Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Se poate trai fara internet ?

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#91
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Eu pot spune clar ca fara internet muream prost in multe privinte, mi-a servit in primul rand la documentare in legatura cu lucrurile care ma pasioneaza.

djl, la Slatina pe cablul analogic exista in continuare videotextul cu anunturi in special de vanzare, inca din 1993. Este ziua si noaptea, ca seara OLT TV post local are program de emisiuni, eu doar le urmaresc stirile pe Youtube in HD. Posted Image

#92
green76

green76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 09.03.2017

 halflife, on 25 februarie 2017 - 17:15, said:

Se mai poate trai fara internet in ziua de azi ? Cat timp ?
Inca mai sunt oameni care n-au nici calculatoare:  boschetarii, copii cersetori care s-ar minuna la vederea unui Mouse sau a unei tastaturi, fermierii de la tara,  muncitorii cu salariul minim. Si da, multi copii care nu au nici macar curent in casa de la sate. Dar n-au murit.  

Gasesti destui pensionari care pot trai mult  si bine fara calculator si internet.
Pentru noi, internetul, jocurile, retelele sociale sunt ceva WOW. Pentru pensionari sunt doar niste pixeli colorati.

 danyel61, on 25 februarie 2017 - 18:04, said:

Se poate, dar aia nu mai e viata.

LOL, ce face dependenta din unii.  Posted Image
Nu te vad bine (si pe multi altii)  la o eventuala furtuna solara care ar produce EMP si pana de curent la scara globala...oricum, e inevitabila.


Eu as zice ca dependenta de mediul virtual si transumanismul nu mai e "viata".  
Mie mi-e dor de vremurile cand mai ieseam pe afara, faceam un sport, vorbeam cu oameni reali (bine, vorbesc si acum, dar mi-e sila efectiv cand ii vad  cu ochii in telefoane cum isi actualizeaza statusul pe FB).

Edited by green76, 09 March 2017 - 10:21.


#93
Shahara

Shahara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 29.08.2013
Cum au putut trai altii inaintea internetului si n-au murit... asa se poate trai si la ora actuala.

#94
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Asta ce mai vrea să însemne? Păi în urmă cu doar 70 de ani s-a trăit și fără curent electric și n-a murit nimeni. Se trăiește, evident. Omul se descurcă când nu are dar odată ce are dezvoltă dependență.

#95
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Cata vreme ai ceva care iti place, trebuie sa profiti, sa te bucuri la maxim, cand nu mai ai acel ceva din cauze independente de tine, asta este, c'est la vie.

#96
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007
Ar fi nasol fara internet: drumuri sa platesti gazu' , curentu', apa,  gunoiul.
Muzica numa de la radio sau tv, adica sa aleaga altii in locul tau pentru tine- oribil!
Canci rezervari bilete de avion, cumparaturi online,  rezervari de hoteluri etc.

#97
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Rezervari de parcari pentru aeroport.Posted Image

#98
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Nu. Mare parte din businessul meu se bazează pe internet.

#99
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Unii scapa de corvoada serviciului lucrand de acasa pe net, facand bani frumosi, n-am inteles cum dar cica fac, Forex e un exemplu dar cica e periculos daca n-ai fler de trader.

Tocmai ca pe mail i se tot facea reclama intre 2010 si 2014, in perioada mea cea mai faina, poate era un semnal sa ader si eu ca vine beleaua dar nu am facut-o. Posted Image

#100
green76

green76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 09.03.2017
In 10 ani, internetul va deveni un LUX

#101
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Da, la 10 Gbps. Posted Image

#102
green76

green76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 09.03.2017

 Neaceasca85, on 11 martie 2017 - 02:04, said:

Da, la 10 Gbps. Posted Image
Da, in conditile in care curentul electric si benzina vor deveni un lux.

#103
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004

 Shahara, on 09 martie 2017 - 11:49, said:

Cum au putut trai altii inaintea internetului si n-au murit... asa se poate trai si la ora actuala.

Însă în trecut oamenii nu-l gustaseră   :peacefingers:

#104
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011

 green76, on 11 martie 2017 - 01:55, said:

In 10 ani, internetul va deveni un LUX
Sau va fi gratuit. Mai curând varianta asta.

#105
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
In Dubai e interesant, benzina si curentul ieftine, probabil ca apa e scumpa. Posted Image

#106
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Problema este cum ma fac eu cunoscut ca firma?
Cum tin legatura cu colaboratorii? Cum le trimit updateuri cu stadiul unei lucrari de proiectare?

Implicatiile sunt mult peste ce ar resimti utilizatorul casnic de net in mod direct.
Problema reala ar fi cea economica. Inainte se putea si altfel dar know-how ala a iesit deja la pensie. Acum toata economia este dependenta de internet. Cand nu ai ce manca la propriu nu te mai intereseaza ca nu mai ai facebook si softpedia.

Din fericire asta nu se va intampla. Ce se poate intampla in schimb si cu urmari foarte grave ar fi sa se taie accesul la GPS. Rusii si-au invatat lectia dupa ce au ramas pe intuneric in razboiul din Georgia in 2008 si si-au dezvoltat propriu sistem de pozitionare dar chiar si asa, oricand o tara sau un continent pot ramane fara semnal GPS. Din nou problema nu va fi a utilizatorului casnic de waze sau de gmaps.

Edited by underb, 11 March 2017 - 19:35.


#107
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008
Deja sunt functionale trei sisteme, plus telefoane (deja pe piata) capabile sa le foloseasca pe toate.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate