Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Problema biceps stang

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
PUFU08

PUFU08

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.01.2014
Salut,am si eu o problema.
De curand m-am apucat iar de sala dupa o pauza de 1 an.Am inceput ca tot omul cu cate putin (7 kg la biceps), de curand am ajuns la 9 kg dar am remarcat o problema enervanta.Dupa ce fac cele 4 serii de cate 15 repetari la biceps nu mai pot , cu mana stanga sa ridic nici macar 5 kg,si nu din faptul ca nu pot eu fizic sau altceva , pur si simplu bicepsul stang nu se mai contracta , ramane moale , in timp ce acela stang pot fara nici o problema sa ridic.Am 17 ani nu iau proteine sau alte chestii.Cine imi poate spune si mi-e cauza ?
Multumesc mult!!

#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,181
  • Înscris: 13.01.2011
Ok, să detaliem.
În primul rînd, ai făcut o greșeală, în explicație: ,,bicepsul stang nu se mai contracta , ramane moale , in timp ce acela stang pot fara nici o problema sa ridic "

Nu este bai, se mai intimpla.
Strict la subiect, ești dreptaci, este normal ca stinga să fie mai slabă, asta este genetica.
Ia să vezi după 10 ani de antrenament, mai sint diferențele de forță la fel ?

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Mai antreneaza-te, iar daca nu vezi imbunatatiri, poate fi o problema neurologica.

#4
PUFU08

PUFU08

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.01.2014
Dar de ce la inceput nu aveam problema asta si acum o am , e posibil sa se fi rupt ceva , febra am avut dar a trecut repese sau e doar faptul ca sunt dreptaci si nu am suficienta rezistenta in mâna stanga?

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
dc se rupea ceva, aflai Posted Image
Daca faci 5 serii de cate 15, nu ti-a murit nimic, doar ca faci cam putine repetari, cu greutate prea mare vs puterile tale.

Fa cu mai putine kg, dar fa 30 de repetari cu fiecare mana.

Fa serii rapide, crescand treptat kg ex:
5-6-7-8-7-6-5

#6
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010
30 de repetari? De ce nu 100? Wtf?

#7
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,181
  • Înscris: 13.01.2011
30 în ideea că este la început, ajuta creierul să priceapă despre ce este vorba, nu face masa musculara din prima, mai întîi pricepe.
Apoi, intuitiv, schimba cum simte, mai mărește greutatea, rareste repetările, etc.
Abia mai tîrziu înțelege și aplica programe complexe.

#8
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010
E absolut inutil sa faca atat de multe repetari, chiar daca ar fi incepator total (el spune ca nu e). De fapt nu e inutil, e de-a dreptul contraproductiv. 6 serii de 30 de repetari la un exercitiu? Pai sa-si duca sac de dormit cu el, ca il prinde noaptea acolo. Dupa doua zile de antrenamente de-astea ii piere si pofta de viata, daramite de sala.

On topic: e vorba pur si simplu de oboseala. Iti epuizezi muschiul, acumuleaza o tona de acid lactic si nu mai e capabil sa se contracte. Fiind dreptaci, bicepsul drept e mai antrenat si rezista la putin mai mult. Sfatul meu e sa folosesti bara mai degraba decat ganterele si sa folosesti greutati care sa iti permita sa faci doar 8-10 repetari, 3-4 serii, 2-3 exercitii.

#9
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Nu trebuie sa faci musai jde repetari ca sa " pricepi" miscarea, la fel cum nu faci nici miscari in gol, fara ingreunare sau nu folosesti greutati foarte mari care te obliga sa executi incorect exercitiile.
Oricum ideea cu seturile combinate/superseturile samd...e total nepotrivita, astea sunt chestii care se fac la nivel avansat si reprezinta o variatie la stimularea obisnuita care sa te ajute sa depasesti niste plafoane.

Poate fi pur si simplu epuizare cauzata de o diferenta normala de rezistenta intre brate, poate fi o asimetrie morfologica pur si simplu care sa se manifeste astfel, nu e nimic alarmant deocamdata.
Doar antrenamentul continuu, complet si echilibrat, te va ajuta sa iti dai seama daca e un dezechilibru grav sau chiar o problema medicala de alta natura( nu cred ca e cazul).
In mod normal diferentele astea la efort ar trebui sa se vada si dupa, in recuperare...sa simti diferit oboseala sau febra spre exemplu.


#10
PUFU08

PUFU08

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.01.2014
Ok sa sper ca nu e decat o oboseala a muschilui , eu aseara am facut biceps si in dimineata asta nu pot sa il contract, il simt muschiul obosit,si moale orice as face.O sa vad ce fac si azi la sala , oricum nu biceps.

#11
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Sa ai grija ca poti intarzia mult echilibrarea situatiei si iti poti compromite si restul antrenamentelor.
Practic tu supraantrenezi acel brat, refacerea e implicit mult mai dificila si dureaza ceva mai mult, foarte probabil fiind neexperimentat nici nu ajungi sa refaci bratul ca vine un alt antrenament si problema se agraveaza.

In loc sa il ajuti sa urce la nivel cu celalalt in cel mai fericit caz va stagna sau mai rau.

Solutia e sa scazi durata si intensitatea antrenamentelor in asa fel incat doar sa stimulezi la limita necesara bratului ma8 slab...apoi sa il lasi sa se refaca..implicit cel mai adaptat/ puternic va fi stimulat mai putin, nu e bai, intai echilibrezi si apoi urci cu ambele .


#12
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

 PUFU08, on 25 februarie 2017 - 08:11, said:

Ok sa sper ca nu e decat o oboseala a muschilui , eu aseara am facut biceps si in dimineata asta nu pot sa il contract, il simt muschiul obosit,si moale orice as face.O sa vad ce fac si azi la sala , oricum nu biceps.

Se numeste supraantrenament. Fa astazi pauza sau, daca vrei neaparat sa mergi la sala, fa picioare. Ajunge daca iti antrenezi bicepsul o zi pe saptamana, nu de mai multe ori si in niciun caz in fiecare zi.

#13
PUFU08

PUFU08

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.01.2014

 Bob493, on 25 februarie 2017 - 15:50, said:


Se numeste supraantrenament. Fa astazi pauza sau, daca vrei neaparat sa mergi la sala, fa picioare. Ajunge daca iti antrenezi bicepsul o zi pe saptamana, nu de mai multe ori si in niciun caz in fiecare zi.
Am facut abdomen azi nu am pus nici o gantera in mana , sau bara :))

#14
magaenea

magaenea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 08.09.2009
Un mic sfat dar important;
Ca incepator pentru bicepsi nu este recomandat sa lucrezi cu gantere ci cu haltere pentru a se dezvolta in mod egal daca lucrezi cu halterevei avea probleme de genul celei pe care ai relatat-o tu,este valabil si pentru pectorali cand stai intins pe banca ....si multe alte exercitii...
Lucrezi cu gantere cand esti deja la un stadiu mult mai avansat,minim 2-3 ani...pana atunci lucreaza la aparate care iti ofera posibilitatea de a lucra in mod egal cu ambele brate.
P.S. Vorbesc din experienta.

#15
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Stai un pic, eu stiu ca din contra se folosesc gantere când nu vrei sa apara probleme de genu.

E mai usor sa furi cu o mana de la cealalta când folosesti haltera, cu gantere e imposibil.

#16
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007
Si cu gantere este posibil daca folosesti o cursa sau amplitudine a miscarii diferita. Am vazut la multi acest lucru in special la exercitii ca impins si fluturari cu gantere.

#17
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

 PUFU08, on 25 februarie 2017 - 08:11, said:

Ok sa sper ca nu e decat o oboseala a muschilui , eu aseara am facut biceps si in dimineata asta nu pot sa il contract, il simt muschiul obosit,si moale orice as face.O sa vad ce fac si azi la sala , oricum nu biceps.

Te antrenezi prea mult. 5 serii, 15 repetari?! Fa 4 serii, 12 repetari. Daca mai combini si bicepsul cu spatele, sau faci spate cu o zi inainte sau o zi dupa, iar te supra soliciti.
Biceps obosit si moale, iar cred ca e neurologic. Poate tu ai impresia ca deja dupa exercitiul asta, trebuie sa stea bicepsul super incordat sau sa fie super mare.
Ia-o usor dupa pauza, chiar si daca nu e legat de pauza, daca ai 17 ani si 1 an pauza, cata sala sa fi facut inainte de asta? Cateva luni?
Si da, stanga e mai moale ca dreapta, daca esti dreptaci, dar asta se rezolva cu timpul, dar nu per total, nu inseamna sa lucrezi cu greutate mai mare la stanga.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate