Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

laptop Asus G53jw

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
Am luat o pasta termoconductoare buna si am o diferenta de 10 grade in full load.Posted Image

O sa va anunt cum o  sa se miste Hitman, daca o sa mearga. Posted Image

Ma gandeam sa cumpar un procesor SH dar m-am razgandit, nu are rost sa mai investesc in acest PC, probabil o sa-l schimb.:D

Edited by cilibiu, 02 March 2017 - 18:51.


#20
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
Merita investitia pentru un procesor mai performant?

Procesor Laptop i7 Extreme 920XM 2000Mhz-3200Mhz Turbo/8M Cache/EightCore

Initial ma orientasem la un 820QM, era usor de gasit pe olx, dar vad ca nu aveam un spor prea mare fata de procesorul actual.

Investie: procesorul actual + 300 lei.

Edited by cilibiu, 14 March 2017 - 09:38.


#21
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu,o sa omori laptopul,920xm are tdp de 55W si i5-ul tau de 35W.Si asa tragi foarte tare de cooler,cu un cpu de 55w moare.

#22
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008

View Postxeleron, on 14 martie 2017 - 11:27, said:

Nu,o sa omori laptopul,920xm are tdp de 55W si i5-ul tau de 35W.Si asa tragi foarte tare de cooler,cu un cpu de 55w moare.

Modelul meu de laptop este echipat si cu procesoare I7 (nu modelul respectiv).
Placa de baza suporta procesorul repspectiv.
Nu inteleg de ce moare coolerul? Nu face alimentarea fata?
Am observat ca de cand mi-am pus ssd si export poze din programe sau instalez jocuri pe ssd, acesta sta in 100%.

#23
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,856
  • Înscris: 06.01.2008
Si procesoarele i7 sunt de mai multe feluri. Unele au TDP la fel ca i5-ul tau sau chiar mai mic (daca vorbim de cele tip ultra-low voltage, care pot avea si TDP mai mic de 15-20W).

Daca sistemul de racire nu a fost gandit pentru procesoare cu TDP mai mare atunci ai toate sansele ca laptopul sa mearga chiar mai prost cu acel i7 920xm, daca intra in thermal throttle.

Gandeste-te serios la un PC desktop daca nu ai nevoie de portabilitate, sau la un laptop de genul celor din seria Dell Precision. Cu ceva sanse poti gasi ceva foarte ok si la 3000-3500 de lei pe site-urile SH/refurbished, cu procesor i7 normal (seria HQ), SSD, posibilitate de upgrade pana la 32 GB ram, loc de 2 unitati de stocare de 2,5" si una pe M.2, etc.

Edited by Hider141, 14 March 2017 - 12:46.


#24
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008

View PostHider141, on 14 martie 2017 - 12:43, said:

Si procesoarele i7 sunt de mai multe feluri. Unele au TDP la fel ca i5-ul tau sau chiar mai mic (daca vorbim de cele tip ultra-low voltage, care pot avea si TDP mai mic de 15-20W).

Daca sistemul de racire nu a fost gandit pentru procesoare cu TDP mai mare atunci ai toate sansele ca laptopul sa mearga chiar mai prost cu acel i7 920xm, daca intra in thermal throttle.

Gandeste-te serios la un PC desktop daca nu ai nevoie de portabilitate, sau la un laptop de genul celor din seria Dell Precision. Cu ceva sanse poti gasi ceva foarte ok si la 3000-3500 de lei pe site-urile SH/refurbished, cu procesor i7 normal (seria HQ), SSD, posibilitate de upgrade pana la 32 GB ram, loc de 2 unitati de stocare de 2,5" si una pe M.2, etc.

Multumesc mult pentru raspuns. Nu doresc sa investesc acum in asa ceva si ma gandeam sa imbunatatesc ce am, daca se poate. Am cumparat o pasta termoconductoare foarte buna si acum procesorul actual nu mai depasteste 78 de grade. Nici placa video nu mai sare de 78 de grade chiar daca am ridicat fregventa ei. Le-am lasat 20 de minute intr-un programel sa le streseze la 100%. Procesorul si placa video au ventilatoare+cooler separate.
Raman la ce am, momentan. Procesorul respectiv era net superior celui actual, nu are rost sa fac trecerea la un i7 820qm.

#25
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
Dupa ce am aplicat pasta termoconductoare am urmatoarele temperaturi in full load de 15/20 de minute:

Procesor: 77-80 de grade, se stabiliza si in proportie de 90% statea la 78 de grade;
Placa video, dupa ce i-am urcat frecventa la 850MHz si  frecventa memorie la 1549: 67-70 de grade si se stabiliza la 69 de grade;

Recomand cu incredere pasta termoconductoare: Pasta termoconductoare Cooler Master MasterGel Maker Nano Diamon;

Diferenta foarte mare intre ea si deepcool z9, paste precedenta. In full load sunt si diferente de aproape 10 grade.
Este si peste artic silver 5, pasta folosita inainte de deepcool z9.

#26
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
Jocul se misca foarte bine si o sa pot sa-l joc si pe acest laptop, nu mai fac upgrade.
Va mutumesc foarte mult pentru informatii, sfaturi.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate