai luminos si stabilizarea  optica pe cinci axe a body-ului, desi are numai 16MP fata de 24MP la Sony si 91 puncte de focus fata de 179 la Sony ? Avantaj la Olympus filmare 4K si viewfinder mai bun.

#9
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
@Florin_d_1300:
T = 8s. Ai folosit trepied?

#10
Florin_d_1300

Florin_d_1300

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 06.04.2007

View Postcalexe, on 27 februarie 2017 - 19:58, said:

@Florin_d_1300:
T = 8s. Ai folosit trepied?
Da, am folosit trepied.
@initiator: pozele facute pe auto ies groaznic. Cum spunea un coleg mai sus, ar trebui sa inveti sa folosesti modurile semiautmate sau cel manual. Eu am  citit o carte de David Busch despre A6k si m-a ajutat mult. O gasesti pe Amazon.
Succes si luminã bunã!

#11
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006
Vina nu-i a camerei. O carte bună de fotografie, însuşită, plus manualul camerei sunt precum cunoştinţele dobâdite în urma şcolii şi examenului auto. Fără ele nu prea vei stăpâni camera, respectiv maşina.
Când vrei să alegi între o cameră cu obiectiv interschimbabil sau alta, alegi de fapt între un sistem sau altul. Într-un sistem obiectivele sunt mai importante decât camerele. Vezi deci ce oferă  fiecare dintre aceste sisteme. În funcţie de ceea ce-ţi doreşti vei şti ce să alegi. La acest nivel de camere foto, diferenţa o cam face fotogaful şi nu camera.

#12
johnny72

johnny72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 21.11.2006
OK, pertinente sfaturile, va multumesc.Am sa raman la Sony, sper sa nu imi para rau.Sunt putin reticent cu acesta camera pentru ca am avut o experienta neplacuta cu un point and shoot al brandului, cea mai buna compacta a anului 2010 premiata international, e vorba de Sony DSC HX5V, care am achizitionat-o imediat dupa lansare cu 1450 lei.Concluzia e ca acesta camera super laudata e o gluma proasta in afara de filmarea in format AVCHD insa fara stabilizator de imagine in rest scoate niste poze sterse de calitate slaba care nu justifica pretul enorm platit. Nu se poate seta manual decat diafragma la care poti sa alegi doar doua valori 3,5 sau 8 si timpul de expunere. In rest are multe moduri tip scena automate. Pozele ies supraexpuse spalacite.Degeaba procesor Exmor R, lentile Sony G, GPS,busola, zoom optic 10X, panorama etc. senzorul ramane de 1/2,4 si face niste poze slabe.

Edited by johnny72, 28 February 2017 - 10:08.


#13
WuR

WuR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 13.11.2005
Nu stiu cum e Sony dar OM-D E-M10 Mark II mark ii l-am avut pe mana. Mi s-a parut o jucarie foarte capabila, cu sticla corespunzatoare pe ea.

Edited by WuR, 28 February 2017 - 11:00.


#14
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Daca tot vrei Sony ia un obiectiv decent pentru el.

#15
johnny72

johnny72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 21.11.2006
Ce inseamna un obiectiv decent ? Sfaturi,

#16
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Pe la Sony ai 18-105 mm f/4 OSS, 35 mm f/1.8 OSS.
Obiectivul de kit al lui Sony trage mult in jos aparatul.

#17
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 01.12.2005
Am "reinviat" topicul asta deoarece vreau un ML cu cele 2 obiective de kit, pana in 3500-3700lei - trebuie nou (cadou, insa cu decontare contabilitate etc.) Si vad ca fix optiunile OP le-am luat in calcul si le gasesc acceptabile: EM10ii cu 14-42 + 40-150 vs. A6000 cu 16-50 + 55-210.
Posesoarea va folosi aparatul in principal la street foto + poze copil (si acum sunt o groaza cu telefonul) + probabil concedii etc.

Cum n-am experienta cu ele, review-urile sunt impartite, eu am ajuns intr-un punct mort si as avea nevoie de putine clarificari asupra unor chestii:

1. evf-ul lui Oly se zice ca e execrabil, mult sub prima varianta de em10; are lag mare, iar in low light devine chiar naspa. Chiar asa sa fie? ca ar fi un mare minus, chiar daca pe hartie sta mai bine ca sony (2,3 mp fata de 1,4 parca). Esta aspectul asta un dezavantaj mare?

2. Pretentiile pentru viitor ale viitoarei posesoare nu cred ca sunt mari, probabil un fix. Deci marimea intregii linii de obiective nu conteaza asa mult. Preturile la un fix clasic vad ca se invart tot pe la 1000 lei, deci criteriul asta n-ar fi asa important.. Sau e?

3. Focusul: sony zice ca are si pdaf, oly merge numai pe contrast. Prin review-uri se zice ca focusul e cat de cat ok la oly, iar la sony se vorbeste parca de mai bine. Sta mai bine focusul la Sony in low-light/joaca copil/chestii simple, spre exemplu, cu aceste obiective de kit? Sau e invers si Oly e mai potent?

Cam astea ar fi ce am gasit eu, aspecte care ma fac sa nu dau comanda azi, desi marti e "petrecerea" si am zis sa pun aceste intrebari si aici, poate le-au testat mai multi si au o idee mai buna.
Bineinteles ca va trebui sa merg la magazin si ma voi "juca" putin insa cum am fost eu "delegat" - ca am tot avut tangenta cu domeniul asta - e o "presiune" pe umerii mei :)

Multam anticipat!

#18
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,949
  • Înscris: 09.04.2005
Vorbind doar pe "specs" pare mai tentant Oly că are focus bracketing (util la macro, portret), touchscreen (util la comenzi, alegere punct de focus), stabilizare în corp, EVF cu rezoluție mai mare (dar zicea cineva mai sus că are lag mai mare), lcd cu rezoluție mai mare, timelapse, obturator electronic (merge pînă la 1/16000)...
Dar... Sony are senzor mai mare și chiar cu pixeli mai mulți aria pe pixel e mai mare așa că, teoretic, imaginea ar trebui să fie mai bună (noise mai puțin), și arată mai bine, gripul mai serios...
Complicat Posted Image

LE
Nu știu cum e cu focalizarea la Oly dar eu am EPL5 cu același senzor (probabil alt sistem de focalizare) și focalizarea e  rapidă.

Edited by gepres, 24 July 2017 - 09:06.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate