Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Taxa auto in orase, in locul timbrului de mediu

- - - - -
  • Please log in to reply
376 replies to this topic

#361
fortzoso

fortzoso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 29.01.2017

View PostJammalan-the-Prophet, on 22 martie 2017 - 15:08, said:


Neah , am o solutie mult mai simpla.

Nu mai dai absolut nici un ban pentru reinnoirea parcului auto. Fiecare isi cumpara ce poate.

Ideea ta e superba si foarte profitabila pentru samsari. La puterea noastra de cumparare majoritatea nu-si vor mai lua masini noi ci doar rable de la ei. Le-ar putea folosi iarna si ca afumatori pentru carnati !

#362
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Postfortzoso, on 22 martie 2017 - 18:18, said:


Ideea ta e superba si foarte profitabila pentru samsari. La puterea noastra de cumparare majoritatea nu-si vor mai lua masini noi ci doar rable de la ei. Le-ar putea folosi iarna si ca afumatori pentru carnati !


Logic fail.

Deci romanul este sarac asa ca statul ii da bani ca sa isi cumpere masina noua.
Iar banii aia ii ia ...
De la romanul care nu are bani sa isi cumpere masina noua.

#363
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostMicroEdge, on 22 martie 2017 - 18:12, said:

Eu as duce ideea mai departe, numai plătim contribuțiile sociale la stat si oamenii ar avea mai multi bani pentru masini noi
Adica doar platim?Posted Image

#364
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,843
  • Înscris: 15.08.2008
Vad ca nu vreti sa intelegeti....
@fortzoso - se pare ca n-ai invatat nimic din suspend, nu-i nimic, putem relua, daca insisti.
@amct - pentru ultima data - POLITICA O DEZBATI IN POIANA!
M-am saturat sa sterg si sa editez dupa tine, so, ori intelegi cu vorba buna, ori te alaturi lui @fortzoso!
@eireman - credeam ca ai invatat ceva dupa ce ai pierdut celalalt cont. Well, m-am inselat....

#365
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008
Se mai aude ceva de timbru/eticheta/taxa/supra acciza/acciza/extra acciza/etc sau totul sta in aer si oamenii isi rod unghiile in speranta unui trai mai bun?

#366
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,225
  • Înscris: 13.06.2004
Deocamdată în Bucureşti, primăriţa Gabriela Pandele (fostă Vrânceanu)-Firea cică vrea să aducă autobuze noi şi să reintroducă R.A.T.B.-ul spre toate comunele de lângă Bucureşti. Să vedem de unde bani, căci R.A.T.B.-ul şi aşa stă prost acuma...

#367
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008
Cica itp anual la masinile de peste 12 ani. De parca o masina de 2 ani facute din 3 masini nu este mai epava decat un de 13 ani in toate mintile ei...

#368
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007

View Postammaus, on 25 martie 2017 - 21:54, said:

Se mai aude ceva de timbru/eticheta/taxa/supra acciza/acciza/extra acciza/etc sau totul sta in aer si oamenii isi rod unghiile in speranta unui trai mai bun?
MOMENTAN NOUA MINISTREASA A DAT DE PAMANT CU IDEEA DE VIGNETA, ca era ideea fostului ministru, daniel constantin, si se analizeaza o noua versiune de timpbru de mediu.

#369
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Wow, se reintroduce timbrul de mediu? Pai si astia de au inmatriculat sau ceilalti care au "apucat" sa plateasca si li s-a promis restituirea sumei?
In situatia actuala, eu nu vad rostul "rablei". Pe-o parte iti da bani de masina noua iar pe cealalta, te lasa sa inmatriculezi alte rable. Probabil sa ai ce sa duci la casare anii viitori. Asa judecata, mai rar.
De cind l-au matrasit pe ala micu' se pare ca si-au refacut niste calcule.

Edited by _R_A_D_U, 22 April 2017 - 12:20.


#370
amtct

amtct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 05.03.2009

View Post_R_A_D_U, on 22 aprilie 2017 - 11:57, said:

Wow, se reintroduce timbrul de mediu? Pai si astia de au inmatriculat sau ceilalti care au "apucat" sa plateasca si li s-a promis restituirea sumei?
In situatia actuala, eu nu vad rostul "rablei". Pe-o parte iti da bani de masina noua iar pe cealalta, te lasa sa inmatriculezi alte rable. Probabil sa ai ce sa duci la casare anii viitori. Asa judecata, mai rar.
De cind l-au matrasit pe ala micu' se pare ca si-au refacut niste calcule.

Te lasa sa inmatriculezi rable? Nu stiam ca te lasa sa inmatriculezi fara sa treci pe la RAR.Poate tu stii ceva ce noi restu nu stim.

Aia o sa puna taxa daca e lasata.Daca descoperim tratamentul pentru creierul marxist si bolnav cu taxele o putem trata.

View Postslai, on 22 aprilie 2017 - 11:09, said:

MOMENTAN NOUA MINISTREASA A DAT DE PAMANT CU IDEEA DE VIGNETA, ca era ideea fostului ministru, daniel constantin, si se analizeaza o noua versiune de timpbru de mediu.

Nu ca nu te cred ca am stim si noi cum functioneaza groapa asta numita tara dar unde a spus treaba aia?Sunt curios ce nuanta a dat.Sa gandim pozitiv ,poate face cancer pana pune iar taxe ...nu ca nu sunt deja taxe aka impozit ,rovignemta ,rca taxe pod.

Edited by amtct, 22 April 2017 - 14:25.


#371
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View Postslai, on 22 aprilie 2017 - 11:09, said:

MOMENTAN NOUA MINISTREASA A DAT DE PAMANT CU IDEEA DE VIGNETA, ca era ideea fostului ministru, daniel constantin, si se analizeaza o noua versiune de timpbru de mediu.

Sunt curios daca e vreun ministru care face ceva de capul lui pe acolo.(si mai ramane in functie)

Cred ca se uita prin legislatiile tuturor tarilor si se gandesc la tot felul de combinatii ca sa poata sa ne ia banii legal , sa nu ne mai putem ratoi la ei prin Piata Victoriei sau prin instante.Cativa lei dintr-o parte , cativa lei din alta parte pana se ajunge la cateva sute de lei in plus pe masina.Cand se ajunge la suma propusa probabil vor incasa mai mult decat ar fi incasat din timbrul de mediu.

Ne-a dat cu o mana si ne va lua cu zece manute ca sa nu `simtim` .

Edited by polizei, 22 April 2017 - 20:05.


#372
amtct

amtct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 05.03.2009
Ca de parca a iesit unu in strada de capul lui vreodata.Asteapta mult si bine sa fii organizat sa iesi in strada pentru ce trebuie.Oile in Romania ies in strada pentru tot felul de cretinitati ,niciodata pentru chestii importante cum ar fi taxe si libertati.Pot sa faca astia TVA-ul 200% (stiu ca e peste limita UE) unu nu o sa iasa in strada.Se iese in strada cand trebuie si nu doar in Romania peste tot.

Edited by amtct, 23 April 2017 - 04:32.


#373
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Alo , Aneta3 ....aici e vorba de timbrul de mediu / taxe auto nu de OUG13   !

Eu cu inca doi useri de aici de pe forum am iesit in dec.2008 in Piata Victoriei impotriva taxei auto . Nu m-a platit nimeni sa ies....am iesit pentru banii pe care voiau sa mi-i ia (300-400E) .Am adus masina la sfarsitul lui noiembrie 2008 si intre timp Taxiceanu , care iesea de la guvernare a dat rapid o ordonanta prin care dubla/tripla taxa de poluare (ca sa-si protejeze afacerile)...urmand sa intre in vigoare destul de rapid, pe 15 decembrie 2008. Ca urmare a protestelor in februarie 2009 s-a dat OUG nr. 7/2009, privind modificarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 50/2008 pentru instituirea taxei pe poluare pentru autovehicule. Ordonanta de urgenta nr. 7/2009

Art. II
(1) Pentru autovehiculele achizitionate in vederea inmatricularii in Romania inainte de data de 15 decembrie 2008 si care nu au fost inmatriculate in Romania pana la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta se aplica nivelul taxei pe poluare pentru autovehicule prevazut in Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 50/2008, cu modificarile ulterioare, in vigoare pana la data publicarii Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 208/2008 (*) Abrogata prin Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 218/2008 privind modificarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 50/2008 pentru instituirea taxei pe poluare pentru autovehicule, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 836 din 11 decembrie 2008) pentru stabilirea unor masuri privind taxa pe poluare pentru autovehicule.

In momentul in care oamenii nu au mai iesit in strada a trebuit sa actionez singur pe calea instantei. Am deja 2 hotarari definitive si irevocabile : una de inmatriculare fara plata timbrului de mediu si alta pentru restituirea taxei de poluare.

Cele mai multe oi  sunt printre cei care stau in spatele smartphone-ului / PC-ului / TV-ului ,nu actioneaza sub nici o forma si cred 100% in prostelile debitate de toti mascaricii.

P.S. calinKgb a emis o atentionare in 23 martie  !

Edited by polizei, 23 April 2017 - 23:58.


#374
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Postammaus, on 22 aprilie 2017 - 10:38, said:

Cica itp anual la masinile de peste 12 ani. De parca o masina de 2 ani facute din 3 masini nu este mai epava decat un de 13 ani in toate mintile ei...
Se pare ca chiar sunt hotarati. Dupa asta, urmeaza vignieta/taxa  care o sa fie platita totii, dar cel mai multe de cei cu masini de peste 12 ani, anual.
Vor recupera banii pierduti anul asta, poate si ce trebuie sa dea inapoi. De ce? De asta

Edited by cata, 27 April 2017 - 11:38.


#375
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Pe dracu, a crescut piața de mașini noi cu peste un sfert. Și oricum, cine are 2000 de euro pentru o mașină tot nu o să-și ia o Dacia de 7000, că nu are 5000 să dea diferență.

#376
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
A crescut piata de masini noi, dar nu poate tine pasul cu cea SH, din pacate

#377
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008
Si nici nu va tine cu cheltuielile zilnice din romania atata timp cat salariile sunt mici.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate