Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

un fel de filtre de praf pt pc

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Sa ai la admisie si la evacuare ventilatoare de aceeasi dimensiune.
120mm cu 120mm;
sau 80mm cu 80mm.

#20
gigijorj

gigijorj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 17.05.2009
Salut,
Daca scoate mai mult aer decat poate baga, atunci se va crea un mic vacuum si va intra aer prin toate orificiile carcasei.
Deci si praf mai mult, facand ineficient filtrul de praf montat pe fanurile care baga.
Ideal este sa intre mai mult aer controlat prin filtru de intrare si sa iasa mai putin, creand o mica presiune.
In acest fel nu va intra praf.
Asta este configuratia ideala.
Seara buna!

Edited by gigijorj, 26 February 2017 - 00:18.


#21
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Exagerezi cu micul vacuum. Carcasele au atâtea cai de intrare a aerului încât nu ai nici o șansă de a crea vacuum.

Totul e sa forțezi aerul sa circule în jurul pieselor ce necesita răcire. Intrarea sa fie undeva la baza și evacuarea cat mai sus (pentru a evita acumulările de aer cald).

#22
gigijorj

gigijorj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 17.05.2009
Pai si cum il fortezi?
Creand o presiune mai mare pe intrare, aceasta este controlata prin faptul ca ai filtre pe intrare.
Deci mai putin praf.
Si unde-i exagerarea?
Atata timp cat tu scoti mai mult aer din carcasa, fata de cel pe care-l bagi, se cheama ca faci un ' mic vacum', empiric vorbind, normal ca nu se instaleaza fenomenul de vacuum, dar va forta trecerea aerului pe oriunde altundeva decat prin sistemul de intrare cu filtru.
Atunci ce fenomen se intampla?
Va intra aer prin toate fantele carcasei si totodata si praful.
Rezultat praf in carcasa.
Airflow-ul il da configuratia carcasei si pozitionarea intrarilor si iesirilor prevazute in aceasta, ( a se citi ventilatoarele de intrare si cele de evacuare ).
Iar subiectul  este despre filtrarea aerului din carcasa.
Cu respect!

Edited by gigijorj, 26 February 2017 - 03:20.


#23
RobertMP

RobertMP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 09.01.2017
Eu le am puse asa: unul de 120mm in fata, celalalt de 120mm in lateral(astea baga amandoua) si unul de 80mm in spate care scoate. Dar eu mai am si ventilatorul surse de 120mm care trage aerul din carcasa in sursa. Deci cum ar trebui sa le schimb?

#24
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Probabil ai carcasa cu sursa sus. Nu e cea mai fericită combinație pentru că tot aerul cald trece prin sursa. În general diametrul ventilatorului îți dă o idee despre performanta sa, dar, în cazul pc, ventilator mare mai curând înseamnă turație mică, deci zgomot minim. Cu alte cuvinte e greu să estimez dacă sistemul e echilibrat doar din diametrul ventilatoarelor.

Ideal ar fi ca sursa să tragă aer de afară și să-l evacueze direct, fapt întâlnit la carcase cu sursa montata jos. Totodată capacitatea de extracție a ventilatoarelor să fie mai mare decât cea de împingere a aerului în interior.

Asa ai siguranța că tot aerul introdus e si evacuat. Diferența poate fi suplinită de o fantă pe care nu montezi ventilator.

#25
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 RobertMP, on 25 februarie 2017 - 23:53, said:

Adica ce ar trebui sa fac?


Ai niste sfaturi pe-aici:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sh6F2eccMec?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
https://forum.softpe...fat-pc-airflow/
https://www.extremet...cooling-your-pc
https://blog.neweggb...uter-case-fans/

#26
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

 sorin147, on 25 februarie 2017 - 07:58, said:

Daca vrei sa ai mai putin praf prin cocioaba, trebuie sa scoti mai mult aer decat bagi.
e chiar fix invers daca ai filtre de praf pe intrare. daca scoti mai mult aer decat bagi, aerul "diferenta" va intra in pc prin orice coltisor vrea, cu praf cu tot....

#27
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

 RobertMP, on 24 februarie 2017 - 23:11, said:

Salut baietii! Este vreo problema daca pe la toate aerisirile pc ului am pus dres in loc de filtre de praf? Am 2 ventilatoare de 120mm care baga aerul si unul de 80mm care il scoate, e ok asa? Se poate sa nu bage aer bine si sa se incalzeasca din cauza asta? in cs go am in jur de 52 de grade pe procesor
Salut, pune filtre de praf doar la ventilatoarele care trag aer in carcasa, nu si la cele care il scot.

#28
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015
Filtre doar la cele care baga aer in carcasa, incearca sa egalezi cat mai mult aerul in carcasa dar va fii foarte geru, clar mergi pe o or presiune cat mai aproape de balansare. De preferat ventilatoare cu control al turatiei. Daca vrei sa verifici fluxul de aer, ia betisoare parfumate, le aprinzi si urmaresti fumul creat sau cu chibrite, dar atentie sa nu aprinzi ceva in casa.
Personal am o CM690 III cu geam si am 3 ventilatoare de intake (120x2 si 200x1), 2x120 sus de outtake si cel de la cpu liquid freezer 120 ca outtake la spate, plus unul intern pt HDD dupa cel de 200 si Hdd-uri.
Si a durat ceva (2 zile) sa le aduc la un nivel cat de cat balansat la diferite temperaturi ale CPU (sub 35, pe la 50 si dupa 70 in teste de anduranta).
Doar prin controlul fanurilor poti ajunge la cea mai apropiata presiune.
Chiar daca folosesti aceleasi ventilatoare, de obicei nu au chiar aceeasi turati (+- 10%).
Una din cele mai grele zone de reglare a fluxului de aer este la placa video, pentru ca daca ai cum am eu GPU cu 2 sau 3 ventilatoare risti ca ventilatorul cel mai aproape de partea din spate sa traga aer prin gaurile din spate. Aici ajuta un ventilator lateral daca suporta carcasa!



#29
oreg

oreg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 17.09.2007
Topic din februarie. Tardiv raspuns, dar ce sa-i faci, fotbalisti.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate