Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Logan diesel pe taxi?

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Vreau sa bag o masina (Logan pentru ca de altceva nu am bani si nici nu as cumpara altceva  ) diesel pe taxi .
Pana acum am avut doar benzina+gpl si parca vreau sa incerc si un diesel .
Parca sunt un pic mai "asezate"  si mai confortabile dizelurile  fata de benzinare
Consumul ( calculat in lei/km ) pare la fel , doar ca sunt mai costisitoare "bubele" la motor...
Pe masina aia o sa lucrez DOAR eu deci EXCLUS benzina motorina la bidon sau bagata din benzinarii dubioase ....
DECI cine are diesel la taxi pe aici ?

#2
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
La Logan diesel daca te uiti bine la motor sa nu pici pe E3 dci de 65 cp scapi de multe belele .
La motoarele diesel nu le prea place din aproape in aproape si opriri dese , trebuie acumulator mai potent , bujii incandescente schimbate la timp , motorina de la noi pentru E3 este prea uscata de aici si problemele . Un motor 1,4 benzina +gpl te scoate cam tot pe acolo dupa ce tragi linia la 1 an de zile . Conumabilele la diesel acopera diferenta de pret la gaz /benzina .

#3
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 02.02.2006

 mihaiduban, on 24 februarie 2017 - 07:43, said:

Parca sunt un pic mai "asezate"  si mai confortabile dizelurile  fata de benzinare
Serios? Posted Image

De filtru de particule la drumuri scurte nu zic, că părerile-s controversate. Dar îți zic că iarna vei îngheța maxim în mașina aia. Iarna asta și taximetriștii cu mașini pe benzină se plângeau că tremură, că nu apuca să se încălzească motorul să bage căldură. Darmite pe motorină... să-ți faci buget de haine groase. Posted Image Mai ales că mă îndoiesc că Dacia are încălzire auxiliară electrică, dar mai știi? Poate mă înșel. Posted Image

Edited by alexcrist, 24 February 2017 - 07:55.


#4
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010

 alexcrist, on 24 februarie 2017 - 07:54, said:

Serios? Posted Image

De filtru de particule la drumuri scurte nu zic, că părerile-s controversate. Dar îți zic că iarna vei îngheța maxim în mașina aia. Iarna asta și taximetriștii cu mașini pe benzină se plângeau că tremură, că nu apuca să se încălzească motorul să bage căldură. Darmite pe motorină... să-ți faci buget de haine groase. Posted Image Mai ales că mă îndoiesc că Dacia are încălzire auxiliară electrică, dar mai știi? Poate mă înșel. Posted Image
Benzinaru baga caldura cat de frig ar fi afara .... Aia aveau caloriferele infundate sau alte necazuri ....

 xilo, on 24 februarie 2017 - 07:54, said:

La Logan diesel daca te uiti bine la motor sa nu pici pe E3 dci de 65 cp scapi de multe belele .
La motoarele diesel nu le prea place din aproape in aproape si opriri dese , trebuie acumulator mai potent , bujii incandescente schimbate la timp , motorina de la noi pentru E3 este prea uscata de aici si problemele . Un motor 1,4 benzina +gpl te scoate cam tot pe acolo dupa ce tragi linia la 1 an de zile . Conumabilele la diesel acopera diferenta de pret la gaz /benzina .
Acumulator mare trebuie oricum la taxi ...

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
@xilo, cum e cu motorina aia uscata ?

#6
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,976
  • Înscris: 09.05.2009

 alexcrist, on 24 februarie 2017 - 07:54, said:


Mai ales că mă idoiesc că Dacia are incălzire auxiliară electrică, dar mai știi? Poate mă inșel. Posted Image
Are si incalzire electrica! ;)

#7
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 02.02.2006

 mihaiduban, on 24 februarie 2017 - 08:13, said:

Benzinaru baga caldura cat de frig ar fi afara .... Aia aveau caloriferele infundate sau alte necazuri ....
Crezi tu. Posted Image Când ai 1-2 linii pe graficul căldurii în bord, căldura doar o visezi. Că se simte aer puțin călduț la gurile de ventilație nu înseamnă absolut nimic și nu te ajută cu absolut nimic, atunci când în mașină ai -10 spre -15 grade (temperatura de afară), iar tu mergi 5 minute și apoi stai 20. Pentru că vezi tu, taximetriștii nu merg doar când e soare și cald afară, ci și când e frig, viscol, noaptea (clienți puțini) ș.a. Și când s-au suit în mașină, stau în ea până la sfârșitul programului, nu merg doar până la un birou gata încălzit. ;)

 DannyMC, on 24 februarie 2017 - 08:22, said:

Are si incalzire electrica! Posted Image
Bine de știut. Posted Image Atunci mai rămâne dilema dacă e o mașină din generația actuală, sau Logan 1, că în primul post nu scrie dacă e nouă sau SH. Sau și Logan 1 avea încălzire electrică și-s eu rămas complet în urmă cu orice? Posted Image

Edited by alexcrist, 24 February 2017 - 08:31.


#8
Burton

Burton

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.09.2008
Da,  si Logan 1, chiar si cele Euro 3 de 65CP au rezistenta electrica pentru incalzirea habitaclului.

#9
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 02.02.2006
Păi în cazul ăsta cred că e mai bun diesel iarna :lol: Bun, mă retrag că-s pe lângă. :)

#10
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014

 MembruAnonim, on 24 februarie 2017 - 08:18, said:

@xilo, cum e cu motorina aia uscata ?
La pompa exista motorina E4 ,fara lubrifiere suplimentara cum era E3 , pompa de injectie merge mai pe 'uscat" produce pilitura ce o duce la injectoare iar injectorul se defecteaza - toti spuenau ca injetoarele sunt vinovate , NU , pompa le defecta . Unii puneau ulei in motorina pentru a suplimenta gresarea - nu cunosc eficienta dar se spune ca facea ceva , eu am benzinar .
Dieselurile de la Logan au o rezistenta electrica ce intra in actiune la temperaturi scazute pentru a suplimenta incalzirea in habitaclu pana intra motorul in regim optim de functionare , nu este webasto, este efectiv un fir de nichelina in spatele radiatorului de caldura din interior .

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Se numeste PTC acel radiator electric. Il au majoritatea diesel-urilor moderne. Dar explicatia cu motorina e cel putin bizara :)

#12
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
M-ati omorat cu caldura voastra !!! Posted Image
Cand e foarte frig afara nici noi taximetristii nu prea stam pe loc , si eu nu prea sunt econom de fel ca sa stau 20 de minute cu motorul oprit si sa mor de frig in masina pentru o "gura " de carburant ....

Cine are taxi dizăl pe aci' ???

Edited by mihaiduban, 24 February 2017 - 09:27.


#13
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,380
  • Înscris: 02.06.2005

 mihaiduban, on 24 februarie 2017 - 07:43, said:

DECI cine are diesel la taxi pe aici ?

Da fratioru meu e multi taximetristi aici avem pe disel masini si merge bine k unse. Consum este putin nu se mult si face cald nute lu-a dupa ce zice oameni.
Asta e masina me-a.
Bafta si ceao.

Attached Files



#14
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010

 dreaQ, on 24 februarie 2017 - 09:27, said:

Da fratioru meu e multi taximetristi aici avem pe disel masini si merge bine k unse. Consum este putin nu se mult si face cald nute lu-a dupa ce zice oameni.
Asta e masina me-a.
Bafta si ceao.
Faci misto' dă mine fratioru meu ???
Nu esti tu ala dân' poza  ca tu ai coarne fratiorule!!!

Edited by mihaiduban, 24 February 2017 - 09:40.


#15
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Voi de Webasto ati auzitara ?

#16
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Sunt taxiuri diesel in Slatina, chiar si scoli de soferi cu 1,9 TDI. Evident ca predomina GPL-ul pe astea 2 dar sunt si dieselare.

#17
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
da, e plin logan-ul de webasto..
iar aia cu incalzirea electrica e absoluta frectie, e buna sa dezabureaza mai repede geamurile si eventual sa nu te congelezi pana incepe motorul sa bage caldura
un uscator de par consuma peste 1000w si cred ca toata lumea stie cata caldura face; ca sa tragi 1000w electric din alternatorul/bateria masinii nu e asa simplu, ar insemna ~80A, adica instalatii serioase
mai bine un scaun incalzit, face treaba buna chiar daca afara sunt -15 grade;
motorul se descurca el singur cu temperatura scazuta, in cazul meu diesel-ul vad ca rezista de vreo 6 ierni fara probleme desi a mers mai mult rece, 5-6km/zi, nici nu se ridica indicatorul de temperatura iar caldura abia se simtea in interior

Edited by aeon, 24 February 2017 - 09:56.


#18
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Ca sa se incalzeasca trebuie mers putin mai sportiv. Posted Image Golful meu 5 1,9 TDI pe rece nu tureaza mai sus de 3.000 oricat ai apasa acceleratia. Iar la cutia de viteze nu-ti da voie sa bagi din greseala o treapta prea mica, feature-uri pentru neindemanatici. Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate