Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Achizitie Soundbar

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
cr1st1an

cr1st1an

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 06.04.2006
Salut,
Ma gandesc sa cumpar acest soundbar.
Nu am asteptari deosebite pentru sunet, urmeaza sa il pun in dormitor si m-am gandit la asa ceva si din imposibilitatea pozitionarii corecte a unui sistem 5.1. Merg in weekend sa il "aud".
Are cineva asa ceva?
E ok? (in sensul in care poate fi un soundbar).

#2
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
ce dimensiuni are dormitorul ? daca locuiesti la bloc, unde este amplasat, pe colt sau ai perete comun cu alt vecin ?

#3
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Ideal ar fi sa-l imperechezi cu TV-ul, adica sa aiba HDMI cu ARC.
Daca TV-ul este Sony Bravia se sincronizeaza intre ele si merge cu o singura comanda, a TV-ului, .

#4
cr1st1an

cr1st1an

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 06.04.2006
Locuesc la bloc, dormitorul are 22 mp si e amplasat pe colt avand un perete comun cu altapartament

Am luat in calcul, tv samsung cu hdmi arc.
La fel si soundbarul.

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Ei bine, daca izolatia fonica a peretilor este slaba sau deloc, sa te astepti la ceva observatii sau reprosuri din partea vecinului, sound-bar-ul reda si amplifica sunete pe care nu le auzi folosind sonorul tv-ului. La filme de ex auzi respiratia personajelor, fasaitul hainelor, toate acele zgomote de fundal din scena/decor. Iar ca sa folosesti SB la minim, mai bine deloc.

#6
cr1st1an

cr1st1an

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 06.04.2006

View Postcorinadaniela, on 24 februarie 2017 - 17:55, said:

Ei bine, daca izolatia fonica a peretilor este slaba sau deloc, sa te astepti la ceva observatii sau reprosuri din partea vecinului, sound-bar-ul reda si amplifica sunete pe care nu le auzi folosind sonorul tv-ului. La filme de ex auzi respiratia personajelor, fasaitul hainelor, toate acele zgomote de fundal din scena/decor. Iar ca sa folosesti SB la minim, mai bine deloc.
Pai peretele pe care vine soundbarul e comun cu a alta camera a apartamentului meu deci nu e problema.
Dar ca sa revenim la subiect, voiam ceva pareri de modelul pus de mine in link, nu o discutie generala despre soundbar-uri.

#7
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Cu banii aia cumperi doua boxe active cu mult peste aceste jucarioare de soundbar-uri.

#8
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Nu la amplasarea sb ma refer, ci la "galagia" pe care o va face in acel dormitor atunci cand o vei folosi. Una e sa te uiti la tv cu sonorul la un nivel acceptabil, alta e cand folosesti sb. Stiu, pentru ca am si eu, dar la tv-ul din sufragerie. Cand e in functiune, toate acele sunete despre care iti povesteam se aud pana in partea opusa a apartamentului. In fine, faci cum doresti, am vrut doar sa-ti explic cum stau lucrurile.

#9
cr1st1an

cr1st1an

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 06.04.2006

View Postcorinadaniela, on 25 februarie 2017 - 09:25, said:

Nu la amplasarea sb ma refer, ci la "galagia" pe care o va face in acel dormitor atunci cand o vei folosi. Una e sa te uiti la tv cu sonorul la un nivel acceptabil, alta e cand folosesti sb. Stiu, pentru ca am si eu, dar la tv-ul din sufragerie. Cand e in functiune, toate acele sunete despre care iti povesteam se aud pana in partea opusa a apartamentului. In fine, faci cum doresti, am vrut doar sa-ti explic cum stau lucrurile.
Sa stii ca nu vreau sa fac cinema in dormitor, pur si simplu nu suport cum sa aude sunetul redat de televizoare si asta e solutia la care m-am gandit.
Referitor la acele sunete inalte de care spui ca se aud in tot apartamentul, voi folosi soundbarul la volum mai mic.
Ai acelas soundbar ca cel pus de mine in link?
Poate subwooferul nu e ok, poate de aia se aud asa acele sunete inalte.

Edited by cr1st1an, 25 February 2017 - 13:39.


#10
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Nu, am un sb samsung. Nu e vorba de sunete inalte, e reglat. Ma refer la faptul ca sb iti reda sunete suplimentare, pe care nu le auzi in sunetul redat de tv, este asemanator cu sunetul de la cinematograf. Cel mai bine ar fi sa mergi in magazin si sa auzi cum functioneaza sb in diverse situatii - muzica, film, concert, meci, talk-show. Cred ca asa vei intelege mai bine ce incerc eu sa explic aici. Pe mine una chiar ma enerveaza cum se aude prin sb, mi se pare util mai mult pentru ascultat muzica. Insa repet, fiecare decide si alege ce-i place si convine.

#11
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postcr1st1an, on 25 februarie 2017 - 13:35, said:

Sa stii ca nu vreau sa fac cinema in dormitor, pur si simplu nu suport cum sa aude sunetul redat de televizoare si asta e solutia la care m-am gandit.

Soundbar-urile din categoria asta de pret sunt sub orice critica, cumpara un sistem stereo daca vrei sunet de calitate si nu difuzoare minuscule inghesuite intr-o franzela de plastic.

Edited by razor01, 25 February 2017 - 14:43.


#12
cr1st1an

cr1st1an

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 06.04.2006
Putin ironic, dar o sa raspund tot eu la intrebarea mea.
Am fost azi sa aud soundbarul si surpriza...se auzea mai prost decat ma asteptam, ca dintr-o conserva.
Am vazut un singur SB care se auzea bine, si anume samsung hw-k650.
Din pacate statea atat de prost la capitolul bluetooth ca se intrerupea sunetul si la 20cm de telefonul meu.
Probabil ca si conexiunea dintre SB si subwofer care e wireless are aceeasi calitate.
In concluzie trebuie sa gasesc o alta solutie din pacate asta cu soundbarul cam iese din calcul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate