Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Schimb de sistem pentru pozat pasari?

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Din pacate nu am folosit Tamron-ul 150-600mm (dar folosesc des 300mm f4 + TC) asa ca nu voi comenta despre diferentele dpdv a calitatii imaginii si a vitezei de focus. Dar, ca o impresie generala:

Plusuri Tamron:
* 600mm (diferenta vizibila fata de 420mm)
* Stabilizare (ajuta in situatii la limita)
* Zoom (ajuta la incadrare, daca pierzi subiectul din vizor, foarte posibil la distantele acestea focale, reduci distanta focala, gasesti subiectul, reincadrezi)

Minusuri Tamron:
* greutate mai mare (cu vreo 500g in plus)
* diafragma mai mica (la 300mm e f5.6 fata de f4, 420mm e f6.3 fata de f5.6 a Nikonului. Nu e mult dar poate avea impact. In plus, din cate tin minte, nu toate punctele de AF de pe D7100 functioneaza cu obiective sub 5.6).
* marire mai mica (1:5 fata de 1:3 - Nikkor-ul poate fi folosit pt close-up cu foarte bune rezultate).

Edited by StefanSC, 27 February 2017 - 10:28.


#38
Tachodiag

Tachodiag

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 20.02.2017
Grea decizie. 300 f/4 fiind mai luminos are mari avantaje si pot sa-l folosesc si fara TC in anumite situatii. Castig si la greutate si volum. Tamron nu prea este wheater sealed din pacate decat versiunea noua care nu ma coafeaza la pret.

#39
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Ceea ce ar trebui să te îngrijoreze mai degrabă la Tamron este IQ la 600mm și consistența AF. Cum eu nu am încercat Tamron 150-600 (numai Sigma 150-600 C, sumar) mă abțin să fac comentarii suplimentare. Vezi pe net. Dar caută review-uri serioase. Utilizatori la care Tamron 150-600 e primul teleobiectiv pe care l-au avut vreodată vor fi probabil mulțumiți. Cei de pe Canon / Nikon, răsfățați în prealabil cu 300 f/4, 400 f/5,6 (numai Canon), 100-400, 200-500 (numai Nikon), ar putea emite păreri mai avizate. WYPIWYG (What You Pay Is What You Get).

#40
Tachodiag

Tachodiag

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 20.02.2017
Din pacate am dat tot peste din astia, ori la primul tele ori marketeri...

#41
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Un review-ul al obiectivului Tamron apare aici:
http://www.the-digit...C-USD-Lens.aspx

Ai putea să faci și comparație de IQ cu 300 f/4D, numai că TDP are imagine miră de Tamron numai pe camere Canon. Ideal era dacă exista și un test de Tamron 150-600 pe aceeași cameră Nikon pe care se testează 300 f/4D. Altfel ai putea face comparație cu Canon 300 f/4L montat pe aceeași cameră ca și Tamron 150-600, dar comparația nu e chiar OK. Comparațiile se fac aici:
http://www.the-digit...mple-Crops.aspx

Notă:
TDP este orientat mai mult pe scule Canon. Unii cititori pretind că ar exista un oarecare bias în favoarea sculelor Canon. Eu unul sunt mulțumit de review-urile TDP pentru că ceea ce am putut verifica pe sculele mele sau pe cele pe care am pus mâna s-a cam confirmat. Dar nu am făcut niciodată comparații inter-sistem.

#42
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005

View PostTachodiag, on 27 februarie 2017 - 12:08, said:

Grea decizie. 300 f/4 fiind mai luminos are mari avantaje si pot sa-l folosesc si fara TC in anumite situatii. Castig si la greutate si volum. Tamron nu prea este wheater sealed din pacate decat versiunea noua care nu ma coafeaza la pret.

Vreo noutate? Mai sunt si altii interesati de alternative/solutii pt wildlife/pasari :)

#43
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Daca esti interesant, zi bugetul si montura dorita.

#44
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Canon...deocamdata inca studiez variantele de 70-200mm f2.8 cu stabilizare  pe care il vad obligatoriu in trusa ( plus un TC 1.4x). Obiectivul de la canon mk2 iese din discutie datorita pretului, ramanand intre mk1 si tamron ( din review-uri sigma iese cam prost). Dupa asta o sa vina si un tele mai lung . Sunt la stadiul de adunat informatii si documentat. Am ratat multe momente in ultimele 2 luni si nu vreu sa mai plec nepregatit la urmatoarea iesire mai importanta. De tinut cont ca am body-ul cu factor de crop 1.6

Edited by cristi_cost, 07 May 2017 - 09:56.


#45
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
@cristi:
Desi orientat pe Nikon, omul zice niste lucruri interesante despre teleobiective si incercarea de a "pacali" o focala lunga.
http://www.dslrbodie...-telephoto.html

#46
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Multumesc Stefan. Daca as fi trait/scos bani din asta mi-ar fi fost mai usor sa decid/investesc. De aceea intreb si citesc din experientele altora in leg cu problemele si neajunsurile ce le-au intampinat ca sa nu ma joc aiurea cu banii. Deja am facut cateva decizii mai putin inspirate pe care le regret.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate