Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Pot oare aceste contraziceri si discutii schimba credinta unui om?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
202 replies to this topic

Poll: Poate scimba oare acele discuti gandirea cuiva (27 member(s) have cast votes)

Crezi ca e posibil ca un crestin sa devina ateu ?

  1. nu (1 votes [3.70%] - View)

    Percentage of vote: 3.70%

  2. da (26 votes [96.30%] - View)

    Percentage of vote: 96.30%

Ce anume ar putea determina ca un crestin sa devina ateu?

  1. Experientele de viata (17 votes [40.48%] - View)

    Percentage of vote: 40.48%

  2. Discutile de pe forum (6 votes [14.29%] - View)

    Percentage of vote: 14.29%

  3. Deschiderea minti spre ratiune (19 votes [45.24%] - View)

    Percentage of vote: 45.24%

Vote Guests cannot vote

#109
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostSOCRATE_MMXII, on 27 februarie 2017 - 15:49, said:

Lasă etnobotanicele, te rog frumos.
Sper ca ai inteles pana la urma ca prin substante poti schimba sau anihila constinta cuiva . Nu aiurea societatea noastra e inundata de tot felul de substante cu efecte subtile . Alcoolul, tutunul(fumatul), cafeaua , ciocolata , ceaiul negru,  . . .  sunt multe substante care pot altera capacitatea de rationare . Carnea de porc consumata pe termen lung si cantitati mici chiar (50 grame zilnic) produce o schimbare de mentalitate .aidoma drogatului . Cunosc astfel de persoane care sunt foarte irascibile daca nu consuma carne de porc o zi-doua . Si cu siguranta stii acelasi efect si la consumatorii de cafea .

#110
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View PostSfantul Jakob, on 27 februarie 2017 - 16:49, said:

Ai crescut in Biserica Adventista sau alta biserica evanghelica, printre niste oameni curati la suflet si la trup, care, alaturi de parintii tai, te-au invatat lucruri foarte bune. Acum ai crescut si scuipi in farfuria din care ai mancat si musti mana care te-a hranit.
Daca tot vorbesti de manipulare emotionala.
Asa ceva n-ai invatat in Biserica Adventista ci pe saiturile ateiste gaunoase care ti-au atras atentia in ultima vreme.
Cum explici faptul ca cei mai multi membrii ai bisericii s-au nascut si au crescut in acea biserica ?

#111
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

View PostSfantul Jakob, on 27 februarie 2017 - 16:49, said:

Deci nu sa-ti pui intrebari, ci sa afirmi ca Biblia e mincionoasa.
Da, sa afirmi ca Dumnezeu este mincinos si Cuvântul Sau, Biblia e o facatura, e un pacat. In crestinism.
Evanghelia după Ioan spune că „Dumnezeu este Cuvântul” nu Biblia, da' ce știe el. Se pare că tu știi mai bine.

View PostSfantul Jakob, on 27 februarie 2017 - 16:49, said:

Ai crescut in Biserica Adventista sau alta biserica evanghelica, printre niste oameni curati la suflet si la trup, care, alaturi de parintii tai, te-au invatat lucruri foarte bune. Acum ai crescut si scuipi in farfuria din care ai mancat si musti mana care te-a hranit.
Daca tot vorbesti de manipulare emotionala.

Asa ceva n-ai invatat in Biserica Adventista ci pe saiturile ateiste gaunoase care ti-au atras atentia in ultima vreme.
O declarație mai nazistă decât asta n-am auzit în viața mea.
Ție libertatea de opinie îți spune ceva?

#112
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,191
  • Înscris: 26.01.2007

View PostPlatonX, on 27 februarie 2017 - 17:37, said:

Cum explici faptul ca cei mai multi membrii ai bisericii s-au nascut si au crescut in acea biserica ?
Aproape la fel cum iti explici si tu: ceea ce aude copilul in primii ani de viata este esential. Il marcheaza pentru tot restul vietii. Dar asta se intampla nu numai in Biserica Adventista ci cu toate bisericile. Si in toate religiile. Si in familiile ateiste, e la fel.
Diferenta este ca eu cred ca faptul ca ai crescut intr-o familie si intr-o biserica in care s-a pus pret pe educatia ta laica si religioasa este o binecuvantare careia tu-i dai cu piciorul. Sper sa nu fie decat o ratacire temporara in viata ta.

Daca ai fi fost crescut intr-o familie destramata, fara niciun Dumnezeu, lipsita de dragoste, de principii si de toate cele, poate ai fi inteles cu adevarat ce inseamna abuzul.

View PostSOCRATE_MMXII, on 27 februarie 2017 - 17:43, said:

Evanghelia după Ioan spune că „Dumnezeu este Cuvântul”
Da, dar tu nu crezi ce zice Ioan pentru ca Evanghelia lui este canonica, nu apocrifa.

View PostSOCRATE_MMXII, on 27 februarie 2017 - 17:43, said:

O declarație mai nazistă decât asta n-am auzit în viața mea.
Ție libertatea de opinie îți spune ceva?
Da. Mie libertatea de opinie imi spune ca am dreptul sa-mi exprim opinia fara sa fie etichetata de tine drept "nazista".
Pentru tine libertatea de opinie inseamna sa incerci sa pui "pumnul in gura" cuiva care isi exprima opiniile?

Edited by Sfantul Jakob, 27 February 2017 - 17:54.


#113
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

View PostSfantul Jakob, on 27 februarie 2017 - 17:50, said:

Aproape la fel cum iti explici si tu: ceea ce aude copilul in primii ani de viata este esential. Il marcheaza pentru tot restul vietii. Dar asta se intampla nu numai in Biserica Adventista ci cu toate bisericile. Si in toate religiile. Si in familiile ateiste, e la fel.
Diferenta este ca eu cred ca faptul ca ai crescut intr-o familie si intr-o biserica in care s-a pus pret pe educatia ta laica si religioasa este o binecuvantare careia tu-i dai cu piciorul. Sper sa nu fie decat o ratacire temporara in viata ta.

Daca ai fi fost crescut intr-o familie destramata, fara niciun Dumnezeu, lipsita de dragoste, de principii si de toate cele, poate ai fi inteles cu adevarat ce inseamna abuzul.

Da, dar tu nu crezi ce zice Ioan pentru ca Evanghelia lui este canonica, nu apocrifa.

Da. Mie libertatea de opinie imi spune ca am dreptul sa-mi exprim opinia fara sa fie etichetata de tine drept "nazista".
Pentru tine libertatea de opinie inseamna sa incerci sa pui "pumnul in gura" cuiva care isi exprima opiniile?
Ai devenit judecător și călău în ceea ce privește educația cuiva. Creștinesc nu e deloc, însă e al dracu' de pavelian.
Păstorele, eu cred ceea ce spun Evangheliile, nu ce-mi spune Pavel impostorul, care ar fi fost un nazist pe cinste dacă ar fi trăit în secolul XX. Și Hitler ar fi luat lecții de la el.

#114
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,191
  • Înscris: 26.01.2007

View PostSOCRATE_MMXII, on 27 februarie 2017 - 18:01, said:

Păstorele, eu cred ceea ce spun Evangheliile
Inspectore ANAF, daca macar Evangheliile ai inceput sa le crezi, esti pe calea cea buna. Mai ai inca mult de mers.
Dar tinand cont ca pana acum doar apocrifele erau ok, e semn bun.

#115
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Așa pățești dacă nu ești atent la ceea ce-ți spune cel cu care „dialoghezi”, ci doar dai replici ca să te afli-n treabă.
Continuă, te rog. „Educația” ta este „încântătoare” de-a dreptul.

Edited by SOCRATE_MMXII, 27 February 2017 - 18:31.


#116
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,191
  • Înscris: 26.01.2007

View PostSOCRATE_MMXII, on 27 februarie 2017 - 18:30, said:

Continuă, te rog. „Educația” ta este „încântătoare” de-a dreptul.
Nu-i suficient sa iti placa. Trebuie sa si depui efort sa inveti.
Daca vei baga la cap, nu vei mai ramane repetent.

#117
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Ești comic. Ești chiar mai comic decât paco.

P.S. Ai grijă să nu-ți puște bumbii-n chept dă fală...

View Postpacopaco1967, on 27 februarie 2017 - 16:58, said:

Sper ca ai inteles pana la urma ca prin substante poti schimba sau anihila constinta cuiva . Nu aiurea societatea noastra e inundata de tot felul de substante cu efecte subtile . Alcoolul, tutunul(fumatul), cafeaua , ciocolata , ceaiul negru,  . . .  sunt multe substante care pot altera capacitatea de rationare . Carnea de porc consumata pe termen lung si cantitati mici chiar (50 grame zilnic) produce o schimbare de mentalitate .aidoma drogatului . Cunosc astfel de persoane care sunt foarte irascibile daca nu consuma carne de porc o zi-doua . Si cu siguranta stii acelasi efect si la consumatorii de cafea .
O gură de pălincă n-a omorât pe nimeni.
O cafea n-a omorât pe nimeni.
Un ceai negru n-a omorât pe nimeni.

Carnea de porc e leguma mea preferată cu garnitură de vin roșu. Un adevărat deliciu.

P.S. Nu știu de unde scoți „studiile” în ceea ce privește carnea de porc, dar se vede de la o poștă că-s făcute de niște imbecili.

Edited by SOCRATE_MMXII, 27 February 2017 - 19:02.


#118
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postkruger, on 27 februarie 2017 - 10:37, said:

Depinde de persoanele in cauza. Exista oameni deschisi la minte si oameni complet inchisi, incuiati. Sunt oameni care aleg certitudinea in locul adevarului.

Uite un exemplu: Ipotetic vorbind, un user posteaza aici pe forum si face niste greseli gramaticale uriase. I se atrage atentia de catre alt user, doar de dragul gramaticii si deci fara sa contribuie la subiectul discutat ... ei bine, cum crezi ca ar trebui sa reactioneze primul user? Repet, ipotetic vorbind.


acel user nu mia explicat ce anume am gresit    ,daca imi explica i dateam dreptate

#119
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

View PostRay25tm, on 27 februarie 2017 - 20:59, said:



Acel user nu mi-a explicat ce anume am gresit. Daca imi explica îi dadeam dreptate.

Acum observi unde greșești?
Ai carențe mari la scriere. Nu poți avea pretenția de a fi mai destupat la minte decât religiosul pe care, chipurile, îl combați.

#120
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010

View PostRay25tm, on 26 februarie 2017 - 12:15, said:

Sunt extrem de curios daca conversatia dintre un crestin si un ateu poate transforma acel crestin intr-o persoana atee? sunt curios daca cineva de aici a devenit ateu find crestin cand a intrat aici? daca nu exista cazuri de genu ce sens are categoria asta daca persoanele atee raman atee si persoanele crestine raman crestine?

It happened mate, eu si mada acum vreo 5-7 ani pe forumul asta Posted Image
Also happened in other places before cat got tired :D.

Edited by tamtamtam, 04 July 2017 - 09:13.


#121
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
eu am o intrebare adresata strict teistilor.....
un chinez, un hindus ori un japonez se vor duce in Iad fiindca nu au respectat invataturile crestine? Posted Image

#122
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostValmont43, on 04 iulie 2017 - 19:46, said:

eu am o intrebare adresata strict teistilor.....
un chinez, un hindus ori un japonez se vor duce in Iad fiindca nu au respectat invataturile crestine? Posted Image
Nu.

Oare Dumnezeu este numai al iudeilor? Nu este El şi Dumnezeul păgânilor? Da, şi al păgânilor.

#123
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View PostValmont43, on 04 iulie 2017 - 19:46, said:

eu am o intrebare adresata strict teistilor.. un chinez, un hindus ori un japonez se vor duce in Iad fiindca nu au respectat invataturile crestine?

Intrebarea e pusa gresit. Chinezii sau japonezii pot fi crestini (mai rar, dar se intampla). Trebuia sa intrebi daca un ateu (indiferent de nationalitate) ajunge in iad, daca un homosexual necrestin ajunge in iad, etc..

Iar raspunsul este da, ajung. Doar paganii care fac voia lui Dumnezeu (adica se comporta ca un crestin chiar daca nu sunt) nu ajung in iad.

11. Căci nu este părtinire la Dumnezeu!
12. Câţi, deci, fără lege, au păcătuit, fără lege vor şi pieri; iar câţi au păcătuit în lege, prin lege vor fi judecaţi.
13. Fiindcă nu cei ce aud legea sunt drepţi la Dumnezeu, ci cei ce împlinesc legea vor fi îndreptaţi.
14. Căci, când păgânii care nu au lege, din fire fac ale legii, aceştia, neavând lege, îşi sunt loruşi lege,
15. Ceea ce arată fapta legii scrisă în inimile lor, prin mărturia conştiinţei lor şi prin judecăţile lor, care îi învinovăţesc sau îi şi apără,
16. În ziua în care Dumnezeu va judeca, prin Iisus Hristos, după Evanghelia mea, cele ascunse ale oamenilor.

Edited by oMariusRO, 05 July 2017 - 06:09.


#124
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View PostRay25tm, on 26 februarie 2017 - 12:15, said:

Pot oare aceste contraziceri si discutii schimba credinta unui om?
Nu
Daca acela crede intrucat a trait "fenomene speciale" reale (desigur in necunostinta de cauza considerate supranaturale, divine etc), nu i se poate schimba credinta decat tot prin acces la acest gen de fenomene dar cu alt continut cognitiv (cumva asa cum orice copil e dezvatat de supranaturalul referitor la Mos Craciun insa, cu interventii de tip SCM) sau printr-un soc pe linia credintei lui.

#125
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010

View Postaltnume, on 07 iulie 2017 - 19:20, said:

Nu
Daca acela crede intrucat a trait "fenomene speciale" reale (desigur in necunostinta de cauza considerate supranaturale, divine etc), nu i se poate schimba credinta decat tot prin acces la acest gen de fenomene dar cu alt continut cognitiv (cumva asa cum orice copil e dezvatat de supranaturalul referitor la Mos Craciun insa, cu interventii de tip SCM) sau printr-un soc pe linia credintei lui.
This. II faceti sa realizeze ce rahat e credinta. 5% of the time it works every time

#126
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,191
  • Înscris: 26.01.2007

View Postaltnume, on 07 iulie 2017 - 19:20, said:

Daca acela crede intrucat a trait "fenomene speciale" reale (desigur in necunostinta de cauza considerate supranaturale, divine etc), nu i se poate schimba credinta decat tot prin acces la acest gen de fenomene dar cu alt continut cognitiv (cumva asa cum orice copil e dezvatat de supranaturalul referitor la Mos Craciun insa, cu interventii de tip SCM) sau printr-un soc pe linia credintei lui.

View Posttamtamtam, on 07 iulie 2017 - 23:17, said:

II faceti sa realizeze ce rahat e credinta.
Rahat cu perje.
Credinta Ateista.
Credinta ca omul e o specie de Broasca Primordiala poreclita Tiktaalik

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate