Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Blackberry Key One

- - - - -
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postchris_t, on 26 februarie 2017 - 09:26, said:

Revin puțin la postarea mea anterioara. După cum unii știu, am fost unul dintre marii susținători ai BlackBerry pe forumul ăsta. Curve, Z, Q, Passport, chiar și Playbook, le-am avut. Mesajul ăsta îl scriu de pe un Q5, telefonul de back-up. Părerea mea, Chen e pur și simplu nebun. În momentul în care a renunțat la BB10, TREBUIA să știe că nu va mai putea cere extra $$$ pe telefoane. Sunt doar niște Androide cu s modificat și, unele, cu tastatură fizică.

Iar eu, fan BlackBerry, îmi caut acum telefon. Și așteptam Mercury ăsta, K1 sau cum ii zic ei. Înțeleg că banii îi iau în mare parte TCL iar o parte merg la BlackBerry. Totuși, nu înțeleg prețul. 600e = 505 e + TVA. Și stau ca boul și mă uit la lista de prețuri Telekom Business. Huawei Nova, cu aceleași specificații ca și K1, mai puțin tastatura și camera, 285e+TVA!!! Mai departe, P9, telefonul anului 2016, 405e. S6 edge 64Gb, 407e. S7, 470e. HTC10, 530e. S7 edge, 545e. Iphone7, 590e. Mă uit pe PC Garage , vad Lumia 950/XL la 230/270e. Toate preturile fără TVA, deci comparate direct cu 505 pentru K1.

Prima întrebare este : cât de tembel să fii să ceri banii ăștia pe un Android, fie el și modificat?

A doua întrebare : acum eu ce draci d telefon îmi iau, că BlackBerry K1 m-a lăsat cu ochii în soare? Posted Image

Lumia 950.

#20
dani2013

dani2013

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 09.03.2013

View Postchris_t, on 26 februarie 2017 - 09:26, said:

Revin puțin la postarea mea anterioara. După cum unii știu, am fost unul dintre marii susținători ai BlackBerry pe forumul ăsta. Curve, Z, Q, Passport, chiar și Playbook, le-am avut. Mesajul ăsta îl scriu de pe un Q5, telefonul de back-up. Părerea mea, Chen e pur și simplu nebun. În momentul în care a renunțat la BB10, TREBUIA să știe că nu va mai putea cere extra $$$ pe telefoane. Sunt doar niște Androide cu s modificat și, unele, cu tastatură fizică.

Iar eu, fan BlackBerry, îmi caut acum telefon. Și așteptam Mercury ăsta, K1 sau cum ii zic ei. Înțeleg că banii îi iau în mare parte TCL iar o parte merg la BlackBerry. Totuși, nu înțeleg prețul. 600e = 505 e + TVA. Și stau ca boul și mă uit la lista de prețuri Telekom Business. Huawei Nova, cu aceleași specificații ca și K1, mai puțin tastatura și camera, 285e+TVA!!! Mai departe, P9, telefonul anului 2016, 405e. S6 edge 64Gb, 407e. S7, 470e. HTC10, 530e. S7 edge, 545e. Iphone7, 590e. Mă uit pe PC Garage , vad Lumia 950/XL la 230/270e. Toate preturile fără TVA, deci comparate direct cu 505 pentru K1.

Prima întrebare este : cât de tembel să fii să ceri banii ăștia pe un Android, fie el și modificat?

A doua întrebare : acum eu ce draci d telefon îmi iau, că BlackBerry K1 m-a lăsat cu ochii în soare? Posted Image
f ok punctat!
pretul este aberant pt un snapdragon 625. macar daca puneau un 820 ca la dtek 60. ar fi fost o chestie cat de cat rezonabila.
mda urmatorul fail marca blackberry ...
din pacate nu prea ai de unde alege in prezent decat intre iphone7/7+ sau un android de top gen s7edge care se gaseste la un pret decent.
sau iei pur si simplu un mid range la un pret de maxim 1500 lei si-ti faci treaba cu el .
oricum nu mai conteaza.
windows 10 poate fi o varianta doar daca nu te deranjeaza uneori lipsa unor aplicatii din windows store.
chen cred ca habar nu are ce face, nu vede ca asa-zisii oameni de biznis s-au reorientat rapid spre iphone sau galaxy s7 edge/google pixel etc.? fara sa mai astepte bashinile astea cu securitatea pe android ...un dtek sau keyone e la fel de sigur ca orice android decent . conteaza ce instalezi, de unde o faci si  sa fim seriosi aplicatia nativa dtek nu face altceva decat sa-ti spuna ce nivel de securitate are telefonul si din ce cauza are nivelul respectiv.cam atat face .a sa nu uit faptul ca lunar primeste patch de securitate de la google.
cel mai sigur telefon in ziua de azi e doar cel cu butoane non smart , gen nokiile alea la 100lei. nu sistem de operare nu gps nu internet nu mail nu retele sociale, nu nimic. doar apel voce si sms . din ala nu are ce sa fure hakerii pt ca nu poti instala nimic.
eu as astepta sa vad ce mai scoate samsung anul asta gen s8/s8plus sau edge sau note cat o fi .desi vor fi la niste preturi de key one o sa para superieftin. asta daca aruncam o privire la pretul lui pixel XL . pretul cred ca i-au luat prin surprindere si pe cei de la apple.
cu noul model , atentie TCL aka blackberry mobile pt ca blackberry nu mai face hardware ci doar software., incearca marea cu degetul dupa modelul huawei adica lanseaza un model cu performante medii la pret de OZN doar doar va da lumea buluc sa-l cumpere ca de , daca e cumplit de scump sigur e si f f reusit.
eu unul daca as avea de ales strict intre modele blackbery as alege un dtek 60 ca am avut si stiu ce poate . sau un dtek 50 ca e cam acelasi drac cu keyone ca hardware.

Edited by dani2013, 26 February 2017 - 15:02.


#21
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
http://9gag.com/gag/aG1ed9w

Edited by danX, 26 February 2017 - 19:11.


#22
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Adica a crapat si Androidul....

Edited by farausername, 26 February 2017 - 21:15.


#23
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006

View PostAres14, on 26 februarie 2017 - 11:04, said:

Lumia 950.

Scuze de off-topic.

Aproape de acord. W10 imi e aproape de suflet, mai ales ca folosesc multe servicii MSFT. Problemele insa sunt:
1. Viitorul W10M. Microsoft are obiceiul sa "rezolve problemele" in stilul BB Playbook. Adica, o data cu viitoarea lansare W10ARM sunt sanse foarte mari ca 950/XL sa fie lasate in urma. Iar eventualul SurfacePhone sigur va veni la un pret peste Elite X3 de la HP. Solutia cea mai safe ar fi un probabil un Android de 1500 pana isi lamuresc MSFT strategia, iar OEM dezvolta produse pe ideea SurfacePhone, dar la un pret mai "pamantesc". Speram ca Android-ul asta sa fie K1, dar se pare ca nu e .

2.iVMS-4500, adica o aplicatie pentru sistemele de supraveghere HIKVISION. Echivalentul pe W10M e un fel de web-wrapper, care nu tine minte IP-urile camerelor, trebuie introduse manual de fiecare data cand te loghezi. Si, daca ar fi un IP, ar fi cum ar fi, dar din pacate e vorba de 11. Daca ma pot descurca fara ea? DA. Daca mi-ar face viata mai usoara cu 5 min? Iarasi DA.

3. Serviciile MSFT sunt disponibile pe Android, unele chiar mai slefuite decat pe W10M: folosesc Cortana, este. Am 1TB de spatiu in OneDrive, este.  Pentru note, folosesc OneNote, este. Office Lens, este. Licenta O365, este. Folosesc Skype cam 50 mesaje pe zi, este. Aplicatie Outlook, este.

4.Lumia 950 de pe PC Garage e importat de GigiGSM sau alt furnizor de-asta puscat. Si, cum rata de failure e destul de mare la ele, nu m-as risca sa nu am garantie oficiala. Nu ma ajuta cu nimic ca Garajul ma trimite la l*barii aia si aia imi dau cu flit, sau imi repara telefonul pe genunchi.

Mi-a ramas sa aleg intre Huawei Nova si S6 Edge, care sa ma tina un an sau doi. De la BB nu am ce sa iau, Androizii sunt overpriced pentru ce fac, iar un nou Passport, desi am vazut ca sunt la preturi foarte bune acum, nu se pupa cu punctul 3, adica serviciile MSFT.

Edited by chris_t, 26 February 2017 - 23:29.


#24
dani2013

dani2013

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 09.03.2013
eu as recomanda un blackberry dtek 50 .e la un pret f ok in raport cu ce ofera.un android mid range cu interfata bb . singura chestie discutabila ar fi bateria cam slaba din ce-am vazut pe net dar se rezolva cu un incarcator de masina sau eventual o baterie externa.
nu recomand s6 edge pt ca este overpriced , nu are slot card si in plus este un telefon aparut acum 2 ani. posibil sa gafaie rau de tot in urmatorul an fara sa vorbim de inca 2 ani.
mai bine daca vrei ceva f ok mai pui niste bani nu f multi peste cei necesari pt un s6 edge si cumperi un s7.
desi eu mi-as lua un bb dtek 50 la super bani fata de s6edge /s7  ca sa ma dau cu el si mai astept sa vad ce apare.
la o eventuala revanzare pierzi f mult la un s6 edge sau nush ce huawei.

Edited by dani2013, 27 February 2017 - 09:10.


#25
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Nu merge, in afara de 10 bucati Passport pe lichidare de stoc, in oferta Telekom biznis Posted Image nu mai este niciun Blackberry. Si, daca nu imi iau Lumia, nu am de gand sa platesc pretul intreg la el. S6e a primit azi update la Nougat, iar pretul de revanzare nu prea ma intereseaza, deci teoretic o mai duce vreo 2 ani si as lua varianta de 64GB cu 1.800 lei (scazuti din bugetul de achizitii de la ei). La 64gb + 1 TB stocare OneDrive slotul de card e o chestie asa, din secolul trecut.

O sa vad ce iau, scuze de off-topic, dar chiar asteptam K1 Posted Image

Edited by chris_t, 27 February 2017 - 09:44.


#26
xedos6

xedos6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,766
  • Înscris: 18.12.2011
S6 edge nu recomand! E superb telefonul dar se crapă ecranele într-o veselie! Plus că e slab la acumulator, semnal! Crezi că s6 edge e mai bun decât dtek 60?
Mie chiar îmi place noul BlackBerry key one! Arată altfel față de toate dreptunghiurile de pe piață, care sunt toate la fel, niște fâșii de sticlă!
Ce nu vă place la el? Procesorul? Prețul va scădea cum a scăzut și la priv! Mie și priv îmi place, deși e cam mare și mai slab decât dtek 60/50 oricând l-as prefera pentru design!
Eram hotărât către key one dar deocamdată mă mulțumesc cu silver edition care e cam la fel dar mai lat :)
Passport a ajuns 1300 lei!
Lumia 950 sunt foarte urâte și au plastice ieftine, doar camera foto e de ele!
Lumia wp10  e departe rău față de os10 BlackBerry! Observ ce înapoiat e și când deschizi mai multe linkuri, pagini web!
La passport mă deranjează intarzierea la tastat pe forumsoftpedia și facebook care nu afișează tot timpul notificarile, trebuind să apăs eu manual pe linkul cu afisare toate notificarile pentru a se reinprospata.


#27
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Procesorul chiar imi place, 625 pare a fi o solutie excelenta pentru utilizatorii normali, care nu au nevoie de procesare foarte puternica (a se citi gaming). Singurul lucru care nu imi place la telefon e pretul. Ca va scadea, da, clar ca va scadea, dar eu am nevoie de telefon acum, nu peste jumatate de an. Pana in 400-450e si cu disponibilitate la operatori, il si comandam. Azi :) Asa, la 600e, in State doar unlocked, in Europa mai vedem, cu lansare in aprilie, sa se spele pe cap cu el.

Cred ca maine comand Nova, adica K1 in alta imbracaminte.

#28
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,184
  • Înscris: 07.08.2003
K1 e cumplit la preț!!! 599 euro în listă va duce la 599 euro fără TVA la noi. În opinia mea nu merită decât 350 euro.
Mai aștept măcar pana la Crăciun când expira abonamentul la VDF. Ori parasesc barca BlackBerry ori rămân de un DTEK.

#29
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Depinde de operatori si de client, la pretul asta pana la Craciun ar trebui sa vina la oferte gen 200 euro si abonament 11 euro pe 2 ani! La banii astia poate l-as lua daca as avea nevoie de un Android.

#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sa inteleg ca Aurora, cel dual sim, e ceva noutate, pe langa acest Keyone?
Imi amintesc ca tatuca Chen, in urma cu vreo 3 ani, a spus ca nu va avea niciodata un dual sim, si a ras flegmatic.
Cred ca pana la urma i-a picat flegma in profit si viitor sumbru.

#31
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Da, Aurora e altceva. Nu e dezvoltat de TCL, ci sub un alt acord de licențiere, de data asta cu o companie din Indonezia, BB Merah Putih. Au drepturi de comercializare parcă doar în Indonezia, nu știu dacă și în alte țări din zonă. Oricum, Indonezia e mare și sunt fani BlackBerry, erau undeva la 60 milioane de utilizatori activi ai BBM la începutul anului.

Oricum, rău au ajuns sub conducerea lui Chen. Dacă Olviu au sânge în oo și bani în bancă, pot licentia brandul BlackBerry. La fel ca oricine de pe forumul ăsta. Chen, prostituată mică si neselectiva, ia oricât, de la oricine.

#32
alfa147

alfa147

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 21.07.2009
La Ilex a apărut KeyOne la 2550 lei - precomandă. Același preț l-am plătit și pentru Passport SE acum un an jumate, telefon care s-ar cam cere schimbat.
Stau în cumpănă între Keyone și Xiaomi MiMix, unul comandat din China cam tot pe acolo ajunge, poate puțin mai scump cu tot cu taxe.

#33
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016
BlackBerry amână lansarea modelului cu tastatură KeyONE

#34
alfa147

alfa147

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 21.07.2009
https://www.clove.co...ackberry-keyone

Intr-adevar, in mai e anuntata prima livrare

#35
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,880
  • Înscris: 07.08.2008

View Postalfa147, on 02 aprilie 2017 - 22:33, said:

La Ilex a apărut KeyOne la 2550 lei - precomandă.
Vad ca a sarit la 2725lei. Am mai gasit la iCover - https://www.icover.r...b-4g-black.html - 2699lei si livrare gratuita, precomanda.
Ciudat ca in rest nu se mai baga nimeni sa vanda.

#36
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,184
  • Înscris: 07.08.2003

View Posttigerheart, on 17 aprilie 2017 - 18:36, said:


Vad ca a sarit la 2725lei. Am mai gasit la iCover - https://www.icover.r...b-4g-black.html - 2699lei si livrare gratuita, precomanda.
Ciudat ca in rest nu se mai baga nimeni sa vanda.

La prețul ăsta...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate