Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Factura si chitanta catre persoane fizice

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
taxxy

taxxy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.10.2009
Am o Societate Comerciala de prestari de servicii. Nu vand produse gen magazin. Prestez servicii de: Retele de calculatoare, telefonie.......si printre altele si prestari servicii muzicale ( cant la evenimente, fie ele companii sau persoane fizice - nunta).
Vreau sa intreb daca am nevoie de Casa de marcat.
Spre exemplu la evenimente muzicale catre persoane fizice inchei un contract. La finalizarea evenimentului tai factura. Pot taia chitanta sau imi trebuie casa de marcat sa tai BF pentru incasare?
Tin sa precizez ca totul fac pe baza de contract. Factura o tai conform contractului.

Edited by taxxy, 26 February 2017 - 22:31.


#2
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 14.03.2009
Stiu ca nu poti da factura pentru servicii prestate unor persoane fizice, ci doar bon fiscal ...

#3
taxxy

taxxy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.10.2009
Dar daca am o masina pe firma si o vand lui Gigel, nu pot sa-i tai Ff si chitanta?
Trebuie sa-mi iau casa de marcat pentru o tranzactie?

Factura pot sa dau oricui

Problema era de Chitanta sau BF. Dovada platii.

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
citeste asta: https://codfiscal.ne...tronice-fiscale
daca te incadrezi la exceptii, poti da chitanta persoanelor fizice. daca nu, esti obligat sa dai bon fiscal.

#5
hydema

hydema

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 18.11.2015
Daca vinzi o masina la o pf, daca suma este peste 10k lei trebuie sa incasezi prin banca.
Contabilul ce zice?

#6
taxxy

taxxy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.10.2009
Si daca e sub 10k?

#7
hydema

hydema

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 18.11.2015
Bon fiscal. Sau iti platesc aia toti banii prin banca.

#8
Fantasio

Fantasio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 15.04.2005
Pe scurt:

Prestezi servicii catre persoane fizice si incasezi cash = casa de marcat obligatoriu.
Prestezi servicii catre persoane fizice si incasezi prin banca  = factura cu plata la termen (fara chitanta ca nu e cash). Nu e cazul tau dar: vedeti ca incasarea prin POS cu carduri bancare nu este considerata incasare prin banca deci obligatoriu bon fiscal.
Prestezi servicii catre persoane juridice  = factura + chitanta (daca incasezi cash).

Inca ceva: serviciile de reparatii/instalatii retele... si ce mai faci tu le prestezi la domiciliul clientului? Daca da, intri la exceptii si nu ai nevoie de casa de marcat.

Edited by Fantasio, 27 February 2017 - 15:17.


#9
taxxy

taxxy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.10.2009
Nu prestez nimic la sediul firmei. Totul este la domiciliul clientului......respectiv restaurante, adica in afara sediului meu

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate