Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Imputernicire sau contract vanzare-cumparare ceruta de un cumparator

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
xelathor

xelathor

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 07.10.2016
Buna ,am vandut o tableta Ipad si am trimis cu ea factura si garantia.Cumparatorul m-a sunat sa-mi spuna ca in viitor e posibil sa schimbe bateria la Ipad si nu poate face asta decat la service si mi-a cerut sa il imputernicesc sa foloseasca garantia la service pe numele meu(a zis ca o plateste el) sau sa fac un contract vanzare-cumparare (care a zis ca nu costa nimic).Ma intrebam intr-o vreme daca imi poate face mie costuri de orice fel cineva caruia ii vand un produs cu tot cu garantie,iar garantia este pe numele meu si am aflat ca atata timp cat cel care mi-a cumparat produsul se prezinta la service cu garantia ,nu mai este nevoie de nimic altceva ca el sa poata folosi serviciile service-ului si eu nu am niciun risc.Deci dupa cum stiu eu nu mai e nevoie de imputernicire sau contract de vanzare-cumparare ca el sa foloseasca garantia.Acum sunt nedumerit si nu stiu daca risc ceva .Mi-a zis ca imi cere aceasta favoare dupa ce plateste tableta si i-am spus ca vorbim dupa ii ajunge produsul.Nu prea am experienta in domeniu deci nu stiu...Va rog frumos raspundeti-mi ce credeti daca aveti experienta si cunoasteti intamplari de genu asta.E nevoie de imputernicire sau e de ajuns ca are garantia?

Mersi frumos.

#2
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Garanția însoțește produsul, nu persoana. Nu are nevoie de nimic de la tine.

Quote

Mi-a zis ca imi cere aceasta favoare dupa ce plateste tableta si i-am spus ca vorbim dupa ii ajunge produsul
Încă n-ai încasat banii, doar ai expediat-o?
Dacă da, sper să nu iei țeapă - ar putea să spună că dacă nu-i faci împuternicirea aia îți trimite înapoi tableta și să te trezești că ai cine știe ce prostie în pachet.

#3
xelathor

xelathor

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 07.10.2016
Luni trebuie sa-i ajunga tableta.El mi-a zis ca pot sa-i fac imputernicirea Dupa ce plateste .Si cum poate sa-mi trimita altceva in pachet ?Eu am trimis-o cu optiunea livrare cu verificare prin care el o poate verifica 5 minute de fata cu curierul si se decide atunci daca o cumpara sau o trimite inapoi.Deci daca nu ii da banii curierului trebuie sa returneze tableta ,nu vad cum ar putea da teapa in situatia asta.Si omul mi-a zis astazi ca dupa ce plateste putem face asta ,nu a folosit nicio forma de santaj gen"daca nu faci asta ,o trimit inapoi".Imi era frica cand cumparam ceva sa nu iau teapa eu ca si cumparator...acum trebuie sa-mi fac griji si ca vanzator?

"Singura problema apare cand intervine stornarea de bani pe acel produs pentru ca se intoarce la proprietarul initial" asta am gasit-o pe alt site,ce credeti?

#4
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,229
  • Înscris: 12.12.2011
A cerut acest contract in caz ca va primi negatie pe tableta. In acest caz, banii trebuie ridicati doar de cel care a cumparat tableta, adica tu.

#5
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006
Salut,

Nu te afecteaza cu nimic daca faci un contract intre tine si el dupa ce s-a incheiat tranzactia si ai primit banii.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate