Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Franta, Spania, Portugalia si alte locuri in drum spre Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Ieri am vizitat doua locuri incredibile, din care unul, poate, a oferit cea mai incitanta experienta de pana acum. Si cu el incep.

Cave du Padirac.

O pestera formata in urma cu doua milioane de ani, in urma ciocnirii placilor tectonice. A fost descoperita dupa ce tavanul s-a prabusit si a ramas, la propriu, o gaura in pamant. Coborarea se poate face cu liftul sau pe scari, 203 trepte. Este a doua pestera in EU ca deschidere interioara, dar mai interesant de atat este ca e tranzitata de un rau subteran, pe care il vei parcurge timp de cateva minute cu barca. Am vizitat pesteri si de la noi, Meziad, Ursilor, Cristalelor, dar sa mergi cu barca la 100m sub pamant, chiar a impresionat. Personalul merita nota 10+++, fiind singurii nevorbitori de franceza, ghidul ne-a luat langa el si a inceput prima data sa explice in engleza si apoi in franceza. Biletul a fost 12.5E, dar experienta, priceless.

Attached Files


Edited by Karogs, 03 October 2017 - 15:43.


#20
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Al doilea....Rocamadour

Facusem cunostinta de ceva ani cu branza lor de capra, dar cum au resuit sa construiasca pe versant, iar piatra sa le fie perete sau acoperis este impresionant. Am incercat sa intram in castelul din prima poza, dar accepta doar monede de 2E si nu am avut unde sa schimbam si am inceput coborarea. Poti vedea la coborare cele 12 opriri ale lui Iisus, motiv pe care l.am mai intalnit in Croatia, la Trsat.
Banuiesc ca pozele vor detalia mai bine descrierea in limbaj de lemn de mai sus.

Attached Files



#21
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007

View PostKarogs, on 03 octombrie 2017 - 16:01, said:

...  Am incercat sa intram in castelul din prima poza, dar accepta doar monede de 2E si nu am avut unde sa schimbam si am inceput coborarea....
Din ceea ce imi amintesc, e doar o plimbare pe ziduri.

#22
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Chiar si o urcare pe ziduri ar fi fost interesanta, dar poate data urmatoare.

Am facut o vizita de alta "culoare" de data aceasta. Am fost in Cognac, la Camus, unde am creat propriul cognac XO. A fost o experienta faina, in conditiile in care am invatat in detaliu cam ce presupune coniacul, scris pe limba noastra. Cate feluri de soluri, atatea soiuri de coniac, etc. Am fost putin dezamagit cand am aflat ca nici un producator de coniac nu foloseste vinul din productie proprie, ci cumpara de la producatori locali ceea ce poate fi transformat in opera lor de arta.

Coniac la discretie, Elegance XO, ultimul la degustat, este fenomenal, as zice ca este mult 300E pt o sticla de 0.7l, dar te abtii cu greu sa n-o cumperi dupa degustare. Aveau la vanzare si ceva coniac de prin 1940, dar nu am avut maruntis prin buzunare sa iau vreo 2 sticle, preturi in foto. Sticla de coniac luata drept suvenir este creatie "proprie". La workshop, am avut patru feluri de coniac, pe care le puteam combina cum doream, in functie de gusturile fiecaruia, fiecare coniac fiind mai vechi de 10 ani, rezultand astfel un XO, pe care il cam strica ambalajul, fiind oferit intr-o sticla banala de 0.5l. Dar se lauda ca vor tine reteta blend-ului pentru vreo 40 de ani si poti comanda oricand aceeasi combinatie.

Attached Files



#23
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Ieri am mai "pierdut" o zi plimbandu.ne.

Am fost la Pestera Lascaux, Parcul Thot, Roque Saint Christophe si Grotte du Grand Roque.

Pestera Lascaux...impresionanta. Poate nu doar prin continut, ci prin efortul financiar depus pentru recreerea pesterii la scara naturala. Si frustrant cand afli in Franta ca cele mai vechi desene descoperite sunt in Romania, la Pestera Coliboaia. Vechi de 32.000 de ani. Sa nu mai zic ca dupa o cautare pe internet, afli ca intrarea in pestera Coliboaia s.a prabusit din cauza nepasarii. Si probabil asa va ramane pe vecie. Ascunsa. Poate e mai bine.

Revenind la oile francezilor, organizarea este foarte buna, ghidul a fost ok si tabletele primite au crescut gradul de informare. Am vazut si un film 3D cu diferite idei despre ce ar fi putut reprezenta acele picturi. Abia astept sa vad si Altamira. Si acum sa trecem la poze.

Attached Files



#24
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Parc duThot...nu eram asa tentati sa mergem, citind inainte ca ar fi mai mult pentru copii...nu ne.am inselat. Dar am zis ca pentru 4E, cat a costat in plus impreuna cu biletul pentru Lascaux...de ce nu?

Muzeul in sine este micut, la Antipa am vazut reprezentari mult mai reusite ale scenelor. Dar cum am scris anterior, pentru copii este perfect. Usor de strabatut, animale bine ingrijite plus mese pentru picnic.

Attached Files



#25
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Roque Saint Christophe...ramai trasnit cand realizezi organizarea lor prin anii 1000. Doar un mileniu ne desparte. Construita ca defensiva impotriva Vikingilor, asezarea era probabil interesanta si la acea vreme, nu doar acum. Un fel de Rocamadour armat.

Si am ajuns acolo din greseala. Vazusem un castel f fain de partea cealalta a raului Dordogne, cel din prima poza si am vrut sa il vizitam, dar nu era deschis pentru public, iar GPS.ul a recalculat ruta si am ajuns sa vedem din intamplare Roque Saint Christophe. Un obiectiv ce nu ar trebui ratat.



Grotte du Grand Roc...in ultimele 6 poze, o pestera de dimensiuni mici, ce ar putea impresiona probabil doar daca este prima oara cand vizitezi un obiectiv de genul acesta. Ar fi fost mai placut daca ghidul, cunoscator al limbii engleze, ar fi spus cateva cuvinte in aceasta limba. Insa nu a vrut. Per total, o creatie frumoasa a naturii, intr.o continua modificare. Dar sigur nu un "must see" daca ai mai vazut altele.

Attached Files


Edited by Karogs, 24 October 2017 - 22:58.


#26
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Am inceput sa planific pe unde ma opresc in Spania. Cel mai probabil o sa iau cazare in Bilbao, pentru 3 nopti. O zi va fi Bilbao, una va fi dedicata pentru Altamira si Santander, iar pentru a 3 a zi poate primesc vreo recomandare. O sa ma opresc in Biaritz, Bayonne si San Sebatian pe drumul spre Bilbao.

#27
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Azi am vizitat Arcachon, cunoscut mai mult  in zilele noastre pentru fermele de stridii, cu o poveste interesanta a intemeierii. Oraselul se aseamana destul de mult ca artitectura cu Sinaia, un stil ce pare sa nu se invecheasca raportat gusturilor mele. Linistit, foarte linistit, comparand cu forfota din timpul verii. Stridii cat cuprinde, am aflat ca stridiile se si cloneaza, doar ca cele clonate nu se pot inmulti, iar un muritor de rand nu ar sesiza diferenta daca nu i.ar fi explicat. Oricum nu sunt favoritele mele. Dar preturile erau f bune pentru amatori.

Partea si mai interesanta a fost duna de nisip. Cea mai mare duna de nisip din Europa. Peisajul este superb. Ocean, desert si vegetatie deasa, toate in acelasi tablou. Nisipul este f fin, probabil o placere sa te intinzi vara la plaja. Am vrut sa dam ocol estuarului, sa ajungem si la Cap Ferret, dar ploua puternic si am zis sa facem altceva...

Attached Files



#28
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Din cauza ploii, am ajuns in Bordeaux la Musee du Vin et du Negoce sau vechiul muzeu al vinului, cel nou fiind La Cite du Vin. Vizita a fost interesanta, in jur de o ora, cu o degustare de doua vinuri, timp in care mi.am mai imbunatatit cunostintele despre vinurile de Bordeaux. La sfarsitul vizitei, am avut propriul ghid ce ne.a explicat istoria zonei si ne.a oferit un vin alb si unul rosu plus o stafida de Semillon lasata  la macerat in Sauterne si invelita in ciocolata. Puteai jura ca de fapt nu ai mancat strugure, ci piersica. Si 12E o cutiuta cu bombonele, dar merita "investitia". Ce mi.a placuta fost ca muzeul este simplificat la maxim si poti retine majoritatea informatiei. De fapt, muzeul este facut intr.un subsol lung de vreo 30m, impartit in doua de un zid longitudinal, deci vreo 60m de poze si informatii la obiect, iar preturile vinurilor erau ok.

Attached Files



#29
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Ieri am intrat in Spania.

Prima oprire a fost in San Sebastian. Si este ceva ce merita vazut din plin. Plajele sunt cochete, este curat si aranjat si o provocare sa urci pana sus in cetate si se intra liber in castelul LaMota. Dar privelistea de acolo si zgomotul valurilor ce se lovesc in tarm sunt incredibile. Si mai inveti ceva istorie. Afli ca Napoleon a trecut pe acolo si a construit si el o parte a cetatii. Impresionanta si catedrala din oras.

Attached Files



#30
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Dupa ce am vizitat San Sebastian, ieri seara ne.am cazat in Bilbao. Desi este un oras mare, mi se pare ca nu este prea incitant. Singurele lucruri impresionante la prima vedere sunt muzeul Guggenheim si o cladire de birouri inalta cat o zi de vara.

Muzeul Guggenheim - edificiul, este in sine o opera de arta. Din cateva pdv pare ca nu respecte unele legi ale fizicii. Expozitiile interioare nu au fost chiar pe gustul nostru, dar am inteles totusi volumul de munca si viziune al artistilor. Jos palaria. Nu am avut ocazia sa urmaresc indeaproape lucruri ce pana acum mi se pareau doar abstracte sau fara folos. Dar uite ca observarea fenomenului indeaproape si explicatiile de rigoare pot schimba perceptiile.

Catedrala din centrul vechi, cu toate ca platesti 5E ca sa intri, nu ofera nimic spectaculos. Iar centrul vechi in sine pare doar ok. Au mai fost doua biserici ce ar fi putut fi vizitate, dar erau inchise la momentul acela. Precum si o piata acoperita. Dar macar asta inteleg ca era in jur de 3pm cand am ajuns acolo. Si cu toate ca este cu mult mai ieftin ca in Franta, ramane putin amar cand vizitezi cate ceva si nu ai un ghid sau dupa cum am observat, lipsesc de multe ori traducerile in engleza. Poate sunt putin critic, dar maine planuiesc sa explorez si imprejurimile si sper sa schimb registrul impresiilor cu unele mai pozitive.

In rest, despre Spania de pana acum vizitata, numai cuvinte de lauda. Retea foarte buna de sosele si foarte curat, ingrijit, iar cladirile nu au cazut victima uniformizarii.


PS Scuze pentru pozele "culcate", dar pe tableta mi le arata normal dupa ce le.am repozitionat/salvat si nu stiu cum sa le atasez asa cum sunt salvate.

Attached Files


Edited by Karogs, 17 November 2017 - 23:42.


#31
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Azi am ajuns unde imaginatia ma impingea de cand am vazut o poza intr.o brosura - San Juan de Gaztelugatxe. Privelistea parea rupta dintr.un film, gen Game of Thrones, parca asteptai din inaltul cerului sa apara vreun dragon :). Drumul pana la biserica este destul de anevoios in lipsa de conditie fizica, dar usor, usor ajungi pana sus si inapoi. Exista totusi si o cireasa de pe tort. Dupa urcare, poti plati 1E sa faci poze in biserica, plina de simboluri marinaresti, prima de acest gen pe care o vad si poti trage nestingherit de funia unui clopot.

Attached Files



#32
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Urmatoarele opriri au fost in Bermeo si Guernica. Primul este un clasic orasel de pe malul oceanului ce s.a dezvoltat exclusiv din pescuit. Am vizitat si un muzeu micut despre istoria lor, destul de interesant - pozele 1-4

Guernica in schimb este un orasel cu destule muzee. Interesant a fost parlamentul Biscaya, parte a controlului regional, deschis publicului - pozele 5-8

Iar la intoarcere, ne.am oprit in Bilbao, in cel mai inalt punct unde poti ajunge cu "funicular"-ul. De asemeni am vizitat si podul Biscaya, o contructie interesanta ca functionalitate - pozele 9-12

Attached Files



#33
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Urmatoarele opriri vor fi in gijon pt 2 nopti, dar cred ca o stam 3 pana la urma si La Coruna pt 3 nopti. Poate aveti ceva recomandari de locuri in orase si in imprejurimi. Multumesc

#34
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Pe drum spre Gijon am avut doua opriri. Prima a fost la Loizaga Tower. Un castel micut, dar cu o colectie impresie impresionanta de auto vechi, marea majoritate fiind Rolls Royce. Dar si Foarte placut drumul pana acolo, relativ usor de ajuns.

Attached Files



#35
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Urmatoarea oprire in acea zi a fost la pestera Altamira. De fapt muzeul Altamira, deoarece pestera originala, la fel ca si cea de la Lascaux, este inchisa pentru vizitatori, dar au recreat.o la scara naturala. Aceeasi senzatie ca si in Franta, de placuta surprindere si aceleasi intrebari....oare ce au vrut sa transmita prin desene sau ce reprezentau de fapt? Si am fost surprins sa aflu ca isi ingropau mortii cu diferite unelte si bijuterii, cel mai probabil crezand in viata de dupa moarte.

Attached Files



#36
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Ziua de luni ne.a gasit in Gijon si a fost una linistita. Nu ca nu am fi vrut sa ne plimbam, dar muzeele erau inchise si mai tot orasul era in letargie. Per total, orasul nu a impresionat. Centrul vechi este reprezentat de cateva cladiri si o biserica, dar castiga mult la capitolul plaje, dar nu era cazul acum. Probabil in plina vara are alta imagine. "Piesa de rezistenta" este Universidad Laboral de Gijon. O constructie impresionanta pana la ultimul detaliu, iar turnul se poate vizita si urca pana sus, dar numai de miercuri pana duminica. Azi doar ne.am delectat cu privelistea de la nivelul solului. Imi aduce aminte putin de Vatican.

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate