Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Taxa auto in orase, in locul timbrului de mediu

- - - - -
  • Please log in to reply
376 replies to this topic

#19
takemeintoyourskin

takemeintoyourskin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 14.05.2010
Cand vrei sa pui o astfel de taxa reglementezi cumva regimul de inmatriculari, pentru ca in momentul asta sunt cred ca 20% masini care au ramas inregistrate pe vechiul proprietar, sunt curios tare cum le vor amenda pe acelea, vor ajunge vechii proprietari ca si in cazul vignetei sa umble de nebuni prin tribunale?

Edited by takemeintoyourskin, 24 February 2017 - 16:32.


#20
rambo200

rambo200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 30.12.2015
Stie cineva cum o sa se calculeze taxa si cam ce valoare o sa aiba?Se ia in considerare numai norma de poluare sau si capacitatea motorului plus tipul de combustibil?

#21
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010

View PostAndreysc7, on 24 februarie 2017 - 16:06, said:

Nu o mai arde aiurea... ai imrpesia ca romanii au bani de masini euro 6 ? noi ? Sa o luam asa :

Americanii o ard cu global warming si majoritatea au motoare de 4 L, chiar mai mari. Dar nu au probleme cu plamanii, ei fac campanii anti fumat, ca tigarile distrug plamanii. Boul de Arnold Schwarzenegger a facut un clip in care era ingrijorate de poluare... vezi ce maisni are tipul asta si dupaia vedem ce si cum
De indieni si chinezi sa nu mai vorbim
Dar de cine sa ne luam : hai ne luam de europeni , fatalaii planetei.

Transportul in comun e de cacat. Nu stiu cum e in Bucuresti, dar unde stau, oamenii plimba gaini in plase de rafie in autobuze si de curatenie si de perioada de vara sa nu mai zic... ca risti sa iei hepatita din autobuz. Si sa nu uit... uneori am impresia ca autobuzele au luat foc la cat fum scot, la fel si masinile primariei. Sa incurajam populatia sa nu polueze... ok, vreau sa imi iau o Tesla. Unde o incarc ? Hai ma ... deschide si tu ochii . Am motor de 3L si masina e din 2001, inscris in Franta, ca doar nu sunt prost sa platesc taxe aiurea aici... nu ma simt vinovat deloc... Nu as da masina asta pe un Logan nou nici un ruptul capului
Nu ai bani si nu-ti place autobuzul, mergi pe jos. E simplu, si sanatos. Sper ca iti este clar ca discutia este despre orase mari.

Pai si daca americanii sunt idioti, ba chiar imbecili, trebuie sa fim si noi?
Cu indienii sau chinezii comparatia e de prost gust. Indienii inca se c**a in strada, iar chinezii poarta masti constant si au cea mai mare rata de cancer din lume.
Europenii au cel mai bun nivel de trai, si medie de varsta; daca pentru tine asta inseamna ca suntem fatalai...esti defect prietene.

Din moment ce nu locuiesti in Bucuresti sau orice oras mare, cu parere de rau, parerea ta nu este relevanta. Cat despre masina ta...nu-ti ofera nimeni un Logan pe o masina veche de 16 ani.

In toate orasele mari din romania poti sa incerci masini electrice.

#22
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014

View Postluci_flash, on 24 februarie 2017 - 15:53, said:

Cu cat e taxa mai mare cu atat de apropii ca pret final de o masina mai buna.
Ar trebui sa fie mai convelabil sa cumperi masina noua, decat una veche.
Cine n-are bani de masina sa mearga cu transportul in comun.
Eu sustin cu drag si spor ambele taxe. Nu e normal sa afectezi sanatatea a catorva sute de mii de oameni doar fiindca lui Dorel si Gigel nu le place autobuzul. Sunt taxe normale, care sunt implementate in majoritatea/toate tarile din vest.
In Brasov, in ultimii ani e din ce in ce mai rau. Daca iesi din casa/birou la ora 8-9 sau 16-17 simti ca te sufoci.
Esti constient de faptul ca un sofer care face 2000 km/luna cu un euro 6, polueaza mai mult decat unul care face 500km/luna cu un euro 3? poluarea nu se reduce prin taxe, prin taxe se incaseaza bani la buget.Daca vrei sa reduci poluare, faci centuri, faci autostrazi,ca sa nu mai trec prin fiecare oras cand merg pe european. Si plantezi paduri, nu le tai ca si cum ar venii sfarsitul lumii. Si centralele de apartament polueaza, mai e loc de o taxa... si benzina daca are 55% taxe e mai putin poluanta decat aia care nu are...

#23
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007

View Postvimann, on 24 februarie 2017 - 15:21, said:

Tot din articol, spre final:

Poate fi luata in calcul, putem, speculatii, povesti.

Daca ti-o trantea direct spuneai ca nu comunica. Daca se apuca sa comunice din timp, sunt palavragii.
Pe mine ma intereseaza daca intr-adevar se aplica in alte orase europene ? Daca da, sa moara haterii, sa se dea cu fundul de pamant.
Mai ales daca e vorba de masini prin centrul orasului sunt fan.

#24
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Chestia asta cu harburile este char jalnica . O abordare politicianista de doi lei care ar dori sa argumenteze utilitatea unei taxe. Fiecare om vrea  o masina mai performanta , mai noua , mai moderna . Fiecare om strange bani ca la vanzarea celei vechi , sa puna ceva si sa cumpere o masna mai noua si mai putin poluanta . Ce facem cu cei care nu au bani de E5 si E6 ? Eu zic sa-i gazam ca se dovedesc neperformanti in economia capitalista si sunt de moda veche , nu vor sa se indatoreze la firme de leasing sau la banci ca sa isi cumpere o masina noua .
Scriind imi dau seama ce mare este prapastia intre generatii. Eu nu as face in veci credit sa-mi iau masina noua daca nu mi-as permite sa o cumpar cu banul jos. In schimb , un tanar nu concepe sa cumpere o masina cash . Vrea sa traiasca momentul ...sa se plimbe azi , nu conteaza ce va fi maine . Daca nu ma poate plati ratele , iese in piata si protesteaza ( gaseste el un motiv )  . Oare cand au reusit sa ne fure copiii ? Cand i-au spalat pe creier ? Doar au locut cu noi in case ? Noi i-am hranit si ei ni i-au furat . Cum de nu am putut sa ii invatam ca un om dator este un om cocosat ? Cum naiba au reusit sa suceasca de cap sute de mii de tineri ? Iti vine sa ii dezmostenesti . Cum naiba sa  lasi casa pe care ai construit-o cu mainile tale unui prost care o va pune garantie la o banca pentru un credit cu care sa isi cumpere ultima consola de jocuri ?
Fratilor ....e vina noastra. E sunt copii prosti ...dar noi unde eram cand sistemul ii tampea ?

#25
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007

View Postfqx, on 24 februarie 2017 - 16:36, said:

Esti constient de faptul ca un sofer care face 2000 km/luna cu un euro 6, polueaza mai mult decat unul care face 500km/luna cu un euro 3?

Nu. Eu credeam ca un sofer care face 2000 km cu Euro 3 polueaza mai mult decat unul care face 2000 km cu Euro 6. Posibil sa ma insel, tre' sa bag logaritm sa verific.

#26
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Postluci_flash, on 24 februarie 2017 - 16:35, said:

Nu ai bani si nu-ti place autobuzul, mergi pe jos. E simplu, si sanatos. Sper ca iti este clar ca discutia este despre orase mari.

Pai si daca americanii sunt idioti, ba chiar imbecili, trebuie sa fim si noi?
Cu indienii sau chinezii comparatia e de prost gust. Indienii inca se c**a in strada, iar chinezii poarta masti constant si au cea mai mare rata de cancer din lume.
Europenii au cel mai bun nivel de trai, si medie de varsta; daca pentru tine asta inseamna ca suntem fatalai...esti defect prietene.

Din moment ce nu locuiesti in Bucuresti sau orice oras mare, cu parere de rau, parerea ta nu este relevanta. Cat despre masina ta...nu-ti ofera nimeni un Logan pe o masina veche de 16 ani.

In toate orasele mari din romania poti sa incerci masini electrice.

Tu realizezi ce zici?

Practic prin taxa asta se intelege ca cine are bani de cheltuit e liber sa polueze, un fel de permis la vanatoare.
Vrei sa impusti un iepure 20 de lei, vrei sa omori un urs 300, vrei sa arzi 2000 de litri de benzina cu o toroapa in mijlocul oraului?  200 de euroi.

#27
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,653
  • Înscris: 05.02.2012

Quote

Din moment ce nu locuiesti in Bucuresti sau orice oras mare, cu parere de rau, parerea ta nu este relevanta. Cat despre masina ta...nu-ti ofera nimeni un Logan pe o masina veche de 16 ani.
In toate orasele mari din romania poti sa incerci masini electrice.



Pai na, atunci platiti voi, astia din Bucuresti , ca voi aveti bani :lol:

#28
takemeintoyourskin

takemeintoyourskin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 14.05.2010

View Postfqx, on 24 februarie 2017 - 16:36, said:

Esti constient de faptul ca un sofer care face 2000 km/luna cu un euro 6, polueaza mai mult decat unul care face 500km/luna cu un euro 3? poluarea nu se reduce prin taxe, prin taxe se incaseaza bani la buget.Daca vrei sa reduci poluare, faci centuri, faci autostrazi,ca sa nu mai trec prin fiecare oras cand merg pe european. Si plantezi paduri, nu le tai ca si cum ar venii sfarsitul lumii. Si centralele de apartament polueaza, mai e loc de o taxa... si benzina daca are 55% taxe e mai putin poluanta decat aia care nu are...
Mda, daca ar gandi toti ca tine.... ar fi mereu 400 000 in piata protestand in primul rand pentru padurile Romaniei, peste 20 de ani dupa ce vom fi platit taxe de mediu la greu, dar padurile vor fi spre disparitie, sa vedem atunci efectele poluarii, si dupa ce mai strangem cateva miliarde de tone de desuri de tot felul aduse pe mai nimic in tara si depozitate in soare daca se poate.

#29
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,553
  • Înscris: 16.12.2011

View Postcalinkgb, on 24 februarie 2017 - 15:25, said:


Banuiesc ca glumesti...
Nu glumesc deloc.
Pur si simplu nu vad alta solutie de a scapa de aglomeratia strazii.
Hai sa fim seriosi, strazi, autostrazi ca in vest nu o sa avem nici in 20-40 de ani. Coruptia e in floare, tot se fura iar in infrastructura nu ajung nici macar 10% din fondurile generos alocate.
Atunci ce poti face sa eviti ambuteiaje, blocaje si poluarea masiva?
Eu doar am observat ca , la noi, daca nu pui un bir nu-l determini pe roman sa renunte la masina. Poluarea a ajuns ceva de groaza. Ca sa nu mai zic ca in orasele provinciale de la capatul tarii a ajuns sa se circule infernal. Solutia ar fi, daca am fi civilizati, transportul in comun. Dar cum noi suntem romani in Romania...
Nu stiu ce sa zic. Pare inuman dar... ??? Posted Image Posted Image

#30
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,002
  • Înscris: 20.06.2005
Atunci tu vrei sa imi iei cu japca bani in mod legal si esti de acord sa se duca si mai mult la corupti.

#31
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010

View Postfqx, on 24 februarie 2017 - 16:36, said:

Esti constient de faptul ca un sofer care face 2000 km/luna cu un euro 6, polueaza mai mult decat unul care face 500km/luna cu un euro 3? poluarea nu se reduce prin taxe, prin taxe se incaseaza bani la buget.Daca vrei sa reduci poluare, faci centuri, faci autostrazi,ca sa nu mai trec prin fiecare oras cand merg pe european. Si plantezi paduri, nu le tai ca si cum ar venii sfarsitul lumii. Si centralele de apartament polueaza, mai e loc de o taxa... si benzina daca are 55% taxe e mai putin poluanta decat aia care nu are...
Un euro 6 scoate in medie 80mg/km de CO2. Un euro 3 scoate 500mg/kg. Deci...nu, nu polueaza mai mult.
Poluarea se reduce prin taxe, pentru ca atunci cand un Golf 4 costa in total 6000 de euro Gigel si Dorel se reorienteaza, si isi cauta masina care sa nu polueze la fel de mult.
Nici zice nimeni ca taiatul padurilor e un lucru bun. S-au dat multe legi si in aceasta privinta.

La centrale deja s-a dat lege nenea. Nu se mai produc centrale clasice de vreo 2 ani.

Daca cumperi benzina cu 55% mai ieftin, faci cu 10-55% mai multi km, deci poluezi cu 10-55% mai mult.

View PostJammalan-the-Prophet, on 24 februarie 2017 - 16:41, said:

Tu realizezi ce zici?

Practic prin taxa asta se intelege ca cine are bani de cheltuit e liber sa polueze, un fel de permis la vanatoare.
Vrei sa impusti un iepure 20 de lei, vrei sa omori un urs 300, vrei sa arzi 2000 de litri de benzina cu o toroapa in mijlocul oraului?  200 de euroi.
Da...si acum raspunde-mi te rog: cati oameni isi permit sa faca treaba asta? 1%? 2%?!
Cati oameni vor zice: "Mda, cu 6000 de euro pot sa cumpar un Golf 4, sau un Golf 6", "Da, clar, voi achizitiona Golf 4".

#32
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,553
  • Înscris: 16.12.2011

View PostwolfydRg, on 24 februarie 2017 - 16:51, said:

Atunci tu vrei sa imi iei cu japca bani in mod legal si esti de acord sa se duca si mai mult la corupti.
Eu mi-as dori sa distrugem, sa eradicam coruptia.
Dar de unde naiba inchisori sau gloante pentru jumatate din populatia Romaniei ?

#33
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,002
  • Înscris: 20.06.2005
Pai si atunci cum poti fi de acord cu o taxa care in mod sigur nu isi va atinge scopul propus ?

#34
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010

View PostAndreysc7, on 24 februarie 2017 - 16:41, said:


Pai na, atunci platiti voi, astia din Bucuresti , ca voi aveti bani Posted Image
Pai despre asta e topicul; si la asta se refera legea. Nu-ti cere nimeni bani ca sa intrii in centrul comunei lu bunica, cu 1000 de locuitori.

#35
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,653
  • Înscris: 05.02.2012

View Postluci_flash, on 24 februarie 2017 - 16:56, said:

Pai despre asta e topicul; si la asta se refera legea. Nu-ti cere nimeni bani ca sa intrii in centrul comunei lu bunica, cu 1000 de locuitori.

Bun si o dam la intors Posted Image .. Ce vor face cu banii astia Posted Image ? Vor da milioane de euro pe panselute ? Posted Image Totally worth it (pentru cei care detin floraria)

Edited by Andreysc7, 24 February 2017 - 17:02.


#36
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Postluci_flash, on 24 februarie 2017 - 16:53, said:

Un euro 6 scoate in medie 80mg/km de CO2. Un euro 3 scoate 500mg/kg. Deci...nu, nu polueaza mai mult.
Poluarea se reduce prin taxe, pentru ca atunci cand un Golf 4 costa in total 6000 de euro Gigel si Dorel se reorienteaza, si isi cauta masina care sa nu polueze la fel de mult.
Nici zice nimeni ca taiatul padurilor e un lucru bun. S-au dat multe legi si in aceasta privinta.

Vezi ca astia te contrazic
De unde ai cifrele alea?
https://en.wikipedia...ssion_standards

Edited by Jammalan-the-Prophet, 24 February 2017 - 17:03.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate