Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Verizon testeaza 5G

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
dd13

dd13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 12.01.2017

 xeleron, on 02 martie 2017 - 18:35, said:

La 500 de clienti daca le oferi 5g cu viteze de 50 mb/s ai nevoie de un backbone de 5Gb/s cel putin.
Pai ce, internetul prin cablu nu are nevoie de backbone?

Pe de alta parte, pentru un ISP, mai ales in zonele cu densitate scazuta cum ar fi cartierele de case, poate fi mult mai rentabil sa instaleze mai multe situri pe 2.6 - 3.8 GHz si sa ofere internet fix prin unde radio decat sa intinda o gramada de cablu. Nu uita ca, in SUA, o foarte mare parte din populatie traieste in suburbii, nu in cartiere de blocuri ca la noi.

De exemplu: http://www.cbc.ca/nl...l/images/22.jpg

#20
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Dar ce,spectrul ala 2.6-3.8 e liber,sau mi se pare mie ca e restrictionat?
In zonele cu densitate scazuta a populatiei nu zic ca nu ar merge,daca standardul se doveste a avea o acoperire geografica mare (ceea ce 3g si LTE nu au).

#21
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,518
  • Înscris: 20.10.2006
LTE chiar are acoperire destul de mare pe 800 Mhz! Nu e liber spectul ala, dar nici foarte scump. Daca pui in comparatie cheltuielile net fix versus mobil nu cred ca iese mult mai scump cel mobil. La internetul mobil nu ai nevoie nici de echipe asa multe la mentananta, nu ai nevoie de echipe de instalatori, mai greu sa ti se fure/distruga echipamentele.

Edit: Nu uita ca deja in destule zone cu densitate redusa singura sursa de net sunt retelele mobile.

Edited by LunaCrystal, 02 March 2017 - 22:40.


#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Niciodata nu as renunta la netul fix prin fibra pentru o conexiune mobila. Punct!

#23
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Pai pana acum iese exorbitant de scump, nu vad granzii telekom sa se inghesuie sa ofere internet via LTE in zonele rurale fata de fir.

#24
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,518
  • Înscris: 20.10.2006
Eu mai degraba cred ca nu vor sa invete romanii cu o singura conexiune, mai bine sa plateasca si net mobil si fix. Ca este posibil sa oferi net mobil la viteze bune si fara limita de trafic s-a vazut cel mai bine la 2ktelecom.

#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pe de alta parte este bine sa ai net din doua surse diferite. Eu as plati pentru ambele.

Mai sigur este netul fix> intreruperi mai putine, erori mai putine, viteze mai mari, latente mai mici, preturi mult mai mici. Evident ca netul fix este la ora actuala alegerea potrivita.

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am avut si WiMAX de la 2K si a fost decent la inceput, potrivit pentru o persoana fara prea multe cerinte, in rest nu era viteza suficienta, ping-ul mare, pe Romania nu aveam sub 60-70 ms de regula, chiar si 80-90 ms de multe ori. Apoi a fost tot mai rau.

#27
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,518
  • Înscris: 20.10.2006
@Steaua2006 E bine sa ai net de la 2 provideri diferiti mai corect zis, asa e. Nu stiu cum le reiese la majoritatea ca internetul fix ar avea intreruperi mai putine cand avem asa: orice iesire din casa, orice intrerupere a curentului, avarii deregula mai dese decat la telefonia mobila. Viteze sunt mai mari, dar ca home user nu prea ai ce face cu ele. 4G-ul ofera fara probleme viteza destula, 5G sigur si mai mult. Preturile sunt mai mici, dar internetul fix dupa mine e o alegere potrivita doar pentru cine nu prea iese din casa. Si asa se naste si ideea: nu mai iese lumea din casa din cauza internet-ului, foarte reala dealtfel.

@simple_dreams  De curiozitate, cate hard-uri ai si cat de des schimbi informatia de pe ele? Ce aplicatii/servicii online folosesti de ai nevoie de viteza de ordinul sutelor de Mbps?

Edited by LunaCrystal, 03 March 2017 - 04:10.


#28
dd13

dd13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 12.01.2017

 MembruAnonim, on 02 martie 2017 - 23:05, said:

Niciodata nu as renunta la netul fix prin fibra pentru o conexiune mobila. Punct!
Eu oricand as prefera o conexiune 4G decat un ADSL de 2 mbps. Punct! :)

Nici nu cred ca a fost vorba vreodata sa fie eliminata fibra optica pentru a trece pe unde radio, ci de a instala 4G/5G in zonele in care internetul fix e jalnic.

 xeleron, on 02 martie 2017 - 19:01, said:

Dar ce,spectrul ala 2.6-3.8 e liber,sau mi se pare mie ca e restrictionat?
Raza de acoperire mai mica, dar spectru disponibil mult mai mare.

#29
tzopinel

tzopinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 405
  • Înscris: 02.03.2017

 MembruAnonim, on 02 martie 2017 - 14:40, said:

Care e problema ta cu internetul fix, ai ramas cu spaime de cand nu-ti permiteau parintii sa iti bagi internet acasa? Una rationala sigur nu e.
Va afla și el cu timpul că și internetul mobil tot prin fir vine pănă le celulă, eNB sau cine știe cum le va mai zice la cele 5G..

#30
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,518
  • Înscris: 20.10.2006
Stiu demult cum functioneaza o retea mobila, eu ziceam ca nu vad rostul unei conexiuni fixe pentru persoanele fizice acasa, nu la nivel de industrie. Acolo vorbim de altceva totusi, stiu ca si la datacenterele pentru gazduire web e obligatoriu internetul fix, la fel in cazul altor domenii de activitate ale firmelor. E o mare diferenta, nu putem compara home-userii cu firmele.

Edited by LunaCrystal, 03 March 2017 - 12:55.


#31
tzopinel

tzopinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 405
  • Înscris: 02.03.2017
Nope, nu ziceai așa, pomeneai niște dezavantaje ale conexiunilor fixe și eu doar sugeram subtil că acestea se însumează cu altele în cazul conexiunilor mobile. Posted Image

Edited by tzopinel, 03 March 2017 - 12:58.


#32
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,518
  • Înscris: 20.10.2006
Nu prea se insumeaza, enb-urile au alt tip de conexiune fixa+back-up nu o simpla conexiune negarantata cum au home-userii. Nu am vazut sa pice telefonia mobila cand pica internetul sau curentul in tot orasul pentru home-useri. In plus la internetul fix mai adaugam la nefunctionalitate fiecare minut cand nu te esti acasa pe cand la cel mobil doar timpul cat esti in zona unde nu e semnal, e o diferenta majora.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate