Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Nokia 5

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
422 replies to this topic

#289
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Decat sa faci sandwich, mai bine cumpara un case bun de pe amazon sau ebay si pe fata pune un tempered glass care sa aiba review-uri bune pe amazon. Parerea mea.

#290
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,012
  • Înscris: 29.06.2011
Am un incarcator auto de 0,75A Nokia luat de cand aveam Nokia Lumia 520. Am incarcat cu el Lumia 710, 520, 640, 550, 650, Nokia 3 si o tableta . Nokia 5 nu vrea sa-l incarce. De ce oare ? Chiar daca este de putere mica nu ar trebuie sa-l incarce dar mai incet ?

#291
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,783
  • Înscris: 25.07.2004
Salutari,

Cum fac sa se mute automat  pe card pozele dupa ce le fac? Mi-am luat un card si l-am formatat sa fie in continuarea memoriei interne. Aplicatiile merg mutate, dar la setari camera foto meniul storage este blocat

Attached Files



#292
pastel3005

pastel3005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,379
  • Înscris: 11.08.2006

View Postmicutu82, on 05 mai 2018 - 14:46, said:

Salutari,

Cum fac sa se mute automat  pe card pozele dupa ce le fac? Mi-am luat un card si l-am formatat sa fie in continuarea memoriei interne. Aplicatiile merg mutate, dar la setari camera foto meniul storage este blocat
tre sa ai 2 memorii, interna si externa. daca cardul e setat tot intern,  nu merge. doar daca e setat mem externa.

#293
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,783
  • Înscris: 25.07.2004
Aha, merci

#294
pastel3005

pastel3005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,379
  • Înscris: 11.08.2006
este disponibila o noua actualizare de securitate, 132 mb.

#295
kondrei

kondrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 14.11.2007
Am si eu probleme cu acest Nokia 5.
Are 2 cartele in el, una de la Orange iar cealalta de la RDS. Ultima este folosita pentru date iar orange-ul pt. convorbiri. De multe ori orange-ul nu are semnal, sunt sunat si intra robotul cum ca nu ma aflu in aria de acoperire si nici nu pot suna de pe ea.
Am crezut ca este cartela de vina, am schimbat-o si tot la fel face. Am inversat sim-urile in slot si tot la fel: cea de orange pierde semnal pe cand cea de rds merce perfect.
A mai patit cineva la fel, solutii eventual.
Android-ul este actualizat la zi
Merci

#296
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,012
  • Înscris: 29.06.2011
Care este treaba cu memoria cache ?
Daca este prea plina afecteaza functionarea telefonului ?
Al meu mergea cam greu si banuiam aplicatia My Vodafone(mi-a mai facut probleme si in trecut). Am reinstalat aplicatia si pare ca merge bine telefonul dar am curatat si memoria cache(la fantasticul Android 8 trebuie sa iei fiecare aplicatie in parte si sa stergi memoria cache) si nu stiu exact de la ce mergea telefonul mai greu(avea putin lag). Oricum aplicatia My Vodafone este praf, daca nu as primi bonus de net din ea ar zbura instantaneu din telefon.

#297
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View PostCGDBZ, on 11 mai 2018 - 09:18, said:

Care este treaba cu memoria cache ?
Daca este prea plina afecteaza functionarea telefonului ?
Al meu mergea cam greu si banuiam aplicatia My Vodafone(mi-a mai facut probleme si in trecut). Am reinstalat aplicatia si pare ca merge bine telefonul dar am curatat si memoria cache(la fantasticul Android 8 trebuie sa iei fiecare aplicatie in parte si sa stergi memoria cache) si nu stiu exact de la ce mergea telefonul mai greu(avea putin lag). Oricum aplicatia My Vodafone este praf, daca nu as primi bonus de net din ea ar zbura instantaneu din telefon.


Ti-am mai zis, nu cache-ul aplicatiilor conteaza, ci cache-ul OS-ului. Cauta si tu Wipe cache partition pe YT.

#298
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,012
  • Înscris: 29.06.2011
Aunci inseamna ca era de la aplicatia My Vodafone caci dupa reinstalare telefonul functioneaza bine.

#299
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Nokia 5.1 (2018): 189€-219€
[ https://www1-lw.xda-cdn.com/files/2018/05/nokia-51-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
  • OS Android 8.1 Oreo
  • Display 5.5-inch 18:9 FHD+ (2160×1080)
  • Gorilla Glass
  • Chipset Octa-core MediaTek Helio P18
  • Up to 2.0GHz
  • GPU Mali T720 MP3
  • RAM 2GB/3GB
  • Storage 16GB/32GB, MicroSD slot
  • Rear camera 16MP
  • Front camera 8MP
  • Battery 2970mAh
  • Charging MicroUSB 2.0
  • Security Fingerprint sensor
  • Connectivity Wi-Fi 802.11a/b/g/n, Bluetooth 4.2, NFC
  • FM radio, 3.5mm jack
  • Dimensions 151.1 x 70.73 x 8.27mm
  • Colors Copper, Tempered Blue, Black

Sursa.

#300
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Hands On - Nokia 5.1.

#301
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Promo…
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BtF9dTN8T8Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#302
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,809
  • Înscris: 09.12.2012
Nokia Camera cu Pro mode (port app not oficial),desi HMD a zis ca Pro mode este disponibil doar pe telefoanele cu lentile Carl Zeiss,ei uite ca e posibil si pe Nokia 5,6 din 2017 cu lentile standard.
Dupa ce instalati aplicatia,o sa observati doua aplicatii numite Camera Foto,o deschideti pe a doua,prima e cea stock fara Pro mode,iar cea de a doua e cu Pro mode.
https://1drv.ms/u/s!...WDRsu-IW0SgyeDg

#303
pastel3005

pastel3005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,379
  • Înscris: 11.08.2006
am instalat, incercat. pare ok, singurul lucru ce nu ma lasa, este sa salveze pe sd card. zice ca nu am card in tel...
pe app nativ, e ok.

#304
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008
Cum stau noile nokia la semnal?.... intreb pt ca fiu-meu (Huawei p10 Lite-cam acelasi pret) se plange ca uneori are semnal slab comparativ cu alti colegi in aceasi incapere .
Ce ar fi de reprosat la model 5.1 ? asta tinand cont de pret , si daca l-a cumparat careva...

Edited by sailor62, 05 June 2018 - 16:31.


#305
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,580
  • Înscris: 11.02.2016
Cred că huawei-ul ăla are ceva probleme. Huawei sta cel mai bine pe partea de semnal dintre toți producătorii de telefoane.
Nokia 3 de exemplu sta destul de bine la capitolul semnal. Mai bune că Samsung (S6, j3 16, j5 15/17) dar mai prost că Huawei (p9 lite 15)

Edited by heinz, 05 June 2018 - 18:05.


#306
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Voi cand ziceti ca "sta prost", va luati dupa numarul de liniute sau dupa valorile reale ale semnalului? Daca va luati dupa numarul de liniute, n-are niciun fel de importanta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate