Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Pete caroserie vw passat

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
njx

njx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 21.02.2017
Salut,

Cine poate sa imi spuna cum pot scoate aceste pete de pe caroseria mea? Nu stiu de la ce naiba sunt... Poate cineva isi da seama de unde provin. Imi e greu sa cred ca de la pasari. Petele sunt foarte foarte bine impregnate in caroserie.
Mentionez faptul ca aceleasi pete le-am regasit si pe luna si parbriz dar le-am scos cu apa fierbinte insa pe caroserie clar trebuie alta abordare. NU am incercat cu nimic momentan.

Sa mearga cu alcool tehnic? E prea puternic?
Sa incerc cu apa fierbinte?


Atasez si 2 poze cu respectivele pete.

Multumesc pentru sfaturi.

Attached Files



#2
tartorul

tartorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 24.01.2006
Poti sa incerci cu apa la fel cum ai facut cu parbrizul. Din poza pare afectat lacul asa ca nu prea ai ce pierde. Poate ai noroc totusi.

#3
Margelatul_TR

Margelatul_TR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 01.02.2017
Sigur nu ai "prieteni buni" ? Nu-mi dau seama ce poate fi, dar nu par chiar la intamplare

#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
zapada cu saramura.....

ziele astea pentru ca este coada la inmatriculari, "prietenii" iti fac un bine si-ti descomlpeteaza numerele de la masina.

Edited by arg, 24 February 2017 - 12:37.


#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
cred ca e lichid de frana sau altceva coroziv, pe care ti l-a pulverizat cineva intentionat (se vad stropii si urma circulara de la spray/pulverizator), poate i-ai ocupat locul de parcare sau aveti alte chestii de impartit.

#6
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
Asa mai patesc si eu cand imi las masina prin parcarile Mall-urilor pe unde sunt tevile la vedere! Din fericire pentru mine am avut doar pe parbriz si luneta, cate o pata pe fiecare, pete ce au iesit cu WD40.

Edited by pustiu_22, 24 February 2017 - 12:39.


#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View Postpustiu_22, on 24 februarie 2017 - 12:39, said:

Asa mai patesc si eu cand imi las masina prin parcarile Mall-urilor pe unde sunt tevile la vedere! Din fericire pentru mine am avut doar pe parbriz si luneta, cate o pata pe fiecare, pete ce au iesit cu WD40.

la initiator nu e cazul, se observa foarte clar ca este vorba despre o substanta pulverizata din loc in loc, intentionat. masina pare a fi parcata pe o alee intre blocuri sau pe trotuar (se observa cladirile in poza 2, de-o parte si de cealalta a masinii).
sa fie oare vopsea spray pentru grafitti ? njx, ce culoare aveau petele de pe geamul masinii, cele pe care ai reusit sa le cureti cu apa calda ? in zona exista vreo camera de supraveghere ? poate asa afli cine ti-a facut "bucuria".
du-te cu masina la o spalatorie auto mai rasarita, poate au acolo ceva produse/substante profesionale de curatare pete...

Edited by corinadaniela, 24 February 2017 - 13:09.


#8
Margelatul_TR

Margelatul_TR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 01.02.2017
Am un Passat , aceasi culoare ca al tau, iar undeva in militari parcat fiind in strada pe langa blocul unde stau un bun "vecin" s-a gandit sa-mi indoaie stergatoarele ca am indraznit sa parchez masina cu numere de provincie in Bucuresti. Desi locul unde era masina, nu e parcare de resedinta . Ar trebui sa urc masina in apartament, cred

#9
njx

njx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 21.02.2017
Nu le-am capatat in zona blocului unde locuiesc. Locul unde s-a intamplat nu era monitorizat de camere sa zic asa.. O iesi la polish? sau trebuie revopsit?
Nu am 'prieteni' de asa natura.. dar nici mie nu mi se pare doar un hazard natural :) Nu stiu ce naiba sa zic ...

#10
Margelatul_TR

Margelatul_TR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 01.02.2017
Daca este afectat lacul  (cum pare in una din poze), nu cred ca mai iese nici la polishat

#11
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
"Iese" cu revopsire plafon. Nu știu cât e la tine, pe aici pe la țară e cam 250-300 de lei toată distracția la un atelier bun.

#12
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
Cel frumos si sanatots e sa chemi politia, proces verbal, plangere prealabila bla bla....

#13
njx

njx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 21.02.2017
mda.. sa vad. cred ca este var. var picurat intr-o parcare subterana. pe acolo a stat cateva zile. dar nu am observat atunci. nu sunt 100 % sigur... dar e posibil.iar daca este var si s-a uscat.. cred ca e clar. nu iese cu apa calda :D

#14
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Ala e acid de baterie toata ziua.Ti-a facut cineva o bucurie,doar cu vopsea noua mai iese.Asta am patit cand, la service,un cretin mi-a scapat acid pe aripa cand a scos bateria,inclinand-o cu dopurile desfacute

#15
njx

njx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 21.02.2017
Probabil.. dar chiar nu vad de ce sa dai asa daca vrei sa faci un "damage la masina". adica capota motorului, fetele de usi, aripile.. nu au nimic. doar capota/plafonul masinii si inca un strop pe bara spate a masinii. in fine... nu are rost sa ma consum .

Bara spate fiind de plastic.. aveti idee daca pot face ceva macar acolo? Si daca da, cu ce? Adica macar sa incerc si sa vad daca reusesc ceva..daca nu, o vopsesc si gata.

#16
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007

View Postnjx, on 24 februarie 2017 - 13:19, said:

mda.. sa vad. cred ca este var. var picurat intr-o parcare subterana. pe acolo a stat cateva zile. dar nu am observat atunci. nu sunt 100 % sigur... dar e posibil.iar daca este var si s-a uscat.. cred ca e clar. nu iese cu apa calda Posted Image

njx: aaaa ....tu esti unul din aia care parcheaza prin malluri si lasa masina acolo cu zilele ?!!??!

Edited by Mihai_3, 24 February 2017 - 13:46.


#17
njx

njx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 21.02.2017

View PostMihai_3, on 24 februarie 2017 - 13:45, said:

njx: aaaa ....tu esti unul din aia care parcheaza prin malluri si lasa masina acolo cu zilele ?!!??!

Nu era un mall ... era cora ;)

#18
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View Postnjx, on 24 februarie 2017 - 13:19, said:

mda.. sa vad. cred ca este var. var picurat intr-o parcare subterana. pe acolo a stat cateva zile. dar nu am observat atunci. nu sunt 100 % sigur... dar e posibil.iar daca este var si s-a uscat.. cred ca e clar. nu iese cu apa calda Posted Image

omule, intelege ca petele alea nu sunt de la nici-un picurat, e ceva pulverizat si facut intentionat de cineva.
ia si tu un deodorant spray sau solutie de geam in sticla cu pulverizator si incearca sa pulverizezi de la mica distanta, pe o suprafata usor inclinata, de culoare inchisa. vei obtine acelasi gen de pete.

Edited by corinadaniela, 24 February 2017 - 13:58.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate