Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Franta, Spania, Portugalia si alte locuri in drum spre Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Am lasat Gijon in urma si pe drum spre Santiago de Compostela, am avut cateva opriri cel putin interesante.

Prima a fost la Cabo Vidio. Pozele, din pacate, imi par ca nu reflecta frumusetea locului si a privelistii. Pozele 1 - 4

Urmatorul popas la fost la Luarca. Un orasel tipic pescaresc, se putea urca pe un versant, de unde vedeai locul in toata splendoarea lui. Iar la capitolul recomandari de la centrul local de informatii turistice intra si un cimitir. Nu ca era vreun Sapanta, doar ca aveai o priveliste interesanta de acolo. Am zis pas Posted Image. Pozele 5 - 8

Dar Ribadeo si imprejurimile sunt in topul locurilor ce mi.au placut cel mai mult. Iar plaja catedralelor, Playa de las Catedrales, nu trebuie ratata. Poate veti fi mai norocosi sa fiti acolo in timpul refluxului, deoarece mare parte din plaja era acoperita de ape. Pozele 9 - 14

Attached Files


Edited by Karogs, 22 November 2017 - 01:25.


#38
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Miercuri am fost in A Coruna. Vremea a fost putin capricioasa si de aici si unele probleme cu atingerea obiectivelor propuse. Turnul lui Hercule era inchis din cauza vantului, la fel si telecabina ce urca pe Monte de San Pedro, iar cand am ajuns totusi sus cu masina, dehh, sunt incapatanat, era pusa o bariera si era inchis vizitatorilor. Dupa recalcularea optiunilor, am plecat spre Castillo de San Anton, o mica cetate folosita pentru a apara orasul. Are si un mic muzeu interesant. Am vazut acolo o barca facuta din ceva gen nuiele si imbracata in piele. A meritat deplasarea si timpul.

Uniformizarea fatadelor cu faimoasele ferestre albe devine la un moment dat iritanta cu toate ca ei spun ca au modele diferite

Am aflat si de Maria Pita, un fel de Jeanne D'Arc spaniola. Interesanta povestea gloriei si uitarii prin care a trecut numele ei.

Si nimic nu parea sa prevesteasca ce o sa vedem in urmatoarea zi.

Attached Files


Edited by Karogs, 24 November 2017 - 22:20.


#39
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Ieri ne.am oprit in Santiago de Compostela. O minune arhitecturala, un punct de vizitat fara ezitare. Un alt lucru putin iesit din comun se intampla in timpul slujbelor. Si tin slujbe si in limba engleza.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mtxuvtZqOog?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Iar pozele o sa spuna mai mult decat pot spune eu.

Attached Files



#40
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Porto...am ajuns in Porto. Nu stiu de ce, dar asteptarile erau mari. Sau poate stiu de ce, datorita multor pareri bune auzite despre oras. La fata locului, ajunsi la cazare, la 1 minut de blvd.ul Boavista, totul este perfect. Cladiri de birouri, hoteluri de renume, dar dupa o plimbare de vreo 9 ore pe strazile, stradutele si aleile orasului, nu am mai fost asa entuziasmat. Probabil este genul de oras/lucru/detaliu/caracter/etc pe care il iubesti sau nu iti place. Peisajul din spatele fatadelor bine conturate este putin dezolant. Cladiri vechi, neingrijite, un fel de ghetouri.

Dar dupa ce am trecut prin toate pozele facute, inca nu stiu in care tabara sa ma pozitionez.

Attached Files


Edited by Karogs, 25 November 2017 - 23:51.


#41
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Azi am vizitat Braga. Vremea a fost ca de primavara, orasul superb, toate astrele s.au aliniat pt a avea o zi perfecta. Am strabatut centrul orasului in cateva ore, fara graba, oricum dupa maratonul de ieri din Porto nu ne.am fi dorit altceva. Experienta a fost placuta, locuri interesante, dar as spune ca punctele tari sunt reprezentate de catedralele din afara orasului.

Attached Files


Edited by Karogs, 26 November 2017 - 00:15.


#42
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
In drum spre Lisabona, de fapt Sesimbra, ca acolo ne.am luat cazare, am oprit in Aveiro, Batalha si Obidos.

Aveiro este un oras micut, relativ cunoscut pentru plimbarile cu barci gen gondole, pe unul din canalele ce strabat orasul. Oricum, poate mai putin interesant decat in Venetia, dar sigur mult mai ieftin, ar fi fost 10E/pers o plimbare de 45 minute. O experienta interesanta a fost slujba la care am asistat, fiind duminica. Nu a trebuit sa intelegem predica pentru a sta pana la sfarsit. Un cor cum nu am mai auzit in nici o biserica si banuiesc, un obicei, cum nu am mai vazut. La un moment dat, toata lumea isi pupa partenerul pe obraz si strangeau mana celor din jur. Pozele 1 - 8

Urmatoarea oprire a fost la Batalha, unde am vazut o catedrala cum nu am mai vazut construit in Portugalia sau Spania. Au construit.o in peste 100 de ani, iar deschiderile interioare si, ca niciodata, simplitatea, impresioneaza. Pozele 9 - 12

Obidos...o cetate, sa zicem in stilul Sighisoarei, cu un lichior de visine teribil de bun. Am ajuns acolo la asfintit, dar locul era plin de turisti si straduta principala din cetate oferea de la magneti la lichior si lucruri artizanale. Si au transformat o biserica in librarie. Te poti plimba liber pe zidurile cetatii sau poti inchiria o masina electrica. Pozele 13 - 20

Attached Files


Edited by Karogs, 28 November 2017 - 22:56.


#43
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Fiind luni si stiind ca muzeele sunt inchise am zis sa stam linistiti. Aproape linistiti. In Sesimbra nu sunt multe locuri de vazut, in afara unei cetati pe plaja si a castelului Sesimbra. Dupa ce am dat un ocol rapid al centrului, s.a dus si ziua noastra lejera. Mi.a venit ideea sa mergem pe jos pana la castel. Un traseu de vreo 40-50 minute, dar placut.

Attached Files



#44
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Din ce citisem pe net, ieri am zis ca mergem in Sintra si dupa ne intoarcem in Lisabona. Nu am mai avut timp pentru partea a doua. Din pacate a plouat torential toata ziua, dar chiar si asa, nu ne.am lasat dezamagiti de vreme si am descoperit cel mai fain castel si ale lui gradini, Quinta da Regaleira. De fapt, toata zona Sintra e reprezentata de castele si gradini frumos decorate si cred ca doar acolo ar trebui alocate vreo 3 zile. Sa te saturi de castele Posted Image

Cel numit mai sus, are un labirint de pasaje/tunele prin care te poti plimba liber, dar neaparat e nevoie de o lanterna. Daca mi.a placut nespus de mult, pe frig si cu incaltarile "inundate", probabil ca in plina vara si cu toate plantele inflorite, este de cel putin 10+. Am vazut ca aveau un pachet de bilete, parca vreo 45E si puteai vizita toate obiectivele din zona.

Pe drumul de intoarcele, am luat.o pe coasta, Cascais, Estoril si alte cateva localitati, la recomandarea unui localnic, ca ar fi un fel de Coasta de Azur. Am trecut pe acolo pe inserat, iar zona parea promitatoare. Candva o sa revin, raman cu cateva teme nefacute, mult mai fain si mai interesant ca nordul Portugaliei si necesita mai mult timp pentru explorare.

Attached Files



#45
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Lisabona. O schimbare mare fata de Porto, as zice. Mi.a placut, doar ca este greu de strabatut, distante mari intre atractii si este un neprevazut continuu sa te lasi ghidat de GPS pe stradute inguste si abrupte. O varianta ar fi fost sa folosesc si metroul. Probabil(sigur) ar fi trebuit sa ma organizez mai bine, dar pe harta turistica toate pareau destul de aproape SI parca ceva mai scump ca alte orase. Dar am mancat Pastel/Pasteis de Nata, asa zisele originale. Trebuie sa recunosc ca au fost cele mai bune din toate cele incercate in Portugalia.

Un mare minus(care iti da de gandit daca sa revii) ar fi politia de pe strazi, prezenta in numar mare, dar cam degeaba. Hoti de buzunare la tot pasul, "parcagii", cersetori, dupa ce am scapat de suveniruri, Ray Ban si selfie stick-uri, in zona ceva mai centrala, baietii ofereau toate stupefiantele posibile. Ia din placerea vizitei, sa stai tot timpul concentrat sa vezi sa nu iti dispara vreun bun.

Dar cum lucrurile rele sunt uitate primele, sa ramana pozele.

Attached Files


Edited by Karogs, 30 November 2017 - 00:20.


#46
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Dupa ce oboseala a inceput sa se faca prezenta, chiar daca am luat.o mai usor in unele zile, zecile de km facuti pe jos si,au spus cuvantul si am schimbat/scurtat putin planul initial.

Urmatoarea oprire a fost in Toledo. Un orasel micut, super interesant. Pastrat si probabil renovat, in stare foarte buna. Oricum, s.a vazut ca am reintrat in Spania. Am cam vizitat tot ce era de vizitat, cu un plus pentru Museo del Ejercito, ce mi.a placut in mod special.

Attached Files



#47
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,522
  • Înscris: 14.04.2008
Karogs, cat ati stat in Toledo?

#48
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Am petrecut o zi in Toledo, am ajuns in jur de 9 si a fost timp suficient sa vedem tot ce ne.am propus.

Madrid...una dintre cele mai frumoase capitale vizitate si se apropie de farmecul Parisului. Palatul Real de Madrid mi s.a parut mai interesant ca Versailles si am vizitat si muzeul Thyssen Bornemisza unde am vazut o colectie de Picasso. Nefiind totusi un pasionat, as zice ca merita o oprire.
Plimbarile prin oras, templul egiptean mutat de la origini la Madrid piatra cu piatra si multimea de pe strazi m.au fermecat. Centrul orasului a fost inchis circulatiei rutiere si s.a umplut rapid pana la lasarea serii.

In mod sigur o sa revin pentru cateva zile, pentru a descoperi si alte atractii din imprejurimi.

Attached Files


Edited by Karogs, 10 December 2017 - 13:33.


#49
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Ultima oprire a fost Barcelona. Nu mi.a placut cine stie ce si probabil o zi ar fi arhisuficient sa vezi si sa tot auzi de Gaudi. Gaudi in sus, Gaudi in jos. Realizezi repede ca a fost un vizionar si un pionier probabil in acel stil arhitectural, dar parca ma asteptam la altceva din partea orasului. Obscen de scump mi s.a parut pentru ce ofera, iar totul este supraevaluat. Evident vorbind dpmdv.

Attached Files


Edited by Karogs, 10 December 2017 - 14:26.


#50
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Acestea au fost experientele prin care am trecut timp de 3 saptamani. Au fost locuri/lucruri ce mi.au placut mai mult sau mai putin, dar totul si.a gasit locul in poze si amintiri.

Iar Matiz.ul s.a dovedit un tovaras de incredere in aceasta drumetie - poza este facuta la Cabo da Roca, Portugalia.

Attached Files


Edited by Karogs, 10 December 2017 - 17:34.


#51
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,979
  • Înscris: 15.05.2009

View PostKarogs, on 10 decembrie 2017 - 17:29, said:

Acestea au fost experientele prin care am trecut timp de 3 saptamani. Au fost locuri/lucruri ce mi.au placut mai mult sau mai putin, dar totul si.a gasit locul in poze si amintiri.

Iar Matiz.ul s.a dovedit un tovaras de incredere in aceasta drumetie - poza este facuta la Cabo da Roca, Portugalia.
Felicitari pentru acest traseu exceptional. Candva mi-am propus si eu sa fac o luna cu masina in Europa, dar nu s-a legat.
Superbe relatarile. As fi vrut mai mult din fiecare loc, insa fiind multe destinatii chiar cred ca era dificil sa scrii mult mai amanuntit.
Nu-ti impartasesc opiniile privind Barcelona. De acord ca marketing-ul e cam in exces, insa la cati bani le vin din turism ii inteleg.
Si noi ne-am face si chiloti cu Brancusi daca am stii ca vin turistii sa-i cumpere. Posted Image
Total de acord cu parerea despre Madrid, de altfel cam subapreciat as zice.

Edited by nniki, 10 December 2017 - 22:56.


#52
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Postnniki, on 10 decembrie 2017 - 22:55, said:

... Nu-ti impartasesc opiniile privind Barcelona ...

Eu da. A scris de parcă aş fi scris eu. Şi observ că a văzut foarte multe în Barcelona (pentru o zi). Iar părerea formată astfel nu diferă de a mea, deşi tu ştii că eu sunt pasionat cel mai mult de pictură. Pentru mine Barcelona nu ajunge decât până la genunchii Madridului. Şi mai e şi nesimţit de scump.
Dar, mă rog, eu fac parte din minoritate, sunt mulţi care iubesc Barcelona, că deh, suntem oameni şi suntem diferiţi ...


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 11 December 2017 - 16:52.


#53
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,979
  • Înscris: 15.05.2009

View PostOvidiuNS, on 11 decembrie 2017 - 16:51, said:

Iar părerea formată astfel nu diferă de a mea, deşi tu ştii că eu sunt pasionat cel mai mult de pictură. Pentru mine Barcelona nu ajunge decât până la genunchii Madridului. Şi mai e şi nesimţit de scump.
Dar, mă rog, eu fac parte din minoritate, sunt mulţi care iubesc Barcelona, că deh, suntem oameni şi suntem diferiţi ...

Sănătate şi toate cele bune !
Fara discutie ca pentru un pasionat de pictura muzeele din Madrid nu pot fi egalate. Cred ca sunt cel putin 10 muzee care merita vizitate dintre care doua le consider capodopere, Prado si Thyssen Bornemisza. Asa ceva nu gasesti in Barca, poate doar in Muzeul National de Arte si muzeele din Palatul Regal.
Insa gasesti Sagrada, Parc Guell, casele lui Gaudi, La Seu, Barri Gotic, Palatul Muzicii Catalane, Rambla, Fontana Magica si Montserrat in apropiere.
E adevarat ca sunt preturi nerealiste la casele lui Gaudi, la acvariu si la alte obiective. Dara asta tine cumva si de cerere si oferta.
Oricum Madrid e mult subapreciat fata de Barcelona si asta nu e ok.

Pana la urma, vorba ta, de gustibus....

Edited by nniki, 11 December 2017 - 23:10.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate