Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Obiectiv nunta Canon 6D - Canon EF 24-70mm f/4L IS USM sau Sigma 24-70mm f/2.8 IF EX DG HSM?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
dicavladica

dicavladica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 26.02.2017
Salut, vreau sa achizitionez un obiectiv pentru 6D in special pentru fotografia de nunta, petreceri, sedinte foto...folosesc deocamdata un 50mm f1.8. Mai am un aparat crop, dar nu am obiectiv care sa mearga pe full frame.
Vreau sa iau ceva mai wide pentru 6D. Ce obiectiv imi recomandati?
Imi permit undeva la 3000 lei, bugetul poate depasi cateva sute de lei. Merita efortul sau astept pana la vara, poate reusesc sa achizitionez un 24-70 f2.8?
Multumesc!

#2
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005
Samyang 14mm daca ai full-frame sau Samyang 10mm daca ai crop. Insa atentie ca tot ce este obiectiv ulta-wide distorsioneaza pe margini iar la pozele de grup asta se cunoaste urat. De regula obiectivele ultra-wide sunt folosite pentru landscape, nu pentru portrete. Insa poti aplica corectiile necesare din editare si se rezolva, nu-i mare lucru.

Edited by TheEverlastingShadow, 26 February 2017 - 23:36.


#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
"mai wide" el probabil vrea 35-30-28-24 ceva de genul asta nu 10 (vorbind full frame desigur). Nu ai ce cauta cu 10 sa faci poze la persoane.

#4
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005
Ies bine si cu 10mm (pe crop), insa trebuiesc de corectat in procesare distorsiunile. Iar daca subiectul sta in centul imaginii nu se observa distorsiuni.

#5
dicavladica

dicavladica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 26.02.2017

 f300, on 27 februarie 2017 - 07:49, said:

"mai wide" el probabil vrea 35-30-28-24 ceva de genul asta nu 10 (vorbind full frame desigur). Nu ai ce cauta cu 10 sa faci poze la persoane.
La asta ma refeream, un 17-40mm? Vreau mai mult pentru full frame(dar nu strica daca il folosesc si pe crop). Pana la urma nu e neaparat unul wide, dar vreau sa pot sa fac si grupuri cu el...ce parere aveti de un Sigma 24-70mm f/2.8 IF EX DG HSM?

#6
dicavladica

dicavladica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 26.02.2017
Un alt obiectiv care mi-a atras atentia a fost Canon EF 24-70mm f/4L IS USM...imi puteti spune cateva pareri despre aceste obiective?

#7
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005

 TheEverlastingShadow, on 26 februarie 2017 - 23:33, said:

Samyang 14mm daca ai full-frame sau Samyang 10mm daca ai crop.

Manual focus pentru evenimente???

#8
dicavladica

dicavladica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 26.02.2017
O sa raman la aceste doua zoom-uri...Canon EF 24-70mm f/4L IS USM, Sigma 24-70mm f/2.8 IF EX DG HSM.
As merge pe Canon deoarece am stabilizare, in review-uri note bune. Pe sigma pentru avantajul diafragmei..am gasit un review unde se plang de calitatea imaginii de la f/2,8 pana la 5. Ma poate ajuta cineva?

#9
dicavladica

dicavladica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 26.02.2017
Salut, vreau sa imi achizitionez unul dintre aceste obiective....Ce imi recomandati?

#10
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Eu iti recomand sa te duci la F64 cu body-ul tau, si sa le probezi pe amandoua.

LE - sau vezi daca e OK obiectivul din link, ca nu-s asa familiarizat cu obiectivele Canon.
https://www.olx.ro/o...html#773c1b1c3e

Edited by balauru69, 28 February 2017 - 20:03.


#11
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Caută "EF 24-70mm f/4L IS USM focus shift" pe google. Te lămurești după dacă ai putea trece peste asta. Vezi că această problemă nu se rezolvă cu MFA.

Sigma sunt cunoscute pentru probleme cu consistența AF. Sunt și câteva excepții. Nu știu dacă 24-70mm f/2.8 IF EX DG HSM este printre acestea. Mă tem că nu.

#12
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Focus shift e perceptibil doar la distanta mica la focala de 70mm sau folosit in macro. Nu am vazut sa fie raportata problema si in alte situatii. Sa ma corectezi daca gresesc....

Edited by cristi_cost, 28 February 2017 - 21:54.


#13
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Corect. La 24-70 f/4L așa pare să fie, și anume atunci când pe lângă condițiile enumerate de tine diafragma utilizată este cu 1-2-3 trepte mai închisă față de diafragma maximă. La diafragmă maximă nu apare pentru că nu are cum. La focale scurte fenomenul e mai subtil pentru că DoF e mai larg și la diafragme mici DoF acoperă inclusiv punctul pe care s-a făcut focusarea (focusarea se face mereu cu oglinda lăsată și cu diafragma maximă). Fenomenul e explicat mai în detaliu aici:
http://www.the-digit...ens-Review.aspx

La obiectivele cu diafragmă maximă mare care suferă de focus shift fenomenul este mai deranjant. De ex. aici:
http://www.the-digit...C-USD-Lens.aspx
La obiective f/4 n-ar trebui să se întâmple, dar Canon a comis-o. Cred că s-au străduit Posted Image. Probabil că nu au utilizat sticlă adecvată ca să intre în ținta de preț. Păcat.

Fenomenul este explicat aici:
https://photographyl...is-focus-shift/

Cum n-am avut obiective cu focus shift (că m-am ferit din principiu de ele) mi-e greu să spun cât de deranjant e fenomenul în practică. Depinde de multe chestii. Cu siguranță se poate evita, dar numai cu asta n-aș vrea să-mi mai bat capul la planificarea unei poze.

Edited by calexe, 28 February 2017 - 23:17.


#14
dicavladica

dicavladica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 26.02.2017

 calexe, on 28 februarie 2017 - 21:37, said:

Caută "EF 24-70mm f/4L IS USM focus shift" pe google. Te lămurești după dacă ai putea trece peste asta. Vezi că această problemă nu se rezolvă cu MFA.

Sigma sunt cunoscute pentru probleme cu consistența AF. Sunt și câteva excepții. Nu știu dacă 24-70mm f/2.8 IF EX DG HSM este printre acestea. Mă tem că nu.
M-am luminat putin si cu Focus shift-ul de pe EF 24-70mm f/4L IS USM.
Am gasit si a treia varianta un obiectiv Canon 24-70 f/2.8 SH.
Ce parere aveti?

#15
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Dela cunoștințe / prieten? E ok.
Altfel, ca începător, ești o țintă perfectă de țeapă. Dar poate ai noroc. Sau poate are cine să meargă cu tine să verifice obiectivul. Sau sacrifici 100 lei să-l verifice cei de la Cris Professional pentru tine.

#16
esa

esa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 13.03.2007
Eu as zice 24-105 is stm sau chiar batranul 28-135mm. 24-70 mi se pare mult prea scurt pentru nunti si evenimente desi e o focala aparent foarte utilizata in domeniu.

#17
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Dar Tamron 24-70/2.8 VC ce are? E peste Canon si mult peste Sigma. Si a tot fost la oferte la 3200 de lei iar sh ar trebui sa-l gasesti sub 3000 de lei.

#18
dicavladica

dicavladica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 26.02.2017

 devlin2427, on 02 martie 2017 - 21:59, said:

Dar Tamron 24-70/2.8 VC ce are? E peste Canon si mult peste Sigma. Si a tot fost la oferte la 3200 de lei iar sh ar trebui sa-l gasesti sub 3000 de lei.
Salut, inca nu m-am hotarat, ma gandisem la ceva sh, dar nu cred ca ma risc!
Am gasit in schimb o oferta la un 24-70 Sigma, un pret bun zic eu....acum ma intreb daca este obiectivul la asteptarile mele.
Il mai foloseste cineva.
Tamron nu cred ca il pot achizitiona acum, trece bugetul meu, costa in jur de 3800 lei.

Edited by dicavladica, 09 March 2017 - 21:45.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate