Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Aceeasi functie, salarii diferite

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014
Codul muncii ??? Ce dracu ma, in ce lume traiesti?
Nu exista 2 oameni la fel, care sa munceasca la fel, deci e normal ca salariile sa nu fie la fel.

E posibil ca oamenii aia chiar sa merite mai multi bani, ca au mai multa experienta, chiar daca nu pe acelasi domeniu. Sau pur si simplu si-au negociat mai bine salariul.
Posibil sa nu primesti nici un leu in plus, firma nevrand sa incurajeze un astfel de scenariu. Decat sa se trezeasca maine cu alti 10 care cer bani in plus, mai bine te sacrifica pe tine. Iti gasesc inlocuitor, nu iti face griji.

Esti tanar, mai ai de invatat din astea. Pina una-alta, incepe sa iti cauti un alt job, iar pina atunci fa-ti-l pe asta de acuma cum trebuie. Lasa loc de buna ziua, ca poate peste cativa ani te mai intalnesti cu oamenii de pe acolo.

#20
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 22.08.2012
Esti tanar si nu stii multe, dar o sa le afli pe parcurs.
O sa iti spun si alte argumente pentru care salariile difera, chiar daca baietii nu le merita:
1. Oamenii sunt ai cuiva;
2. Au negociat mai bine;
3. Aduc "plusvaloare" - a se citi au pe mami la minister, ANAF, etc si compania isi cumpara liniste;
4. Nu te simpatizeaza seful;
5. Poate doar tie ti se pare ca esti cel mai bun;
6. Etc;

PS - In majoritatea locurilor e la fel, nu-ti face iluzii.

#21
meroer

meroer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 21.09.2011
Capul plecat, sabia nu-l taie? Multumesc dar nu
Ai citit situatia expusa, ti se pare normala?
Probabil toata situatia o sa duca la cautarea unui alt job, dar pana atunci, incerc si eu sa pot. N-as vrea sa le dau satisfactia sa tac

#22
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
In primul rand, nu trebuie sa taci, dar trebuie sa stii cand si cum sa pui problema.
In al doilea rand, cauta si in alta parte, du-te la cateva interviuri si afla cum te vad altii.
In al treilea rand, in ziua de astazi se gaseste greu forta de munca, deci, daca esti bun, ar trebui sa fie interesati sa te pastreze.
Succes!

#23
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

 meroer, on 24 februarie 2017 - 14:37, said:

ce as putea face ca sa indrept aceasta nedreptate? Este vreo prevedere in codul muncii de care m as putea lega?
Esti un comunist daca ajungi la "nedreptate" si legi! In democratie nu exista mercuriale, uniformizare, egalitate etc. Asa ca mergi si negociaza, asta-i termenul aici.

 meroer, on 24 februarie 2017 - 14:37, said:

mi se tot argumenteaza ca persoanele in cauza sunt mai experimentate, dar in acelasi timp, eu le am instruit și eu le 'dadacesc'
Daca esti asa om cheie, asta iese la iveala repede, tu stii cum sa faci!

Edited by neagu_laurentiu, 24 February 2017 - 16:34.


#24
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014

 meroer, on 24 februarie 2017 - 16:23, said:

Ai citit situatia expusa, ti se pare normala?
Da, am citit cu atentie totul. Da, mi se pare normal (si ai primit o multime de sfaturi si motive pentru care s-a ajuns aici).
E treaba ta daca accepti sfaturile noastre sau nu.

Dar hai sa iti mai povestesc ceva ce am trait eu.
Aveam vreo 24 de ani, 1 an vechime, primul meu job. Super incantat, munceam cu spor, luam si ceva bani (putini, dar asa e la inceput). Pina cand mi-a cazut sub ochi contractul unui coleg, care avea salariul triplu fata de al meu. Da, de 3 ori mai mare. Cateva zile nu am fost om, m-am zbuciumat si nu stiam ce sa fac.Dar apoi m-a strafulgerat o idee: dar daca ala chiar merita mai multi bani ca mine? Si am stat si am analizat, am urmarit ce si cum si am constatat ca vechimea mai mare a lui se vedea si in felul cum rezolva treburile. Nu stiu daca muncea de 3 ori mai mult sau mai bine ca mine, dar era mai bun. Si am inceput sa vad unde trebuie sa mai lucrez ca sa devin si eu mai bun.

#25
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Tinerete, e trist ce traiesti.
Dar dupa ce i-am vazut fluturasul papagalul ala de care ti-am spus, de al dracului ce sunt, i-am raspuns la intrebarea directa, "cat ai tu?" doar prin "doar ceva mai mult decat tine" Ceea ce era adevarat, dar incomplet.
Dar zambetul meu si privirea mea extrem de "modesta" si satisfacuta, il facea sa se gandesca spre dublu sau triplu..
Cum am sesizat, mi-am prevenit colegii ca asta e tare curios. Si daca se gandeste la mine, maine se va interesa si de tine. Asta nu le-a convenit..
Dupa un timp unul mi-a confirmat, ba, te-n..ca ai gandit bine..Mi-a zis cineva ca s-a interesat si de mine..Ne ia pe toti la rand..
Oricum, am banuit bine ca o zambetul meu o sa ii strice ziua. De, sunt Scorpion..
Asa ca poate si altii vazand ca te interesezi au gandit ce beep vrea asta? Da, ii multumesc frumos ca m-a invatat, dar era si sarcina lui d ela job. Si daca eu stiu si sa limbesc seful..
Poftim. 2 cazuri de exprimare in public
Sefu ati gresit, aici e asa, ca mine, il faci de cacao direct. Si asa ceva nu se uita si nu se iarta. Si ajungi baiat bun, muncitor dar BUN in salariu..Nu ii convine, sa plece..
versus
sefu, va rog sa ma lasati sa va prezint punctul meu de vedere. Problema m-a preocupat  Adica ii lasi spatiu de manevra..Aha, a sesizat, e interesat, sare sa ajute, e baiat bun, mai vedem noi..
PS. Acum, la 53, fac pe desteptul. Pt ca le-am exeprimentat pe ambele.
La primul, pe la 23 de ani, nu am vazut nicio prima. Si cand m-am dus cu foaia de transfer, ce bine, vezi sa mai faci pe desteptul si la urmatorul job..
Am iesit cam nedumerit..Afara un amic, m-a vazut de ce? Pai..Pai nu iti aduci aminte cand..Ce dracu, ce vroiai de la el? El e seful, el are paine si cutitul, tu esti..Asa e, eram pielea.. La jobul urmator nu m-am mai dat rotund..

Edited by Prien, 24 February 2017 - 17:00.


#26
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Apropos de fisa de evaluare: si eu am fost bugetar, cand s-au introdus evaluarile ni s-a spus oarecum neoficial sa nu cumva sa ne punem maxim la autoevaluare ca vor sari sefii aia mari si vor face scandal... stiti poveste cu profesorul care zice in fata clasei ca nu exista elev de nota 10, doar el stie de 10!
Noi, fraieri si timorati, ne-am pus note mai mici, sa facem pe modestii, o sa vada ei ca meritam mai mult si nu ne dam mari, etc, etc.....
Rezultatul: toate notele date de noi au fost micsorate in final. Incepand din anul urmator, mi-am dat mereu maxim, ca sa aiba ei de unde sa scada! Si am primit note mai mari.
Morala: daca nu ceri, nu ti se da!
Atentie totusi: sa stii cand, cum si cand sa ceri.

Edited by altuser09, 24 February 2017 - 17:41.


#27
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,014
  • Înscris: 23.09.2005
Du-te la sef cu un aer entuziasmat, si spune-i ca ar trebui sa-ti dai demisia. Daca intreaba de ce, spune-i ca iti dai demisia doar ca sa-ti depui iar CV-ul, ca sa poti fi angajat din nou, tot acolo, pe acelasi post, caci tocmai ai observat ca noii veniti au salar mai mare, asa ca din punctul tau de vedere, demisionezi ca sa mergi la un salar mai bun.

"Si culmea, sefule! Ce coincindenta! Hehehe... deja stiu perfect tot ce am de facut la noul job! Deci sunt chiar omul pe care-l cautati!!!" Posted Image

Edited by Phobos, 24 February 2017 - 18:50.


#28
maddogg

maddogg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 25.11.2004
Pile si relatii, asa e cu aia noi veniti din postul initiatorului.

#29
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,204
  • Înscris: 23.08.2014
Cam peste tot se intampla treburi din astea, mai ales acum cand au inceput sa nu mai aiba pe cine angaja.La ala nou ii da mai mult ca sa stea, iar la aia vechi se bazeaza ca sint poate mai invarsta si nu vor pleca dupa 15-20 de ani lucrati in companie.Singura solutie este fie sa pleci sau macar sa incerci sa le demonstrezi ca esti capabil sa pleci.Dar sa nu o faci din gluma, ca daca zici ca pleci si nu pleci, va fi mult mai rau.

#30
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,496
  • Înscris: 13.10.2010

 sirgoofy, on 24 februarie 2017 - 15:06, said:

Și mai dă-le problemele dificile la cei noi, sa mai buseasca și ei treaba... Părerea mea ��
Cei noi nu sunt cu nimic vinovati ca initiatorul are salariul mai mic!....

Si, mai mult ca sigur, nu e vorba de pile si relatii!
E vorba de negociere.
Daca cei noi au avut 800, automat au venit pe 900-1000. Firma avea nevoie de personal, asa ca le-a oferit aproximativ cat au cerut....

 fqx, on 24 februarie 2017 - 19:17, said:

Dar sa nu o faci din gluma, ca daca zici ca pleci si nu pleci, va fi mult mai rau.
Dar sa ai si cel putin un backup asigurat. La o adica, in caz ca mergi cu demisia pana la capat sa ai unde sa te angajezi.

#31
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
ai pus intrebarea, ce poti face sa repari nedreptatea

avem doua variabile. munca si salariul. cum salariul ai incercat sa-l negociezi si a ramas constant. singura parte variabila la care mai poti umbla este munca
pe scurt, solutia este sa iti maresti salariul raportat la munca prin diminuarea volumului de munca

de exemplu poti sa stai pe acest forum 3 zile din 5. sau sa iti petreci 7 ore din zi contempland fereastra
nu stiu cum lucrati voi in multinationale dar poti sa consideri vinerea zi scurta si sa pleci la 14

#32
Bogdan199O

Bogdan199O

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 16.03.2015
Poti sa ii zici managerului ca ai primit o oferta din alta parte si sa iti mareasca salariul sau sa iti spuna "mergi unde ai primit oferta". Cunosc persoane care au patit asta, iar eu am patit ceva asemanator: am fost promovat, iar viitorii angajati din subordine au primit acelasi salariu ca mine. Am plecat de acolo.

#33
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005
Când ceri o mărire de salariu, argumentezi cererea prin munca depusă și realizările avute de companie și tine în urma muncii respective. Salariul celorlalți nu are nici o importanță. E un nonargument și nu-ți va aduce mărirea dorită.

#34
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

 sfantu.dracu, on 04 martie 2017 - 23:48, said:

Când ceri o mărire de salariu, argumentezi cererea prin munca depusă
Iar supervizorul iti poate argumenta tot ce ai gresit in munca depusa. Simplu.

Edited by lightpoint, 05 March 2017 - 10:38.


#35
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

 lightpoint, on 05 martie 2017 - 10:38, said:

Iar supervizorul iti poate argumenta tot ce ai gresit in munca depusa. Simplu.
tu ceri marire de salariu supervizorului???
Hmm...ciudat, ala se ocupa de supervizarea muncii echipei, ce treaba are cu salariile?
Salariul il negociezi ci HR-ul, nicidecum cu cei cu care muncesti.

#36
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017
Are, că supervizorul trebuie să-ti faca referat că meriți mărirea de salariu și apoi trebuie și acceptul CTO-ului.Cu acestea două referate care se depun la HR dar nu de tine, dacă ești eligibil pt mărire vei fi chemat la HR.Trebuie cel puțin acordul a doua persoane deoarece în caz că vei fi refuzat să nu știi din cauza căruia.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate