Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

un fel de filtre de praf pt pc

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
RobertMP

RobertMP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 09.01.2017
Salut baietii! Este vreo problema daca pe la toate aerisirile pc ului am pus dres in loc de filtre de praf? Am 2 ventilatoare de 120mm care baga aerul si unul de 80mm care il scoate, e ok asa? Se poate sa nu bage aer bine si sa se incalzeasca din cauza asta? in cs go am in jur de 52 de grade pe procesor

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,377
  • Înscris: 01.12.2001
Pe evacuare de ce ai pus filtru?

#3
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Sa nu iasa aerul ? Posted Image

@RobertMP, nu are nimic ca ai pus dres la ventilatoarele de admisie [120mm], dar la ventilatorul de evacuare [80mm] chiar nu are sens.

#4
RobertMP

RobertMP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 09.01.2017
pai atunci o sa il scot pe cel de la evacuare

#5
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
400 DEN?

#6
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Pana una alta, poti face niste poze sa vedem si noi dresu' la ventilatoarele de 12mm ?  :)

#7
chflorin

chflorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 11.01.2011
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SntMJjRzVgc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
pe ventilatorul lateral, tot de 120, si la mine are acelasi filtru de praf. na, materie prima este destula, iar metoda asta o aplic de ani buni. de aceea nici nu ma complic cu alte filtre, nu am cumparat niciodata un filtru de praf. culmea e ca e buna metoda, doar ca putin mai zgomotoasa mi se pare mie, decat fara un astfel de filtru diy

#9
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,364
  • Înscris: 11.08.2003
Daca vrei sa ai mai putin praf prin cocioaba, trebuie sa scoti mai mult aer decat bagi. Stai linistit, nu creezi un vid intergalactic acolo, doar o sa scoti aerul cald mai repede din carcasa.
Eu am filtrele facute din buretele de la niste placi de baza mai vechi. DIn cand in cand le mai scot si le arat ce poate face un aspirator. Sunt bune si alea ale tale, daca le tii cat de cat curate.

Edited by sorin147, 25 February 2017 - 07:59.


#10
RobertMP

RobertMP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 09.01.2017
O sa le fac poze azi si o sa va arat

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004

 RobertMP, on 24 februarie 2017 - 23:11, said:

Se poate sa nu bage aer bine si sa se incalzeasca din cauza asta? in cs go am in jur de 52 de grade pe procesor

Da cat vrei sa ai la procesor, daca atunci cand te joci ai 52 de grade ?  Zero ?
Eu nu ma ingrijorez cand ajunde al meu la peste 70 la codare 4K - ventilatorul de la el abia e la jumate din turatia maxima.

#12
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Nu pune filtru de praf la evacuare si scoate mai mult aer decat bagi!

#13
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Daca te ajuta ceva eu folosesc carcasa asta: http://www.coolermas...es/silencio352/
Are filtre detasabile de praf in fata ventilatoarelor care introduc aer in carcasa.Sunt detasabile pentru a fi curatate, spalate cu usurinta.Structura "plasei" este ceva intre plasa de insecte de la termopan si ciorapul de nailon.Treaba asta nu obtureza grav fluxul de aer dar nici nu lasa sa intre praf sa te trezesti cu gemotoace prin carcasa.
Am pus exemplul asta pentru a te inspira daca vrei sa faci ceva eficient.

#14
belasajgo

belasajgo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 01.01.2016
@FC72:
Cat de des trebuie sa cureti filtrele de praf si cum le cureti? Doar prin spalare, sau inainte le aspiri cu aspiratorul?

#15
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Depinde și unde așezi unitatea, ce ai pe podele, etc. În cazul celor mai fericit le aspir anual, dar de când le țin pe masa și am răcire cu lichid la cpu, aduna mult mai puțin praf. Carcase coolermaster.

#16
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Eu le curat doar prin spalare dureaza cateva secunde si se curata nu doar scamele dar si fumul fin depus pe plasa.
In principiu se pot curata oricat de des doresti, la mine in camera cu PC nu exista covor(principala sursa de praf) doar parchet si nu se face praf asa ca le curat cam la 3 luni.

#17
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 RobertMP, on 24 februarie 2017 - 23:11, said:

Salut baietii! Este vreo problema daca pe la toate aerisirile pc ului am pus dres in loc de filtre de praf? Am 2 ventilatoare de 120mm care baga aerul si unul de 80mm care il scoate, e ok asa? Se poate sa nu bage aer bine si sa se incalzeasca din cauza asta? in cs go am in jur de 52 de grade pe procesor

N-are importanta din ce material ai filtrele.
In cazul tau combinatia cu 2x120 care baga si 1x80 care scoate cred ca are eficienta apropiata de zero.

#18
RobertMP

RobertMP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 09.01.2017

 adisz, on 25 februarie 2017 - 22:51, said:


N-are importanta din ce material ai filtrele.
In cazul tau combinatia cu 2x120 care baga si 1x80 care scoate cred ca are eficienta apropiata de zero.
Adica ce ar trebui sa fac?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate