Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

PC Build pentru development si casual gaming

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
daniel11111

daniel11111

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 26.05.2015
Salut, dupa ce aproape 5 ani continuu am folosit laptop am decis ca am nevoie de ceva putere in plus si am decis sa merg pe varianta Desktop. Recent am directionat cariera catre programare (full stack) si am nevoie de ceva rapid.
Am creat urmatorul Build si am nevoie de recomandari la un pret asemanator:
-CPU Hyperthreading:
http://altex.ro/proc...mb-bx80677g4560 , Procesor Intel Pentium G4560, din testele sintetice si real life am inteles ca e la un nivel cu i3 6100 performanta si la jumatate de pret.
-Motherboard Dual Channel:
http://altex.ro/plac...dr4-6xsata3-atx ,  ASROCK Z170 PRO4S, intentionez sa fac overclock la rami si putin la CPU pentru ca merg cot la cot , aceasta placa suporta dual channel si overclock.
*Am unele retineri vizavi de ea pentru ca am citit intr-un feedback ca ar avea voltaj instabil si deci capacitati de overclock slabe, daca e adevarat as dori o recomandare in aceeasi categorie de pret :)
-RAM DDR4:
http://altex.ro/memo...hx424c12sb2k2-8 , KINGSTON HyperX Savage Black 2X4GB 2400Mhz, am ales acesta varianta ram pentru ca CL12 2400 Mhz = CL15 3000 Mhz ca performanta, o frecventa mai mica lasa mai mult loc pentru overclock.
* In specificatiile procesorului intel scrie ca functioneaza pe 1.35V, nu stiu daca conteaza ca ramii sa aiba acelasi voltaj ca si procesorul, am vazut oferte mai interesante pe varianta 1.2V, va rog sa ma ajutati aici/recomandati :)
-Case/Sursa min 500W:
http://altex.ro/carc...-atx-tsrbkde480 , DEEPCOOL Tesseract BF black, pare de calitate ok, 5 spatii pentru coolere (doua sus pe tavan, nu se vede in poza), sursa pare slaba si ma gandesc sa procur carcasa din alt magazin si sursa de la altex, nu stiu de ce sursa am nevoie dar cu siguranta voi solicita acest calculator si adauga componente, in plus are nevoie de protectie scurt circuit etc.
* Pe carcasa + sursa as da in jur de 200 lei, daca aveti recomandari, please help :)
********** Pentru memorie interna am un HDD de laptop, in cazul memoriei si placii video astept vreo oferta de la resigilate pe site-uri, SSD/SSHD si Nvidia. Nu intentionez sa cheltui o avere, un GPU integrat mi-i suficient pt moba, si insist sa folosesc overclock pe componente, pentru a le folosi potentialul cu o racire corespunzatoare.
***** Am incercat sa iau toate componentele de la altex, in caz de probleme sa fie responsabilitatea lor integral, unele componente nu le-am gasit la emag, pe moment sunt stoc epuizat.


Mersi Frumos !!! Posted ImagePosted ImagePosted Image

Edited by daniel11111, 26 February 2017 - 19:22.


#2
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Procesorul nu se poate overclocka.
Habar n-am cit de potrivit este acest procesor pentru programare: 2 cores, 4 threads, 3.5 GHz, 3 Mb cache (destul de putin)

Placa de baza nu suporta direct procesor Kaby Lake, trebuie facut update de BIOS.

Diferenta de la DDR4 2400 - 3000 este insesizabila in 99% din cazuri, teste sintetice sau real life.
CL.... aici chiar nu stiu, nu ma bag.

Aceeasi carcasa mi-al luat si eu, cica trebuie sa ajunga luni.
Nu spune ce sursa are, intreaba la telefon sau ia alta separat (bineinteles, schimbi carcasa cu una fara sursa), de ceva firma (Sirtec, FSP).

HDD de laptop - de obicei sint de 5400 rpm, adica destul de incete.
Ia un SSD mititel (maxim 120 Gb) pentru windoze.
Sau unul suficient pentru windoze + programele tale.

Procesorul are inclusa placa video Intel® HD Graphics 610, cred ca este penultimul model, probabil suficienta.
Cum ziceam, nu poti sa faci overclock la nimic.

Eu mi-am luat de la 3 firme: emag (ajuns dupa 2 zile), pcgarage (luni vin, dupa 1 spatamina), altex (nu a venit SSD si sint ceva sanse sa se fi pierdut pe drum).
N-are nici o treaba responsabilitatea cu luat totul dintr-un loc.

Edited by roxanaRabinowitz, 26 February 2017 - 19:29.


#3
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 06.03.2016
Intel Pentium......

#4
daniel11111

daniel11111

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 26.05.2015

View PostroxanaRabinowitz, on 26 februarie 2017 - 19:21, said:

...
Salut, in primul rand iti multumesc pentru raspuns Posted Image
- Referitor la procesor am citit ca ar fi ceva metode experimentale sa cresti 200-400 mhz, dar va fi schimbat in viitor oricum (i3 la 250 lei? e gratis), si fara overclock la Rami CL12 (latency mai mic) face diferenta.
- Un motherboard care are tehnologia dual chanell si sustine ram de 2400 mhz, performanta in ram fiind reala in cazul in care nu ai procesor grafic foarte serios sau in baze de date/multitasking (daca nu ai ssd desigur), e cu 150 lei mai ieftina, parerea mea e ca merita sa ai optiunea de overclock si dual chanel ca sa nu fii nevoit sa schimbe motherboard-ul la un upgrade.
- Prioritizez investitia, ssd voi lua de la resigilate, gpu poate niciodata.
- Referitor la magazine, nu vreu sa fiu trimis de la o firma la alta, e primul meu desktop care va fi de cumparat in romania, nu stiu cum se procedeaza cu garantia unui desktop cu componente de la diferite magazine.

Posted Image

Edited by daniel11111, 26 February 2017 - 19:37.


#5
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
Overclocking, timing memorii, astea chiar sint inutile.
Nu vei obtine nimic sesizabil. Doar instabilitate.

SSDul e de departe cel mai important

View Postdaniel11111, on 26 februarie 2017 - 19:33, said:

Salut, in primul rand iti multumesc pentru raspuns Posted Image
- Referitor la procesor am citit ca ar fi ceva metode experimentale sa cresti 200-400 mhz, dar va fi schimbat in viitor oricum (i3 la 250 lei? e gratis), si fara overclock la Rami CL12 (latency mai mic) face diferenta.
- Un motherboard care are tehnologia dual chanell si sustine ram de 2400 mhz, performanta in ram fiind reala in cazul in care nu ai procesor grafic foarte serios sau in baze de date/multitasking (daca nu ai ssd desigur), e cu 150 lei mai ieftina, parerea mea e ca merita sa ai optiunea de overclock si dual chanel ca sa nu fii nevoit sa schimbe motherboard-ul la un upgrade.
- Prioritizez investitia, ssd voi lua de la resigilate, gpu poate niciodata.
- Referitor la magazine, nu vreu sa fiu trimis de la o firma la alta, e primul meu desktop care va fi de cumparat in romania, nu stiu cum se procedeaza cu garantia unui desktop cu componente de la diferite magazine.

Posted Image
Eu zic ca le prioritizezi exact invers.
CL12 v CL13 efectiv nu va conta deloc. Deloc. Nu iti pierde timpul cu asa ceva

Mai sint si placi fara Dual Channel?

#6
daniel11111

daniel11111

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 26.05.2015

View Postred46, on 26 februarie 2017 - 19:32, said:

Intel Pentium......

Yep, bebelusul asta are puterea unui i3 6100, e cel mai bun procesor din categoria budget Posted Image

View Postunbrutus, on 26 februarie 2017 - 19:44, said:

Overclocking, timing memorii, astea chiar sint inutile.
Nu vei obtine nimic sesizabil. Doar instabilitate.

SSDul e de departe cel mai important


Eu zic ca le prioritizezi exact invers.
CL12 v CL13 efectiv nu va conta deloc. Deloc. Nu iti pierde timpul cu asa ceva

Mai sint si placi fara Dual Channel?

Da, cele pana la 300 lei. Practic cea mai mare preocupare pentru acest topic este ce motherboard sa nu fie o problema la un upgrade de ram sau procesor si daca conteaza voltajul la ramii cumparati.

Edited by daniel11111, 26 February 2017 - 19:51.


#7
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
initiator - daca vezi ca-ti sterg floodul care l-ai facut pe arii, crezi ca ma plictisesc si de asta o fac? de ce repostezi topicul? regulamentul care tocmai l-ai acceptat, nu crezi ca e valabil si pt tine?

#8
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View PostroxanaRabinowitz, on 26 februarie 2017 - 19:21, said:

CL.... aici chiar nu stiu, nu ma bag.
In mare parte e aceeasi treaba cu frecventa, scalarea de performanta este ca si inexistenta.

#9
daniel11111

daniel11111

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 26.05.2015

View PostDany_Darke, on 26 februarie 2017 - 19:52, said:

...
Dintr-un x tab am dat back in browser, History - 1 era momentul in care am salvat topicul deci s-a repostat. Scuze si Mersi.

Back to topic, mai astept pareri referitor la cele de sus. Da o sa schimb procesorul in cateva luni si da componentele tre sa fie compatibile ca sa le poti folosi potentialul, de aia am creat acest topic. Posted Image :)

#10
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postdaniel11111, on 26 februarie 2017 - 20:05, said:

Dintr-un x tab am dat back in browser, History - 1 era momentul in care am salvat topicul deci s-a repostat. Scuze si Mersi.

Back to topic, mai astept pareri referitor la cele de sus. Da o sa schimb procesorul in cateva luni si da componentele tre sa fie compatibile ca sa le poti folosi potentialul, de aia am creat acest topic. Posted Image Posted Image
Cred ca astepti sa auzi ce vrei sa auzi mai degraba. Deja ti s-a cam explicat, SSD neaparat, restul nu prea conteaza. Ia o placa de baza pe care ti-o permiti.
Restul sint amanunte prea putin importante, overclockingul nu iti va aduce mai nimic, CL ul la memorii nimic.

#11
daniel11111

daniel11111

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 26.05.2015

View Postunbrutus, on 26 februarie 2017 - 20:12, said:

Cred ca astepti sa auzi ce vrei sa auzi mai degraba. Deja ti s-a cam explicat, SSD neaparat, restul nu prea conteaza. Ia o placa de baza pe care ti-o permiti.
Restul sint amanunte prea putin importante, overclockingul nu iti va aduce mai nimic, CL ul la memorii nimic.

View Postjegmihai, on 26 februarie 2017 - 19:55, said:

...

Okay, am inteles ideea, mersi Posted Image
Pot avea probleme daca procesorul functioneaza pe 1.35V si ramii pe 1.2V ?
P.S. La ce detalii legate de compatibilitate intre componente trebuie sa fiu atent ? Mersi  Posted Image

Edited by daniel11111, 26 February 2017 - 20:28.


#12
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016

View Postdaniel11111, on 26 februarie 2017 - 19:51, said:

Da, cele pana la 300 lei. Practic cea mai mare preocupare pentru acest topic este ce motherboard sa nu fie o problema la un upgrade de ram sau procesor si daca conteaza voltajul la ramii cumparati.
M-am uitat la cele mai ieftine 3 placi de baza: emag, socket 1151: asus, msi, asrock, 250 de lei maxim - TOATE au dual channel.
Deci, stai tu linistit, toate placile de baza au Dual Channel !!

View Postdaniel11111, on 26 februarie 2017 - 19:33, said:

Salut, in primul rand iti multumesc pentru raspuns Posted Image
- Referitor la procesor am citit ca ar fi ceva metode experimentale sa cresti 200-400 mhz, dar va fi schimbat in viitor oricum (i3 la 250 lei? e gratis), si fara overclock la Rami CL12 (latency mai mic) face diferenta.
- Un motherboard care are tehnologia dual chanell si sustine ram de 2400 mhz, performanta in ram fiind reala in cazul in care nu ai procesor grafic foarte serios sau in baze de date/multitasking (daca nu ai ssd desigur), e cu 150 lei mai ieftina, parerea mea e ca merita sa ai optiunea de overclock si dual chanel ca sa nu fii nevoit sa schimbe motherboard-ul la un upgrade.
- Prioritizez investitia, ssd voi lua de la resigilate, gpu poate niciodata.
- Referitor la magazine, nu vreu sa fiu trimis de la o firma la alta, e primul meu desktop care va fi de cumparat in romania, nu stiu cum se procedeaza cu garantia unui desktop cu componente de la diferite magazine.
Posted Image
Procesorul are 3.5 GHz, cresti cu 400 MHz, adica 10% - NU vei avea sport de performata de 10%, probabil undeva pe la 5%.
Deci, pentru ce te chinui ?!

Placa de baza pentru overclock - in ideea ca vei schimba procesorul in viitor.
Nu crezi ca mai mult vei pierde ?!
Adica dai acum banii pe procesor.... dar oricum o sa-l schimbi !?
CAND ai avea de gand sa-l schimbi ?
De ce nu faci un efort sa iei direct un procesor de overclock ?! Acum sau putin mai incolo...
N-am inteles treaba cu performanta reala... bla bla bla....

SSD resigilat - sau second hand ?
Ai gasit ceva oferte absolut imbatabile resigilate ?

Achizitie/garantie mai multe magazine - este evident faptul ca garantia este pe piese individuale.
Si daca le cumperi pe toate de la Altex, cind se strica ceva, NU vei trimite tot calculatorul.
Ci doar piesa defecta.
Pe care trebuie sa o identifici singur, bineinteles.

View Postdaniel11111, on 26 februarie 2017 - 20:25, said:

Okay, am inteles ideea, mersi Posted Image
Pot avea probleme daca procesorul functioneaza pe 1.35V si ramii pe 1.2V ?
P.S. La ce detalii legate de compatibilitate intre componente trebuie sa fiu atent ? Mersi  Posted Image

ProcesoruL NU functioneaza la 1.35V.
Acela este voltajul memoriilor: Memory Types DDR4-2133/2400, DDR3L-1333/1600 @ 1.35V
Procesorul G4560 suporta memorii la 1.35 V: https://ark.intel.co...-Cache-3_50-GHz
Ah, apropo, procesorul nu suporta memorii de 3000 MHz, dupa cum vezi.
Deci, ai grija ce cumperi, cele alese de tine, la 1.2 V nu sint compatibile.
Apropo, nu mai functioneaza linkurile idn primul post.
Compatibilitate:
- placa baza + kaby lake (deja am spus)
- placa baza+procesor+memorii (am zis acum),
- sursa (adica nu iei o petarda de 200W)
- monitor cu mufa DVI-D sau HDMI (desi nu cred ca as recomanda asa, nu stiu cum s evede un monitor conectat pe HDMI)
.... si cam atit, ca astea sint toate componentele.
Placa video dedicata nu ai, presupun ca hardul de laptop pe pe SATA, alte placi nu ai....

PS: ce programe folosesti tu pentru programare ?

Edited by roxanaRabinowitz, 26 February 2017 - 20:45.


#13
daniel11111

daniel11111

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 26.05.2015

View PostroxanaRabinowitz, on 26 februarie 2017 - 20:27, said:

M-am uitat la cele mai ieftine 3 placi de baza: emag, socket 1151: asus, msi, asrock, 250 de lei maxim - TOATE au dual channel.
Deci, stai tu linistit, toate placile de baza au Dual Channel !!


Procesorul are 3.5 GHz, cresti cu 400 MHz, adica 10% - NU vei avea sport de performata de 10%, probabil undeva pe la 5%.
Deci, pentru ce te chinui ?!

Placa de baza pentru overclock - in ideea ca vei schimba procesorul in viitor.
Nu crezi ca mai mult vei pierde ?!
Adica dai acum banii pe procesor.... dar oricum o sa-l schimbi !?
CAND ai avea de gand sa-l schimbi ?
De ce nu faci un efort sa iei direct un procesor de overclock ?! Acum sau putin mai incolo...
N-am inteles treaba cu performanta reala... bla bla bla....

SSD resigilat - sau second hand ?
Ai gasit ceva oferte absolut imbatabile resigilate ?

Achizitie/garantie mai multe magazine - este evident faptul ca garantia este pe piese individuale.
Si daca le cumperi pe toate de la Altex, cind se strica ceva, NU vei trimite tot calculatorul.
Ci doar piesa defecta.
Pe care trebuie sa o identifici singur, bineinteles.

Multumesc pentru raspuns Roxana Posted Image

- La unele placi de baza nu am gasit sa fie specificat daca suporta dual channel sau nu si am mers cu ideea sa aiba 4 sloturi de ram ca sa pot face upgrade.
- Un SSD de 250 GB (strict pentru programele instalate si poate 2 jocuri) sunt cam scumpe, de aia zic ca sper sa gasesc la resigilat, gasisem redus cu 25% la emag in resigilate dar s-a vandut inainte sa ma am banii de pc.
- Un procesor semnificativ mai bun ca acest pentium e 900+ lei, un i5, din asta motiv deoarece am ramas practic doar cu o tableta, cumpar temporar un procesor de budget, procesor relativ ieftin cu hyperthreading si overclock nu am gasit.
- Ram-ul il folosesc in development, la job am 32GB DDR3 lucrand cu baze de date, dar sunt baze mari, aici cumpar doar 8 DDR4 pentru home dev, dar s-ar putea sa fie irelevant in cazul in care cumpar SSD si baze mult mai mici.
- In build am o sursa de 480W, updatez acu link-urile:
cpu:
http://altex.ro/proc...mb-bx80677g4560
ram:
http://altex.ro/memo...hx424c12sb2k2-8
motherboard:
http://altex.ro/plac...dr4-6xsata3-atx

carcasa + sursa:
http://altex.ro/carc...-atx-tsrbkde480

P.S. Am ajuns la concluzia ca poate pentru acest cpu nu are rost overclock-ul si nici pentru ram daca cumpar SSD, insa am nevoie de port HDMI si la placile low end nu am gasit port HDMI.
Ce programe folosesc: Pai lucrez cu c# si microsoft sql server la job iar uneori lucru de acasa, insa am inceput sa invat React.js si as trece pe alt proiect (mongoDB + Node.js + React.js)

Edited by daniel11111, 26 February 2017 - 21:04.


#14
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostroxanaRabinowitz, on 26 februarie 2017 - 20:36, said:

- monitor cu mufa DVI-D sau HDMI (desi nu cred ca as recomanda asa, nu stiu cum s evede un monitor conectat pe HDMI)
Ce treaba are HDMIul ? Se va vedea superb, pe laptop nici nu exista DVI, doar HDMI. Nu ii baga in cap inca o problema care nu exista ca si asa isi face multe probleme.
DVI e pe cale de disparitie oricum

#15
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016

View Postdaniel11111, on 26 februarie 2017 - 20:42, said:

Multumesc pentru raspuns Roxana Posted Image

- La unele placi de baza nu am gasit sa fie specificat daca suporta dual channel sau nu si am mers cu ideea sa aiba 4 sloturi de ram ca sa pot face upgrade.
- Un SSD de 250 GB (strict pentru programele instalate si poate 2 jocuri) sunt cam scumpe, de aia zic ca sper sa gasesc la resigilat, gasisem redus cu 25% la emag in resigilate dar s-a vandut inainte sa ma am banii de pc.
- Un procesor semnificativ mai bun ca acest pentium e 900+ lei, un i5, din asta motiv deoarece am ramas practic doar cu o tableta, cumpar temporar un procesor de budget, procesor relativ ieftin cu hyperthreading si overclock nu am gasit.
- Ram-ul il folosesc in development, la job am 32GB DDR3 lucrand cu baze de date, dar sunt baze mari, aici cumpar doar 8 DDR4 pentru home dev, dar s-ar putea sa fie irelevant in cazul in care cumpar SSD si baze mult mai mici.
- In build am o sursa de 480W, updatez acu link-urile:
cpu:
http://altex.ro/proc...mb-bx80677g4560
ram:
http://altex.ro/memo...hx424c12sb2k2-8
motherboard:
http://altex.ro/plac...dr4-6xsata3-atx

carcasa + sursa:
http://altex.ro/carc...-atx-tsrbkde480

P.S. Am ajuns la concluzia ca poate pentru acest cpu nu are rost overclock-ul si nici pentru ram daca cumpar SSD, insa am nevoie de port HDMI si la placile low end nu am gasit port HDMI.
Ce programe folosesc: Pai lucrez cu c# si microsoft sql server la job iar uneori lucru de acasa, insa am inceput sa invat React.js si as trece pe alt proiect (mongoDB + Node.js + React.js)

Citeste semnatura mea ;)
Ai ramas pe exact aceleasi piese.
Desi ai renuntat la unele chestii, gen overclock.
Nu ai putea sa schimbi, placa de baza de exemplu ?!
Sau sa pui 16 Gb de RAM.
Nu ai raspuns ce programe folosesti, poate ai avea nevoie de 16 Gb.
Vezi si sursa aia de care este. Da, are 480 W, dar poate e petarda si scoate doar 300 W reali.
Nu ca ai avea nevoie de mai mult... dar totusi.
Carcasa aia costa 140 de lei, deci sursa este 70  de lei.... cam pocnitoare.

#16
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostroxanaRabinowitz, on 26 februarie 2017 - 21:08, said:

Carcasa aia costa 140 de lei, deci sursa este 70  de lei.... cam pocnitoare.
Dar isi va face treaba f bine. nu are nevoie de mai mult.

#17
daniel11111

daniel11111

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 26.05.2015

View PostroxanaRabinowitz, on 26 februarie 2017 - 21:08, said:

Nu ai putea sa schimbi, placa de baza de exemplu ?!

View Postdaniel11111, on 26 februarie 2017 - 20:42, said:

P.S. Am ajuns la concluzia ca poate pentru acest cpu nu are rost overclock-ul si nici pentru ram daca cumpar SSD, insa am nevoie de port HDMI si la placile low end nu am gasit port HDMI.
Ce programe folosesc: Pai lucrez cu c# si microsoft sql server la job iar uneori lucru de acasa, insa am inceput sa invat React.js si as trece pe alt proiect (mongoDB + Node.js + React.js)

http://altex.ro/plac...r4-6xsata3-matx, Da gen asta are port HDMI de care am absolut nevoie neavand gpu dedicat si 4 sloturi ca sa nu cumpar alta cand adaug ram. Ca sa cumpar o placa de baza macar la 100 lei mai ieftin decat cea din build ar fi nevoie sa ma limitez la frecventa ram 2133 mhz.

Edited by daniel11111, 26 February 2017 - 21:29.


#18
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Ce treaba are HDMI cu gpu dedicat ?
Adica vrei sa spui ca monitorul tau are doar HDMI ?!

http://altex.ro/plac...r4-6xsata3-matx
280 de lei, direct suport pentru Intel gen. 7, memorie la 2400 - doar 2 sloturi, dar oricum nu ai spus CIND ai vrea sa faci acel upgrade.
Si nici ce programe folosesti nu ai spus.
NU are HDMI, nu sint lamurit cu asta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate