Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Impozit freelancer

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
thkflash

thkflash

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.02.2017
buna ziua, am si eu o problema.
eu sunt student in anul 3 si incepand cu anul 2 am inceput sa fac freelancer,in principiu exista un site fiverr unde poti angaja persoane pentru 5 dolari pentru diferite joburi iar eu lucred in domeniul design si grafica, fac afise flyere bannere,editez photoshop pentru oricine acceseaza profilul meu,sunt persoane de pe tot globul, ei platesc 5 dolari siteului iar siteul iti da tie 4.
Am un an jumate de cand fac asta si castigati aproximativ 2500 de dolari , banii imi intra pe paypal apoi pe card,
trebuie sa depun vreo cerere? precisez ca jumatate din bani aproape au intrat in echipamente pentru a putea lucra mai bine deci s-ar pune ca cheltuieli nu?
iar restul in facultate

#2
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Din cite imi aduc eu aminte, de la celelalte topicuri asemanatoare, consensul general a fost sa-i f*tem pe astia cu impozitul (fiscul) si sa-ti vezi de treaba.
Da si tu o cautare pe forum, nu e nevoie sa ma crezi pe cuvint.

#3
thkflash

thkflash

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.02.2017
Asta imi convine si mie :))) mai ales ca am foarte mare nevoie de bani dar sa nu ma trezesc peste 2 ani cu penalizari

#4
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Ce penalizari, daca nu ai declarat aceste venituri ?!
Chiar crezi ca sta cineva sa supravegheze veniturile tale legale si cheltuielile, mai ales in suma de $1500/an ?!

#5
thkflash

thkflash

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.02.2017
nu am declarat dar apar la banca la bani primiti, nu poate sa ia fiscul info de acolo si sa intrebe de ce nu am declarat?

#6
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Da, poate sa ia info.
Dar nu asa, tam nisam, din senin.
Ori te reclama cineva, ori ai tranzactii de zecii de mii de euro foarte des (la citeva zile...).... neah....
Daca s-ar duce fiscul dupa fiecare mie de dolari ... ar fi multi multi in puscarie.

Cauta pe forum.

Edited by roxanaRabinowitz, 25 February 2017 - 11:57.


#7
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015

 roxanaRabinowitz, on 25 februarie 2017 - 11:57, said:

Da, poate sa ia info.
Dar nu asa, tam nisam, din senin.

Se cheama ghinion

Poate si tam nesam, ia sa cerem detalii despre conturile alora cu t... "thkflash" !

#8
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
E doar o chestiune de timp pana vei primi o amenda, dar la asa sume mici va mai dura pana cand softul lor va fi pus la punct si vor semanla automat venituri

#9
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Ce chestiune de cat timp ?!?!?!
Stii tu ceva concret, poti sa dai ceva informatii verificabile ?!
Softul va fi pus la punct ?
Adica incalcarea secretului bancar se va face asa, pe repede-inainte, fara ordin judecatoresc, pentru [zeci de] mii de detinatori de conturi bancare ?!

Edited by roxanaRabinowitz, 25 February 2017 - 14:13.


#10
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,001
  • Înscris: 09.08.2005
Secretul bancar a murit de mult... Luați de aici:
"conform reglementărilor în vigoare, instituţiile de credit sunt obligate ca, la solicitarea Fiscului, să comunice, pentru fiecare titular care face subiectul solicitării, toate rulajele şi/sau soldurile conturilor deschise la acestea, precum şi informaţiile şi documentele privind operaţiunile derulate prin respectivele conturi."
Sursa
Cine vrea secret bancar tre' să aibă conturi cu muuulte zerouri prin locuri gen Cayman, Bahamas și altele asemenea. Cît o mai ține și acolo...

#11
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Mdeah, nasol, ce sa zic.
Un motiv in plus sa trecem pe alte sisteme/conturi/carduri, gen Payoneer...

#12
thkflash

thkflash

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.02.2017
deci ar fi bine sa merg sa depun o declaratia la fisc?
ideea e ca nici nu stiu cat am facut exact in fiecare luna/an ca banii s-au strans acolo cate 5 cate 5$

#13
67Me67

67Me67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 09.09.2006

 roxanaRabinowitz, on 25 februarie 2017 - 17:08, said:

Mdeah, nasol, ce sa zic.
Un motiv in plus sa trecem pe alte sisteme/conturi/carduri, gen Payoneer...

sau o alta posibila solutie  
cu mici costuri
ar fi
creearea unui cont bancar + card VISA la cei de la PaySera  https://www.paysera.com/v2/en-GB/index , aici  http://riscograma.ro/9642/paysera/
mai multe detalii
dupa care atasarea cardului Visa la contul de paypal , dupa care folosirea cardului Visa - Paysera , la un bancomat pentru
scoaterea cash ului

eu , personal inca nu am testat ( am un amic , care si a facut cont la Paysera , a comandat cardul ... )

probabil , voi imi voi face si eu , avand in vedere ca  sunt costuri minime , din informatiile gasite pe internet

Edited by 67Me67, 26 February 2017 - 08:47.


#14
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Nu stiu exact cit sint de mici taxele, nu am stat sa fac comparatie.
Dar nu gasesc nicaieri informatii despre retragere bani din paypal pe card / compatibilitate paypal - paysera.

#15
HumanBean

HumanBean

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 28.02.2017
Si eu am un prieten intr-o situatie asemanatoare. Face bani tot de pe site-uri de gen microtask-uri din afara Romaniei, castiga intre 400 si 800 lei pe luna, depinde. Asta este singurul venit pentru ca e student si sunt pentru chirie. Eu i-am propus sa completeze Declaratia 201 dar el a spus ca nu vrea sa dea bani pentru pensie si sanatate. Cred ca taxa e mai mult decat standardul de 16% pentru ca el nu e angajat. Altcineva a recomandat sa se declare persoana fizica independenta pentru ca taxele o sa fie cam in jur de 16% si se potriveste pentru ca el nu are alt venit.

Nu stie ce sa aleaga si 25 Mai se aproprie, din cate stiu eu asta e data limita pentru Declaratia 201. Daca el mai asteapta un an sa declare veniturile si pe 2016 si pe 2017 si nu declare acum in Mai pentru ca nu prea are nu stiu ce venit e ceva amenda faptul ca nu a declarat la timp? Si ce spuneti de alegerile de mai in sus, persoana fizica independenta sau declaratia 201?

Edited by HumanBean, 28 February 2017 - 01:20.


#16
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,001
  • Înscris: 09.08.2005
Dacă așteaptă un an va încasa o amendă pentru nedepunerea declarației plus penalizări pentru neplata impozitelor. Asta pe lîngă impozitul propriu-zis.
Altfel - diferența între a depune 201 pur si simplu si înscrierea unui PFA e dată de hîrțogăraia cu înscrierea PFA și faptul că va trebui sa plătească impozite anticipate an de an. Cuantumul impozitelor și al contribuțiilor este fix același. În cazul lui o declarație simplă cred că e de ajuns - fiscul e fericit cînd vii și zici că vrei să le dai bani... Ideal ar fi dacă ce face el se poate încadra în valorificarea drepturilor de autor - impozitele per total scad drastic.

#17
HumanBean

HumanBean

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 28.02.2017
Atunci cel mai bine sa depuna pana in 25 Mai. Dar dintre PFI si declaratie 201 care e cea mai buna optiune? PFA nu are sens in acest caz deoarece face sub salariul minim, cateodata si 400 sau 500 lei. Daca depune declaratia 201 nu trebuie sa mai plateasca 5.5% CASS si alte prostii? Eu am crezut ca e standardul de 16% impozit dar vad ca sunt si alte balarii obligatorii. Ma insel?

#18
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,001
  • Înscris: 09.08.2005
Nu confundați forma de exercitare a meseriei (PFA, angajat, SRL, whatever) cu persoana fizică care a realizat un venit. Fiscal vorbind n-au nicio treabă una cu alta. Declarațiile de venit se depun în calitate de persoană fizică. Aceeași persoană fizică e supusă impozitării. PFA depune alte declarații (de exemplu 392) și nu plătește impozite la fisc.
201 o va depune în calitate de Ionescu Ion, cetățean român, cu domiciliul în România, care a realizat niște venituri de la entități aflate în afara țării. Faptul că relația cu respectivele entități a purtat-o Ionescu Ion sau PFA Ionescu Ion e irelevant pentru impozitarea veniturilor.
Cu contribuțiile sociale nu știu dacă are regim special pe motiv de vîrstă sau studenție - trebuie să verifice. Dacă nu are va plăti și 5,5% sănătate. Despre pensie - dacă cîștigul maxim lunar e cum ai zis de pînă în 800 de lei, atunci nu datorează CAS.

Edited by radunic, 01 March 2017 - 14:11.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate