Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Facultate/studii ethical hacking

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Dydydda

Dydydda

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.12.2013
Salut! Sunt elev in clasa a XII-a si vreau sa urmez o facultate ca sa lucrez ca ethical hacker, dar nu stiu ce facultate sa aleg si care ar fi cea mai buna in legatura cu acest domeniu. Daca este cineva care ma poate ajuta cu niste informatii, cat mai precise, i-as ramane profund recunoscator.
E prima data cand postez asa ca sper ca am postat unde trebuie.

#2
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 19.12.2012
Ca sa "studiezi ethical hacking" trebuie sa fii stapan pe domeniu IT/software si abia dupa, sa te apuci de hecareala. Bine ca nu ai spus ca vrei sa faci facultatea de ministrii sau presedinti

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003
Calculatoare/Informatica.

#4
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,429
  • Înscris: 10.08.2005
Si tu cum definesti "ethical hacker" ?
Esti macar la nivelul "script kiddies" ?

#5
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Nu există facultate de așa ceva, tu pe ce lume trăiești ?
Peste tot în lume dacă vrei în domeniul calculatoarelor facultățile se numesc Computer Science (la noi - automatică sau informatică) și te învață ȘTIINȚA calculatoarelor: algoritmi, limbaje, etc. Nici nu se pune problema să te învețe "hacking".

#6
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

 Dydydda, on 26 februarie 2017 - 12:50, said:

Salut! Sunt elev in clasa a XII-a si vreau sa urmez o facultate ca sa lucrez ca ethical hacker, dar nu stiu ce facultate sa aleg si care ar fi cea mai buna in legatura cu acest domeniu. Daca este cineva care ma poate ajuta cu niste informatii, cat mai precise, i-as ramane profund recunoscator.
E prima data cand postez asa ca sper ca am postat unde trebuie.
Domeniul the ethical hacker este  inclus fie   in jobul numit Software Security Engineer. Pentru a deveni inginer in securitatea informatiei trebuie sa faci Poli-Automatica + Master in Securitatea Informatiei sau mai repede Academia Tehnica Militara -Facultatea de Sisteme Electronice si Informatice Militare, sau  Academia Natională de Informatii „Mihai Viteazul” + Master la SRI
De asemeni mai poti activa in domeniul ethical hacker ca virgula consultant in securitatea retelor unde faci teste de penetrare.

#7
catalin7331

catalin7331

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 07.09.2014
Ai vazut Mr Robot? :lol: :lol:

#8
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

 catalin7331, on 27 februarie 2017 - 14:02, said:

Ai vazut Mr Robot? Posted Image Posted Image
Nu stiu cine e Mr Robot.

Edited by lightpoint, 27 February 2017 - 14:18.


#9
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

 lightpoint, on 27 februarie 2017 - 13:46, said:

Poli-Automatica + Master in Securitatea Informatiei sau mai repede Academia Tehnica Militara -Facultatea de Sisteme Electronice si Informatice Militare, sau  Academia Natională de Informatii „Mihai Viteazul” + Master la SRI
Doctorate nimic, nimic? :lol:

@initiator: oare cati "etical hackeri" au ajuns asa ceva punand astfel de intrebari pe forumuri? am eu senzatia ca nu tare multi...

#10
Dydydda

Dydydda

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.12.2013
Ati inteles gresit intrebarea...nu vreau sa fac o facultate in urma careia sa ies hacker.Posted Image Tin sa precizez ca nu am asteptarea ca de la facultate "sa invat" sa devin hacker,  ci vreau sa fac una care sa aiba legatura cu asa ceva, multa programare,  pentru a ma si ajuta la angajare, chiar daca pe cei mai multi angajatori ii intereseaza ce ai in cap si nu diploma, dar pentru a fi "bagat in seama" mai usor. Legat de hacking, invat singur de mult timp si nu am asteptarea ca o facultate sa ma invete asa ceva. Sper ca v-am lamurit A10, XON-XOFF si MrReason.

Multumesc mult pentru raspuns lightpoint!

#11
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,429
  • Înscris: 10.08.2005

 lightpoint, on 27 februarie 2017 - 14:16, said:

Nu stiu ce e Mr Robot.
un serial destul bun

#12
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

 MarianG, on 28 februarie 2017 - 19:09, said:

un serial destul bun
Aaa, eu nu prea ma uit la filme/seriale.De asta nu stiam cine  este.

#13
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

 catalin7331, on 27 februarie 2017 - 14:02, said:

Ai vazut Mr Robot? Posted Image Posted Image

...si CSI Cyber Posted Image

+ trebuie si ceva cursuri de psihologie

Edited by superm, 01 March 2017 - 12:59.


#14
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 18.10.2011

 lightpoint, on 27 februarie 2017 - 13:46, said:

Domeniul the ethical hacker este  inclus fie   in jobul numit Software Security Engineer. Pentru a deveni inginer in securitatea informatiei trebuie sa faci Poli-Automatica + Master in Securitatea Informatiei sau mai repede Academia Tehnica Militara -Facultatea de Sisteme Electronice si Informatice Militare, sau  Academia Natională de Informatii „Mihai Viteazul” + Master la SRI
De asemeni mai poti activa in domeniul ethical hacker ca virgula consultant in securitatea retelor unde faci teste de penetrare.

Si nu te astepta sa te invete cineva, dincolo de SSL, VPN etc.

Nu stiu cine te angajeaza in Romania. Chiar astept contraexemple.

Exista certificari, cursuri, te-ai gandit? desigur, e bine sa faci si facultatea (de profil).

Calea clasica: certificare (desi nu se da decat daca ai x ani exp, din ce stiu) si apoi internship /angajare
Sau facultate, si de prin anul III internshipuri, angajare. Plus citit certi de profil. Luat un mentor, prezentat la conferinte etc. Exista ceva firme in Romania (putine).

Dar repet: nu stiu cate firme isi permit sa angajeze oameni specializati. Se merge pe all-in-one.

Edited by aaaa4567, 05 March 2017 - 20:18.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate