Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Aceeasi functie, salarii diferite

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
meroer

meroer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 21.09.2011
Dragi colegi de forum,

Ma confrunt cu urmatoarea situatie pe care o consider nedreapta si frustranta, pentru mine:
M am angajat la o multinationala in 2015 (23 ani in acel moment), pe un salariu pe care il consideram corect in acea perioada. Firma a inceput sa se extinda, numărul angajatilor dublandu-se sau chiar triplandu-se pana in ziua de astazi. In echipa mea care consta din 3 persoane, s au mai alaturat 2 persoane; tin sa precizez ca aceste persoane au fost instruite aproape cap-coada de catre mine in domeniul in care vor activa zi de zi, multe din intrebarile lor le directioneaza catre mine, sarcinile mai dificile le preiau eu, fiind mai experimentat iar pe cele mai usoare le preiau cei 2 colegi de care v am spus.
Totul bine si frumos, pana in momentul in care am aflat salariul lor, care procentual este mai mare cu 20% decat al meu.
In acel moment am cerut egalizarea salariilor (in condițiile in care, cred eu, as merita unul chiar mai mare) dar am fost refuzat.

Va rog frumos, sfatuiti-ma, ce as putea face ca sa indrept aceasta nedreptate? Este vreo prevedere in codul muncii de care m as putea lega?

Mi se pare un paradox, mi se tot argumenteaza ca persoanele in cauza sunt mai experimentate, dar in acelasi timp, eu le am instruit și eu le 'dadacesc'

TLDR: acelasi post (eu 24 ani, persoanele in cauza sunt mai in varsta), atributii chiar mai multe pentru mine,  dar salariul este mai mic. Ce pot face?

Multumesc!

#2
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017
pai e simplu.Daca nu-ti convine poti sa pleci.Insa tu ai gresit aici cu ceva.Trebuia sa  ceri o sedinta cu supervizorul tau, in care fara prea multe comentarii ii spuneai ca vrei un salariu mai mare iar in cazul contrar
ii aratai invitatiile  pe care le-ai primit de alte corporatii.

Sa stii ca este perfect normal sa-ti ajuti colegii.Intra in obligatiile tale.Munca in echipa mai inseamna si training.Asta inseamna team-work.Nu cred ca scrie in contractul tau ca daca il dadacesti pe X trebuie sa-ti dea
un spor.Este alegerea ta. Daca nu-i faci training atunci iti incarci tie  munca.Daca ii faci training atunci de ce nu primesti in plus.Nu merge.Nu asa se lucreaza in echipa.

Edited by althea, 24 February 2017 - 14:49.
3.d https://forum.softpedia.com/topic/34630-regulamentul-forumului-softpedia/


#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
Esti la privat. Ai doua posibilitati - negociezi sau pleci.
Nu exista egalitate de salarii pe aceeasi functie nici macar la stat, darmite la privat unde totul se negociaza.

#4
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,428
  • Înscris: 20.02.2008
Nimic. Negociezi salariul sau pleci.
Asa e in multinationale, cei nou veniti vin de obicei cu salarii mai mari decat cei vechi.

#5
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Initiator. Regret, cei care ti-au raspuns au dreptate.
Eu lucrez la stat Si cand a venit un tip si am vazut si ca e bata si pilos si mi-a aratat si salariu, cam 2/3 din al meu, dupa peste 23 de ani in fabrica, am simtit ca inebunesc.. Diferenta mi s-a parut mult prea mica.
Si la fel eu il invatam ce sa faca..Si nici nu era interesat..Asa ca nici nu ma puteam baza pe el..
Noroc ca nu a rezistat decat un an..

Edited by Prien, 24 February 2017 - 14:55.


#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
ii comunici superiorului direct ca ai primit oferte de angajare de la alte companii din domeniu si ca esti tentat sa pleci pentru ca vei primi un salariu mai mare. din doua una : ori ti se face o oferta de retentie cu salariul majorat la nivelul dorit de tine, ori esti lasat sa pleci fara a se mai incerca retentia ta in organizatie.
varianta 3 ar fi sa urmaresti sa ocupi o pozitie superioara celei ocupate in prezent, sa avansezi cum s-ar spune.
fiind multinationala, nu aveti in perioada asta (sau urmatoare) evaluarea anuala a performantelor ? si acesta e un bun prilej sa deschizi subiectul.

#7
titacodita

titacodita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 07.01.2009
Salariile sunt confidentiale si se negociaza individual.
De unde stii cati bani iau colegii ?
Sunt multe cauze datorita carora colegii au salarii mai mari ca tine : vin de la concurenta, studii postuniversitare, MBA, limbi straine, IT, proiecte realizate la fostul loc de munca, etc.

#8
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

View Postcorinadaniela, on 24 februarie 2017 - 14:55, said:

ii comunici superiorului direct ca ai primit oferte de angajare de la alte companii din domeniu si ca esti tentat sa pleci pentru ca vei primi un salariu mai mare. din doua una : ori ti se face o oferta de retentie cu salariul majorat la nivelul dorit de tine, ori esti lasat sa pleci fara a se mai incerca retentia ta in organizatie.
In aceasta varianta ar face bine sa nu mearga la cacealma.Adica in caz ca seful ii cere sa demonstreze ca este dorit in alta parte sa-i arata invitatiile.Ca daca este prins descoperit aici devine subiectul pentru masa de pranz.

Quote

varianta 3 ar fi sa urmaresti sa ocupi o pozitie superioara celei ocupate in prezent, sa avansezi cum s-ar spune.
fiind multinationala, nu aveti in perioada asta (sau urmatoare) evaluarea anuala a performantelor ? si acesta e un bun prilej sa deschizi subiectul.
Pai aici e dus-intors.Pentru o pozitie superioara , ai nevoie de training sau stii deja ce sa faci ?. Dar sa stii ca oamenii care avanseaza dpdv al cunostiintelor la locul de munca automat sunt remarcatii de ceilalti inclusiv de sefi.
Si pana sa vina el cu o propunere de marire a salariului, vine seful tau cu propunere mult mai devreme. :D

#9
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,022
  • Înscris: 06.09.2008
Și mai dă-le problemele dificile la cei noi, sa mai buseasca și ei treaba... Părerea mea ��

#10
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

View Postcorinadaniela, on 24 februarie 2017 - 14:55, said:

fiind multinationala, nu aveti in perioada asta (sau urmatoare) evaluarea anuala a performantelor ?
la unele departamente evaluarea este chiar si trimestriala.

#11
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014
Stii ce am invatat eu dupa 10 ani in multinationale? Cine nu vorbeste nu primeste. Asa ca inainte de fiecare perioada de evaluari si ajustari salariale, aveam o sedinta scurta cu seful direct, 1on1, in care ii spuneam, finut dar clar (si ma asiguram ca a inteles), ca ma astept la o marire de salariu.

#12
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008
Ce poti sa faci? Iti cauti de lucru in alta parte. Daca le spui ca ai primit o alta oferta s-ar putea sa-ti ofere ei mai mult.

#13
sctnicu

sctnicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 26.02.2016
cel mai bine iti cauti de lucru in alta parte si pleci cu salariu mult mai mare, decat ai fi avut aicea marirea salariala !

#14
meroer

meroer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 21.09.2011
In primul rand multumesc tuturor care si-au rupt cateva minute ca sa-mi raspunda

View Postlightpoint, on 24 februarie 2017 - 14:46, said:

Sa stii ca este perfect normal sa-ti ajuti colegii.Intra in obligatiile tale.Munca in echipa mai inseamna si training.Asta inseamna team-work.Nu cred ca scrie in contractul tau ca daca il dadacesti pe X trebuie sa-ti dea
un spor.Este alegerea ta. Daca nu-i faci training atunci iti incarci tie  munca.Daca ii faci training atunci de ce nu primesti in plus.Nu merge.Nu asa se lucreaza in echipa.
Stiu, nu am comentat absolut deloc cand le-am facut trainingurile, insa am vrut sa evidentiez faptul ca d.p.d.v al bagajului de cunostinte, al meu este superior in ceea ce priveste cunostiintele necesare postului

View Posteiffel, on 24 februarie 2017 - 14:46, said:

Esti la privat. Ai doua posibilitati - negociezi sau pleci.
Nu exista egalitate de salarii pe aceeasi functie nici macar la stat, darmite la privat unde totul se negociaza.
Am gasit acest pasaj, astept pe cineva cu studii juridice sa-mi spuna daca mai este de actualitate:
(2)�Principiul egalitatii intre cetateni, al excluderii privilegiilor si discriminarii sunt garantate in special in exercitarea urmatoarelor drepturi:
(i)�dreptul la munca, la libera alegere a ocupatiei, la conditii de munca echitabile si satisfacatoare, la protectia impotriva somajului, la un salariu egal pentru munca egala, la o remuneratie echitabila si satisfacatoare;
http://www.dreptonli...republicata.php

View Postcorinadaniela, on 24 februarie 2017 - 14:55, said:

ii comunici superiorului direct ca ai primit oferte de angajare de la alte companii din domeniu si ca esti tentat sa pleci pentru ca vei primi un salariu mai mare. din doua una : ori ti se face o oferta de retentie cu salariul majorat la nivelul dorit de tine, ori esti lasat sa pleci fara a se mai incerca retentia ta in organizatie.
varianta 3 ar fi sa urmaresti sa ocupi o pozitie superioara celei ocupate in prezent, sa avansezi cum s-ar spune.
fiind multinationala, nu aveti in perioada asta (sau urmatoare) evaluarea anuala a performantelor ? si acesta e un bun prilej sa deschizi subiectul.
Am avut acea evaluare, care cel putin la noi este o vrajeala. Am fost pus sa-mi acord niste note, pe care apoi managerul le-a copiat si a mai scazut un punct pe ici pe colo, ca sa nu bata la ochi

View Posttitacodita, on 24 februarie 2017 - 15:04, said:

Salariile sunt confidentiale si se negociaza individual.
De unde stii cati bani iau colegii ?
Sunt multe cauze datorita carora colegii au salarii mai mari ca tine : vin de la concurenta, studii postuniversitare, MBA, limbi straine, IT, proiecte realizate la fostul loc de munca, etc.
Nu eu le-am cerut aceasta informatie, mi-a fost oferita

View Postsirgoofy, on 24 februarie 2017 - 15:06, said:

Și mai dă-le problemele dificile la cei noi, sa mai buseasca și ei treaba... Părerea mea ��
Stiu, dar nu ar fi corect fata de managerul meu operational sa traga el ponoasele (cu cel disciplinar am ce am, cel care se ocupa de salariu). Dar ai dreptate, intr-un fel

#15
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

View Postmeroer, on 24 februarie 2017 - 15:48, said:

Nu eu le-am cerut aceasta informatie, mi-a fost oferita
De catre cine ?

#16
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
multinationala asta are si un sindicat al salariatilor ? daca da, faci parte din el ?

#17
meroer

meroer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 21.09.2011

View Postlightpoint, on 24 februarie 2017 - 15:55, said:

De catre cine ?
De... coana Mitza biciclista, ce importanta are? Poate si-au uitat telefonul pe birou si au primit SMS-ul de la banca cand au intrat banii, si eu am citit. Cert este ca toata lumea stie salariul celorlalti, doar ca nu le place sa folosesti argumentul asta pentru a cere mai mult. Au confirmat tacit ca asa este, ca au salariul mai mare (HR si manager disciplinar au confirmat)

View Postcorinadaniela, on 24 februarie 2017 - 16:00, said:

multinationala asta are si un sindicat al salariatilor ? daca da, faci parte din el ?
Nu are... din cate stiu sindicatele si corporatiile nu prea merg mana in mana, sunt convins ca ar infiera pe oricine ar veni cu ideea infiintarii unui sindicat. Plus ca firma este relativ noua, de 2 ani

#18
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

View Postmeroer, on 24 februarie 2017 - 16:04, said:

De... coana Mitza biciclista, ce importanta are?
Pai are. Pentru ca daca cineva ti-a dat aceasta informatie care este confidentiala prin contract, poti sa-l dai in gat si ii faci reclamatie si il da afara instant asta daca nu cumva l-ai intrebat tu.
Apoi de unde stii ca informatia este reala ? Care este certitudinea ? Modul cum ai alfat de aceasta informatie , poate clarifica intentiile persoanei care te-a informat.

View Postcorinadaniela, on 24 februarie 2017 - 16:00, said:

multinationala asta are si un sindicat al salariatilor ? daca da, faci parte din el ?
nici o multinationala nu-i plac sindicatel.Lipsa sindicatelor este o conditie de la sine inteleasa ca trebuie indeplinita ca multinationala sa nu plece.

Edited by lightpoint, 24 February 2017 - 16:14.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate