Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Impozit freelancer

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
thkflash

thkflash

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.02.2017
inca o intrebare, iar eu cum declar banii? deoarece banii au stat mult timp si in contul site-ului fara sa ii scot, si nici nu stiu exact cat am facut in fiecare luna, stiu doar ca am inceput prin 2015 dar au fost perioade si de o luna in care nu faceam nimic
cum scriu in acea declaratie?

iar fiscul de unde stie ce bani de pe card sunt bani castigati de mine? ca imi mai intra bani si din burse si trimisi de mama iar banii din paypal scrie doar ''card receipt through transfer''.. unii din acesti bani nu puteau foarte simplu sa fie trimisi de exemplu si de o ruda din tara sau din afara? si din cate stiu pentru asa ceva nu trebuie platit impozit

#20
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
În declarație trebuie sa treci doar totalul făcut în anul anterior.
Fiscul nu știe inițial decît ce declari tu. Dacă chiar vor să verifice o pot face și pot afla exact cine a trimis ce dar mă îndoiesc că se vor osteni prea mult cu sumele tale.
Altfel - avînd în vedere ce faci sugerez să declari sumele ca provenind din valorificarea drepturile de proprietate intelectuală și să calculezi deducerile și impozitul după regulile de aici, contribuția la sănătate conform cu regulile de aici. Vezi că mai ai de citit cîteva definiții prin alte părți ale codului dar e destul de usor să le găsești.

#21
HumanBean

HumanBean

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 28.02.2017

View Postradunic, on 01 martie 2017 - 14:00, said:

Nu confundați forma de exercitare a meseriei (PFA, angajat, SRL, whatever) cu persoana fizică care a realizat un venit. Fiscal vorbind n-au nicio treabă una cu alta. Declarațiile de venit se depun în calitate de persoană fizică. Aceeași persoană fizică e supusă impozitării. PFA depune alte declarații (de exemplu 392) și nu plătește impozite la fisc.
201 o va depune în calitate de Ionescu Ion, cetățean român, cu domiciliul în România, care a realizat niște venituri de la entități aflate în afara țării. Faptul că relația cu respectivele entități a purtat-o Ionescu Ion sau PFA Ionescu Ion e irelevant pentru impozitarea veniturilor.
Cu contribuțiile sociale nu știu dacă are regim special pe motiv de vîrstă sau studenție - trebuie să verifice. Dacă nu are va plăti și 5,5% sănătate. Despre pensie - dacă cîștigul maxim lunar e cum ai zis de pînă în 800 de lei, atunci nu datorează CAS.

Multumesc pentru raspuns. Un lucru ce m-a interesat mult este daca trebuie sa platesca si pentru pensie, dar intradevar de obicei mi-a spus ca el nu depaseste 800 lei pe luna deci probabil ca e scutit atunci. Acum nu stiu in ce situatie exacta este el sa plateasca 5.5% sanatate, banuiesc ca va afla el asta. Mai sunt curios de un lucru totusi, daca depune declaratia in cat timp trebuie el sa plateasca toate datoriile catre fisc? In cat timp vine de obicei calculul care spune cat trebuie sa plateasca? Daca depaseste termenul de plata cu o saptamana sau o luna este ceva amenda usturatoare sau ceva de genu? Daca are cineva experienta cu asta as aprecia un raspuns. Multumesc pentru ajutorul oferit pana acum.

Edited by HumanBean, 02 March 2017 - 19:02.


#22
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Termenul de plată este de 60 de zile de la primirea deciziei de impunere. Cînd vine aia... depinde de la funcționar la funcționar. Și da, dacă trece peste alea 60 de zile se lasă cu amenzi și penalizări.

#23
HumanBean

HumanBean

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 28.02.2017
Am inteles. Din raspunsuri am inteles pana acum ca daca astepti pana anul viitor ca sa declari si ignori data de anul asta, 25 Mai, si ai acum luni nedeclarate ele se vor penaliza pentru ca nu ai declarat la timp, chiar daca anul viitor tu declari mai mult de 12 luni si vrei sa platesti pentru tot. 5.5% taxa pentru sanatate depinde de circumstante, si taxa pentru pensie nu e obligatorie in general decat daca platitorul nu depaseste aproximativ 800 lei pe luna (acesta fiind singurul lui venit). Termenul limita de 60 de zile pentru plata taxelor odata la depunerea Declaratiei 201, daca termenul este depasit sunt sanse foarte mari sau garantate ca platitorul sa fie pedepsit prin amenzi. Atunci in general pentru declaratia 201 taxa este in jur de 22% din banii castigati pe anul trecut.

Foarte ultile aceste postari, sper sa ajute si pe altcineva, de aceea le-am repetat. Cand prietenul meu o sa depunda declaratia daca o sa aflu ceva nou de la el o sa postez. Multumesc din nou pentru informatii.

Edited by HumanBean, 02 March 2017 - 21:47.


#24
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Declarația este strict pentru anul anterior, nu se declară mai mulți ani deodată. Nu știu cum se procedează pentru asta.
Limita de la care se plătește contribuția la pensie e 35% din salariul mediu brut pe economie. Anul ăsta 1.095 lei, anul trecut 938 lei.

#25
thkflash

thkflash

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.02.2017
Dar daca declar aceste venituri o sa mi se taie cumva pensia de urmas?
tatal meu a murit si eu primesc o pensie cat timp sunt student, si stiu ca daca am venituri mi se taie aceasta pensie

#26
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Asta nu știu. Caută legea care reglementează pensia de urmaș - acolo trebuie să scrie ce și cum.

#27
foarteverde

foarteverde

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.03.2017
O solutie ar fi un cont pe Payoneer. Au sediul la o banca din Belize si, teoretic, nu faci venit pe teritoriul tarii. Eu mi-am facut azi cont si iti trimit si un MasterCard prin posta. Costa doar 25$ pe an taxa de intretinere. Au si o chestie: ii dai link unei alte persoane si, daca isi face cont, si tu si el primiti 25$ dupa ce face o tranzactie de minim 100$. Deci iti platesti taxa pe un an
Pentru cine e interesat:
https://share.payone...4I7Rom_57lo0Yg2

#28
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

View Postfoarteverde, on 22 martie 2017 - 20:40, said:

Au sediul la o banca din Belize si, teoretic, nu faci venit pe teritoriul tarii.
Dacă ești în România, faci. Citiți legea copii, că nu e greu și vă scutește de posibile dureri de cap ulterioare.
1. Unde ții banii nu e totuna cu sursa lor. Nu are nicio importanță că banii tăi sînt în România sau în Belize, contează cine i-a trimis. Singura diferență e că dacă sînt în Belize fiscul îi găsește mai greu.
2. D201 este pentru venituri provenind din străinătate - criteriul e locul sursei banilor, nu locul unde ești tu!

#29
67Me67

67Me67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 09.09.2006

View Postfoarteverde, on 22 martie 2017 - 20:40, said:

O solutie ar fi un cont pe Payoneer. Au sediul la o banca din Belize si, teoretic, nu faci venit pe teritoriul tarii. Eu mi-am facut azi cont si iti trimit si un MasterCard prin posta. Costa doar 25$ pe an taxa de intretinere. Au si o chestie: ii dai link unei alte persoane si, daca isi face cont, si tu si el primiti 25$ dupa ce face o tranzactie de minim 100$. Deci iti platesti taxa pe un an
Pentru cine e interesat:
https://share.payone...4I7Rom_57lo0Yg2

Sau o alta varianta este atasarea unui card VISA  la contul de paypal ( avand in vederea ca Paypal ul e foarte , foarte raspindit ca si metoda de plata online ) , card Visa obtinut prin deschiderea unui cont bancar si achizitionarea unui card VISA de aici > https://www.paysera....B/index  este din Lituania si sunt niste '' avantaje '' ...

#30
Jenny_26

Jenny_26

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.03.2017

View Postthkflash, on 01 martie 2017 - 16:38, said:

iar fiscul de unde stie ce bani de pe card sunt bani castigati de mine? ca imi mai intra bani si din burse si trimisi de mama iar banii din paypal scrie doar ''card receipt through transfer''.. unii din acesti bani nu puteau foarte simplu sa fie trimisi de exemplu si de o ruda din tara sau din afara? si din cate stiu pentru asa ceva nu trebuie platit impozit

Ai doua optiuni:
- ai putea sa astepti sa termini faultatea si sa declari apoi (sau chiar sa iti faci pfa - sau pe drepturi de autor) - dar aici ai riscuri de penalizari si amenzi!!!
- sau, te duci la un contabil sa il intrebi exact ce si cum (sa te ajute mai pe indelete ce sa faci si sa si intelegi de ce si cum) si te duci la anaf si declari, platesti si ai terminat cu totul.

Daca nu cunosti niciun contabil care te-ar putea ajuta (poate la mama ta la servici), cred ca multi membrii de aici de pe forum ti-au oferit informatii foarte folositoare, tine cont de ele! Succes!

#31
thehandyperson

thehandyperson

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.09.2017
Bună! Și eu vreau să încep să fac freelancing și mă documentez cu privire la normele de impozitare. Am întrebat pe avocat.net și mi-au răspuns asta (https://www.avocatne...reelancing.html), pe scurt formularul 201 completat până la finalul lunii mai, în fiecare an, fără să faci PFA. Din ceea ce am mai citit, legislația din România e destul de neclară cu privire la acestă activitate. Cred că cea mai bună soluție e să mergi la ANAF, la biroul de informații.
Apoi, dacă vrem, putem face o petiție către Parlament prin care să cerem legiferarea activității... poate ne micșorează impozitul. Posted Image
Până atunci, spor la muncă!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate