Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Recomandare Psihiatrie

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 25.02.2017
Salut, sunt nou pe aici, am o problema mai...dificila sa zic asa, am sa detaliez pe scurt.
am un cumnat (sotul surorii) de la o vreme , aproximativ un an a inceput s-o ia pe aratura.a casunat pe un vecin (var de al meu) precum ca ar avea o relatie cu nevasta sa (sora mea) noaptea umbla ne debun prin spatele casei, unde este si padurea.. ca locuiesc langa padure.ca vine ala si bate cu sticla in copac sa o cheme pe sora mea la....la inceput nu am dat importanta, dar treaba a devenit tot mai rea pe parcurs, s a dus si s a luat de baiatul ala pe strada (este insurat, are copii si este un om linistit) cand il intreb daca a vazut el ceva care sa justifice cele spuse de el. zice niste abetratii precum ca si a gasit puloverul invers pe el dimineata cand s a trezit, ca nu mai era apa in galeata... etc.a plecat de multe ori de acasa sora mea tinand la el sa dus de l a intors ca nu vrem sa ajunga om al strazii , totusi locuim in aceiasi curte de 27 de ani si nu ne lasa inima sa l abandonam, vrem sa l ajutam, de fiecare data cand ii spuneam sa mergem la un medic fugea de acasa.. asta s a intamplat si in urma cu 4 zile, a fugit de acasa. joi cand sora mea iesea de la munca s a dus dupa ea si a inceput s o bata pe strada pana cu greu au sarit niste oameni sa i desparta ( 3 locuri de munca si a pierdut din cauza lui ca se ducea acolo si facea scandal) el inainte de asta nu era asa.. daca ii ziceai doua cuvinte intra in pamant de rusine, n a ridicat niciodata in 27 de ani palma la sormea. apoi dupa incidentul cu bataia a fugit . azi dimineata ne am trezit cu el in curte..fiind ploaie afara nu l am vazut cand a intrat la el in casa si a luat cutitul, la iesire din casa, nepoata mea l a vazut cu ditamai cutitul in mana de ziceai ca se duce la razboi. i a luat cutitul cu forta si m a chemat pe mine.. el apucase sa fuga. am fugit dupa el. l am prins si l am tras inapoi in curte si am chemat politia, cu gandul ca acestia ne vor ajuta sa l internam nevoluntar, prin semnatura. imi zicea ca a luat cutitul sa l omoare pe cel care are relatie cu nevasta sa , acest lucru il tot mentioneaza de cateva luni bune, ca baga cutitul in el. a venit politia.. le am spus despre ce este vb, l am intrebat pe el de fata cu politia de ce a luat cutitul, a recunoscut ca se ducea sa l omoare pe ala, i am spus domnului politist ca ar trebui internat pentru un tratament ceva. el mi a spus mie ca nu se ia dupa legile mele ce le citesc pe internet.l a luat la politie, zicand ca il tin acolo pana se trezeste din bautura ii da o amenda si il elibereaza ca nu au ce sa i faca. in 30 de minute de la plecare s-a intors ''monstru '' acasa..batut de catre cei de la politie, nu asta era scopul pentru care i am chemat.        deci, el avand o boala psihica. nu mai este in stare sa munceasca, ca atare nu mai are asigurare medicala. evit sa ma duc la un spital sa l internez ca sunt convins ca trebuie sa mi vand un rinichi sa i platesc spitalizarea. vreau sa ma duc la un cabinet de psihiatrie cu el luni neaparat, acum este acasa.. inca fierbe tacit asa..ca m am infipt putin in el, nu pot da in el cu toate ca i jumate cat mine, mi e mila de el.dar nici nu pot sa stau si sa astept sa faca o nenorocire. rugamintea mea este daca stiti vreun cabinet de psihiatrie in bucuresti cu preturi mai decente.. si daca aveti idee daca un cabinet particular de psihiatrie este are competenta de a pune un diagnostic si a recomanda medicamente... am uitat sa specific, el le cam are cu bautura.. nu bea mult, dar bea mai mereu, problema este ca are aceiasi gandire si treaz si beat, numai ca beat este in stare de o nenorocire ceva..

#2
PantherOne

PantherOne

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 631
  • Înscris: 07.02.2017
Daca se gaseste cineva sa spuna ca initiatorul e trol, eu zic sa se abtina.

#3
aaddyy2005

aaddyy2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.02.2013
Vezi sa nu faca fixatie pe tine, chiar daca e juma de bulletin nici nu stii ce ti se poate trage. Acum trebuie diagnosticat daca nu-s iluzii date de starea etilica sau psihoza data de in debut de schizofrenie paranoida( vezi daca are antecenente familiale de schizofreni). LA DOCTOR!
Daca are incredere in tine poti sa-l aburesti cum ca tie iti e rau si ca ai vrea sa te acompanieze sa vezi in doctor. Faza cu plata nu stiu cum e, poate altii te vor ajuta cu sfaturi pe partea asta.

Edited by aaddyy2005, 25 February 2017 - 19:22.


#4
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 25.02.2017
sunt costient ca poate vedea in mine un balaur asa dintr o data, nu stau cu gandul '' mie nu mi se poate intampla'' vad si eu ce se intampla in lumea asta , l am convins sa nu mai bea deloc sa meara luni cu mine la doctor. a promis. stau cu ochii pe el, facusem programare pt luni.. am explicat despre ce este vb.. nu a fost nici o problema, apoi m a sunat de la cabinet ca a patit ceva in familie si nu mai poate saptamana viitoare. aveti idee daca ma duc cu el la Alexandru Obreja pentru consultatie, trebuie programare ceva?

#5
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Si acum, pe bune ( presupunand ca nu esti troll ....ceea ce eu cred ca esti ) , ce crezi ca se intampla daca il duci la psihiatrie ? Fac aia de acolo o pasa magica si ii iese astuiua gelozia din cap ? Nu stiu cine are mai multa nevoie de psiholog , ala sau cei din jur  care cred ca problema este cum sa-l pacaleasca sa il duca la medic . Adica voi credeti ca intra ala pe usa spitalului , papa o pastila alba si cand iese de acolo cade in genunchi si cere iertarea la toti pe care i-a suparat . Voi pe ce lume traiti ?

Edited by JurasikMan, 25 February 2017 - 19:32.


#6
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,017
  • Înscris: 23.09.2005
Ti-e mila de el, ok, dar trebuie actionat rapid si ferm. Poa` sa-ti fie mila in continuare, nu zice nimeni nu, insa ceea ce trebuie facut, sa fie facut cu hotarare si fermitate. Dus urgent la medic, dar daca nu vrea, sau daca merge la medic si totusi situatia continua si nu se remediaza... nu stiu ce sa zic, solutii radicale, despartire, 112, etc.

Uneori un om bolnav are "darul" de a te trage dupa el, in groapa. Un nebun nu trebuie lasat sa faca regulile pentru restul familiei.

Zic asa, la modul general, eu nu-s psihiatru.

Edited by Phobos, 25 February 2017 - 19:37.


#7
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 25.02.2017

 JurasikMan, on 25 februarie 2017 - 19:32, said:

Si acum, pe bune ( presupunand ca nu esti troll ....ceea ce eu cred ca esti ) , ce crezi ca se intampla daca il duci la psihiatrie ? Fac aia de acolo o pasa magica si ii iese astuiua gelozia din cap ? Nu stiu cine are mai multa nevoie de psiholog , ala sau cei din jur  care cred ca problema este cum sa-l pacaleasca sa il duca la medic . Adica voi credeti ca intra ala pe usa spitalului , papa o pastila alba si cand iese de acolo cade in genunchi si cere iertarea la toti pe care i-a suparat . Voi pe ce lume traiti ?
in primul rand nu stiu ce este ala troll..iar in al doilea rand nu cred in magie, dar.. daca este un inceput pe psihoza.. ma gandesc ca se poate stagna pana nu ajunge mai grav, dupa pararea ta aia ..de OM MARE, ce ar trebui sa facem?

#8
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,809
  • Înscris: 10.12.2006
Mie mi-a luat doi vecini cu politia si ambulanta. Daca Politia de la tine zice ca nu se poate, ca te dai destept cu internetul, zi-le ca faci plangere impotriva lor, sa vezi cum devin brusc interesati.

Nu e normal sa astepti sa omoare pe cineva inainte de a lua masuri. Vorbeste si cu viitoarea victima, sa faca plangere.

#9
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 25.02.2017

 Phobos, on 25 februarie 2017 - 19:33, said:

Ti-e mila de el, ok, dar trebuie actionat rapid si ferm. Poa` sa-ti fie mila in continuare, nu zice nimeni nu, insa ceea ce trebuie facut, sa fie facut cu hotarare si fermitate. Dus urgent la medic, dar daca nu vrea, sau daca merge la medic si totusi situatia continua si nu se remediaza... nu stiu ce sa zic, solutii radicale, despartire, etc.

Uneori un om bolnav are "darul" de a te trage dupa el, in groapa.

Zic asa, la modul general, eu nu-s psihiatru.
despartirea... este usor de spus.. el dupa 27 de ani de casatorie. zilele trecute asa ''bolnav'' cu capul cu este s a dus si a dus flori de sf valentine. i am spus sa plece, insa tot mentioneaza ca nu poate trai fara ea.. il vad in stare si sa se sinucida cand este in crize.. crezi ca as putea trai cu mine daca l as da afara cu japca si el s ar sinucide? situatia este destul de aiurea..

 Mizu, on 25 februarie 2017 - 19:34, said:

Mie mi-a luat doi vecini cu politia si ambulanta. Daca Politia de la tine zice ca nu se poate, ca te dai destept cu internetul, zi-le ca faci plangere impotriva lor, sa vezi cum devin brusc interesati.

Nu e normal sa astepti sa omoare pe cineva inainte de a lua masuri. Vorbeste si cu viitoarea victima, sa faca plangere.
am vb cu baiatul care este amenintat, a fost azi sa depuna plangere. '' politia de la mine'' erau doi..tineri la vreo 26 de ani, din voluntari.. ca de orasul voluntari apartin.

#10
aaddyy2005

aaddyy2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.02.2013

 JurasikMan, on 25 februarie 2017 - 19:32, said:

Si acum, pe bune ( presupunand ca nu esti troll ....ceea ce eu cred ca esti ) , ce crezi ca se intampla daca il duci la psihiatrie ? Fac aia de acolo o pasa magica si ii iese astuiua gelozia din cap ? Nu stiu cine are mai multa nevoie de psiholog , ala sau cei din jur  care cred ca problema este cum sa-l pacaleasca sa il duca la medic . Adica voi credeti ca intra ala pe usa spitalului , papa o pastila alba si cand iese de acolo cade in genunchi si cere iertarea la toti pe care i-a suparat . Voi pe ce lume traiti ?

Creierul omului trebuie scos din priza, apoi reinstalat windowsul si schimbat antivirusul si deabia apoi vezi daca mai e recuperabil. Ramul si viteza de operare nu intereseaza ca nu era geniu. Cam asa lucreaza si psihiatria, daca nu ii da shut down la creier nu ai ce repara.

#11
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,017
  • Înscris: 23.09.2005

 EneStelian, on 25 februarie 2017 - 19:37, said:

despartirea... este usor de spus.. el dupa 27 de ani de casatorie. zilele trecute asa ''bolnav'' cu capul cu este s a dus si a dus flori de sf valentine. i am spus sa plece, insa tot mentioneaza ca nu poate trai fara ea.. il vad in stare si sa se sinucida cand este in crize.. crezi ca as putea trai cu mine daca l as da afara cu japca si el s ar sinucide? situatia este destul de aiurea..

Stiu ca e usor sa vorbesti, cum sunt eu, care n-am nici o treaba. Insa trebuie sa fii constient ca totul ajunge mai devreme sau mai tarziu la un final, orice casnicie se termina la un moment dat. In cazurile fericite, "cand moartea ne va desparti", "si au trait fericiti pana la adanci batraneti" in altele mai devreme.

E posibil ca vremea acestei casnicii a venit. Nu zic ca e asa, eu nu cunosc detalii, zic doar ca e o posibilitate pe care nu trebuie neaparat s-o scoti din calcul categoric. Da, trebuie facut tot ce se poate, insa daca nimic nu merge, sa fii constient ca acolo trebuie ajuns.

 EneStelian, on 25 februarie 2017 - 19:37, said:

zilele trecute asa ''bolnav'' cu capul cu este s a dus si a dus flori de sf valentine.

Asta nu numai ca nu inseamna absolut nimic, dar mai degraba poate ca iti confirma temerile.

 EneStelian, on 25 februarie 2017 - 19:37, said:

crezi ca as putea trai cu mine daca l as da afara cu japca si el s ar sinucide?

Dar ai putea trai cu tine daca ar ucide pe altcineva din familie sau vecini, si tu stii ca puteai evita asta? Ganteste-te in felul urmator: daca omul chiar se sinucide, probabil ca era in stare sa faca rau oricum si altcuiva. Deci, daca se sinucide, poate ca ai evitat o tragedie. Tragedie ar fi si asa, normal, dar macar n-a mai tras si pe altul dupa el.

Edited by Phobos, 25 February 2017 - 19:48.


#12
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 25.02.2017

 Phobos, on 25 februarie 2017 - 19:42, said:





Dar ai putea trai cu tine daca ar ucide pe altcineva din familie sau vecini, si tu stii ca puteai evita asta?
ai dreptate cu asta..de asta am zis ca este ca dracu situatia. el nu mai are pe nimeni sa l sustina, are doi frati.. care sunt si aia doi alcoolisti ce locuiesc cu chirie.de asta am zis ca luni , marti sa fie o zi decisiva, ori se lasa ajutat ori.. ramane pe drumuri vai de capul lui.. imi este mila de el, dar de familia mea mi se rupe sufletul.

#13
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Cu un asa dement in casa , sora-ta chiar ar trebui sa si gaseasca un amant . Macar sa se bucure de viata . Preferabil sa fie unu lat in spate , cu pumnul greu si sa nu fie neamuri ( var in special ...ca daca-i var cu tine , poate este var si cu sora ta , asa zice logica lucrurilor -  desi in cutumele populare se zice ca daca se iubesc verii se bucura divintatea ) . Ce face cumnatul tau este incadrat in lege si se pedepseste cu privarea de libertate . Se numeste tentativa de omor calificat . Daca intri pe situl Poltiei Romane la Persoane Cautate , ai sa gasesti o multime de astfel de indivizi cautati pentru a fi incarcerati pentru infractiuni simlare .  Faptul ca a fost baut nu il absolva . Si eu mai beau dar nu iau oamenii la omor din cauza asta . Politia locala sa isi faca treaba  , daca nu , sunati la 112 si faceti plangere impotriva sefului de post din localitatea voastra . Omul trebuie scuturat bine . Am cunoscut o multime de " nebuni " . Stii cat sunt nebuni ? Pana dau de un nebun mai mare ca ei si se fac miei . Ia sa il fi luat un nene mai zdravan sa sa il fi tinut de glezne pe balcon , de la etajul zece ...asa vreo cateva zeci de secunde .  Sa vezi ce-i zburau " nebunului " ideile criminale din cap.
Acum hai sa iti zic cum va evolua treaba . Nu-s profet , dar am trait printre borfasi . O sa il duceti cu Politia la psiholog. Pentru el , asta va inseamna ca a primit atentie .  Dintr-un gunoi retardat a devenit cineva . Indiferent ca ii vor spune psihologii , actiunea criminala  va ramane in mintea lui acea activitatea care atrage atentia lumii asupra importantei lui. La un moment dat se va imbata destul de tare incat sa dea cu parul in cap cuiva . Si o sa il vedem la stiri ...doar ca nu vom sti ca este cumnatul tau .

Edited by JurasikMan, 25 February 2017 - 19:52.


#14
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
DE CE la  psihiatru şi nu la psiholog !?!?!?

#15
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,017
  • Înscris: 23.09.2005
Probabil omul trebuie adus cu picioarele pe pamant, in sensul ca trebuie sa i se arate foarte clar ca sora ta NU e proprietatea lui. In general unii inteleg asta cand sunt luati mai tare, dar daca nu, atunci doar un psiholog/psihiatru se poate pronunta.

Edited by Phobos, 25 February 2017 - 20:05.


#16
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 25.02.2017

 JurasikMan, on 25 februarie 2017 - 19:51, said:

O sa il duceti cu Politia la psiholog. Pentru el , asta va inseamna ca a primit atentie .  Dintr-un gunoi retardat a devenit cineva .
nu a fost intodeauna ''gunoi retardat'' cum ii zici tu. omul asta a muncit toata viata. se ducea nemancat la munca sa si intretina familia, nevasta si cele doua fiice, sa nu le lipseasca nimic, ceea ce are el este o boala, eu incerc cat pot sa i ajut pana nu se ajunge la o nenorocire, nu este vorba de violenta aici,ca nu cred ca ar intelege mare lucru cu bataia daca este stricat la creier.. cred ca nu ar fi uman sa nu incercam sa l ajutam si sa l abandonam pe strazi precum un caine.

#17
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,017
  • Înscris: 23.09.2005

 Ploiesteanul2015, on 25 februarie 2017 - 20:02, said:

DE CE la  psihiatru şi nu la psiholog !?!?!?

La psiholog mergi cand simti ca te mânca-n cur daca vezi nori in forma de cartof pe cer si nu stii ce sa faci. Cand e vorba de amenintari cu moartea, poate ar fi bine o vizita si la psihiatru.

Bine, zic si eu asa, am spus ca nu-s in domeniu. Probabil trebuie cate-o vizita la fiecare.

Edited by Phobos, 25 February 2017 - 20:08.


#18
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 25.02.2017

 Ploiesteanul2015, on 25 februarie 2017 - 20:02, said:

DE CE la  psihiatru şi nu la psiholog !?!?!?
nu stiu, ma gandesc ca psihiatrul este cel ce da un diagnostic si da tratament ceva..si psihologul este cel ce ti asculta necazul, nu mai m am lovit de chestia asta pana acum, dar asa am banuit ca la psihiatrul este nevoie sa ajung.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate