Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Care au fost cele mai bune posturi radio și tv Românești (perioada postdDecembristă)

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
După a voastră părere, care au fost cele mai bune posturi radio și tv Românești din perioada PostDecembristă?
După a mea părere
Posturi tv:

1) TVR 1 și 2. Afară de momentele în care pupa în dos puterea;
2) Antena 1: de la începuturi și până au început să exagereze cu pulitica și să nu mai dea filme vechi;
3) Tele 7ABC în perioada 1994 (înființare) - 1998;
4) Pro Tv cam până prin 2000-2004, că după aia au început s-o dea mult de tot cu prostii;
5) Prima Tv, din 1997 (începuturi) cam până prin 2000.

Posturi de radio:
1), 2), 3) Radio Contact, Pro F.M., Radio 21 (acum Radio Neprihănit... ăăă, Virgin) în anii '90;
4) Radio Total;
5) Romantic F.M. până a început să exagereze cu muzica de tip Spaniol;
6) Europa F.M. în perioada de început.

#2
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 25.04.2012
tv - pro tv, radio - europa FM

#3
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 24.05.2010
Fox Kids, minimax

#4
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 25.04.2012
Eu la tara fiind, prin antena de-aia de pe timpuri, prindeam mai multe posturi din Rep. Moldova sau Ucraina decat din RO :)) Ma uitam adeseori la meciuri de basket din UA, ca nu aveam minimax!

#5
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
la inceput urmaream intens antena 1. era de fapt postul preferat pana in 2000 si ceva cand a fost cumparat de voiculescu. de atunci numai programe de proasta calitate. ma uitam la ciao darwin dar numai pentru fetele care erau acolo ca in rest emisiunea era de un comic de joasa calitate. o pubela cred ar fi fost mai de calitate ca emisiunea aia. ca si altele. ce mai era divertis la care ma uitam si cate un film. in rest politizare enorma si calitate asa de scazuta si comerciala rau.
protv-ul ...mai dadea filme frumoase insa multe reluari si aveam palcerea stirilor "de la ora 5". se vedea pe fata ce fel de public cautau. amator de senzational si stiri cu crime...
plus ca era manelista de teo ...ma uitam rar dar nu puteam sa nu constat ca nu era decat un program de joasa calitate.
ce era bine la protv era ca nu era politic deloc desi mai nou am aflat ca patronul lor ar avea implicari la revolutie. in fine...n-am stiut.
prima tv era totusi prima pentru mine ca dadeau mult umor si cronica era in mare voga atunci. ma uitam si la trazniti da se vedea si acolo  calitatea scazuta. in fine macar mai radeam la o faza asa.
radio nu ascultam. abia tarziu am inceput sa ascult radio. in principiu radio 21.

de fapt daca stau sa ma gandesc cel mai urmarit de mine era atomicul.

#6
mulder_372000

mulder_372000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 02.05.2007

View Postvyctoras1985, on 24 februarie 2017 - 18:08, said:

la inceput urmaream intens antena 1. era de fapt postul preferat pana in 2000 si ceva cand a fost cumparat de voiculescu. de atunci numai programe de proasta calitate. ma uitam la ciao darwin dar numai pentru fetele care erau acolo ca in rest emisiunea era de un comic de joasa calitate. o pubela cred ar fi fost mai de calitate ca emisiunea aia. ca si altele. ce mai era divertis la care ma uitam si cate un film. in rest politizare enorma si calitate asa de scazuta si comerciala rau.
protv-ul ...mai dadea filme frumoase insa multe reluari si aveam palcerea stirilor "de la ora 5". se vedea pe fata ce fel de public cautau. amator de senzational si stiri cu crime...
plus ca era manelista de teo ...ma uitam rar dar nu puteam sa nu constat ca nu era decat un program de joasa calitate.
ce era bine la protv era ca nu era politic deloc desi mai nou am aflat ca patronul lor ar avea implicari la revolutie. in fine...n-am stiut.
prima tv era totusi prima pentru mine ca dadeau mult umor si cronica era in mare voga atunci. ma uitam si la trazniti da se vedea si acolo  calitatea scazuta. in fine macar mai radeam la o faza asa.
radio nu ascultam. abia tarziu am inceput sa ascult radio. in principiu radio 21.

de fapt daca stau sa ma gandesc cel mai urmarit de mine era atomicul.
Antena 1 a fost creata si nu cumparata de Voiculescu...

#7
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,661
  • Înscris: 23.10.2006
1.Uni Fan radio/UNIPLUS radio .
2. FAN radio
3. CONTACT

#8
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
1. PRO TV 1995-2002- Familia Bundy, MASH, SLEDGE HAMMER
2. PRIMA TV 2000-2006
3. Atomic, MTV si oricare de muzica pana in 2009 cand Youtube a devenit o alternativa
4. Acasa TV cu telenovelele din perioada 2000-2004, de ex Betty cea Urata

Radio:

1. PRO FM 2000-2004, o fi fost bun din 1997 (cand a inceput sa emita si la Slatina) dar pana in 2000 nu am ascultat
2. KISS FM 2004-2008; dupa aia s-a prostit si da prea multe reclame, dar au cel mai bun sunet muzical din FM-ul nostru si tot pe ei ii ascult in masina, matinalul cu Sergiu & Andrei imi pare destul de reusit.

#9
gump4

gump4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 10.01.2017
Radio:
1.Fun Radio/UniFun Radio/Uni+ Radio .Cel mai tare radio EVER consider ca a fost in perioada lor: Cristian Tocan,Dj.Z, Dj Sandu Alexandru, dJ.Bogdan Calu(Baghera) Dj.Strumf,Diana Singer,BobbyTorok(RIP) si altii.Mai tineti minte ca au emis intai pe 69.8 MHz in FM?WAW...ce vremuri...

#10
lulutza

lulutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 30.05.2008
Tele 7abc-teo cu badea. Tvr 1 si 2, nu mai stiu ce an era, ma uitam la Dr Quinn si casuta din preerie si toate desenele. Tin minte cand a aparut protv-ul aveam impresia ca se intampla cine stie ce:)). Zici ca era revelionul asa am asteptat sa isi inceapa transmisia. Radio nu prea ascultam, sor-mea asculta romantic FM si era indragostita de nu stiu ce prezentator al unei emisiuni de seara:)). Am gasit chiar si o scrisoare pe care vroia sa i-o trimita la adresa radioului :). Deh..ca pe vremuri asa. cand am mai crescut il ascultam pe Dr Cristian andrei.nu intelegeam mare lucru, da imi placea ca vorbea asaaa caaalm si avea si melodia aia pe fundal. Pana m-a prins tata si...n-am mai ascultat.

#11
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
"Lecţii particulare" se numea emisiunea Dr-ului Cristian Andrei. La Radio 21 era.
Dr. Quinn era prin 1994-1995: https://tvarheolog.wordpress.com/

#12
gump4

gump4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 10.01.2017

View Postlulutza, on 24 februarie 2017 - 20:27, said:

Tele 7abc-teo cu badea. .....
Teo Trandafir cu Mircea Badea la Tele7abc, apoi la Antena 1.Posted Image

#13
Celtic

Celtic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 24.12.2004
Radio Nova.  Lenti Chiriac avea o emisiune de muzica heavy metal foarte misto la vremea aia.

#14
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Lenţi Chiriac a făcut ulterior (1997-1998, ba poate chiar şi mai târziu) emisiunea "Istoria Rockului" la Radio 3 România Tineret.

#15
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
TV: Pro TV pana prin 2000. Era intr-adevar ceva total nou pentru piata romaneasca. Apoi a inceput sa intre in banalitate, dar inca au cel mai reusit pachet grafic (si mai e si vocea lui Cotimanis...) La alte posturi ma uitam la cate o emisiune, dar ca intreg Pro-ul de pana prin 2000 era cel mai tare.

Radio - am mai scris despre Prahova, radioul tineretii mele. Pe vremea aia (pana prin '99 si partial si dupa, inca vreo 3-4 ani), se vedea ca e un radio facut din pasiune. Aveau niste scule vai mama lor, li se agatau casetele intr-o veselie si daca nu era nimeni prin studio bagau cate o banda, de invatasem melodiile pe dinafara, dar DJ-ii erau excelenti si muzica era chiar pe toate custurile, de la hiturile actuale pana la rock clasic din anii 60-70, plus o gramada de topuri facute de ascultatori. Acum e doar un alt CHR, chiar daca il consider mai bun ca multe nationale de profil.

In anii 90 mai ascultam si Pro FM si Contact. Ma enervau inserturile locale care intrau peste melodii, dar in rest erau mult peste tot ce se gaseste acum in FM. Contactul avea un playlist foarte variat, auzeam multe melodii de toate genurile si din toate epocile, chiar daca DJ-ii mi se pareau de multe ori prea moi, fara vlaga. Po FM avea DJ mai "agresivi", si mai erau Andrei Gheorghe si Razvan Exarhu. Eu asociam Pro FM cu o anumita aroganta a celor din Bucuresti care se dadeau superiori "provincialilor" (sau asa percepeam eu atunci. Acum parca sentimentul s-a mai diminuat, dar n-a disparut de tot. Mai dau de cate unul cu fumuri de Capitala :P )

#16
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Dar de Tele 7ABC ce părere aţi avut?   :huh:

#17
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
In general proasta. Se vedea ca sunt mai amatori decat Pro si ca n-au nici banii lor. Ma mai uitam cateodata la Star Trek - seria originala,dar in rest nu prea ii urmaream.

#18
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Mie îmi plăcea că dădeau desene animate şi seriale (erau în general vechi, dar le urmăream).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate