Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

instant pe gaz therm 6000

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4 replies to this topic

#1
eroilor100

eroilor100

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.02.2017
Buna.Am achizitionat pentru parintii mei in toamna un instant pe gaz bosch therm 6000,cum iarna aceasta a fost mai geroasa, serpentina din interior a cedat.Ok,nu face parte inghetul cu conditiile garantiei,dar surpriza ,cand am vrut sa inlocuiesc serpentina la un service autorizat costa aproape cat nou.Nu stiu unde sa caut o solutie alternativa,sau.... se poate repara serpentina ???Daca inlocuiesc partea fisurata prin sudura (cupru),o sa reziste presiunii ??

#2
georgesam

georgesam

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.08.2010
aceeaşi problemă am avut şi eu, lipit cu fludor de meseriaş rezistă de 3 ani

#3
romulus69ro

romulus69ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.08.2012
Cred ca alamirea este mult mai buna, daca ai un prieten, frigotehnist, poti apela la el, ei sudeaza conductele la frigider unde presiunea este mult mai mare ca la un instant de apa, iar alamirea rezista mult mai bine la temperaturi mari decat fludorul. Asteptam un raspuns cum ai rezolvat problema si cum functioneaza instantul.

#4
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Conteaza foarte mult care este zona in care a inghetat si a crapat.
- Daca a cedat in zona unde bate focul, se cumpara alt instant (de preferat identic ca ala vechi sa devina "piese de schimb")
- Daca a cedat schimbatorul, dar intr-o zona unde nu bate focul, se poate incerca sa se puna un petec prin alamire. Nu se alamaste direct crapatura, deoarece poate intra alama in "gaura" si obtureza sectiunea, caz in care pot aparea probleme in functionare (fierbere).
- Daca a cedat o teava de cupru de prin el, se poate taia si mufa si lipi cu cositor.

#5
eroilor100

eroilor100

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.02.2017
A cedat in partea superioara,mai exact prima curbura de sus a serpentinei,in ambele margini ,deci zona nu este expusa la foc .
Multumesc oricum pentru toate sfaturile voastre,iar daca voi repara instantul cumva o sa revin cu amanunte.

Edited by eroilor100, 24 February 2017 - 18:44.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate