Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

conectare sistem audio 5.1 Akai

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
andict

andict

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 22.08.2016
Bun, baieti, eu am rezolvat-o. Am aflat tot ceea ce doream despre muzica de cea mai inalta calitate! Multumesc!

Acum, mai am doua mici intrebari. Am acest sistem> http://www.emag.ro/s...f/pd/D87PRBBBM/

Nu vreau sa il conectez la laptop sau desktop PC. Muzica o voi pune pe stick USB, iar stick-ul il voi baga "la subwoofer", in portul USB.

Doresc sa ascult numai muzica pe acest sistem. Muzica in format MP3 (format pe care il suporta sistemul).

Acum vin intrebarile:
  • Cum ar trebui sa ascult muzica? 5.1 (in toate boxele + subwoofer) sau 2.1 (boxa stanga, boxa dreapta + subwoofer)?
  • Muzica in format MP3 ar trebui sa iau 320kbps, nu?


#2
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Sistemul e cea mai ordinara chinezarie. N-are nici cea mai mica legatura cu subiectul topicului ,ba chiar e in totala contradictie. Mai strange niste banuti.
Muzica(adica formatele)NU e(sunt) suportate de sistem ci de sursa de redare . Poti asculta si CD-uri daca conectezi un sistem din ala la Cd player. Sau la pc.
Muzica stereo se asculta 2.1 pe asa ceva. 5.1 e pentru suresele multicanal.
320kbps e bitrat-ul maxim la mp3 ,deci cea mai buna calitate la acel format.

Edited by edigee, 25 February 2017 - 12:31.


#3
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postandict, on 25 februarie 2017 - 11:04, said:

Cum ar trebui sa ascult muzica?

Daca nu iti permiti un sistem care sa reproduca cat de cat corect sunetul cumpara o pereche de casti, Creative Aurvana Live spre exemplu si vei avea o revelatie in materie de muzica.

#4
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postedigee, on 25 februarie 2017 - 12:30, said:

Sistemul e cea mai ordinara chinezarie.

Spune si tu mai pe ocolite, ca in bancul ala cu bula si cu taurul. :D Nu-i arunca omului direct in fata.

#5
andict

andict

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 22.08.2016

View Postedigee, on 25 februarie 2017 - 12:30, said:

Sistemul e cea mai ordinara chinezarie. N-are nici cea mai mica legatura cu subiectul topicului ,ba chiar e in totala contradictie. Mai strange niste banuti.
Muzica(adica formatele)NU e(sunt) suportate de sistem ci de sursa de redare . Poti asculta si CD-uri daca conectezi un sistem din ala la Cd player. Sau la pc.
Muzica stereo se asculta 2.1 pe asa ceva. 5.1 e pentru suresele multicanal.
320kbps e bitrat-ul maxim la mp3 ,deci cea mai buna calitate la acel format.

Mie imi satisface nevoile. Nu am avut probleme cu sistemul pana acum. Nu am o camera foarte mare, este destul pentru camera mea. Pentru mine, suna bine. Poate ca nu se compara cu alte sisteme, insa ma multumesc cu atat.

Multumesc pentru corectare. Sursa de redare nu imi permite sa redau decat MP3. Acum am zis bine :)

Voi cumpara astazi un adaptor din 2x RCA in jack.

Sistemul nu a fost achizitionat de mine, ci unchiul meu mi l-a luat de ziua mea de nastere. El le are cu muzica, cu sistemele audio etc., dar in banii aia asta a gasit. Nu a stat mult sa caute, i s-a parut cel mai ok sistemul asta si l-a luat.

View Postrazor01, on 25 februarie 2017 - 12:35, said:

Daca nu iti permiti un sistem care sa reproduca cat de cat corect sunetul cumpara o pereche de casti, Creative Aurvana Live spre exemplu si vei avea o revelatie in materie de muzica.

Cand e vorba de casti, ma multumesc cu EarPods-urile de la iPhone.


Nu am pretentii la super calitate audio. De multe ori am nevoie de sistemul asta Akai pentru un gratar, vara cand stau in curte pe balansoar, nimic mai mult.

#6
andict

andict

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 22.08.2016
Am cumparat un cablu care intr-un capat are 2x RCA, iar in celalalt jack 3.5mm.

Am conectat laptopul la sistem si functioneaza. Nu am observat vreo diferenta intre folosirea stick-ului USB si difuzarea melodiilor de pe YouTube cu sistemul conectat la laptop.

Acum totul o sa fie mai rapid, nu mai trebuie sa stau sa descarc fiecare melodie si sa o pun pe stick-ul USB.

Acum pot folosi sistemul si cand ma uit la filme. Conectez laptopul la TV prin HDMI si sistemul audio la PC.

Am cateva DVD-uri cu filme. Daca bag DVD-ul in laptop si redau filmul, voi avea sunet 5.1? (nu 5.1 stereo, ci multicanal - sper ca zic bine)

#7
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Daca sunetul nu iese din laptop prin intermediul unei placi audio 5.1 nu, nu vei avea 5.1 real. Problema este ca o placa audio care sa faca asta o sa te coste aproape cat sistemul ala Posted Image

Cu alte cuvinte trebuie sa ai conectate intre laptop si sistemul audio 3 cabluri, daca nu ai asa nu vei avea nici sunet multicanal.

Edited by razor01, 25 February 2017 - 19:27.


#8
andict

andict

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 22.08.2016
Am inteles.

Am facut eu un test pe YouTube cu un videoclip cu o masina de F1. In anumite momente, cand camera era in stanga masinii, masina se auzea numai in partea dreapta. Astfel, am crezut ca functioneaza 5.1 real.

#9
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
La 5.1 real ai 6 canale. Asta inseamna 3 fire. unul pt. canalele front ,unul pt. canalele rear si unul combinat pt. canalul centru plus subwoofer.
Ce ai auzit tu acolo cu masina de F1 era un efect de stereofonie normala.

Edited by edigee, 25 February 2017 - 19:54.


#10
andict

andict

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 22.08.2016
Aaah, acum am inteles. Multumesc!

#11
andict

andict

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 22.08.2016
Am revenit cu o intrebare:

Daca conectez sistemul la laptop, iar pe laptop dau play la o melodie in format FLAC, muzica care se va auzi din boxe va fi la calitate FLAC sau intervine ceva (chiar daca sursa de redare suporta numai MP3 folosind stick-ul USB / cardul SD)?

#12
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
Vei reda FLAC, calitatea sunetului fiind limitata in prima instanta doar de calitatea placii de sunet a laptopului ( si de iesirea analogica pe care o folosesti - probabil cea pentru casti ). Acest semnal este transformat din digital in analog de placa de sunet din laptop , apoi merge in sistemul tau AKAI unde este amplificat in domeniul analogic. Daca bagai un stick, atat conversia din digital in analog cat si amplificarea semnalului se faceau in sistemul AKAI

--

PS - restul discutiei a fost mutat pe topicul despre FLAC, mp3 si altele -> https://forum.softpe...sless-vs-lossy/

Edited by bibiaudiofil, 26 February 2017 - 18:32.


#13
andict

andict

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 22.08.2016
Multumesc! Ai facut bine ca ai despartit topicul!

Ca o concluzie...Cum e mai bine? Sa stau, sa caut si sa descarc muzica in format FLAC si sa redau muzica cu sistemul conectat la laptop sau, mai simplu dar nu stiu daca este in acelasi timp o varianta buna, sa redau direct muzica MP3 cu stick-ul USB bagat direct in sistemul Akai?

Sau o alta varianta ar fi WAV.

Edited by andict, 26 February 2017 - 18:39.


#14
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
Descarca FLAC si reda cu laptopul !

#15
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
andi, cu akai-ul ala asculta linistit direct de pe youtube, nu o sa sesizezi nicio diferenta

Edited by razor01, 26 February 2017 - 20:56.


#16
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Pe acel sistem coroborat cu integrata din laptop flac este doar risipa de spatiu.
Sa ramana la mp3 320kbps.
Pentru flac investeste intr-un dac, amp steteo sh si o pereche de boxe de raft.
Sau dac cu amplificator de casca + casti decente.

Edited by geo123, 05 March 2017 - 09:54.


#17
andict

andict

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 22.08.2016
Am inteles! Multumesc de sfat!

Intre timp am mai dat de o problema...


Vreau sa conectez sistemul audio la TV. Am un cablu, intr-o parte are 2x RCA, iar in cealalta parte are Jack 3.5mm. Am reusit sa conectez sistemul la laptop, a fost simplu. La TV...nu stiu...

Spatele TV-ului: http://obrazki.elekt..._1427662455.jpg

Spatele sistemului: http://www.soundstar...-6-601x1024.jpg

Edited by andict, 05 March 2017 - 20:12.


#18
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
Din poza nu pare sa ai iesire de sunet analogica din TV

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate